Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe

V ústraní úspěšného ročníku 2009 ožila série Football Manager také na poli online her; a daří se jí to ve velkém stylu.
Seznam kapitol
  1. Virtuální realita fotbalu
  2. Stále je co vylepšovat

Možná vás to v první moment nenapadne, ale fotbalový manažer jako online hra, která trvá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce? Absurdní. A pokud už, musí být něco podobného nutně dílem kompromisů. Football Manager Live takové zadání v podstatě splňuje. Strávili jsme přes měsíc hraním prvních sezón jednoho z herních světů; a za tu dobu se FML změnil a stále mění k nepoznání.

Skuteční fotbalisté v nereálném světě

Předně; zapomeňte na skutečné fotbalové týmy, ligy a ceněné poháry. To vše absentuje. Naopak přítomni jsou skuteční hráči se statistikami, které odpovídají jejich výkonnosti. Je to ale právě každý lidský manažer, kdo vytváří a zakládá vlastní tým od naprostých základů (název či podoba dresů), až po věci zásadního charakteru – typicky složení týmu. Je to zvláštní kombinovat skutečné hráče s nereálnými týmy. Přesto je to zřejmě jediná cesta, jak vytvořit pochopitelné, spravedlivé a dostatečně konkurenční herní prostředí.

Aby bylo duchu fair play učiněno za dost, dostává každý z manažerů na začátku hry jakýsi kapitál určený pro nákup hráčů. V tento moment může vybírat ze stovek hráčů ze všech možných i nemožných trhů; a zatímco později bude za hvězdné fotbalisty platit až nesmyslné částky, zde se mu díky tzv. aquisition fee poplatku otvírají cesty, jak značně ušetřit.

FML nepřebírá skutečné ligové či pohárové soutěže

Problém se objeví v okamžiku, kdy do herního světa vstoupíte opožděni oproti ostatním manažerům. To se stalo také nám: v herním světě, který zpravidla čítá do 900 týmů, už pracovalo a bavilo se okolo 300 manažerů. Výsledek? Prakticky všichni dobří hráči byli rozebráni a zbyl jen průměr, nebo lehký nadprůměr, z něhož špičkový tým schopný bojovat o přední příčky zkrátka nesestavíte.

Pomalé stoupání na vrchol

Přitom chování hry jako celku odpovídá realitě; nebo spíše tomu, co známé z klasických dílů Football Manager. První dny strávíte hledáním vhodné taktiky, sérií proher a prvním zkoumáním systému aukcí a prodeje hráčů. Po týdnu práce přijdou první odměny; zapojíte se do prvních oficiálních i neoficiálních soutěží, vyhrajete nějaký ten zápas a začnete stoupat v žebříčku týmů. A tak to jde v podstatě stále dokola.

01.jpg02.jpg

Protože FML nepřebírá skutečné ligové či pohárové soutěže, skládá se tato část hry ze dvou hlavních ingrediencí: oficiálního programu a neoficiálních, manažery tvořených soutěží. O první z bodů se starají fotbalové asociace, do nichž můžete zdarma vstoupit. Tyto nejenže se liší způsobem hry (od extrémních asociací, kde se hraje 24 hodin denně, až po ty striktně víkendové), ale také se sami starají o získávání finančních prostředků, kterými poté motivují své členy a odměňují je za dosažené výsledky. Neoficiální soutěže na druhé straně jsou v podstatě jen pouhou výplní volného času; i když také v jejich případě si můžete přijít na nezanedbatelnou odměnu.

Hrajte, kdy se vám zachce

Pomalu se tím dostáváme k dalšímu problému, který zvenku vypadá jako takřka neřešitelný. Když máte jako hráč World of Warcraft v práci nebo ve škole dlouhou chvíli, hru zapnete a můžete se i bez přátel věnovat desítkám činností. Kdy ale smíte a můžete hrát v FML? Hra na to jde od lesa: každá se soutěží má maximální povolené datum, v němž musí být plánovaný zápas odehrán; a je již čistě na vás a vašem soupeři, kdy se uskuteční.

Náskok mého týmu v poměru 2:0 v 70. minutě zápasu se změnil v prohru 2:3 v nastavení

Tím se otvírají základní možnosti; jakmile se jeden z hráčů, s nimiž se máte utkat, objeví online, smíte jej k zápasu vyzvat. Pokud snad odmítne a nestačíte do maximálního povoleného data zápas sehrát, můžete jej vyzvat přesto, že je offline; a roli reálného člověka v takovém případě přebírá počítač.

03.jpg

Otázkou je, zda je počítač v roli vašeho soupeře skutečně tou výhodou, kterou by měla podobná penalizace poskytnout. AI je schopno reagovat na situace v zápase lépe než skutečný hráč, což vám ponechá nepříjemnou pachuť v ústech ve chvíli, kdy prohrajete takřka rozhodnutý zápas (True story! Náskok mého týmu v poměru 2:0 v 70. minutě zápasu se změnil v prohru 2:3 v nastavení. Nemám, co hezkého bych k tomu dodal).

05.jpg06.jpg

Pokud snad přemýšlíte nad tím, jak vyplnit čas v době, kdy není žádný ze soupeřů přítomen, jednoduše využijete možnosti přátelského zápasu. Umožní vám testovat taktiku či hráče a navíc neovlivňuje takovou měrou výsledné postavení v žebříčku mužstev.

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory, Sportovní, Strategie | Fotbalový manžer
Výrobce: Sports Interactive | Webové stránky hry
Začátek prodeje: leden 2009
Související články
  1. Recenze: Football Manager 2009 – lídr se nemění
  2. Video: Berte fotbal vážně
  3. Football Manager profi pomůckou?
  4. SEGA představila Football Manager Live

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A