Dojmy: God of War 3 - božská zábava

Olymp je v plamenech, Kratos se vrací a přináší s sebou krvavou zábavu. Nastelte kýble pod televizi a připravte se, za chvíli je tady.

HOLY, HOLY, HOLY FU**ING SH*T!!!

Tak takhle roztomile se vyjádřil otec série God of War David Jaffe poté, co navštívil své rodné studio Sony Santa Monica, aby se podíval, jak hoši pracují na dalším dílu poté, co je opustil. Jeho nadšené výkřiky nebraly konce. Právem...

VIDEO: 1760 'God of War 3 - trailer'

Ukázky gameplaye byly k vidění letos na E3 a pokud jste měli možnost sledovat je pouze na trailerech z internetu, dostavilo se přece jenom jisté zklamání.

 

Jenže opět se ukázalo, že něco vidět na videu a pak si to moci zahrát, jsou daleko rozdílnější věci, než nebe a dudy, ačkoliv pravda, v některých případech docela dudy s pocitem návštěvy v nebesích souvisí. Přeberte si to podle chuti. Ale teď zpátky k demu. Sony s ním dělala obrovské okolky.

Oblaka prozářená svitem zkázy, visící nad obzorem jako symbol konce světa, hořící budovy Olympu a výkřiky nesoucí se k nebesům

Místo abychom si ho mohli stáhnout po E3 na PSN a v klidu každý posoudit, vypadalo to, že nezbude než objednat za Atlantikem remastrované PS2 díly v podobě God of War Collection, a tak se k němu dostat. Dost brutální taktika pokud máte první verzi PS3 se zpětnou kompatibilitou a zapnete si HD rozlišení. Nicméně nějaký dobrý duch ze Sony rozeslal Evropanům kódy na stažení a začalo se mlsat.

Grafika? Lahůdka pro fajnšmekry

Vyrážet dech je Kratosova specialita. Zvláště ten poslední u nepřátel. V jeho případě tedy každého, koho potká. Tentokráte se postaral o vyražení dechu nám. Je to doslova jen pár dní, co jsme sbírali oči ze země po zahrání Uncharted 2: Among Thieves a máme tu další možnost nechápavě zírat, co soňácká mašina s trojicí symbolů na svém černém lesklém (matném) povrchu dokáže, tedy když se chce a hlavně umí. Už první pohled na Kratosovu sešklebenou tvář (ne, nevěřím, že by našli pro eventuální film dostatečně charismatický ŽIVÝ protějšek) je dechberoucí. Na druhou stranu je pravda, že po záběrech tváří z Heavy Rain: The Origami Killer to už tolika nepřekvapí. Co překvapí, je následná hra.

god of war 3_06.jpg

Jaffe se nechal mimo svých orgastických výkřiků slyšet, že mu hra připomíná nejvíce ze všeho rozpohybovaný obraz. Tak tenhle výrok byl mnohem více diskutabilní, než slova o té nejlepší konzolové grafice. Jenže pokud si pamatujete na oblohu v enginovém traileru, tak pozor. Přesně ta je tady. Oblaka prozářená svitem zkázy, visící nad obzorem jako symbol konce světa, hořící budovy Olympu a výkřiky nesoucí se k nebesům. Vidět to Michelangelo, ihned by sahal po štětci. Fantastické jsou textury, obvykle nejslabší článek u konzolové grafiky. Díky tuneloidnímu charakteru a fixní kameře v God of War 3 jsou tady naprosto famózní, ostré, detailní, nádherné.

god of war 3_02.jpggod of war 3_03.jpg

Textura je ovšem svým způsobem věcí minulosti, ne že by snad ztratila zcela význam, ale dnes je základem úspěchu při tvorbě dojmu nasvícení. A právě tady GoW 3 exceluje. Požáry, pochodně, utržená hlava boha slunce Helia, odlesky Kratosových čepelí, ohnivé šípy z jeho magického luku, to vše vytváří neuvěřitelný pohled jak v temných interiérech, tak i ve venkovních prostorách.

Kratos popadne kostráče za krk a v působivé sekvenci mu urve hlavu, no je to pohled pro bohy

Teď vůbec nejde o realismus, ono taky hledat realismus v hrách jako je God of War je dost nesmyslné, jde o finální dojem. A ten je opravdu HOLY HOLY... no znáte to. Co dokáží hrátky se světelnými zdroji si vyzkoušeli hoši z Guerrilly na Killzone 2, Sony Santa Monica jen potvrzuje tuto volbu.

Bijte hodně nepřátel a hodně velké nepřátele

Co ještě ohromuje? Detailnost a množství nepřátel. Padesát jich tu sice neuvidíte, ale jejich absolutně precizní provedení, když do vás řežou, uf, nádhera. A to platí jak na kostlivou pěchotu, tak na bossy, kteří tu čekají dva. Kyklopa, kterého si osedláte, mezi ně nepočítám. Nebyl by to God of War, kdyby svoji roli nehrála kontextová komba. Tedy pořádně bosáka načnout, a pak si ho vychutnat, jo břicho kentaura se páře opravdu pěkně, škoda že mrtvola ihned mizí, ačkoliv jak pravil klasik Flash, kdo by po těch hromadách pak lezl.

godofwar3_05.jpg

Trhat hlavu Heliovi tolik pobouřilo kritiky, no, ehm, chlapci zřejmě neviděli průměrný americký akční film. Co trochu irituje, než si to natrénujete, je skákání z harpyje na harpyji při překonávání různých propastí. Moc toho holky nevydrží. A je tu finále v podobě fantastického průletu tunelem a zběsilého uhýbání padajícím žhavým balvanům, v cestě stojícím břevnům a kusům skály.

Dynamičtější kamera by neškodila

Dost s chválením a teď pro změnu vivisekce. Pitva zaživa pro méně gramotné. Je to build z června, proto jsem si nechal šťourání v Kratosových střevech až nakonec, protože chci vidět všechny chyby pořádně odladěné. První z nich je úděsně kolísající framerate, někdy padající pod 25, jindy letící nad 40. Ne že by se pohyb trhal, jede celkem plynule, nicméně božská práce nemá mít chyby. Když demo prolejzáte popáté a jen kvůli hledání chyb, všimnete si, že vedle nádherně detailní textury je pro změnu plácnutá rozostřená. Leckde trčí polygon jako bolavý palec, občas je přehnané HDR, ale to si můžete upravit jasem monitoru, takže to zas tak nevadí, ale znovu, když dokonalost, tak dokonalost.

god of war 3_04.jpggod of war 3_05.jpg

Kamera. Osobní zklamání. Naprosto identická jako ve všech dosud vyšlých dílech. Ne, nevadí tolik, že je uzamčená a nemůžete se rozhlížet po krásách hrůzného světa zkázy, to nikdo nečekal. Patří ke Kratosovi jako k velbloudovi hrby. Ale přece jen občas by mohla scény zabírat výrazně více zblízka. Když to totiž udělá, nechce se vám znovu vidět Kratose jako malou postavu. Zkrátka více dynamická kamera by neškodila, scénář mohl pamatovat na zooming přímo do scény mnohem častěji. Protože až stisknete kolečko, Kratos popadne kostráče za krk a v působivé sekvenci mu urve hlavu, no je to pohled pro bohy. Jenže pak se zase vzdálí. Asi bych chtěl moc, nevím, jen zkrátka zamrzí, že si tolik neužijete všech detailů stále.

god of war 3_07.jpggod of war 3_08.jpg

Pár pikantních momentíků. Pokud hrajete Dragon Age: Origins, tak máte xichtíky a brnění hrdinů věčně od krvavých skvrnek, či skvrn, že? Pokud Uncharted 2, pak jste dost často v mokrém oblečení. Tak pro změnu Kratos občas vyleze z boje krvavý od hlavy až po paty. Nějaká moudrost na úplný závěr? Pokud vezmu v potaz, že toto, co jsme si mohli zahrát, je práce stará přes čtyři měsíce a do finále zbývají další čtyři, tak by mě moc zajímalo, s čím se hoši vytasí. Nový trailer nepředvádí, takže doufám v pořádný BIG BANG... samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.

P. S. Mor na toho, kdo v diskusi napíše moudrost, že Kratos se skloňuje 2. p. Bez Krata, atd. Zní to hrozně a proto čert vem nějaká pravidla!
P. P. S. Odpusťte si srovnávání God of War 3 dema a Uncharted 2 plné hry. Je pěkná blbost dávat vedle sebe rozestavěný dům a již hotový, obydlený. Uvidíme. A Crysis sem prosím také netahejte. Nojo, asi marné prosby, co?
Dostupné pro: PS3
Žánr: Adventury, Akce
Výrobce: SCEA Santa Monica | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 17. března 2010
  • Nádherná grafika
  • Soubojový systém
  • Tempo hry
  • Kreativita v hraní
  • Brutalita
  • Hudba
  • Možnost hrát znovu a znovu
  • Potřeba bryndáčku před neustálým slintáním
Diskuze (7) Další článek: Ve fiskálním roce 2010 pouze 30 her od EA?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play

Aktuality

16:20 | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 
5. prosince | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách