Dojmy: God of War 3 - božská zábava

Olymp je v plamenech, Kratos se vrací a přináší s sebou krvavou zábavu. Nastelte kýble pod televizi a připravte se, za chvíli je tady.

HOLY, HOLY, HOLY FU**ING SH*T!!!

Tak takhle roztomile se vyjádřil otec série God of War David Jaffe poté, co navštívil své rodné studio Sony Santa Monica, aby se podíval, jak hoši pracují na dalším dílu poté, co je opustil. Jeho nadšené výkřiky nebraly konce. Právem...

Ukázky gameplaye byly k vidění letos na E3 a pokud jste měli možnost sledovat je pouze na trailerech z internetu, dostavilo se přece jenom jisté zklamání.

 

Jenže opět se ukázalo, že něco vidět na videu a pak si to moci zahrát, jsou daleko rozdílnější věci, než nebe a dudy, ačkoliv pravda, v některých případech docela dudy s pocitem návštěvy v nebesích souvisí. Přeberte si to podle chuti. Ale teď zpátky k demu. Sony s ním dělala obrovské okolky.

Oblaka prozářená svitem zkázy, visící nad obzorem jako symbol konce světa, hořící budovy Olympu a výkřiky nesoucí se k nebesům

Místo abychom si ho mohli stáhnout po E3 na PSN a v klidu každý posoudit, vypadalo to, že nezbude než objednat za Atlantikem remastrované PS2 díly v podobě God of War Collection, a tak se k němu dostat. Dost brutální taktika pokud máte první verzi PS3 se zpětnou kompatibilitou a zapnete si HD rozlišení. Nicméně nějaký dobrý duch ze Sony rozeslal Evropanům kódy na stažení a začalo se mlsat.

Grafika? Lahůdka pro fajnšmekry

Vyrážet dech je Kratosova specialita. Zvláště ten poslední u nepřátel. V jeho případě tedy každého, koho potká. Tentokráte se postaral o vyražení dechu nám. Je to doslova jen pár dní, co jsme sbírali oči ze země po zahrání Uncharted 2: Among Thieves a máme tu další možnost nechápavě zírat, co soňácká mašina s trojicí symbolů na svém černém lesklém (matném) povrchu dokáže, tedy když se chce a hlavně umí. Už první pohled na Kratosovu sešklebenou tvář (ne, nevěřím, že by našli pro eventuální film dostatečně charismatický ŽIVÝ protějšek) je dechberoucí. Na druhou stranu je pravda, že po záběrech tváří z Heavy Rain: The Origami Killer to už tolika nepřekvapí. Co překvapí, je následná hra.

god of war 3_06.jpg

Jaffe se nechal mimo svých orgastických výkřiků slyšet, že mu hra připomíná nejvíce ze všeho rozpohybovaný obraz. Tak tenhle výrok byl mnohem více diskutabilní, než slova o té nejlepší konzolové grafice. Jenže pokud si pamatujete na oblohu v enginovém traileru, tak pozor. Přesně ta je tady. Oblaka prozářená svitem zkázy, visící nad obzorem jako symbol konce světa, hořící budovy Olympu a výkřiky nesoucí se k nebesům. Vidět to Michelangelo, ihned by sahal po štětci. Fantastické jsou textury, obvykle nejslabší článek u konzolové grafiky. Díky tuneloidnímu charakteru a fixní kameře v God of War 3 jsou tady naprosto famózní, ostré, detailní, nádherné.

god of war 3_02.jpggod of war 3_03.jpg

Textura je ovšem svým způsobem věcí minulosti, ne že by snad ztratila zcela význam, ale dnes je základem úspěchu při tvorbě dojmu nasvícení. A právě tady GoW 3 exceluje. Požáry, pochodně, utržená hlava boha slunce Helia, odlesky Kratosových čepelí, ohnivé šípy z jeho magického luku, to vše vytváří neuvěřitelný pohled jak v temných interiérech, tak i ve venkovních prostorách.

Kratos popadne kostráče za krk a v působivé sekvenci mu urve hlavu, no je to pohled pro bohy

Teď vůbec nejde o realismus, ono taky hledat realismus v hrách jako je God of War je dost nesmyslné, jde o finální dojem. A ten je opravdu HOLY HOLY... no znáte to. Co dokáží hrátky se světelnými zdroji si vyzkoušeli hoši z Guerrilly na Killzone 2, Sony Santa Monica jen potvrzuje tuto volbu.

Bijte hodně nepřátel a hodně velké nepřátele

Co ještě ohromuje? Detailnost a množství nepřátel. Padesát jich tu sice neuvidíte, ale jejich absolutně precizní provedení, když do vás řežou, uf, nádhera. A to platí jak na kostlivou pěchotu, tak na bossy, kteří tu čekají dva. Kyklopa, kterého si osedláte, mezi ně nepočítám. Nebyl by to God of War, kdyby svoji roli nehrála kontextová komba. Tedy pořádně bosáka načnout, a pak si ho vychutnat, jo břicho kentaura se páře opravdu pěkně, škoda že mrtvola ihned mizí, ačkoliv jak pravil klasik Flash, kdo by po těch hromadách pak lezl.

godofwar3_05.jpg

Trhat hlavu Heliovi tolik pobouřilo kritiky, no, ehm, chlapci zřejmě neviděli průměrný americký akční film. Co trochu irituje, než si to natrénujete, je skákání z harpyje na harpyji při překonávání různých propastí. Moc toho holky nevydrží. A je tu finále v podobě fantastického průletu tunelem a zběsilého uhýbání padajícím žhavým balvanům, v cestě stojícím břevnům a kusům skály.

Dynamičtější kamera by neškodila

Dost s chválením a teď pro změnu vivisekce. Pitva zaživa pro méně gramotné. Je to build z června, proto jsem si nechal šťourání v Kratosových střevech až nakonec, protože chci vidět všechny chyby pořádně odladěné. První z nich je úděsně kolísající framerate, někdy padající pod 25, jindy letící nad 40. Ne že by se pohyb trhal, jede celkem plynule, nicméně božská práce nemá mít chyby. Když demo prolejzáte popáté a jen kvůli hledání chyb, všimnete si, že vedle nádherně detailní textury je pro změnu plácnutá rozostřená. Leckde trčí polygon jako bolavý palec, občas je přehnané HDR, ale to si můžete upravit jasem monitoru, takže to zas tak nevadí, ale znovu, když dokonalost, tak dokonalost.

god of war 3_04.jpggod of war 3_05.jpg

Kamera. Osobní zklamání. Naprosto identická jako ve všech dosud vyšlých dílech. Ne, nevadí tolik, že je uzamčená a nemůžete se rozhlížet po krásách hrůzného světa zkázy, to nikdo nečekal. Patří ke Kratosovi jako k velbloudovi hrby. Ale přece jen občas by mohla scény zabírat výrazně více zblízka. Když to totiž udělá, nechce se vám znovu vidět Kratose jako malou postavu. Zkrátka více dynamická kamera by neškodila, scénář mohl pamatovat na zooming přímo do scény mnohem častěji. Protože až stisknete kolečko, Kratos popadne kostráče za krk a v působivé sekvenci mu urve hlavu, no je to pohled pro bohy. Jenže pak se zase vzdálí. Asi bych chtěl moc, nevím, jen zkrátka zamrzí, že si tolik neužijete všech detailů stále.

god of war 3_07.jpggod of war 3_08.jpg

Pár pikantních momentíků. Pokud hrajete Dragon Age: Origins, tak máte xichtíky a brnění hrdinů věčně od krvavých skvrnek, či skvrn, že? Pokud Uncharted 2, pak jste dost často v mokrém oblečení. Tak pro změnu Kratos občas vyleze z boje krvavý od hlavy až po paty. Nějaká moudrost na úplný závěr? Pokud vezmu v potaz, že toto, co jsme si mohli zahrát, je práce stará přes čtyři měsíce a do finále zbývají další čtyři, tak by mě moc zajímalo, s čím se hoši vytasí. Nový trailer nepředvádí, takže doufám v pořádný BIG BANG... samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.

P. S. Mor na toho, kdo v diskusi napíše moudrost, že Kratos se skloňuje 2. p. Bez Krata, atd. Zní to hrozně a proto čert vem nějaká pravidla!
P. P. S. Odpusťte si srovnávání God of War 3 dema a Uncharted 2 plné hry. Je pěkná blbost dávat vedle sebe rozestavěný dům a již hotový, obydlený. Uvidíme. A Crysis sem prosím také netahejte. Nojo, asi marné prosby, co?
Dostupné pro: PS3
Žánr: Adventury, Akce
Výrobce: SCEA Santa Monica | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 17. března 2010
 • Nádherná grafika
 • Soubojový systém
 • Tempo hry
 • Kreativita v hraní
 • Brutalita
 • Hudba
 • Možnost hrát znovu a znovu
 • Potřeba bryndáčku před neustálým slintáním
Související články
 1. TGS: God of War 3 v pohybu
 2. God of War 1 a 2 míří na PS3
 3. E3: GoW 3 posledním dílem série?
 4. E3: Jak se hraje God of War 3 + video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A