Dojmy: Prototype – krev, chaos a mutace

vytisknout velikost písma
Na londýnské preE3 Activision akci a nedávno v kancelářích Cenegy jsme měli možnost si vyzkoušet akci Prototype. Jaká je? Sympaticky krvavá.

První okamžiky s novou městskou akcí Prototype, jsou… hm, řekněme lehce krvavě chaotické. Asi jako když padnete do obřího mlýnku na masokostní moučku. Stojíte uprostřed zničeného New Yorku, valí se na vás pěšáci, valí se na vás mutanti, valí se na vás tanky, valí se na vás vrtulníky. Jediní, kdo se na vás nevalí, jsou civilisté, kteří se buď snaží z nastalého pekla zoufale utéct anebo se nesnaží, protože si už vesele tlejí parciálně rozvěšeni po kandelábrech.

 

Prototype 02 .jpg

Do toho všeho zpod své kapuce metá drsné pohledy hlavní hrdina Alex Mercer, protože ví, že mutace je po ruce. Té jeho. Úvodní zhruba dvacetiminutovka se na vás snaží vrhnout prakticky vše, co má hra nabízet a zároveň slouží jako tutoriál, což není přímo ideální.

Stojíte uprostřed zničeného New Yorku, valí se na vás pěšáci, valí se na vás mutanti, valí se na vás tanky, valí se na vás vrtulníky

Ono zkuste si naučit se zaměřovat cíle, když se na vás valí (skoro) půlka Národní gardy, prapor tanků a eskadra bitevních vrtulníků. A do toho pár přerostlých oblud, kterým maminky nevysvětlily, že ukazovat vnitřnosti na veřejnosti je neslušné.

Prototype 01 .jpgPrototype 03 .jpg

Každopádně pokud si zvyknete, čeká vás vpravdě brutálně adrenalinový zážitek. Alex dokáže volně zmutovat své tělo, takže si z rukou vytvoří obří drápy na porcování pěšáků či obří palici na přetváření mohutných tanků na mohutné placky. Do toho ještě zvládá bleskově pobíhat po ulicích a domech, až mu cihly za patami odstřikují. Mimo to vyskočí výš než Sergei Bubka i s tyčí a taky tak trochu létá. Na závěr si ze země vyvolá svazek přeostrých bodáků, z posledních nenechavců udělá finální špíz a vy jen vydechnete: „wow“.

A jedeme od začátku

Následně vás hra hodí na začátek apokalypsy, kdy po ulicích lidé ještě korzují za nákupy a ne za smrtí. Hra z vás serve všechny speciální dovednosti (kterých má být 7), jen nechá nadpozemské atletické schopnosti, kdy vesele přeskakujete třímetrové ploty. Právě systém pohybu je to, co vás okamžitě chytne. Stačí zmáčknout trigger a Alex se rozeběhne, že ho prakticky nic nedokáže zastavit. Nejen, že se zrychlí pohyb, ale hrdina automaticky (a značně efektně) přeskakuje automobily, sráží chodce a láme větve, pokud zrovna probíhá parkem. Když se v cestě objeví budova, jednoduše po jejich stěnách vyběhne až na střechu. Už ze samé podstaty takového stylu pohybu vyplývá, že to občas bude trochu skřípat, ale nejde o nic zásadního.

Prototype 06 .jpgPrototype 07 .jpg

Samotný herní koncept vychází z klasického otevřeného světa GTA, přičemž zde máte již od začátku celý Manhattan odemčený. Na mapě máte vyznačeny hlavní i vedlejší mise, já se díky omezenému času orientoval spíše na ty příběhové. Ovšem to automaticky neznamená, že bych se o ději dozvěděl něco podrobnějšího. Až na systém jeho prezentování, který staví na vysávání vzpomínek z NPC. Právě jedna z prvních misí mě naučila sbírat zbraně (můžete popadnout cokoliv, co po vojácích zůstane), abych pár ranami z raketometu vylákal z transportéru tajného agenta.

Toho jsem následně „sežral“ a vytáhl z něj několik reálně natočených klipových vzpomínek. Pomocí neurologické sítě v menu si jednotlivé klipy můžete prohlížet a spojovat vše kolem tajemného Alexe dohromady.

Prototype 08 .jpgPrototype 09 .jpg

Sežráním kromě vzpomínek získáte i schopnost na sebe brát podobu majitele, což našlo využití hned v jedné z následujících misí. Nejprve jsem musel nepozorovaně pozřít vojáka hlídkujícího kolem budovy, kam zněl úkol se vetřít. Ovšem klíče ke vchodu poskytla až další svačinka v podobě důstojníka. Prototype tak nebude vsázet jen na brutální akci, ale dojde i na určité hádanky a osobité stealth pasáže.

Hrdina automaticky (a značně efektně) přeskakuje automobily, sráží chodce a láme větve, pokud zrovna probíhá parkem

I když ta brutální akce bude převládat, jak naznačil vstup do komplexu, kde na scénu vtrhl nekonečný příliv zabijáckých mutantů. Z jednoho z nich právě konzumací Alex získal schopnost přeměňovat své ruce v už zmiňované drápy. Ovšem nové dovednosti nezískáte jen takhle přímým způsobem, ale některé se vám odemknou po úspěšném splnění mise. Následně obdržíte i určitou dávku zkušeností, které můžete v klasickém RPG stylu nasypat do zlepšení vlastností. A nabídka už od počátku byla sympaticky pestrá.

Půl tuny mletýho

Prototype je bezprecedentně brutální hra, což vám je ostentativně dáváno najevo už do začátku, který působí docela jako šok. Alex trhá protivníky na kusy jako papírové kapesníky, ovšem těch pár (doslova) následujících hodin mě přesvědčilo, že se nejedná o prvoplánovitou brutalitu. Násilí a krev jsou jen kulisou, nikoliv hlavním prostředkem.

Prototype 04 .jpgPrototype 05 .jpg

Ochutnávka potvrdila, že herní principy Prototype mají rozhodně co nabídnout. Zajímavý systém prezentace příběhu, dostatek speciálních schopností, otevřenost a hlavně zběsilé tempo. I když pravda, hra místy působila díky velkému tempu docela chaoticky. Což je ostatně společně s náplní misí mou největší obavou. Prvních pár úkolů bylo zábavných, ovšem dokáže si Prototype udržet tempo až do konce? To se dozvíme až za nějaký ten týden u plné verze. Zatím se na ni docela těším.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | volná pouliční akce
Výrobce: Radical Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 6. července 2009
 • Akrobatický pohyb po městě
 • Krvavé schopnosti Alexe Mercera
 • Jednoduchá pravidla v otevřeném světě
 • Celkový obraz zkázy
 • Vzpomínky hlavního hrdiny
 • Stereotypní náplň misí
 • Vedlejší mise bez nápadu
 • Šeď virtuálního Manhattanu
 • Nevyužité možnosti Mercerových schopností
Související články
 1. Video: Prototype představuje bossy
 2. Nová mega: Těšte se na zmutované GTA
 3. Preview: Prototype – zmutované GTA

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |