Dojmy: Rise of Argonauts – Šílenství? Toto je Řecko!

Měli jsme šanci hrát akční RPG Rise of Argonauts a pořádně ji využili. Čtěte dále, jak se nám řecké bojové šílenství zalíbilo.

Akční RPG. To je vám taková zvláštní škatulka, kam se hází hry jen tak od boku. Vedle Diabla se povaluje Deus-Ex, poblíž postává S.T.A.L.K.E.R. a na okraji se motá Mass Effect. Kam do tohoto zmatku zapadne Rise of Argonauts? Těžko říci, asi si najde vlastní místo někde u posledně jmenovaného titulu, k němuž má docela blízko. Ale pěkně po pořádku.

 

riseofargonauts_01.jpgriseofargonauts_02.jpg

Nejspíš máte aspoň mlhavou představu, kdo by mohli být Argonauti, Jason a co je to Zlaté rouno. Znalci řecké mytologie mohou plynule přeskočit o odstavec dále, já jen zběžně připomenu, že hlavním cílem hry je v roli bájného krále Jasona zkusit oživit svoji zavražděnou ženu. Pomůže vám k tomu legendární loď pojmenovaná dle svého stavitele Argos, na níž překonáte mnohé nástrahy bohů na cestě za Zlatým rounem. Porazíte přitom nejednu příšeru a získáte mnoho protivníků, stejně jako pár dobrých přátel. Protože je celá řecká mytologie protkána zásahy bohů do lidských životů, dočkáte se jich i ve hře.

riseofargonauts_04.jpgriseofargonauts_05.jpg

Rise of Argonauts má v podstatě dvě části. Jednou z nich je příprava na boj, sbírání výzbroje a výstroje, vykecávání s hromadami postav, vylepšování Jasonových dovedností, druhou pak brutální boj, kde krev stříká proudem, údy létají vzduchem a protivníci se kácejí po desítkách. Protože bitky jsou třešničkou na dortu celého snažení, dostanu se k nim později. Nejdůležitější je mít totiž nějakou záminku, proč všechna monstra překonat, té se vám samozřejmě dostane při rozhovorech.

art.jpg

Zajímavé na kecací části je, že nemáte plnou kontrolu nad svým hrdinou. Sice si vyberete nějakou z možných odpovědí na danou část rozhovoru, Jason však každou lehce přeformuluje, že klidně změní význam vašeho chování. Stalo se mi tak hned ze začátku, že jsem chtěl získat do party ambiciózního mladíka, výsledkem ale bylo jeho odehnání pro přílišnou nezkušenost. Z pohledu děje to nakonec mělo svůj význam, člověka však může podobný výsledek lehce zarazit.

riseofargonauts_08.jpgriseofargonauts_09.jpg

I když jsou některé větve rozhovorů neutrální, většina jich se nese ve znamení některého ze čtyř řeckých bohů a bohyň. Dámskou část božské populace zastupuje moudrá Athena, která si váží spravedlivých odpovědí, Apollón zastává čest, Hermes rychlé a chytré řešení, zatímco Ares ocení nejvíce agresivitu.

Nemáte plnou kontrolu nad svým hrdinou

Svými odpověďmi získáváte přízeň, která spolu s možností věnovat různé své skutky určitému bohu pomáhá v získávání lepších schopností a dovedností ve jménu daného božstva. Budete-li bojechtiví, dostane se vám časem nejen lepších úderů, ale třeba i Aresova palcátu, který jediným úderem rozdrtí štít protivníka.

riseofargonauts_10.jpgriseofargonauts_11.jpg

Přitom však do boje můžete vzít vždy pouze jednu zbraň od každé ze tří skupin – mečů, kopí a palcátů. Zbytek se skrývá na vaší lodi, stejně jako zde posádku zastávají příslušníci vaší družiny, kteří právě nejsou s vámi. Rychle se tak dostavuje pocit podobný jako třeba v Knights of the Old Republic, kdy jste se vraceli na svoji loď pro rozhovory, stejně jako změnu výbavy. Dodám-li, že Argos není obyčejnou řeckou lodí, ale je poháněna párou, je vám jasné, že v kontextu hry působí stejně sci-fi dojmem, jako tomu bylo třeba u vaší základny ve zmíněném Mass Effect.

Ostatně, až na souboje, najde hráč podezřele mnoho podobností s titulem od Bioware. Na druhou stranu, kde vesmírné RPG přinášelo možnost zastavit čas a promyslet strategii, Rise of Argonauts přináší nespoutanou akci plnou napětí, krve, výpadů a krytů.

Ostatně, když už jste si toho nepřítele nadhodili do vzduchu, proč jej ještě palcátem pěkně neodpálkovat?

Zajímavostí je, že hra počítá efekt vašeho úderu na protivníka striktně jen podle toho, jak jste jej zasáhli, bez nějakého náhodného prvku. Vidíte-li tedy, že vaše kopí prošlo skrz hrudník, je vám jasné, že daný oponent již mnoho škod nenadělá. Boje tak získávají na dynamičnosti, na mnoho protivníků stačí jedna dobře mířená rána a už se věnují rozhovorům s Hadem.

art2.jpg

Ovládání je přitom veskrze jednoduché, výsledek však neskutečně efektní. Dva druhy útoků, blok a vhodný pohyb po bojišti vám vystačí ke spokojenosti, jako bonus se navíc přidá možnost změnit zbraň i uprostřed kombinace úderů. Ostatně, když už jste si toho nepřítele nadhodili do vzduchu, proč jej ještě palcátem pěkně neodpálkovat? Nebo po úderu štítem nevyužít odkryté strany rychlým výpadem meče? Kombinacím se meze nekladou.

riseofargonauts_14.jpgriseofargonauts_15.jpg

Bylo však vidět, že hra ještě není ve svojí finální podobě. Občas vypadl obraz, jindy zase pohled přes Jasonovo rameno přišel k hrdinovi až tak blízko, že jste měli možnost sledovat dané rameno zevnitř. Dá se však předpokládat, že tvůrci tyto chyby ještě vychytají a přinesou další hvězdu do rozmanité škatulky akčních RPG. Nažhavte své konzole, nebo případně i PC, a připravte si hlavně hadru na krev stříkající z monitorů. Je se na co těšit.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG | Akční RPG
Výrobce: Liquid Entertainment | Webové stránky hry
Související články
  1. Galerie: Rise of the Argonauts
  2. Galerie: Rise of the Argonauts
  3. Galerie: Rise of the Argonauts
  4. Do Řecka s Rise of the Argonauts

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A