Dojmy: R.U.S.E. – stratégova nirvána

Sklánět se nad mapou a posouvat ikonky tančíků, vojáčků, lodiček a letadýlek je snem každého hráče strategií. Autoři R.U.S.E. to ví a umožňují.
Seznam kapitol
  1. Ošklivé káčátko
  2. Nádherná labuť

Při cestě do novinářské oblasti UbiSoftu jsem marně vzpomínal, jakou strategii jsem to už od Eugen Systems hrál. Dlouho jsem uvažoval a stále nemohl na nic přijít, což mě naplňovalo lehkou skepsí k prezentovanému Ruse. Nakonec jsem však někde z hlubin paměti vylovil tři slovíčka: Act of War. Je nutno uznat, že tento titul mi zrovna nepřidal na klidu ani na nadšení, jelikož si z výše uvedeného titulu pořádně pamatuji jen hranou scénu, kde se sniperkou sestřeloval vrtulník. Což spíše než nadšení vyvolalo výbuch smíchu.

 


Přesto jsem se snažil přistoupit ke hře bez předsudků a bez většího těšení a netěšení. Bohužel se to ne až tak úplně povedlo a tak jsem se k X360 gamepadu postavil s trochu kyselým výrazem na tváři, čehož si asi všimli i samotní předvádějící.

Fog of war v Ruse nenajdete

O to větší bylo jejich i moje překvapení, když jsem se po prvních pěti minutách plných seznamování se se hrou začal až překvapivě dobře bavit a hraní občas proložil pochvalnými zamručeními a několika pochvalnými výkřiky.

ruse_01.jpgruse_02.jpg

Nadšení se vkrádalo velice pozvolna, ale vytrvale. Už na začátku mě příjemně potěšilo zjištění, že nemusím těžit rudu a znásilňovat civilistky, abych získal suroviny na výrobu tanků a vojáků, ale že mě zajímají pouze peníze.

Jejich pravidelný přísun z velitelství potěšil, ale ještě více potěšily po mapě rozeseté kontejnery se zbožím, jež představovaly přeci jen o něco rentabilnější zdroj příjmů. Jediný problém byl v tom, že jsem ke skladištím musel vyslat konvoje, abych mohl dané věci zpeněžit a přetavit v jednotky.

Náklaďák nebo život

Hned na začátku není zase až tak velký problém vyslat konvoje k blízkým skladištím, ale už po několika málo minutách se vše stává jemně složitějším. Nepřítel totiž nespí, pomalu a jistě buduje armádu, a to samé musíte dělat i vy. Jenže jak se rozhodne? Postaví letiště, kasárna a vycvičí jednotku paragánů, které vám s ďábelským úsměvem shodí do týla? Či se radši vrhne na regulérní bombardéry, jimiž ochromí vaši logistiku a rozbourá tanky tak, až vyvrhnou ocelová střeva? Nebo na to půjde fikaně, vyšle pár průzkumných jednotek a zničí vás artilerií?

ruse_art4.jpg

Možností je spousta vy musíte být připraveni na každou z nich. K tomu, abyste se mohli kvalifikovaně rozhodovat, vám ale pomáhá absence jakéhokoliv utajení nepřátelských sil. Čtete dobře, nic jako je známá fog of war v Ruse nenajdete, alespoň ne napořád. Vždycky tak máte aspoň minimální přehled o tom, jaké jednotky se na bojišti pohybují a můžete odhadovat, co s nimi váš protivník zamýšlí.


Mapa samozřejmě není všemocná a ukazuje pouze jednotky na volném prostranství, přičemž ty umístěné v lese mají podstatnou výhodu – nejenže o nich nevíte, ale rovněž mají bonus pro útok, což se mnohdy ukáže jako rozhodující jazýček na miskách vah. K zamíchání kartami pak slouží i speciální rozkazy skrývající se pod názvem Ruse.

Protivníka rozdrtíte spíše díky správně zvolené taktice, než že jej převálcujete několikatunovým Tigerem

Toto slovo v angličtině znamená léčka a výstižněji ani nemohly být rozkazy nazvány. S jejich pomocí totiž můžete zahalit vybraný sektor mapy maskovací sítí, zavelet rádiové ticho a zdvojnásobit rychlost pohybu vašich jednotek, či naopak prozkoumat, co zrovna plánuje nepřítel.

Táhněte s tahy

Díky tomu, že životně důležité body pro použití libovolného Ruse přibývají pravidelně po několika minutách, jsem si vzpomněl na hry jako Steel Panthers, Allied General a Hearts of Iron. Pokud jste se právě zarazili a pohlédli doleva, kde se nachází tabulka, v níž je napsáno, že se jedná o RTS a protřeli si oči, vůbec se vám nedivím. I když to bude znít hodně zvláštně, obojí je možné, čehož je Ruse dokonalým důkazem. Jedná o velice zvláštní mix RTS a TBS, nebo, lépe řečeno, o tahovku, jíž byly odstraněny tahy.

ruse_art3.jpg

Co to znamená pro hráče? Že tentokrát nebude muset zuřivě vymačkávat klávesové zkratky s přesností klavírního virtuose, ale spíše uvažovat, jak by mohl nepřítel zareagovat a jak bude nejlepší vést útok. A taky nemusí pokaždé jako trubka stláčet enter nebo posouvat tančíky na deset tahů. Stačí jen zadat vhodný rozkaz a zkusit přelstít nepřítele vhodnou strategií a ne používat pouze minimalistickou taktiku, podle jejíž učebnic se řídí většina moderních strategií a staví tak hráče do role poručíka, ale salutuje mu jako generálovi.

ruse_03.jpgruse_04.jpg

Logicky se také nebude stávat, že uprostřed prohrávané bitvy zavelíte k ústupu a vaše jednotky se okamžitě stáhnout takřka bezeztrát a bez přejetého vlčího máku. Ve chvíli, kdy se rozpoutá válečné peklo, můžete už ovlivnit jen velice málo, protože jednotky jsou konstantně pod palbou a jako takové se příliš rychle nepohybují, jelikož i při ústupu musí po nepříteli vrhat štiplavé plivance olova. Vše si tak musíte rozmyslet předem a počítat s tím, že svého protivníka rozdrtíte spíše díky správně zvolené taktice, než že jej převálcujete několikatunovým Tigerem.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Strategie | RTS
Výrobce: Eugen Systems | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 9. září 2010
  • Spojení RTS a TBS
  • Systém lstí
  • Chytlavé bitvy
  • Velký důraz na multiplayer
  • Nevyváženost jednotek
  • Žádný vliv prostředí
Související články
  1. Video: R.U.S.E. - strategie nové generace

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A