Dojmy: Shaun White Snowboarding – já chci zimu!

Snowboarding vždy vývojáři brali jako dobrou kulisu pro ztřeštěné arkádové závody. Zapomeňte na to, tady máte celou horu a snažte se.

Shaun White Snowboarding (SWS) vzbudil nemálo pozornosti, sotva se o něm začalo mluvit. A není divu. Pokud se podíváte na přístup vývojářů ke skateboardingu, vidíte vývoj her od arkádových bláznivin s časovým limitem (THPS 1-3) přes arkádové blázniviny ve volném světě (THPS 4 a další) až po pokus o simulaci toho, jaký skateboarding opravdu je (skate.). Po řadě snowboardingových titulů, které omílají stále dokola stejnou myšlenku, je nejvyšší čas, aby se zmíněná vývojová linka dotkla i prken bez koleček.

 

shaun_white_snowboarding_pd_01.jpgshaun_white_snowboarding_pd_02.jpg

Právě na to (a na zrzavého sympaťáka) sází Ubisoft v SWS. Na začátku všeho je pořádně velká zasněžená hora protkaná množstvím nejrůznějších svahů, sjezdovek i naprostých freeridů. Na rovinu, jen tohle by na pěkných pár hodin zábavy stačilo.

Do bílého šílenství se můžete vrhnut osamoceně, i v doprovodu hráčů z celého světa

Ovšem tvůrci neskončili u velkého kopce a hory sněhu: na různých místech herního prostředí nacházíte nejrůznější dílčí výzvy, vlastně takové malé závody. A aby toho nebylo málo, do celého tohoto bílého šílenství se můžete vrhnut osamoceně, i v doprovodu hráčů z celého světa v multiplayeru. To zní slibně, že?

Dolů to není vždy rychlejší

Takže tedy stojíte kdesi na úpatí hory a u baru vychutnáváte horký grog, načež se rozhodnete, že to tedy zkusíte sjet. Třeba nasednete na sedačkovou lanovku a vychutnáte si krásy několikakilometrové sjezdovky během dlouhé jízdy (kdykoli ji můžete přeskočit a přesunout se rovnou k cílové stanici).

shaun_white_snowboarding_pd_03.jpgshaun_white_snowboarding_pd_04.jpg

Startovní lokace, snowpark kdesi v Utahu, vám nabízí postupně všechny základní herní prostředí. První lanovka vás vynese tak akorát, abyste si vychutnali upravené svahy a přichystané skokánky či zábradlí. Kdybyste pokračovali druhou lanovkou výš, mohli byste si užít adrenalinovějšího kličkování mezi stromy a objevování freeridových stezek. Nebo si už od začátku věříte, necháte lanovky začátečníkům a proletíte se vrtulníkem až na vrchol kopce, kde zakusíte nemilosrdná skaliska, průrvy a při troše (ne)šikovnosti i děsivé laviny.

shaun_white_snowboarding_pd_art_03.jpg

A pocit z jízdy je vskutku chutný, k dokonalosti mu chybí jen dojem vyšší rychlosti, což by se mělo časem zlepšit. Vaše alter-ego plynule reaguje na pohyby ovladače, s kombinacemi pro vytváření skoků se sžijete během druhé jízdy a netrvá dlouho, než stíháte navazovat triky ze skoků na raily, uhýbat stromům a ještě u toho sněhovou koulí sestřelit nebožáka, co se nachomýtl kolem.

Sjezdovka praskající ve švech

Byť je samotné ježdění z kopce dolů (nebo běhání na sjezdovce po svých) parádní zábava, sama o sobě by nestačila. Na každém rohu tak narazíte na různé výzvy, které můžete a nemusíte přijmout. Podle umístění jste pak odměněni financemi na nákup lepšího vybavení, protože být snowboarďák v bráchových šusťákách a na prkně od stodoly fakt letos není cool.

Netrvá dlouho, než stíháte uhýbat stromům a ještě u toho sněhovou koulí sestřelit nebožáka, co se nachomýtl kolem

A co se vybavení týče, máte opravdu z čeho vybírat: čepice, brýle, bundy, kalhoty, boty, vázání, prkno a obligatorní batůžek – jednoduše všechno to, co na sobě vidíte a co na vás vidí ostatní v multiplayeru.

shaun_white_snowboarding_pd_05.jpgshaun_white_snowboarding_pd_06.jpg

Úkoly ale nejsou zdaleka tím jediným, co vám bělostný sníh nabídne. Každý kousek hory je pečlivě designovaný tak, abyste se nenudili. Na vrcholcích se musíte poprat s kameny, srázy a průrvami; sotva jim uniknete, můžete se pustit do slalomu mezi smrčky (a do triků na nich) a nakonec se zklidníte upravenými sjezdovkami a nachystanými kulisami pro ty nejukázkovější triky. Nebo si chcete kličkovat mezi zaparkovanými auty zasněženého města? Zkusit si projet bobovou dráhu na prkně? Vyzvat na férovku zamrzlou řeku? Není problém.

shaun_white_snowboarding_pd_art_02.jpg

SWS nabídne celkem čtyři kopce, což vzhledem k jejich rozloze rozhodně není málo. Z úvodního Utahu jistě rádi zavítáte do nemilosrdné Aljašky, poklidného prostředí evropských Alp a stylových hor v Japonsku. Každé prostředí má svoje osobité rysy, takže si určitě najdete svůj oblíbený koutek.

Mrknutím oka

K příjemným pocitům z hraní SWS rozhodně výrazně přispívá technické zpracování. Jestli jste někdy ochutnali lyžování aspoň na ledovci, tady se budete cítit jako doma: neupravené části sjezdovky prověří vaše jezdecké schopnosti a postarají se o nejeden adrenalinový zážitek, zatímco klidnější, níže položené pasáže nabídnou dostatek prostoru pro odpočinkové blbnutí.

 shaun_white_snowboarding_pd_07.jpgshaun_white_snowboarding_pd_08.jpg
 

Kolem vás jezdí ostatní snowboarďáci (i když soukromničíte v singleplayeru) a okolí i postavy jsou překrásné jak samy o sobě, tak v pohybu. Když se pořádně rozjedete, mázne se vám obraz něčím, co mi zatím připadá jako nejuvěřitelnější motion blur, který jsem doteď viděl. A když už máme z krku oči, můžeme se pustit na to nejlepší.

Láska na první poslech

Zvuková stránka hry na mě zatím udělala suverénně nejlepší dojem. Klouzání prkna po různých površích zní jedním slovem nádherně; přesvědčivě působí i ostatní zvuky, drncáním lanovky počínaje a broděním se ve sněhu konče. Až uslyšíte, jak zní jízda po ledu, úplně mě pochopíte.

 shaun_white_snowboarding_pd_art_01.jpg

Přitom opomenout v žádném případě nesmím ani zdařilý a hodně bohatý soundtrack, zahrnující povedený mix punk-rockových tracků s trochou klasického rocku, popu či taneční hudby. A ten záběr! Vedle perfektní White Rabbit od Jefferson Airplane ze sedmašedesátého roku vám klidně zazní třeba hit Great DJ od letošních hvězdiček The Ting Things. Takhle se mi to líbí, takhle to má být.

 shaun_white_snowboarding_pd_09.jpgshaun_white_snowboarding_pd_10.jpg

Zkrátka podle toho, jak na mě zatím Shaun White Snowboarding působí, se máme dost na co těšit. Nakonec takový pocit z freeridového ježdění kdesi ve vrcholcích hor jsme tu ještě neměli, propojíte-li si to s volností, snadného tvoření efektních triků a vizuální hostinou, máte v rukou pozvání, které se neodmítá. A pro příznivce Wii skvělá zpráva nakonec: jistěže graficky si tak užívat nebudete, ale hru pochopitelně můžete ovládat pomocí Balance Boardu – a to se přeci počítá.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Sportovní | simulátor snowboardingu
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
 • velké hory a dlouhé sjezdovky
 • lanovka a vrtulník
 • zvuky a hudba
 • víceméně realistické triky
 • laviny
 • nulový pocit rychlosti
 • praštěné sbírání mincí
 • podivné úkoly
 • málo triků
 • nezabaví na dlouho
Související články
 1. Galerie: Shaun White Snowboarding
 2. Galerie: Shaun White Snowboarding
 3. Galerie: Shaun White Snowboarding
 4. Preview: Shaun White Snowboarding – na prkno!
 5. Ubidays: Shaun White na sněžném prkně

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A