Dojmy: Starcraft 2: Wings of Liberty – Raynor a Kerriganová přistiženi

První den v Kolíně a první bitvy o místa na sedačkách před počítači. Klasika, pokud jde o hru od Blizzardu.

Starcraft 2 asi není moc třeba představovat. O hře se psalo již předtím, než se vědělo, že se na ní pracuje; a příběh o Jimu Raynorovi a zergské královně Kerriganové starší hráči vyprávějí svým potomkům na dobrou noc.

 

Proto stačí jen rychle zmínit, že královna se vrátila a Jima Raynor ji nechce dostat do postele, nýbrž pod drn. K tomu mu dopomáhej superplavidlo, banda mariňáků a šikovný hráč. Celá kampaň pak začíná klasickou a nádhernou Blizzardí animačkou, která vám asi v pěti minutách řekne to, co já právě napsal.

starcraftii01.JPGstarcraftii02.JPG

Celé dění se přesune na velitelský můstek již zmíněného plavidla a vy si můžete vybrat, kterou misi si zahrajete, stejně jako si můžete trochu pokecat s vašimi kamarády na lodi a nechat si trošku poradit, co dál. Já se však ihned vrhnul do akce a jakožto neskonalý dobrák, hrdina a zachránce nevinných jsem se rozhodl pro evakuaci kolonie pod útokem zergů.

 Odvážní vojáci sráželi zergy k zemi a pálili je plamenomety

A navíc mimo Dušínovského pocitu zněla ochrana konvojů jako celkem zábavná záležitost. Výsadek na planetu ve čtyřech lidech a zmasakrování několika prvních nepřátel doslova pohladilo na duši.

starcraftii03.JPGstarcraftiii04.JPG

O trošku drsnější podrbání se pak postaralo vzpomínání na ovládání, jelikož jsem už nějaký ten pátek Starcraft nehrál. Po několika ukliknutích a jadrných českých nadávkách, které budily pozornost všech ostatních novinářů, jsem se ale konečně dobral kýženého výsledku a cesta za záchranou lidstva mohla započít. První civilisté nastoupili do transportéru a mariňáci se rozběhli po jeho bocích.

Není asi nutno dodávat, že do předem připravené pasti. Země se roztřásla a já uviděl, že se blíží peklo v podobě ďábelských mutantů.

Zergové lační po krvi

Další střet již vážně nebyl tak pohádkový, jako ten předchozí. Na skupinku se vrhlo hned několik zergů a zatímco je odvážní vojáci sráželi k zemi a pálili plamenomety, jel obrněný transportér neohroženě dál. Což bych s dovolením označil jako zhovadilost. Přesto jsem však první zásilku kolonistů dovezl relativně nepoškozenou a navíc cestou objevil dva bunkry, do nichž se mohli zakopat mí svěřenci. Toho jsem samozřejmě využil, vyrobil další posily a ještě se odvážně vrhnul na průzkum.

starcraft2_34.jpgstarcraft2_35.jpg

Důvodem k prozkoumávání lokace nebyla žádná přehnaná zvědavost, ale prostý bonusový úkol, který měl v další misi odemknout speciální vylepšení pro vojáky. Po několika krátkých šarvátkách a jednom rychlém sprintu ze zergské hlavní základny jsem objevil první ze tří snůšek Chrysalise a dopravil k nim těžebního robota.

Bonusový úkol měl v další misi odemknout speciální vylepšení pro vojáky

Sice se vajíčka transportovala až překvapive rychle a nikdo mě přitom neobtěžoval, ale po nějaké příčíně nepátral. Na další poflakování se po mapě už nezbýval čas, takže jsem poslal robota zpátky do krystalových dolů a s úsměvem na rtech se postavil k přijíždějícímu vozidlu kolonistů.

starcraft2_art1.jpg

Hned při první vlně mi začalo být jasné, že jsem inteligentní nepřátele hodně podcenil. Bunkry skoro nezvládly nápor zergů, mým vojákům pukaly hlavy jako přezrálé melouny a já jen s otevřenými ústy sledoval, jak se elitní oddíl mění v maličké družstvo s mizernou palebnou silou. Ani transportér pak nezvládl situaci nejlíp, neboť při posledním útoku praskl a vyvrhl nebohé osadníky přímo do tlam nenasytných zergů. Z deseti jich přežilo šest jen díky pořádné dávce štěstí.

Čas na doutník

Třetí eskortu jsem pak chtěl trošku lépe vyšperkovat, a tak jsem k jednomu zbývajícímu bunkru přistavil další dva, doplnil je raketovou věží a doufal, že útoky dále po cestě udrží legie čtyř plamenometčíků, asi deseti mariňáků a tří mediků. Co však čert nechtěl, i tentokrát jsem se mýlil a co jsem nezvládl napoprvé nevyšlo ani tentokrát. Bylo sice jasně vidět, že plné bunkry jsou cestou k úspěchu, avšak dále po cestě jsem opět zklamal a celá jednotka včetně civilistů byla pohřbena v žaludcích nepřátel.

starcraft2_09.jpgstarcraft2_14.jpg

Bylo jasné, že další ovečky už do cíle nedovedu a hře dokonce milosrdně vypršel dvacetiminutový limit, který jsem na seanci s ní měl. Musím říct, že čas strávený se Starcraftem rozhodně nebyl promarněný – kochal jsem se nádhernou a přehlednou 3D grafikou, stejně jako jsem se výborně bavil a procvičoval šedou kůru taktickou. Podobně jako kdysi u předchozího dílu, ale i tak kapku jinak a moderněji. Což vůbec není na škodu, jelikož je hra takto otevřená jak nováčkům, tak zkušeným hráčům.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | RTS
Výrobce: Blizzard Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. července 2010
  • Příběh a postavy
  • Originální mise
  • Znovuhratelnost
  • Zakomponování achievementů
  • Editor
  • Online služby
  • Nejasnosti u upgradů
  • Příliš velký zoom a UI

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A