Dojmy: Tropico 3 – diktátorův vlhký sen

Nalijte si dobře vychlazený karibský rum, zapalte si kubánský doutník a oknem sledujte poddané lopotící se v uranovém dole.
Kapitoly článku

Vaše práce v rumovém ráji však zdaleka nekončí jen u zabezpečení funkčnosti silnic a posilnění se nějakým tím míchaným nápojem. Hlavním cílem hry je vybudovat tropický ráj pro vaše hýčkané alterego, tedy pro El Presidenta samotného. To zahrnuje zkrášlování paláce, odlévání části státních fondů na Švýcarská konta a také prodlužování volebního období. K tomu posledně zmiňovanému vám pak bude stačit se o své poddané dobře starat, vydávat populární edikty a nově vést i předvolební projevy.

tropico3_11.jpgtropico3_12.jpg

Ty jsou zpracovány tak, jak by to asi každý čekal – vyberete si oblíbené či aktuální téma a poté populisticky plkáte a slibujete hory doly za to, že vás lidé zvolí. Tak trochu to připomíná politickou kampaň jedné nejmenované strany, ale jistě bude zábavné si trochu zmanipulovat nebohé voliče.

Vyberete si téma a poté populisticky plkejte kvůli tomu, aby vás občané znovu zvolili

Jen by mě zajímalo, jak budou na plané sliby a příliš velké rozdávání reagovat lidé s vyšším vzděláním, kteří budou tušit, že něco takového je nereálné, či voliči, jež svým přístupem a nesplněním slibů zklamete. To se však dozvíte až v plné hře.
VIDEO: 2139 'Tropico 3 - trailer'
Mezi novinkami se však objevují i další starší prvky, které pohladí na duši a poskytnou o něco více možností. Při zkoušení jsem třeba kývnul na jednorázovou nabídku od obchodníků s tropico3_art4.jpgovocem, že zmrazím vývozní ceny za menší úplatek a několik schopných architektů, kteří postaví pár budov za polovic. Mohl jsem zvolit ještě vyšší úplatek do mé soukromé pokladny, nebo nabídku úplně odmítnout, ale co bych to byl za hrozného člověka – raději jsem šel zlatou střední cestou nenápadného strčení do kapsy.

Rum, rákosové sukně a chytlavé rytmy

Kdo by se však chtěl vydat cestou čestného a značně idealistického diktátora bez postranních úmyslů, ten klidně může, já sám jsem takto hrál původní Tropico a jistě zkusím i část tohoto dílu. Bohužel se pak připravíte o spokojený život po prohraných volbách a hlavně o přetahování se s ostatními hráči, kdo si za dobu své vlády ulil do švýcarských bank největší částku. Nikde však není napsáno, že vaším cílem nemůže být jen to, aby se vaši lidé měli dobře – doufám, že tento bod autoři do statistik také zahrnou.

tropico326.jpgtropico328.jpg

Pak byste se totiž mohli cítit jako v ráji. K tomu aspoň po grafické stránce moc nechybí – po ulicích se prohánějí výborně vypadající auta, která výfukovými splodinami znečišťují pannenskou přírodu stejně jako nepanennské plíce chodců.

Již tento týden dovolí autoři ochutnat z tropického koláče

A když potom odzoomujete o několik stupňů dál, vypadá stejně všechno jako malé tečky, ale vy si doslova užíváte nádhernou přírodu a azurově modré moře. A do toho všeho hrají chytlavé havanské rytmy, až máte skoro chuť začít tancovat kolem počítače.

tropico330.jpgtropico331.jpg

Tanec, rum, spoustu práce a spoustu vzpomínek. To vše Tropico 3 přináší a já se jen děsím, aby autoři opravili již výše zmíněný kiks týkající se cest a hlavně aby hra samotná brzy neznudila a nebyla až příliš stejná, jako její předchůdce. Pokud vše dobře dopadne, mohou se všichni příznivci malého simulátoru diktátora začít těšit na říjen, kdy vyjde hra samotná. A pokud byste již chtěli do plic nasát vlhký ostrovní vzduch společně s karcinogením kouřem z doutníků, těšte se již na tento týden, kdy autoři dovolí všem bez rozdílu ochutnat z tropického koláče. 

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Strategie
Výrobce: Kalypso Media | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2009
  • Pohodová atmosféra
  • Povedený překlad
  • Hezká grafika
  • Humor
  • Podivná stavba silnic
  • Vyšší HW náročnost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,