Doom II na GBA - recenze

Na počátku nebylo nic. A pak přišel Doom. Ve své době nejbrutálnější, nejkrvavější a nejkontroverznější hra na obrazovce PC. Ti, kdo ji měli, žasli - žasli nad hrou, která poprvé vdechla život pojmu 3D. Vše se hýbalo, plameny hořely, příšery ožívaly…
Doom II na GBA - recenze

Typ hry: FPS
Multiplayer: ano
Výrobce: ID Software (Torus Games)
Distributor: Activision

Po obrovském úspěchu hry Doom na PC, v roce 1994, vyšla hra, nabízející ještě více krve, vylepšené zbraně, více levelů, detailnější textury a nezaměnitelnou atmosféru. Hra, o které mluvím, je Doom II.

Díky Torus games si ji můžete zahrát i na GameBoy Advance. Tato předělávka přináší všech 30 levelů z původní verze plus 4 bonusové, všechny zbraně, multiplayer – a to vše s minimálním či žádným rozdílem oproti originálu.

Původní Doom vyšel na GBA minulý rok pod záštitou vývojového týmu David A. Palmer Productions - a byla to konverze celkem povedená. Tehdy se poprvé ukázalo, že GBA je schopen si poradit i s 3D enginem. Proto Activision oslovili Australské Torus Games, mající na svědomí i Duke Nukem Advance, aby převedli na GBA také Doom II.

Technické rozdíly oproti minulému dílu jsou vyšší framerate a na první pohled detailnější textury.

Doom 2 GBA Doom 2 GBA

Doom 2 GBA Doom 2 GBA

Příběh

Doom a příběh? Ano, nějaký příběh tu opravdu je, i když nedůležitý.

Stačilo by říci, že jste bezejmenný mariňák, který dělá z démonů malé kousky, ale v manuálu  by se našlo o příběhu ještě něco navíc.

Po návratu z Marsu najdete Zemi zpustošenou po útoku démonů a mutantů. Téměř všichni obyvatelé už jsou mrtví či zmutovaní. Přežili jen někteří, snažící se uprchnout ve vesmírných lodích, což se jim ovšem nepovedlo, protože všechny místa, odkud by se dalo s loďmi vzlétnout, obsadily příšery.

Jste tu jen vy, spousta zbraní a před vámi nekončící řady démonů, mutantů a všemožné havěti čekající na “vysvobození”, které jim můžete poskytnout jen Vy.

Hratelnost

Poprvé když jsem krabičku hry Doom II pro GBA uviděl, tak jsem moc neočekával – přece jenom FPS na GBA – ovládání přece musí hrozně trpět. Strafovat, chodit, střílet a měnit zbraně, to vše s pomocí 4 tlačítek nezní příliš reálně. Ze začátku mi to tak opravdu připadalo ale asi tak po prvním levelu si na ovládání perfektně zvyknete a už si jen užíváte výbornou hru. Levely jsou věrnou kopií originálu z PC. Některé rozsáhlejší levely jsou ale vzhledem k možnostem GBA rozděleny na dva. Z ovládání nechybí snad nic, ani na automapu se nezapomnělo. Ta se vám postupně odkrývá, jak daným levelem procházíte.

Levely jsou tu zhruba dvojího typu – “najdi cestu“ nebo “prostřílej se na konec”.

V průběhu každého kola sbíráte 3 klíče různých barev, umožňující vám postup dál.

Dále samozřejmě nesmí chybět nezbytné powerupy – brnění, lékárničky, munice…

Žádné příliš logické problémy nečekejte, to nejhorší s čím se potkáte, je najít to správné tlačítko.

Doom 2 GBA Doom 2 GBA

Doom 2 GBA Doom 2 GBA

To nic nemění na tom, že hra má co říci i dnes. Je stále zábavná a sada zbraní, kterou máte k dispozici, od motorové pily přes dvouhlavňovou brokovnici až po BFG (Big Fragging Gun), je perfektně vyvážená.

Ještě je samozřejmě možno volit ze 4 levelů obtížnosti od “I’m too young to die“, po “Nightmare”. Rozdíly mezi nimi nejsou jen v počtu monster ale i v jejich chování.

Na Nightmare to ale radši nezkoušejte, pokud nemáte po ruce cheaty. Dokončit už první level je hodně obtížné.

Hra také nabízí multiplayer, a to jak klasické varianty, tak i možnost hrát ve dvou celý příběh jako cooperative. Samozřejmostí je nutnost vlastnit hru pro každého připojeného hráče, kteří mohou být až čtyři.

Snad každý, kdo hrál Doom na PC, vám na ni z rukávu vysype cheaty – IDDQD - nesmrtelnost, IDKFA – všechny zbraně a předměty.

Ovšem na GBA tyto klávesy nejsou, že by Doom bez cheatů? Já jsem je k dispozici neměl, což bylo možná dobře, aspoň jsem si mohl hru vyzkoušet pro změnu celou bez cheatu, ale podle informací na netu by cheaty existovat měly.

Grafika

Grafika je téměř identická s PC verzí, textury jsou kvalitní, ale kvůli menšímu rozlišení na GBA se stává, že nepřítele který je od vás vzdálen trošku víc na první pohled nepoznáte.

To ale nevadí, vzhledem k tomu že když vystřelíte, tak nemůžete vůbec nic pokazit.

Celkem mě překvapilo, jak dobře hra na GBA vypadá, kromě zmiňovaného menšího rozlišení je grafika dokonale věrná předloze a textury vypadají velmi dobře.

Vzhledem k špatnému, přesněji žádnému podsvícení displeje, vyvstává otázka, jak vlastně hra na displeji vypadá, protože podstatná část se odehrává v temnějších prostorech. Vše jde vidět dobře, a to proto, že je tu možnost nastavit gamma korekci, což vše výborně řeší. Samozřejmě i tak je potřeba mít dobrý zdroj externího světla.

Engine hry je rychlý a nezpomaluje se ani při výskytu velké spousty příšer na obrazovce.

Světlé stránky hry
  • skvělá hratelnost
  • výborná sada zbraní
  • vypadá to jako Doom, hraje se to jako Doom, je to Doom
Temné stránky hry
  • trochu nižší rozlišení
  • vypadá to jako Doom, hraje se to jako Doom, je to Doom
  • na GBA je i Duke Nukem 3D

Zvuky a hudba

Zvuky a hudba přežily konverzi celkem dobře. Zvuky výstřelů a příšer jsou úplně identické, obzvlášť po odpravení některé z příšer si určitě vzpomenete na to, jak jste hráli Doom na PC.

Hudba je jemně pozměněna, ale nedá se jí nic vytknout, neruší a hře sedí.

Je to až udivující, 17 druhů nepřátel, spousta zbraní, 34 levelů a vše jede plynule - grafika, zvuky, hudba.

Doom 2 GBA Doom 2 GBA

Závěr

Perfektně odvedená práce. Doom nabízí i dnes pořádnou porci zábavy. Z atmosféry a hratelnosti se nic neztratilo. Hra je dlouhá, levely se příliš neopakují, příšer je dost a zbraní také. Nějakou dobu vám potrvá, než všech 34 levelů pokoříte. Dobrá volba, jak pro pamětníky, tak pro ty, kdo se s Doomem nikdy nesetkali (je tu vůbec někdo takový?).

Jestli vám stačí jen bezhlavě střílet, nepotřebujete logické problémy a příběh pro vás není důležitý, tak sáhněte po Doom II. Určitě vás na pěkných pár hodin zabaví.

Grafika: 7/10
Zvuk: 10/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 9/10

Doom je zpět. Nic nechybí, a dá se vzít i na cesty. Oprašte brokovnice, promažte motorovou pilu a vrhněte se na příšery.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |