Doupěcí anketa: Dohráváte hry až do konce?

Dohráváte hry až do konce? Nebo ne? A všechny? Nebo jen některé? Na to jsme se vás ptali vám přinášíme její výsledky, společně s názory naší redakce.
Doupěcí anketa: Dohráváte hry až do konce?
Aktuální anketa:

V anketě jsme se vás ptali, jestli dohráváte hry až do konce - a jak často. Ze zásady, každou jednu? Nebo většinu? Či jen někdy, pouze vybrané tituly? Popřípadě výjimečně, když vás titul opravdu zaujme? Nebo prostě nikdy?

Od ankety jsme očekávali několik možných výsledků. ten nejpravděpodobnější představovalo vítězství "většinou" před "zásadně" a "výjimečně". Nicméně vzhledem k faktu, že mnoho hráčů si hry nekupuje, ale stahuje je z internetu ve velkém a mnoho z nich pak sotva rozehrají a už jdou zase na jiný titul, byla zde i možnost, že vyhraje "výjimečně" před "většinou" a na zadních pozicích zůstanou možnosti "nikdy" a "zásadně".

A výsledek? Nakonec vyhrála s jasnou převahou možnost "většinou" (56,6 %) před variantou "zásadně" (21,8 %), která o kousek předstihla "někdy" (13,5 %). Předposlední byla s velkou ztrátou možnost "výjimečně" (6,1 %) a poslední suverénně skončilo "nikdy" (2,0 %)

Komentáře redakce:

Martin Boček, šéfredaktor

Já osobně volil možnost většinou; ale je to o něco složitější. Pokud nějakou hru hraji pro zábavu, volím si ji velmi, vlemi pečlivě, a potom mohu zodpovědně prohlásit, že ji dohraji. Čili zásadně. Ovšem pokud nějaký titul recenzuji, situace se radikálně obrací. Zde bych již musel dát možnost většinou. Ne vždy se totiž zadaří a někdy se i z očekávané pecky vyklube propadák; nemluvě o možnosti, že z nejrůznějších důvodů člověk čas od času titul z této kategorie prostě recenzovat musí, protože nikdo jiný na něj aktuálně čas nemá. Ve výsledku mohu prohlásit, že zhruba 80-90 % her dohrávám do konce a ten zbytek... Ten za to nestojí.

Martin Zavřel, vedoucí konzolové sekce

Jako recenzent bych možná měl na tuhle otázku odpovědět tak nějak politicky (= neurčitě). Na druhou stranu si ale myslím, že je stejně každému jasné, jak to chodí. Jsou hry, které nejdou dohrát z povahy (MMORPG, sporty… ) a pak ještě takové, které nejdou dohrát prostě kvůli tomu, že zlomí trpělivost hráče před koncem (naposledy se mi tohle stalo se Starship Troopers). Na druhou stranu byl pro mě ve hrách vždy nejdůležitější příběh, emoce a atmosféra, takže se snažím všechny hry těmito vlastnostmi oplývající dohrát až do konce, podobně jako sedím až do konce filmu v kině. Hry si pečlivě vybírám (nabídka je v posledních letech taková, že člověk už nemůže stíhat hrát všechno ani kdyby opravdu moc chtěl) a když už se do nějaké pustím, většinou stojí za to od začátku až do konce.

Karel Kališ, zástupce vedoucího konzolové sekce

Většinou, to je to správné slovo. Hry na recenze mají vždy pochopitelně přednost a z toho plyne, že ostatní tituly, které mě zaujmou, se odsouvají na vedlejší kolej. Ke spoustě z nich se časem vrátím, ale další zůstanou rozehrané navždy. Pokud mě hra nevtáhne tak, že ji dohraji v kuse a je více rozsáhlá (třeba strategie), dříve nebo později ji odložím. To pak pravděpodobnost dohrání prudce klesá. Další kategorie jsou hry, které se snad z principu úplně dohrát ani nedají; MMORPG, sporty, různé tycoony či puzzle hry. Ale pokud bych měl zhodnotit procentuálně u kolika her uvidím konec, bude to solidních 80%. Na ty zbylé si plánuji udělat čas v důchodu, tedy pokud ještě v té době udržím myš/joypad v rukách. :)

David Sláma, zpravodajská sekce

Tak a je to tady. Asi bych se měl konečně přiznat, že hry vlastně nehraji. Na homepage si přečtu, co ve hře je a není, na Gamerankings zase výsledné hodnocení. Pak už se jen stačí tvářit, že o hře snad i něco vím. Ale to bylo jen tak mezi námi, jo? Recenzované tituly samozřejmě hraji co nejvíce je to možné - je potřeba odhalit všechny klady i zápory, možné konce a spousty dalších věcí. Jinak je to však s hrami, k nimž se dostanu ve volném čase a dobrovolně. Jsem hračička, takže se chci hlavně bavit. Obvykle než hru dohraji, objeví se jiná a zaujme mě dost na to, abych ne tu předchozí zapomněl. A tak jsem před nějakou dobou objevil MMORPG, v nichž o dohrání vůbec nejde.

Lenka Vlková, konzolová sekce

Původně jsem chtěla napsat, že samozřejmě hry až do konce dohrávám, ale v hlavě se mi postupně začaly vynořovat vzpomínky na hry, co se mi dohrát nepodařilo. Ať už to bylo kvůli neřešitelnému záseku (Chrono Cross - chyba emulátoru), ztrátě savů (Baldur’s Gate 2 těsně před koncem) nebo nudě (hodně :-). Někdy mě zase hra dost nezaujme a vzdám ji hned po začátku. Každopádně se ale všechno dohrávat snažím a nedokážu si představit, že bych nějakou napínavou hru s dobrým příběhem vzdala někde před koncem.

Alan Jarrar, PC sekce

Odpověď zní Rozhodně ne vždy! Určitě nedohrávám hry nepovedené, příslušící do kategorie herního odpadu. Zbytek her se snažím dohrávat, pokud je ovšem čas. V uzávěrkovém shonu je nad lidské síly každou recenzovanou hru projít až do konce. Proto je mou snahou (v případě, že čas nedovoluje jinak) alespoň dojít ve hře co nejdál a z nabytých dojmů napsat samotný článek. Své oblíbené hry však dohrávám rád, s chutí a častokrát (už ani nevím kolikrát jsem dokončil Caesara III a Fallout 2).

Příští anketa: Kolik originálních her si za rok koupíte?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce