Doupěcí anketa: Ekonomická krize

vytisknout velikost písma
Na otázku "Dotkne se, podle vás, ekonomická krize herního průmyslu? " jsme se zeptali i členů redakce. A jak odpovídali? Dozvíte se v našem článku.

V poslední anketě jsme se vás ptali na to, zda se ekonomická krize dotkne i herního odvětví. Podle vašeho hlasování ano, ale to nejhorší teprve přijde, následovuje možnost, že se tak dokonce i stalo. O další příčky se pobil výběr popírající krizi a volba, že se krize hrám vyhne. Od dneška již můžete hlasovat v nové anketě, kde se vás ptáme, co si myslíte o fenoménu zvaném DLC.

 

Dotkne se, podle vás, ekonomická krize herního průmyslu?

 

Karel Kališ

šéfredaktor Doupě.cz

alu.JPGMno, když jsem měl naposledy na škole ekonomiku, většinu času jsem strávil hraním Pokémonů na Gameboyi pod lavicí, takže můj komentář zřejmě nebude příliš erudovaný, ale budiž. Podle mého názoru krize herní odvětví už zasáhla, přeci jen v dnešním propojeném světě není možné, aby se podobně rozsáhlý problém nedotkl prakticky všech odvětví. Otázku spíš představuje, jak velký dopad na byznys krize bude mít.

V tomto ohledu jsem opatrně optimistický – přeci jen hry nejsou auta, a jak se tvrdí, hardcore hráči budou za nové gamesy utrácet krize nekrize (pokud tedy budou mít práci). Třeba na mě teď čeká vyzvednutí zásilky čtyř nových herních kousků. Ovšem jak se vyvrbí situace do budoucna se vůbec neodvažuji odhadovat. Jen doufám, že případné „utahování opasků“ bude mít pouze ozdravné účinky.

Petr Kolář

zástupce šéfredaktora Doupě.cz

pettka.JPGNebudu ze sebe dělat ekonomického experta, spíš použiji jednu z mála moudrých vět, co pronesl náš pan prezident: Analytici, předvídající konec krize, jsou ti samí analytici, co ani netušili, že nějaká krize bude. Vzhledem k tomu, jak současná globální situace vznikla, se nedá odhadovat vůbec nic. Možná velké firmy začnou hospodařit tak, aby mohl vývoj jejich akcií odpovídat jejich výdělkům (mluvil tady někdo o EA a jejich „investicích do budoucna“), možná také ne.

Jistě, studia jsou rušena a vývojáři propouštěni, ale to se děje i normálně, jen krize je dobrá zástěrka pro podobné manévry. Nebudu tvrdit, že krize není, to by byl dle mého nesmysl, ale medializace přidává na síle všemu, co se děje. A že možná budou hry namísto krabic distribuovány pouze digitálně? Jen dobře, aspoň se nebudou tak dobře krást a tvůrci nebudou ztrácet své investice.

Michal Bayerl

vodny.jpgEkonomická krize se bezesporu dotkne všech ekonomicky závislých odvětví - takže i herního. Podle mého názoru ale my, zákazníci, můžeme zůstat v klidu. Každá ekonomická krize má také pozitivní stránku věci. Firmy, které něco v minulosti zanedbaly, které špatně hospodařily a které jen tak tak přežívají, nejspíš odpadnou. Zůstane tak zdravé jádro, které sice krize bude stát nějaké ty finance, nějakého toho propuštěného zaměstnance, ale ti nejlepší zůstanou. Pro nás, spotřebitele, je to dobrá zpráva. Hry by se určitě neměly zdražovat. Naopak.

Možná dojde k jejich zlevnění kvůli snaze prodat co nejvíc za každou cenu. Může se stát a asi stane, že firmy budou šetřit ještě více než doposud, takže dáme defintivní vale papírovým návodům (které jsou vzácné zboží), budeme se muset spokojit s horší dostupností her a určitě i s menším počtem vydaných titulů. O to ale budou vycházet kvalitnější, pečlivě "pěstované" hry. Vydavatelé si nebudou moci dovolit tolik utrácet za zbytečný marketing a i sami sobě nejspíš utáhnou opasky. Boomu se dočká scéna s indie a casual hrami, které jsou zábavné a při tom jejich vývoj stojí zlomek toho co AAA titul. Já myslím, že my - hráči, se máme na co těšit.

Jakub Kovář

ertefol.jpgEkonomická krize se dle mého her už dávno dotkla, ale na její plnou sílu si ještě musí zákazníci i pracovníci ve videoherním průmyslu počkat. Ti první mají na první pohled důvod téměř skákat radostí – ceny her totiž klesnou. Ne, kvůli tomu, že by byli vydavatelé lidumilové, ale kvůli tomu, že jinak prostě neprodají. Je to divné, ale pokud si má člověk zvolit mezi chlebem a zábavou, volí jídlo. Dle tohoto jednoduchého principu rozhodnutí lze také předpokládat, že se bude snižovat cena lístků do kin, cena DVD, cena knih...

Špatnou zprávou je, že peněz nemusí být tolik ani na ono zlevněné vstupné či hru. Výplaty se totiž nejspíše taky budou muset snížit. Ještě horší je tato zpráva pro vývojáře, kteří mohou počítat se zeštíhlováním určitých oddělení. To znamená možnou ztrátu práce – zdroje peněz. Škrty se dost dobře mohou dotknout i publicistů, jež o hrách píší. V ČR to bude sice asi znamenat jen menší autorské odměny, ale ve světe může nastat skutečně velký odliv pisálků z magazínu jako je EDGE nebo internetové IGN.

Jen doufám, že se ve svých domněnkách pletu. Ostatně, nechám se překvapit. V pozici, ve které se nacházím, s tím stejně nic jiného dělat nemůžu. 

David Sláma

dave.jpgV dnešním globalizovaném světě nejde najít moc velkých problémů, které by svým charakterem byly vázány na jeden region. Nadnárodní společnosti mají pobočky v mnoha zemích, takže i zdánlivý lokální problém se hravě může přenést do celé řady jiných států. Analogicky tato provázanost není jen geografická, ale třeba i oborová. Jinými slovy není možné, aby se celosvětová finanční krize nijak neodrazila například i v herním sektoru - otázkou je jen, jak konkrétně se v dané oblasti projeví.

Analytici o současné situaci soudí, že tato příliš nezmění chování tradičních hráčů - ti, pokud budou mít zaměstnání, budou nejspíš kupovat hry stále stejně. Krize se tak paradoxně může dotknout nejvíce úspěšného Nintenda, což je vysvětlováno jeho cílovou skupinou složenou převážně s příležitostných háčů. Ti k ušetření na hrách bez větších problémů přikročit. Druhým úhlem pohledu jsou úsporná opatření vydavatelů, nakonec propouštění zaměstnanců se týká i největších ryb v oboru. Kromě přiškrceného rozpočtu na reklamy se tak dá počítat i s nižšími úplatky pro herní novináře, což se v tomto období projeví na nižších hodnoceních vydávaných titulů. (No, snad jen až na její začátek tu poslední větu neberte vážně.)

Vávra Jan

vavra.jpgHerní průmysl není žádná posvátná kráva, která přežívá ve vakuu vlastní jedinečnosti a nedotknutelnosti, tudíž není důvod, aby si zrovna toto popkulturní odvětví neužilo něco málo starostí kvůli ekonomické recesi. Přestože loňská prodejní čísla se dají označit za pozitivní, příští rok asi tak žůžový nebude. Jinak by výrobci her nepropouštěli zaměstnance, že. Mimo to se dá čekat ještě menší odvaha vydavatelů k produkci nových značek. Kdepak recese, to není žádná legrace a investoři musí být opatrní. Vždyť jde přece o peníze.

Rosťa Viktorin

richie.jpgJistě, že dotkne. Už se i dotkla. Tvůrčí studia odpadávají jak zralá jabka, vydavatelé propouštějí ve velkém a zbavují se herních sérií, které nemají na kontě miliony oddaných fandů. Pevně však věřím, že to nejhorší si herní průmysl odbyl hned v první vlně a do budoucna se bude situace pouze zlepšovat. I když pomalu a jen nepatrně. Ani si nedokážu představit jak musejí menší, ale dost možná i ty větší, společnosti závidět Blizzardům, kterým na účet každý měsíc naskakují stovky milionů eur/dolarů.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |