Doupěcí anketa: Kolik hodin by měla zabrat hra na dohrání?

Kolik herních hodin by podle vás měla ideálně zabrat hra na dohrání singelplayeru? Do deseti? Do dvaceti pěti? Do padesáti? Do sta? Či ještě víc? Na to jsme se vás ptali v naší anketě a nyní vám přinášíme její výsledky, společně s názory naší redakce.
Doupěcí anketa: Kolik hodin by měla zabrat hra na dohrání?
Aktuální anketa:

V anketě jsme se vás ptali, kolik herních hodin by - podle vás - měla hra ideálně zabrat na dohrání singleplayeru. Jednu až deset? Jedenáct až dvacet pět? Dvacet šest až padesát? Padesát jedna až stoo? Či ještě více?

Od ankety jsme očekávali postupné odstupňování výsledků od "1-10" (nejméně) po "101 a více" (vítěz). To byla jedna varianta. Druhá byla podobná, jen s tím, že by možnost "51-100" předstihla "101 a více". Přeci jen - víc než 100 hodin na dohrání singleplayeru je opravdu hodně i na mnohé skalní hráče...

A výsledek? Nakonec vyhrála možnost "101 a více" (35,2 %); druhá skončila možnost "26-50" (25,4 %) a třetí byla možnost "51-100" (20,4 %). Předposlední pak byla varianta "11-25" (13,4 %) a poslední "1-10" (5,6 %).

Komentáře redakce:

Martin Boček, šéfredaktor

Ideálně by měl singleplayer trvat přesně tak dlouho, dokud hra dokáže hráče bavit; dokud má co nabídnout, dokud dokáže udržet hráčovu pozornost a dokud se nezačne nudně opakovat. Her, které něco takového dokážou a při tom trvají přes 100 hodin, je minimum. Smutnou pravdou je, že ono je málo i her, co tohle dokážou a trvají alespoň 10 hodin... Nicméně zpět k otázce. Budu-li tedy oředpokládat, že hra splňuje výše uvedený požadavek, považuji za ideální dobu cca 30-40 hodin. Proč? To je herní doba, za kterou většinou stihnu hru dohrát, aniž by mezitím přišel jiný titul, který by odvedl mou pozornost pryč od toho právě rozehraného:o)

Martin Zavřel, vedoucí konzolové sekce

Moje odpověď na tuto anketní otázku se, stejně jako většina mých názorů na hry, dá odvodit od toho, co je pro mě na hrách (ale i filmech nebo knihách) nejdůležitější: tím je vtahující, v ideálním případě přímo strhující příběh. Pokud je hra příliš dlouhá (typický případ RPG), nutí hráče rozložit hraní na několik intervalů, mezi nimiž se může ztratit ono napětí, hráč třeba zapomene souvislosti, ztratí se v detailech atd. Ano, patřím k těm, kteří ty nejlepší hry procházejí na jeden zátah (jakmile mi očekávané pecka typu Half-Life 2 nebo Shadow of Colossus přijde, nejdu spát, dokud ji nedohraji… aktuálně se takhle chystám třeba na Prey). Nejlepší zážitky mám z těch her, jež mi vyšly akorát na jednu vynikající, nezapomenutelnou noc (nejsilnější byl asi Metal Gear Solid 2). Proto mi vyhovuje hrací doba okolo 12 hodin.

Petr Kolář, vedoucí zpravodajské sekce a zástupce šéfredaktora

Docela mne zaujala možnost hrát hru sto a více hodin. Ne proto, že bych o ní uvažoval, ale spíše pro její úspěšnost mezi čtenáři. Je mi jasné, že každý by chtěl za svoje peníze co možná nejvíce zábavy, ale nevěřím tomu, že by například nějaká střílečka byla schopna po sto hodinách hraní nabídnout ještě nějakou výzvu, se kterou se předtím nevytasila. Uznávám, že je několik málo žánrů, v nichž je možno hrát skoro neomezeně, ale přiznejme si, že po sto hodinách nás přestane bavit i geniální Transport Tycoon, nebo dílka série The Elder Scrolls. Jinou kategorií jsou pak multiplayerové hry, na něž se ale otázka neptala. Pokud tedy opomenu několik nemálo legendárních projektů, které byly schopny udržet hráče bez omezení délky, přiklonil bych se někde na přelom pětadvaceti hodin. Mnohé hry jsou směřovány k dohrání přes víkend a dokáží po celou dobu skvěle bavit, což by v delším čase nejspíš nedokázaly.

David Sláma, zpravodajská sekce

Přiznám se, že mě výsledek ankety docela překvapil, čekal jsem rozložení hlasů podle Gaussovy křivky - nejméně hlasů v extrémech, nejvíc ve středu. Upřímně by mě zajímalo, co vedlo tak početnou skupinu lidí hlasovat pro 100 a více hodin, a to říkám jako fanatický příznivce série The Elder Scrolls, která přesně do této kategorie spadá. Hardcore RPG (a žádné jiné hry tak dlouhou hrací dobu na dohrání singleplayeru nepotřebují a ani prakticky nemohou potřebovat) rozhodně nemají tolik příznivců. Že by hráči byli skutečně tak naivní a žili v iluzi, že tak dlouhá hra je to nejlepší? Možná ano. Pokud se však bavíme o dohrání hry, je volba 11-25 hodin to pravé pro mě. A když mi hra nabídne vyžití mimo tuto dobu, je to dle mého názoru ideální hra.

Alan Jarrar, PC sekce

Samozřejmě záleží na herním žánru, ale možnost 100 a více hodin se mi zamlouvá nejvíc. Jako příznivce budovatelských strategií, sportovních her a RPG, mě extrémní délka her jen těší. Každý rok v létě povinně dohrávám sérii Fallout a strategii Caesar 3, což také zabere pěkných pár desítek (ne-li 100) hodin. V rámci sportovních her se navíc dostáváme do možnosti nekonečně hodin, neboť jednou sezónou PES ani NHL nekončí. Moje rovnice herního nadšení jednoduchá – čím víc hodin, tím líp.

Lenka Vlková, konzolová sekce

Herních hodin není podle mě nikdy dost. I když je pravda, že do nekonečna žádná hra nikoho bavit nemůže (nejspíš :-)). Kolik by ale mělo asi tak zabrat dohrání singleplayeru? Pro mě ideální hrací doba je kolem čtyřiceti hodin u rpgeček a kolem dvaceti hodin u ostatních žánrů. To je dostatek času na odvyprávění kvalitního příběhu i dost času na to, aby si člověk hru pořádně vychutnal. V současné době se ale bohužel herní čas často zkracuje. Hry nabízí i další prodloužení celkového herního času, ale minihry na dalších padesát hodin nestačí, pokud lze hru normálně dohrát za deset.

Příští anketa: Co říkáte na letošní E3?
Anketa bude spuštěna za týden, v době zahájení E3 2006

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole