Doupěcí anketa: sportovní série

Na otázku "Jakou sportovní sérii máte nejraději" jsme se zeptali i členů redakce. A jak odpovídali? Dozvíte se v našem článku.

V poslední anketě jsme se vás ptali na nejoblíbenější sportovní sérii. Podle vašeho hlasování jednoznačně zvítězila fotbalová simulace Pro Evolution Soccer, následována dalším ročníkem FIFA. O další příčky se pobily NHL, ostatní série a pešek zbyl na hokejové hry z dílen 2K Games. Od dneška již můžete hlasovat v nové anketě, kde se vás ptáme, na oblíbený způsob ovládání her.

Jak jste hlasovali vy:

Která sportovní série vás zajímá nejvíce?
28 %

33 %

20 %

7 %

13 %

Hlasovalo 488 lidí

 

Karel Kališ

šéfredaktor Doupě.cz

alu.JPGVzhledem k tomu, že jsem v mládí čutanou i trochu aktivněji hrával (ehm, ehm), mám blíže i k virtuální podobě tohoto kolektivního sportu. Se slzou v oku vzpomínám na můj první díl Fify, archivní ročník 94 (tenkrát se to vlastně jmenovalo International Soccer ) a legendární bug se skórováním z výkopu brankáře. Postupem jsem přešel z Fify na propracovanější Pro Evo, což se ale zlomilo s loňským ročníkem, kdy Xboxové Pro Evo stálo za tužku a naopak Fifa kvalitativně stoupla. Letos se opět víc těším na Fifu a propracovanější Be a Pro. Dokonce si hraju i myšlenkou, že (ta hereze) opět po letech vyzkouším PC verzi, ovládání na kombu myš/klávesnice totiž vypadá geniálně. Jinak z dalších oblíbených sportovních sérií musím vyzdvihnout Madden, ten je snad každý rok vypilovanější, dokonalejší. I když se není co divit, když je v Americe tolik populární.

Petr Kolář

zástupce šéfredaktora Doupě.cz

pettka.JPGZelená je kráva, fotbal to je hra. Jako každý malý klučina jsem si taky kutálel s merunou a snažil se ji neúspěšně kopnout do brány. Jak jsem stárnul a lenivěl, přesunul jsem se k virtuálním sportům. Pravda, potkalo mne přitom i pár reálných, ale ty jsou virtuálně téměř nepoužitelné. Ostatně, kdo kdy hrál nějak víc volejbal, nebo basketbal, ví, o čem mluvím. Tak mi zbyla jen okopávaná, kteroužto v současnosti reprezentují dvě série – FIFA a Pro Evo.

Kdybych mohl sáhnout do redakčního šuplíku s hrami (sakrýš, lenost je hrozná vlastnost), vytáhl bych však jiný fotbálek, o kterém se tak nemluví. Tedy, je to taky FIFA, ale Street, kde se nemotá na hřišti tolik nemehel a i díky zpracování je hra zábavnější. A k tomu bych přidal i nějaký ten fotbalový manažer, přeci jen, virtuálně simulovat sport je zhůvěřilost. Pracovně se samozřejmě obětuji pro dobro čtenářstva, ale jinak raději vyrazím někam ven, kde si s kamarády zahraju.

David Marák

šéfredaktor FreeHry.cz

corn.jpgSnad každý o mně ví, že sportovním sériím zrovna příliš neholduji. Asi je to proto, že mne sportovní hry jako takové téměř vůbec nebaví a pokud se přeci jen sportovat rozhodnu, raději jdu ven, na čerstvý vzduch. Pakliže bych ale měl konkretizovat tituly, které mi v posledních deseti letech opravdu utkvěly v paměti, tak především NHL a FIFA. S několika díly od každé série jsem již tu čest měl, stejně jako každý druhý hráč v širokém okolí. Ale to je asi tak vše, co bych k nim mohl říci :-).

Kristýna Nováková

spike.jpgSportovní hry se řadí mezi moje nejoblíbenější žánry vůbec, takže vybrat nejoblíbenější sérii byl trochu oříšek. Nicméně po chvíli přemýšlení a vzpomínání mi v mysli zůstaly jen dvě slova NHL a FIFA. Prvně jmenovaný se na svůj výsostný post dostal díky tomu, že NHL 2000 byla jedna z prvních her, co jsem kdy na PC a posléze i PS2 hrála. Byly to vskutku krásné časy, kdy jsem si pořád dokola dávala jen mód rychlého zápasu, protože neznaje tak dobře angličtinu jsem si myslela, že nic jiného tam zkrátka není.:o). FIFA si však také uzurpovala nemalé místečko v mé pařanské dušice. Vzpomínám, když jsem s týmem z anglické třetí divize, Bristol Rovers, po dvou sezónách postoupila až do první divize a nebýt jednoho blbého formátování PC, byla bych nejméně desetinásobnou vítězkou Premier League. Snad se mi něco takového povede v letošním ročníku. Držte mi palce, pak dám vědět, jak jsem dopadla.

Lenka Vlková

rinoa.jpgZ jednotlivých titulů mě nezaujal ani jeden. NHL série je mi ale nejbližší a před několika lety jsem v ní neustále soupeřila s rodinnými příslušníky. Další a další díly bez výraznějších změn mě ale postupně omrzely a nyní mi veškerý volný čas zabírají japonská RPG a NDS. Záchrany různých světů a další podobné epické příběhy postupně převážily euforii nad vítězstvím v hokeji. A krátké hříčky na NDS jako například Brain Academy či zábavné adventury jako Phoenix Wright zase člověka perfektně odreagují od běžného života.

Martin M. Boček

uni.jpgByly doby, kdy bych v takovéto anketě odpověděl bez rozmýšlení; ale to je již dávno. Byly také i doby, kdy bych v takovéto anketě odpověděl, ale i to je již minulost. Sportovní hry mě postupem času totiž přestaly zajímat. Jistě, s každým rokem byly realističtější, hezčí a propracovanější… Nebo alespoň hezčí, kdyby nic. Ale pro mě byly i čím dál tím nezajímavější a nezábavnější. Nevím jak to, ale u NHL 93 jsem proseděl snad stovky hodin. Stovky hodin skvělé zábavy, kdy mi bylo jedno, že hokejové utkání hraná na tři krát pět minut rozhodně nekončívají za stavu 28:36… Ještě i u NHL 98 jsem si užil pěkných pár desítek hodin zábavy. Ale dnes…? Promiňte mi mou neomalenost, ale ne, děkuji. Tenhle typ her pro mě není. Ledaže bych přišel na způsob, jak i dnes rozjet NHL 93.

Michal Bayerl

vodny.jpgSportovní hry moc nehraji. Matně si vzpomínám na pár hodin u FIFA 99 (to to letí) a z poslední doby jsem si několikrát zahrál mulťák v Top Spinu. Ale vzhledem k tomu, že tenis hraji závodně od svých šesti let, tak nevím proč bych měl trávit čas u tohoto sportu ještě doma. Mnohem raději sportuji naživo a hraní tohoto typu her je pro mě ztráta času. Navíc jejich zpracování je pořád dost nedokonalé a myslím si, že ještě hodně dlouho bude. Ve sportu jsou emoce, štěstí, radost, smutek gesta, zvraty, náhody, tisíce pohybů, nečekané situace, adrenalin, únava, pot, dřina a to žádná hra nenabízí. Když se nad tím zamyslím, tak já vlastně na PC nehraju nic, co si mohu vyzkoušet v reálu. Ovšem kdybych si měl přeci jenom vybrat, tak už nějaký ten pátek pokukuji po sérii Madden, která je asi nejlépe zpracovanou sportovní hrou a navíc v reálu bych to moc dlouho hrát nevydržel. Kde mám jenom ten gamepad?

Jakub Kovář

ertefol.jpgJelikož poslední dobou sportovní hry přestávám vyhledávat, přiznám se, že v těchto zaběhnutých sériích nemám velký přehled. Podle dostupných informací bych si ale nejraději vyzkoušel NHL 2009. Úpravy, v čele se skill stick systémem, zní opravdu velmi dobře. Na druhou stranu vypadá stejně lákavě i NHL 2k9 a to i proto, že jsem doposud nezkusil ani jeden díl této série. Nejspíše to bude i tím, že doma nemám žádnou konzoli, ale možnost řídit rolbu mě nahlodává :-)

Pokud marně hledáte zmínky o fotbalových sériích, vidíte správně, žádné v mé odpovědi nejsou. Zkrátka se necítím dostatečně povolaný k tomu je hodnotit, když mě kopaná baví v podstatě jen jako hráče v poli. Navíc se mé zkušenosti s hrami, v nichž je hlavním předmětem kulatý míč, dají spočítat na prstech jedné ruky dělníka pracujícího u lisu. Omezují se totiž jen na titul FIFA 99 a jednoho zápasu ve fotbálku na Wii. Což, jak jistě uznáte, není mnoho.

Miroslav Paukner

pauki.jpgMezi nabízenými tituly pro mě není jasný favorit. Jak FIFU, tak PES jsem si několikrát zahrál a pro větší realismus dávám přednost fotbálku od KONAMI. Nejlepší vztah mám ale k sérii NHL, se kterou jsem, dá se říci, vyrostl. Na jeden ze svých prvních strojů se mi dostalo NHL 93, naprosto mě uchvátilo, a tak jsem se, jak šel čas a zvyšoval se výkon mého plechového miláčka, postupně prokousával jednotlivými díly. Bohužel jsem svoji pouť s virtuálními hokejisty skončil někdy mezi ročníky 2005 a 2006. Hlavním důvodem byl fakt, že kromě čísla a malinko vylepšené grafiky nepřinášel nový díl nic nového.

Když už se začalo blýskat na lepší časy s next-gen verzí, EA se ji rozhodlo pustit pouze na konzole, což mě stále více vede k přemýšlení nad koupí Playstationu 3. Osobně neuznávám názor, že by hru dnešní počítače nerozjeli a se slzou v oku vzpomínám na propařené noci, kdy jsem tak zuřivě bušil do klávesnice, až to některé jedince rušilo. Kdo nehrál na klávesnici, nepochopí.

Michael Stern

mike.jpgBudu za redakčního kromaňonce, když prozradím, že má nejemotivnější a jediná zkušenost se sportovními sériemi bylo mučení u dema NHL 97. Tehdy se k nám samovolně pozval jistý vesnický soused a dožadoval se zahrát si na počítači (tehdy dost možná nejvýkonnějším v oné dědině – to není samochvála, ale deklarování evolučního stupně vesničky :)) cokoliv sportovního. Od té doby sport na počítači nikdy víc, a tak volím poslední kategorii ankety. Ony do „jiných sportovních sérií“ přeci mohou spadat i střílečky. Vždyť kolik kalorií spálí řadový superhrdina, kterého hráč nutí sprintovat s bazookou na rachitickém rameni? Jak musí mít trénované předloktí na kontinuální mačkání kohoutku? A co teprve kvadricepsy z plížení se v podřepu za nic netušícím nepřítelem? Fotbalisti hadr!

Související články
  1. Doupěcí anketa: Pojedete letos na Invex?
  2. Doupěcí anketa: Co říkáte na odložení PS3?
  3. Doupěcí anketa: Jak jste si užili prázdniny?
  4. Doupěcí anketa: Preferujete češtinu v hrách?
  5. Doupěcí anketa: Jaký je váš názor na filmové předělávky her?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily