Doupěcí anketa: Uvažujete o koupi PSP?

Koupili jste si již nový handheld PSP? Plánujete jeho koupi? Uvažujete o ní? Nebo vás vůbec nezaujal? Na toto jsme se vás ptali v naší anketě. Nyní vám přinášíme výsledky společně s názory našich redaktorů.
Doupěcí anketa: Uvažujete o koupi PSP?

Aktuální anketa:

V anketě jsme se vás ptali, jaký je váš vztah k novému handheldu PSP; jestli jste si jej již koupili, jestli se na jeho koupi chystáte, či o ní alespoň uvažujete, nebo jestli vás vůbec nezaujal.

Výsledky ankety nás zajímaly zejména proto, že valná většina čtenářů Doupěte jsou PC hráči. PSP se při tom nejen ve světě, ale i u nás prodává až neuvěřitelně dobře. Zajímala nás tedy předpokládaná skupina lidí, kteří si jej koupili. Odkrojí něco z koláče PC? Nebo se zalíbil konzolistům? Náhodným lidem? Určité cílové skupině? Tohle nám mohla anketa a její výsledky naznačit.

A výsledek? Většina čtenářů Doupěte o PSP nejeví zájem; přitom jejich množství je takové, že se rozhodně nejedná jen o PC hráče, ale i o část konzolistů. Naopak možnosti svědčící ve prospěch PSP (mám, plánuji koupit, ještě uvidím) byly co do počtu hlasujících vyrovnané a poukazují jak na fakt, že v současné době se PSP nedá dosti dobře sehnat, protože je prakticky vyprodané; tak i na fakt, že se najde dost lidí, kteří o něm jsou ochotni uvažovat, nicméně handheld je ještě z nějakého důvodu definitivně nepřesvědčil...

Komentáře redakce:

Martin Boček, šéfredaktor

PSP jsem si nekoupil. Proč? Je to skvělá zábava do tramvaje či autobusu a pro podobné příležitosti, ale... Prozatím mi PSP nenabídl hru, která by pro mě znamenala něco víc než "pouhé" ukrácení takovéto dlouhé chvíle. Až takovéto hry vyjdou, koupím si jej. Možná. Možná také ne, pokud mezitím na trh přijdou next-gen konzole. Protože mám-li mluvit za sebe, domnívám se, že i přes svou technickou dokonalost je ve srovnání s nimi PSP jen hříčkou, jakýmsi předstupněm věcí příštích. Next-gen se mi sice nevejdou do kapsy od bundy, ale díky svým technickým možnostem budou schopné nabídnout herní zážitek a požitek zcela jiné úrovně. Alespoň v to doufám...

Martin Zavřel, vedoucí konzolové sekce

PSP jsem si opatřil již o loňských vánocích v japonské verzi, nyní mám samozřejmě evropskou. Na jednu stranu sice sbírám všechny videoherní systémy, které se na trhu objeví, na stranu druhou bych si ovšem PSP zcela určitě pořídil, i kdyby tomu tak nebylo. Důvody jsou určitě zřejmé z mých článků o tomto přístroji a hrách pro něj – ohromující výkon na úrovni současných „stolních“ konzolí, elegantní a dospělý design, multifunkčnost, vynikající poměr funkce - kvalita - cena… PSP se navíc výborně uchytil v USA a Evropě, takže můžeme v budoucnu počítat se záplavou exkluzivních titulů západního rázu. A vůbec: co může být lepšího, než mít Playstation všude s sebou?

Petr Kolář, vedoucí zpravodajské sekce a zástupce šéfredaktora

O PSP uvažuji po každé Martinově a Karlově recenzi. Postupně se střídají období, kdy PSP chci a kdy je mi to celkem jedno. Je ale docela možné, že jakmile se objeví recenze na Metal Gear Acid 2, tak veškeré moje zábrany padnou a vyrazím hned ráno handheld koupit. Do té doby je to asi velice nepravděpodobné, když už se mi podařilo překonat nátlak prvního dílu. Ale kdo ví, možná dojdu k osvícení, že jedině PSP je to pravé pro chvíle bez počítače a zavrhnu veškeré živé tvorstvo.

Karel Kališ, zástupce vedoucího konzolové sekce

Jasně, pořídím si PSP, jen co prodám ledvinu na černém trhu a rodinu do otroctví. Ale teď vážně. PSP mě svými schopnosti neskutečně nadchlo, ovšem jeho koupi v dohledné době neplánuji. Za prvé kvůli ceně, v ideální sestavě s 1 Gb kartou a 3 hrami by mě stálo zhruba 15 000 Kč, což je moc. Ale hlavně, v současné době mě nabídka her neoslovuje, Metal Gear Acid jsem při recenzování dohrál a nic jiného mě neláká. Časem si PSP své místo v mé sbírce herních přístrojů určitě najde, stejně jako Nintendo DS, které mě však stále láká o chloupek víc. Mezitím si vystačím se svým GBA, stále na něj mám dost skvělých nedohraných her.

David Sláma, zpravodajská sekce

PSP vs. NDS. WTH? Je tu i GBA. A já teď mám QD. Co s tím? Možná nechat zkratky a jednoslabičná slůvka být a začít znovu. PSP se na trh přiřítil s obrovským potenciálem a jeho přímý konkurent od Nintenda to i se svými dvěma displeji bude mít hodně těžké. O stárnoucím GBA ani nemluvě. PSP je tedy asi jasnou volbou pro každého, kdo si chce na cestách opravdu dobře zahrát, nebo si pustit film. Já ale chladnokrevně spadnu do podle naší ankety mainstreamu a prozatím se spokojím se svou zánovní Nokií N-Gage QD, přestože se v hraní PSP nemůže rovnat. Ale zase si z N-Gage zavolám...

Lenka Vlková, konzolová sekce

O koupi PSP zatím neuvažuji z několika důvodů. První je, že handheldy pro mě nejsou tak atraktivní jako „plnohodnotné" konzole. Na cestách sice poslouchám hudbu, ale k tomu mi poslouží mp3 přehrávač :-). Druhým důvodem je cena, která je vysoká i bez přídavné paměti, bez které si používání PSP ani nedokážu představit. A to nemluvím o cenách her. Posledním důvodem proti koupi je nemožnost spustit emulátory starších konzolí. Existují ale i důvody, díky kterým se moje rozhodnutí nekoupit začíná chvět v základech. Těmi největšími jsou hry ze sérií Final Fantasy a MGS, které si jinde než na PSP nezahrajete. Pokud se tedy podívám do budoucna, nejspíš si PSP koupím. Ale ne dřív, než klesne cena a bude se prodávat s větší pamětí a možná i s trochu výkonnějším adaptérem.

Příští anketa:U kterého typu her trávíte nejvíc času?


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A