Dracula 2: The Last Sanctuary – je libo kapku krve?

Temnou věží prchá udýchaný mladík nesoucí půvabnou dívku v bezvědomí. Ten závod s časem nemůže vyhrát... Na vrcholku věže na něj čeká prapradědeček všech letadel, jakoby dílo Leonarda da Vinciho. Ve chvíli, kdy náš hrdina vyčerpaně usedá do tohoto posledního výkřiku techniky počnou se v šeru věže zhmotňovat temné stíny…
Dracula 2: The Last Sanctuary – je libo kapku krve?

Žánr: Adventure
Minimum: Pentium 166MHz, 16 MB RAM, HDD 6 MB, Windows
3D: Ne
Multiplayer: Ne
Výrobce: CANAL+ Multimedia / Modern Games
Distributor:
CANAL+ Multimedia

Temnou věží prchá udýchaný mladík nesoucí půvabnou dívku v bezvědomí. Ten závod s časem nemůže vyhrát... Na vrcholku věže na něj čeká prapradědeček všech letadel, jakoby dílo Leonarda da Vinciho. Ve chvíli, kdy náš hrdina vyčerpaně usedá do tohoto posledního výkřiku techniky počnou se v šeru věže zhmotňovat temné stíny. Se sotva slyšitelným klapnutí se začíná zavírat jediná cesta ke svobodě – okno na konci improvizované runwaye. Mladík nečeká. V tu chvíli s temným zaduněním dopadají všude kolem temné siluety nahých těl, které se od obyčejného člověka liší snad jen bohatým tetováním na mrtvolně bledé kůži. A ještě – jako jehly ostrými špičáky. – ano, nacházíme se v Transylvánii, odvěkém domově temných sil a upírů zvláště.

Zatímco náš hrdina prokazuje nadlidské pilotní schopnosti a také obrovskou přízeň Štěstěny, při vysvobozování své snoubenky z hrozivého hradu v Karpatech, začíná nám pomalu docházet, o co že tady vlastně půjde. Každému, kdo dohrál první díl tohoto krvavého dramatu je nyní již jasné, že úvodní úryvek mohl být stejně dobře outrem „jedničky“ jako intrem „dvojky“ – ocitáte se opět v kůži mladého novináře Jonathana Hartera, jehož souboj s nemrtvým vládcem upírů – Vladem Tempestem, alias Draculou – patrně nikdy neskončí...

Dracula 2: The Last SanctuaryDracula 2: The Last Sanctuary

V minulém díle totiž náš mladý mazal udělal jednu pochopitelnou, ale o to zásadnější chybičku – jeho jediným cílem totiž byla záchrana své milé ze spárů zmlsaného hraběte... Myšlenka jistě chvályhodná, nicméně je nutno brát v potaz, že když si nesmrtelná bytost vybere manželku (tedy někoho na celý „život“), tak patrně nejde o okamžitý nápad, nýbrž o promyšlené rozhodnutí, které nebude snadné onomu vyznavači krevní diety vymluvit... A tak náš mladý hrdina pouze upozornil Draculu na existenci osoby, se kterou je třeba počítat (a velice rychle i odečítat...) – na sebe. Pokud by byl v prvním díle důslednější, nemusel se postrachem krevních bank potýkat i na půdě vlastního domova, ale ruku na srdce (respektive na krevní konzervy), přišli bychom o další díl. A to by byla škoda (koneckonců, kdo ví – třeba se již chystá Dracula 3 ;-)).

A tak chvíli po svém návratu do Londýna Jonathan zjišťuje, že Transylvánský vládce se rozhodl pro malou dovolenou v jeho rodném městě. A také má nového koníčka – lov na nějakého Hartera, což našemu novináři zní více než povědomě... Krom toho si pochopitelně přijel i pro nevěstu, ale všechno pěkně popořádku – je důležité si určit priority...

Tak to by byl „stručný“ úvod do děje – obyčejně bych se nijak zvlášť nerozepisoval a už bych se vůbec nesnažil navodit poněkud temnější atmosféru, jenže tentokrát příběh skutečně stojí zato. Nejen, že mám slabost pro upíry a Draculu zvláště, nejen že příběhové animace jsou jedinými nestatickými momenty ve hře, ale příběh patrně jediný závažný důvod ke hraní her tohoto typu. Předchozí věta možná zněla trochu kriticky, a tak se na to podíváme zblízka.

Příběh
Tak tohle bude poněkud ošemetné – nemohu prozradit více než v úvodu, a přeci musím něco napsat. To, že půjde o upíry je jasné. Stejně tak i cíl hry – definitivní (???) likvidace Draculy. Co víc? Snad jen, že příběh sice je lineární, ale vám to ani nepřijde, neboť atmosféra tohoto dílka si rozhodně zaslouží 10/10. Vlastně z téměř každé situace vedou dvě cesty – úspěch a pak smrt. V málokteré jiné „neakční“ hře se dá zemřít tak často – a tak kvalitně... To by bylo snad vše – vlastně ne, je tu ještě jedna „drobnost“ – celá hra je kompletně namluvená. A nutno říct, že velice profesionálně (hlas vládce ligy proti česneku vás zaručeně usadí hluboko do křesla – pokud nezalezete pod něj...), nicméně je na místě i poznámka oznamující naprostou absenci titulků – a to je pro českého hráče stále ještě dosti tvrdý oříšek. (první známka tzv. hardcore adventurek...)

Dracula 2: The Last SanctuaryDracula 2: The Last Sanctuary

Styl jakým jste s dějem seznamováni je poměrně klasický – jednak pomocí nádherných renderovaných animací (stejně nejsympatičtější figurou je bezesporu Dracula...) a druhak mluveným komentářem ve hře samotné. A to je určitě vše – víc ze mne nedostanete :-).

Grafika a ovládání
K ovládání je použit léty prověřený point-and-click systém – tedy myš se mění podle toho, co lze v daném místě dělat, jedním myšítkem akci provedete, druhým vyvoláte inventář a použijete cokoliv z vašeho vlastnictví. Jednoduché a účinné. V zmíněném inventáři lze předměty pochopitelně i kombinovat a jelikož je rozdíl, zda použijete sirky na svíčku, nebo svíčku na sirky visí ve vzduchu plno krušných chvilek při kombinování (kulky se do svěcené vody namáčejí, nebo se jí polévají? A podobně) - druhá známka hardcore adventure...

Grafická stránka hry připomíná skákání z jedné bubliny (na které je zevnitř nalepena panoramatická fotografie) do druhé. Celou dobu se pohubujete po síti bodů, kde v každém na vás čeká překrásně renderované panorama s možností 360ti stupňové rotace kamery ve všech směrech. Jedná se o stejný systém jako ten, který nám nabídla Atlantis od Crya a její Omni3D systém. Atlantis však byla živější – v Draculovi nenajdete jedinou animaci na statickém pozadí. O nějakých přechodech mezi body se raději ani nebudu pokoušet fantazírovat – prostě si skočíte a je vymalováno... Tedy ne, že by grafika nebyla fantastická (téměř hezčí než skutečnost), ale je prostě mrtvá. Když o tom tak přemýšlím, možná to byl záměr tvůrců – bezútěšná mrtvá krajina, kde slunéčko nezahřívá, větřík nezavěje, chladno, ticho – jako žel, v srdci bez naděje... Skutečně běhá mráz po zádech. – Tudíž mi není jasné, zda mám statičnost hodnotit jako mínus – subjektivně vzato však holduji spíše animacím a proto v závěru strhnu bodík za grafiku i hratelnost (přeci jen, hra, u které se dá usnout neustálým sledováním mrtvé (byť nádherné) grafiky... ;-)). Dalším pilířem hororového prostředí je (jak jinak) tma. Té si zde užijete vrchovatě – někdy jsem musel hrát s jasem monitoru na Max, abych vůbec viděl kam jdu ;-))) Jedním slovem je grafika hry úžasná, ALE...

Dracula 2: The Last SanctuaryDracula 2: The Last Sanctuary

Něco naprosto jiného však je prezentace příběhu, tedy animace dějové. Nad takovým precizním renderingem zaslintá snad každý pařan. Ať už budeme sledovat celkovou stavbu scény, či jen detailní animace mimiky, nenajdeme asi jedinou chybičku. Zvláště modely vampírů (hlavně nahých ;)) patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatím měl možnost vidět! Zkrátka podívejte se na obrázky a představte si, že se to všechno hýbe…

Hratelnost
Aneb všechno, co nejde nacpat jinam... Během hry jsem neustále pendloval mezi dvěma stavy – první bych nazval obdivování a zkoumání a druhý třeba útěk, zoufalství a stres. První stav mysli provází bezcílné bloumání mezi lokacemi, zírání na grafiku a přemýšlení o dalším postupu (někdy se jedná o skvostné rébusy, jindy o (z mého pohledu) vyslovené blbosti. Příklad prvého – normální člověk, chce-li si posvítit do temného rohu prostě zapálí svíčku a natáhne ruku. Tady musíte do rohu umístit svícen (asi tak metrovou potvoru ;-)) a do něj teprve použít svíčku – logické... (hned první vaše akce ve hře). Ale člověk si zvykne na všechno – brzy si zvyknete i na tuto logiku (jen se pak nelekejte, až si kvůli umytí rukou začnete napouštět bazén... ;-)) Tohle je třetí znak h.c. a.). A druhý stav? Nastává v okamžiku, kdy vkročíte do míst, kde vám někdo usiluje o život. Na horním okraji obrazovky se zobrazí časomíra a po jejím vypršení – GAME OVER. V lepším případě (pokud se vám povede v limitu uniknout/neutralizovat nebezpečí) hra pokračuje dále. Platí zde osvědčené pravidlo – dokud můžeš, sejvuj... (čtvrtý znak h.c. a.).

Dracula 2: The Last SanctuaryDracula 2: The Last Sanctuary

Věc se kterou se budete u Draculy 2 muset naučit počítat jsou různé logické puzzly a hříčky – jejich rozmanitost a počet (stejně jako jejich tuhost) nenechají nikoho na pochybách – tady si někdo dal SKUTEČNOU práci. Až budete hrát „šachy“ o život, nebo se budete pokoušet zprovoznit jednoduchý mechanismus, pak mi dáte za pravdu. Být zmiňovaných vychytávek více, skvělo by se nad článkem: „Logická hra“. Jako by tvůrcům nestačil jeden pohled na věc, přidali ještě zajímavé „vamp-brýle“ pomocí nichž si svět prohlédnete pohledem nemrtvého. Úžasná myšlenka, jen komplikuje už tak dosti složité rébusy až daleko za hranici běžné řešitelnosti – někdy jsem si připadal po jejich vyřešení jako horký kandidát na Nobela… (jeden z dalších znaků tuhé adventure… už ani nepočítám…)

Závěr
Tak tedy – stojí před námi maximálně tuhá adventura ze staré školy, okořeněná notnou dávkou puzzlů a nádherným filmovým příběhem. Povinnost pro každého milovníka žánru s dostatečnou znalostí angličtiny. Připočtěmež ještě minimální HW nároky a perfektní atmosféru a dostaneme hru, o kterou nesmí přijít žádný hardcore pařan.

Poznámka na okraj – hra je na 2 CD, ale instalace zabírá pouhých 6MB. To je sice hezké, nicméně mechanika si při hře neodpočine ;)) a také odezva je poněkud delší, než bývá zvykem.

A druhá věc – nevšiml jsem si za celou dobu, zda tam hraje nějaká hudba (zvuky ano – skvělé) – nepočítám-li filmové podmalování některých „filmečků“. Ale to vážně jen na okraj ;))

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: ?/10
Hratelnost: 7/10
Tuhé, tuhé, tuhé - ale hezké!
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A