Dragon´s Lair 3D - hrr na draka!

Ta hra je po čertech stará a po čertech slavná. V době, kdy se Dragon´s Lair objevila na trhu - a to je už 17 let - byla totální bombou, po které všichni šíleli. Teď se vrací coby 3D remake. Bude to jen vzpomínka na staré časy nebo další trhák? A co vlastně nabídne generaci zkažené sexem a násilím?
Dragon´s Lair 3D - hrr na draka!
Nebudu vám tu tvrdit, že jsem pařil hry už od těch dob, co jsem rodičům vypadl z kočárku, a že Dragon´s Lair je hra, na kterou dodnes se slzou v oku vzpomínám. Na rovinu, v roce 1983 kdy tahle legenda vyšla, mi bylo 8 let. Standa Hložek a Petr Kotvald tehdy kralovali české hitparádě a já byl čerstvým pionýrem. O Dragon´s Lair jsem podobně jako většina dalších neměl ani páru. Ve světě a v USA obzvlášť ale tahle hra byla skutečným hitem. Za prvních 40 dní se prodalo 30 milionů kopií a s výdělkem přes 32 milionů dolarů za prvních osm měsíců způsobila podobný rozruch, jaký dnes zažívá svět s manga-šaškárnou Pókemon (kdo viděl např. Akiru, ví co je to pravý japonský manga-nářez).

Dragon´s Lair 3D Dragon´s Lair 3D

Původní Dragon´s Lair bylo na dnešní dobu jednoduché. Za Dirka The Daringa "Smělého" jste na jeho cestě za záchranou krásné princezny Daphne ze spárů Zlého čaroděje a draka rozhodovali především o tom, zda má zamířit doleva, doprava nebo jestli má kolem sebe máchat mečet. Pak následovala vždy animovaná sekvence, která vám ukázala, jaké následky vaše rozhodnutí mělo. Vše bylo 2D, krásně animované, nenásilné a jedním slovem "pěkné". Pohádka. Jak to ale bude v připravovaném remaku?

Dragon´s Lair 3D Dragon´s Lair 3D

Tak jako před lety, i dnes stojí za remakem hry stejní lidé a stejné firmy. Blue Byte a Dragonstone. A muž jménem Don Bluth. Ne, to není programátor, ale výtvarník a animátor. Věčný to konkurent disneyovské produkce, k jehož největším úspěchům patří kreslené filmy jako Charlie - Všichni psi přijdou do nebe nebo aktuální Titan A.E. Byl to právě on, kdo dal původnímu Dragon´s Lair nezaměnitelný styl - "ksicht", který nepřéhlednete. A ten zůstane také zachován.

Dragon´s Lair 3D Dragon´s Lair 3D

Hrdina Dirk i všechny další postavy této adventury budou i tentokrát 2D placaté. Aby byla zachována původní atmosféra, vývojářský tým přímo použil nebo alespoň modifikoval i řadu původní hudby, zvuků a textur. A to vše potom zasadil do 3D renderovaných chodeb, kobek a hradních sálů. Hra by měla podporovat rozhraní Glide, Open Gl i Direct 3D, chybět nebude prostorový zvuk, práce s detaily a umělá inteligence nepřátel. Což zní trochu jako parametry Unrealu nebo Quake. Ale pozor, taková řežba to nebude. V Dragon´s Lair 3D neuvidíte žádnou krev. I přes všechny technické vymoženosti bude tahle bitva pohádkou. Princezna Daphne nebude mít zařezaná tanga a Dirk se nebude ohánět motorovou pilou nýbrž klasickým mečem. Nuda to snad ale nebude, na to jsou autoři příliš zkušení. Dočkáme se 27 příšer a 20 levelů, z nichž každý bude mít 15-20 "komnat". 3D prostředí nabídne větší volnost pohybu a Dirk narazí i na několik ne příliš těžkých puzzle. Zda to osloví milovníky hard-core akce nevím, jisté ale je, že Dragon´s Lair 3D bude zcela odlišná od ostatních her. A už jen za to si zaslouží pozornost.

A datum vydání? Původně jsme se měli dočkat už letos v zimě, termín se ale přesouvá na první polovinu roku 2001. Dragon´s Lair 3D v tu dobu elegantně vpluje nejen k nám - majitelům PC-, ale i ke kamarádům, kterým budeme tiše závidět Playstation 2 a X-Box. Do té doby si budou muset milovníci adventur vystačit s něčím jiným.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A