Dragon`s Lair se vrací ve 3D

Ach ta 3D grafika. Dostala se už úplně všude, pronikla do každého herního žánru. Podlehly strategie, adventury a dokonce i plošinovky. Časem si ale hráči začali uvědomovat, že to nemusí být jen ke škodě věci - a nejnověji to dokázala například sice hodně opožděná, ale přesto stále dobrá adventura Simon the Sorcerer 3D. Jak dopadne předělávka dvacet let staré automatové klasiky Dragon`s Lair?
Dragon`s Lair se vrací ve 3D

Hra Dragon`s Lair 3D: Return to the Lair vyjde v listopadu tohoto roku ve verzi pro PC, Xbox, PlayStation 2, GameCube a dokonce i Macintosh. Tedy v podstatě všechny velké herní platformy dneška. Proč? Je to remake jedné z nejklasičtějších počítačových her, které kdy byly vytvořeny. Vypravme se tedy nyní zpět časem na krásnou exkurzi do doby dávno minulé.

 

Psal se tehdy rok 1983, když se poprvé objevil Dragon`s Lair na klasických mincových automatech. Hlavním hrdinou hry byl jistý Dirk the Daring, nemotorný, ale udatný rytíř, jehož úkolem bylo projít obrovským hradem zlého kouzelníka a zachránit princeznu Daphne. Tvůrci v čele s Rickem Dyerem a Donem Bluthem si tehdy ani nedovedli představit, že by jejich hra mohla mít takový úspěch, jaký měla. Psalo se o ní v novinách, miliony hráčů na celém světě dychtili po tom, aby si ji mohli také zahrát. Že se jedná o skutečnou legendu dokazuje i to, že je řazena po bok Pac Mana a Pongu.

Titul Dragon`s Lair vdechl do herního průmyslu novou jiskru. Hra byla předělávána na nespočet platforem včetně Commodore 64, Amiga, Macintosh Plus, Nintendo NES, Nintendo Game Boy, Atari ST, PC, Nintendo Super NES, Sega CD, 3DO, MAC, CD-I, Atari Jaguar (přesně v tomto pořadí). Dnes se píše rok 2002 a připravuje se vydání nové verze Dragon`s Lair - opět na všechny dostupné platformy.

 

Příběh nové verze se příliš neliší od té původní - princezna Daphne byla unesena zlým drakem Singem a je držena na tajemném hradě. Hráč se opět musí zhostit postavy chrabrého rytíře Dirka a svou milovanou zachránit. Pokud vám to připadá až příliš stejné jako původní hra, nedivte se. Je to totiž účel. Tvůrci přímo dbali na to, aby se nová verze od původní příliš nelišila. Budeme tak mít možnost spatřit podobné "reálie" jako v originálním Dragon`s Lair, příbuzné bude i celkové výtvarné pojetí. Je asi zbytečné dodávat, že ani onen skvostný parodický humor, což byl jeden z prvků, který dělal původní hru tím čím byla, nedozná výrazných proměn. Naštěstí.

 

Novum spočívá v tom, že hráči teď budou mít nad Dirkem konečně PLNOU kontrolu. Budou s ním moci pohybovat všemi směry - skákat, běhat, šplhat, plazit se a dělat kotrmelce. Všechny tyhle pohyby se budou nesmírně hodit, protože na hráče čeká 43 rozsáhlých oblastí s více než 250 místnostmi a 30 druhy nepřátel. Samozřejmě, že dostanete na výběr nejrůznější zbraně, talismany, a další užitečné věcičky, které se vám ve vašem úkolu budou snažit co nejlépe vypomoci. Stane se nový Dragon`s Lair prvním skutečně interaktivním animovaným filmem?

 

O tom, jak je Dragon`s Lair populární (zejména na západě) svědčí i to, že se v současné době připravuje filmový scénář, jehož autorem není nikdo jiný než Don Bluth. Na oficiálních stránkách hry lze také objednat akční figurky a DVD s tématem Dragon`s Lair.

 

Američan Don Bluth se nejen díky Dragon`s Lair stal jednou z nejuznávanějších kapacit v oboru animace. Pracoval u Disneyho a později založil svou vlastní nezávislou společnost a vytvořil několik animovaných filmů. V polovině 80. let spolupracoval se Stevenem Spielbergem a v roce 1986 se na pozvání Irské vlády přestěhoval i se svým studiem do Dublinu. Jeho společnost se stala jednou z největších v celé Evropě a produkovala několik úspěšných filmů (All Dogs Go To Heaven (1989), Rock-A-Doodle (1990), Thumbelina (1993), A Troll in Central Park (1994)). V roce 1994 se Bluth stěhuje zpět do USA aby vedl Fox Animation Studio. Tam také vytvořil například oskarový animovaný muzikál Anastasia (1997) a animovanou space operu Titan A.E. (2000). Pět let po návratu do USA zakládá další novou společnost, tentokrát se zaměřením na počítačové hry - Dragon`s Lair LLC. Jejím úkolem je připravit novou verzi prastaré klasiky - Dragon`s Lair.

 

Bluth v jednom z rozhovorů prozradil, že nová verze bude vypadat přesně tak, jak si ji představovali před dvaceti lety. Tehdy ale nebyl dostupný hardware zdaleka na takové úrovni, na jaké je dnes, a tak z pochopitelných důvodů museli ze svých nároků slevit - což dnes zdaleka nemusejí, ba naopak!

Na závěr nezbývá než doporučit návštěvu oficiálních stránek hry na adrese http://www.dragonslair3d.com/. Naleznete tam jak informace o samotné hře, wallpapery, downloady a další zajímavosti, tak také podrobný popis její historie a podrobnou biografii tvůrců.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie