Drakan: Order of the Flame

Ukázalo se, že Drakan je víc než jen pouhá kopie Tomb Raidera. Přináší krásné scenérie, obzvláště působivé při pohledu z hřbetu draka Arokha, a nezapomenutelné souboje v klasickém střetnutí sil dobra a zla.
Drakan: Order of the Flame

Žánr: akční RPG
Minimální konfigurace: P166, 32 MB RAM
3D akcelerace: Direct3D, EAX, A3D
Multiplayer: ano
Výrobce: Surreal
Vydavatel: Psygnosis
Zapůjčil: JRC


Tak už si na to asi budeme muset zvyknout. Ženské hrdinky jsou trvalou součástí počítačových her. Ačkoliv se na jejich fyzickém vzhledu od dob prvního Tomb Raidera hodně změnilo, stále mají do svých skutečných předloh pořádně daleko. Třeba taková Rynn z Drakana. Ne že by vypadala úplně odpudivě, ale koukat se dlouhé hodiny na pozadí hrdince, jejíž vzhled je srovnatelný nanejvýš s panenkou Barbie nastrojenou do středověkého brnění, to zrovna nemusím. Kdyby se tedy kvalita her posuzovala pouze podle vzhledu hlavních hrdinek, neměl by Drakan až tak velké šance na úspěch. Na tomhle světě, který považuje za ideál krásy i Pamelu Andersonovou, je však už možné úplně všechno. Tato hra má ale naštěstí něco navíc, co ji dělá víc něž pouhým fantasy klonem Tomb Raidera. Je to rozumně pojatá dějová linie, až na výjimky úchvatná grafika, příjemný hudební doprovod a v neposlední řadě také úžasný drak Arokh.

Kráska a zvíře      Život v sedle draka

S hlavní hrdinkou hry se setkáváme v okamžiku, kdy je společně se svým bratrem přepadena skupinou krvelačných Orků. Rynn se neúspěšně pokouší o boj proti přesile, její bratr je zajat, Rynn samotné se podaří uprchnout. Zůstává však sama, její vesnice byla vypálena, vesničané vyvražděni nebo odvlečení do dolů. Všichni až na starého muže na pokraji smrti, který Rynn předává legendu o tajemném Řádu plamene (Order of the Flame), jenž byl kdysi dávno spojením draků a lidí. Rynn se tedy vydává na strastiplnou cestu za posledním řádovým drakem Arokhem, který je její jedinou nadějí v záchranu svého bratra.

Mimochodem, pro intro a filmové mezihry nezvolili autoři obvyklé renderované nebo hrané sekvence, ale využili normálního herního enginu. Toto řešení se ukazuje jako velmi šťastné, umožňuje plynulý přechod mezi hrou samotnou a doprovodnými sekvencemi, aniž by to narušovalo atmosféru.

Celkově je hra jakousi kombinací mezi klasickým RPG, akční hrou a adventurou. Akční ohánění mečem se střídá s logickými hádankami a standardním sbíráním předmětů. Setkáte se s celou řadou zbraní – klasickými i kouzelnými meči, sekerami a magickými holemi pro boj zblízka, s dlouhým lukem nebo kuší můžete zase oslňovat své nepřátele přesnými zásahy do citlivých míst z uctivých vzdáleností. Zbraně se až na výjimky používáním poškozují, musíte tak pečlivě vážit každé seknutí a na slabší protivníky volit méně kvalitní nářadí. Tělo Rynn můžete v průběhu hry vyztužovat širokým výběrem obleků a brnění.

Aaaach, no není úžasná?      Kdo tu asi bydlí?

Hlavní hrdinku sledujete z pohledu ala Tomb Raider (pohled zpoza postavy), pouze u většiny střelných zbraní máte možnost se přepnout do pohledu očima postavy (1st person), který jediný umožňuje přesněji zamířit. Kamera sleduje postavu velmi spolehlivě, navíc můžete kameru podle potřeby myší natáčet a rozhlížet se, což ale může především zpočátku činit drobné potíže (je obzvláště nepříjemné v rozhodujícím souboji nešikovně stočit kameru). Narozdíl od Lary je Rynn slušně řečeno trochu neohrabaná; zatímco Lara předváděla ve vzduchu malé gymnastické sestavy, Rynn se musí spokojit s jednoduchými salty, což je ale vzhledem k jejímu původu a podmínkám, ve kterých vyrůstala, pochopitelné. Hra obsahuje navíc režim dračího simulátoru: Rynn čas od času nasedá na Arokhův hřbet a svádí vzdušné souboje s ostatními, “zlými” draky. Je to sice zajímavé zpestření hry, ne však tak převratné, aby se nám tajil dech. Něco podobného jsme už předtím zažili v Magic Carpetu – nikdy dříve mě nenapadlo, jak je výhled z dračího hřbetu podobný pohledu z kouzelného koberce :-).

Umělá inteligence nepřátel je vcelku ucházející, i když by mohla jít ještě o krůček dál. Především u soubojů se projevují drobné nedostatky, příšerky se zasekávají o překážky, nebo na sebe omylem navzájem v zápalu boje útočí.

Grafika hry je skvělá. Ať se podíváme na postavičky, stavby nebo krajinu kolem, vše je detailně propracováno a není toho moc, co se dá autorům vytknout. Hra je rozdělena do několika světů, každý má své osobité kouzlo, odlišnou grafiku i nepřátelské postavy. Je vidět, že autoři kladli důraz na maximální realističnost všech postav a předmětů. Sledovali každý detail od tvaru zbraní, přes křídla draků až ke stylovému oblečení Rynn. Snad jedna drobnost by mohla být lépe dotažená: zatímco Orkové a Arokh pohybují při rozhovorech tlamou, lidé mají pusu stále zavřenou, což působí místy až komicky. Není to sice nezbytnost, ale po tom, co jsme viděli u NHL2000, už to požadovat můžeme. Pro šťastné majitele pokrokových grafických akcelerátorů je navíc dobrá zpráva, že hra jako vůbec jedna z prvních podporuje environmental bump-mapping, který ještě zvyšuje požitek z grafického zpracování.

Bungeeeeeee      Až tě chytím, tak tě sním

Zvukové kulisy jsou už jen posledním krůčkem k výbornému dojmu ze hry. Hudba je tu přesně taková, jakou očekáváme. Nebudete si ji zřejmě pouštět na dobrou noc ani ji poslouchat z walkmanu na ulici – hodí se prostě jen ke vzdušným (dračím) soubojům a svistu dlouhých sečných zbraní.

Drakan: Order of the Flame je výborně zpracovaná hra, která musí nutně potěšit všechny příznivce virtuálních hrdinek. Pokud se vám líbil Tomb Raider, oblíbíte si určitě rychle i Drakana. A Arokh je navíc přece hned ten druhý nejlepší drak pod sluncem.

4/5

Grafika

ŚŤŽŹ…

Zvuky ŚŤŽ„…
Hudba ŚŤŽŹ…

ŚŤŽŹ…

Hratelnost ŚŤŽŹ…

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce