DTEC WinFast S320II

Čip TNT2 je koncepčním pokračováním osvědčeného čipu TNT - firma nVidia zde vsadila na jistotu. Každý, kdo si pořídí TNT2, získá výrazně vyšší výkon při 100% kompatibilitě se starší TNT. Nové čipy nyní podporují standard AGP 4x, RAMDAC pracuje na 300 MHz, grafická paměť může mít až 32 MB. Karty s čipem TNT2 přicházejí na trh ve dvou verzích: základní s pracovní frekvencí na 125 MHz a výkonnější Ultra verzi na 150 MHz (jsou ale i verze na 166 a 180 MHz).
DTEC WinFast S320II

To je v pořádku, nevybuchne
K testování jsme obdrželi kartu DTEC WinFast S320II v prodejním koncovém balení (DTEC je vlastně OEM-produktem taiwanského Leadteku). Mimo vlastní kartu tu byly ještě tři kabely (karta je vybavena výstupem na televizor), manuál a 4 cédéčka se softwarem. Mezi dodanými aplikacemi není žádná hra, ale komerční aplikace zaměřené na video, grafiku a Internet: Digital Video Producer, Web 3D, 3D/FX a VRCreator patří mezi ty lepší ve svých oborech. Za zvláštní pozornost však stojí cédéčko s plnou verzí programu PowerDVD – softwarového přehrávače DVD-videa a souborů MPEG-2 s dekódováním prostorového zvuku. Z tohoto důvodu jsem testovací sestavu rozšířil i o mechaniku DVD-ROM Toshiba 2500 (DVD 4x, CD 32x).

Testovací sestava
Kartu i mechaniku DVD-ROM jsem nainstaloval do sestavy: základní deska Abit BH6, procesor Celeron 300A přetaktovaný na 450 MHz, 128 MB SDRAM. Vlastní instalace byla hračkou: mechaniku i kartu jsem vyměnil metodou “kus za kus”, ovladače WinFastu podporují Windows 95, 98 i NT. Nově je podporováno i Pentium III, technologie 3DNow! od AMD a také Linux.

140 nebo 125 MHz?
Co se týče výkonu, je karta WinFast zrychlenou verzí základní TNT2. I když není Ultra, je grafický čip taktován na 140 MHz. To, že původní čip TNT2 zvládá vyšší frekvenci než doporučených 125 MHz, je zásluhou několika faktorů: dodatečným napěťovým filtrem, kvalitní pamětí 32 MB SGRAM od Samsungu a aktivním chladičem s ventilátorkem na čipu.

(Po nátlaku společnosti nVidia, výrobce čipů TNT, změnili u Leadteku nastavení nových driverů zpět na 125 MHz. Samozřejmě původní rychlost 140 MHz je stále možná – změnu však musíte provést “ručně” v ovládacím panelu grafické karty – funkce Speed Runner.)
Základní informace tedy máte; podívejme se nyní, jak vzrostl výkon TNT2 od předchozí verze.

Výkon ve 2D aplikacích
Výkonem ve 2D aplikacích se nové TNT2 řadí do široké skupiny moderních akcelerátorů: mezi TNT, Banshee, Rage 128 a Voodoo3. Výsledkové pole je zde velice vyrovnané, výkony se pohybují v pásmu 2–3% odchylky. Co se týče obnovovacích frekvencí, umí TNT2 1280x1024 na 120 Hz, 1600x1200 na 85 Hz a maximální rozlišení 2048x1536 na 75 Hz (v pravých barvách). Kvalita obrazu je do 1280x1024 velmi dobrá, od 1600x1200 se mírně zhoršuje.

Výkon v OpenGL
První test, Quake II Timedemo, dobře zobrazuje výslednou 3D rychlost v závislosti na rychlosti procesoru. Demo1 ilustruje výkon v běžné, klidné herní situaci. Z praktického hlediska je však důležitější chování akcelerátoru v zátěžové situaci. Ta nastává v okamžiku, kdy se na vás valí spousta nepřátel nebo jedete rallye ve skupině aut. Potřebujete rychle reagovat, ale akcelerátor je zrovna “zahlcen” prací – místo plynulé akce (25 a více snímků za sekundu) klesá rychlost až na 5–8 snímků. Testem na toto zatížení je ve hře Quake II demo jménem Crusher. Je to vlastně záznam velké bitvy s množstvím pohybujících se objektů, spoustou výbuchů a rychlým pohybem. Testy byly provedeny v rozlišení 1024x768 s vypnutou synchronizací Vsync a zapnutým zvukem. Dá se z nich vyvodit několik závěrů: ztráta rychlosti je při přechodu z 16 na 32bitovou barvu minimální, okolo 5 až 10 % – to je jistě dobrý výsledek (starší čip TNT na tom byl podstatně hůře). Výkon karty je závislý na výkonu procesoru – karta má výkonový “strop” někde na 500 – 600MHz procesoru. Ve srovnání s Voodoo3 TNT2 krapítek zaostává: v testu Demo1 vede Voodoo poměrem 70:63, zátěžový test Crusher je o něco vyrovnanější s poměrem 43:42. Nevýhodou Voodoo3 však je to, že neumí plnou 32bitovou barvu.

Výkon v Direct3D
Hodnotou, která docela dobře vyjadřuje 3D výkon při použití rozhraní Direct3D, je celkový výsledek Overall v programu 3DMark 99 MAX – zde má TNT2 mírný náskok před Voodoo3 3000 (asi 2 %). Výborně se také drží ve 32bitové barvě v nižších rozlišeních; od rozlišení 1152x864 pak již poněkud ztrácí dech (pokud máte PIII 500, nastává tento limit až u 1280x1024).

Celkově jsou výsledky Voodoo3 3000 a TNT2 velice vyrovnané. Síla Voodoo3 je ve hrách pro OpenGL a Glide; zejména hry optimalizované pro Glide nepotřebují vysoký výkon procesoru. Voodoo3 je také vhodnější pro systémy s procesory od AMD. TNT2 naopak disponuje lepším výkonem v Direct3D a navíc jeho 3D akcelerace dokáže pracovat ve 32bitové barvě.

TNT2 také nabízí širší paletu prostorových funkcí (textury do velikosti 2048x2048 bodů, 24bitový Z-buffer a stencil buffer). Jeho síla se však ukazuje až při vyšším výkonu procesoru – od 400 MHz výše. TNT2 také podporuje rychlejší přenos pomocí AGP – režim 4x, který nejnovější základní desky již podporují.

Kvalita zobrazení
Obě firmy, nVidia i 3dfx, udělaly v kvalitě zobrazení od prvních betaverzí obrovský pokrok. Celkově jsou však barvy TNT2 přesnější a zářivější, 32bitová barva nabízí jemnější přechody, lepší odstíny pro poloprůhledné objekty (záři, sklo, dým a výbuchy) a detailnější textury pro budoucí hry. Výhodou Voodoo3 je zase možnost změny jasu (Gamma korekce) odděleně pro Windows, OpenGL, Direct3D a Glide. Můžete si pak zahrát hru Kingpin, aniž byste zatemňovali místnost.

     

Domácí kino
K WinFastu je dodávána plná verze výborného Power DVD 1.5 od společnosti Cyberlink. Program nabízí přehrávání filmů DVD ve všech formátech a rozlišeních. Celoobrazovkový režim a širokoúhlé zobrazení 16:9 jsou samozřejmostí. Ovládací program umožňuje velmi podrobné nastavení, včetně výběru jazykové verze a jazyka titulků. Výstup dekódovaného zvuku je možný v obyčejném stereu, Dolby Surroundu, A3D, Direct 3D nebo SPDIF.

Abych ověřil spolupráci Power DVD s TNT2, zašel jsem do nejbližší velké videopůjčovny a vybral tři tituly – dva novější a jeden starší film. Jak TNT2, tak i Voodoo3 nechávají hlavní tíhu dekódovaní DVD na procesoru počítače a samy urychlují zejména škálování obrazu (vyhlazování pixelů) a konverzi z formátu YUV do RGB. Pokud procesor nestihne dekódovat všechny snímky, dojde k tzv. “drop frame” – ztrátě políčka. Vypadá to jako mírné škubnutí obrazu. Čím častěji, tím hůře.

Provedl jsem měření pro různé frekvence procesorů a dospěl jsem k těmto závěrům: nejnižší přijatelnou frekvencí procesoru pro přehrávání filmů DVD je 350 MHz. Dochází zde zhruba k jednoprocentní ztrátě políčka. Při 400 MHz je už vše v pohodě, zapomeňte ale na současnou práci s jinými aplikacemi – vytížení procesoru je nějakých 80–90 procentech.

Kvalita obrazu i zvuku je výborná v jakémkoli rozlišení. Obraz je kontrastní, zářivý, bez zrnění a jiných artefaktů – vizuální dojem je spíše “kinový” než “video”.

Quake v televizi
Jak WinFast S 320II, tak i Voodoo3 3000 jsou vybaveny výstupem na televizor. Čipem zodpovědným za televizní signál je v obou případech Brooktree 869. Kvalita jeho obrazového výstupu je celkem dobrá, škoda však, že výrobci nepoužili raději vynikající čip Chrontel7003B – jako např. u ASUSu. U WinFastu lze volit typ signálu PAL/NTSC přímo přepínači na desce. Maximální rozlišení na televizoru je 800x600 – pro hry jistě postačí. Výhodou je, že k oživení TV výstupu nepotřebujete monitor. Můžete tak pro herní večer přenést k televizoru jen základní jednotku s klávesnicí a myší.

Tak jaká?
DTEC WinFast S320II patří mezi nejrychlejší TNT2. Karta jako taková je velmi dobrá – široká paleta moderních 3D funkcí, 32bitová barva, TV výstup a dobrý poměr cena/výkon, to jsou devizy, které nelze přehlédnout. Aby se však ukázala v plné kráse, potřebujete přece jen o něco výkonnější počítač než u takového Voodoo3.


Souhrn:
Grafická karta DTEC WinFast S320II
Čipset nVidia TNT2 – www.nvidia.com
Zapůjčil: Datrontech, Praha – www.datrontech.cz
Parametry: Rozlišení 2048x1539 při 75 Hz, čip Riva TNT2, RAMDAC 300 MHz, textury 2048x2048, 24bitový Z-buffer, stencil buffer, 32bitová barevná hloubka

Převzato z časopisu Computer, upraveno

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce