Duke je zpět!

Král všech akčních her, slovutný Atomový Vévoda čili Duke Nukem je konečně zpátky! Ne, ještě tu není navždy, na Duke Nukem Forever si totiž budeme muset ještě počkat (doufejme, že ne "forever"), ale čekání si můžeme zpříjemnit titulem Duke Nukem: Manhattan Project. "Vo co go?" Duke se tentokrát přesunuje z L.A. do mrakodrapy zarostlého N.Y. (Nového Yorku), aby to tam trošičku pročistil od přebytečného slizu.
Duke je zpět!

Je to už šest let, co vyšla poslední hra s Dukem v hlavní roli. Psal se tehdy rok 1996. Snad už v té dávné době se ozývalo tiché šeptání "Forever, forever...", jenže to se ozývá dodnes - a stále nikde nic. To asi naštvalo pány ze Sunstorm Interactive, mimo jiné autory datadisků Duke It Out IN D.C. a Life`s A Beach, a proto se rozhodli Duka přinést zpátky na naše obrazovky. Duke Nukem: Manhattan Project měla být původně epizodická online hra - těžko říct, co přesně to znamená - možná to, že by se na internetu v pravidelných intervalech objevovaly nové epizody. Možná ale také ne - to teď stejně necháme stranou, protože od tohoto záměru bylo nakonec upuštěno a z DN: MP se stala klasická budgetová (=levná) pářka, což to znamená s cenou kolem 25 dolarů. Těžko od ní tedy čekat nějaké zázraky nebo navýsost originální řešení, faktem ale zůstává, že i levné hry mohou být dobré a, to hlavně, zábavné. Podle prvních informací je nový Duke přesně tímto typem hry.

Co se žánru týká, je to 3D plošinovka. Ale nebojte, nebudete sbírat barevné košíčky s dortíky nebo malé, vodu prskající modré delfínky, ani jiné podobné úchylnosti. Manhattan Project v sobě v podstatě skloubí dva úplně první Duky (což byla, jak si jistě dobře pamatujete, čistě 2D záležitost) a Duka 3D (který byl, ehm, 3D). To znamená, že se bude skákat, střílet, létat, a tak dále, jen ve 3D prostředí. K dispozici bude zoomovatelná kamera, která se bude sama nastavovat do správného úhlu, aby bylo na danou scénu vždy dobře vidět. Většinou budete ale na celou akci civět takříkajíc "ze strany".

Hra se skládá z celkem osmi epizod (Rooftop Rebellion, Chinatown Chiller, Metro Madness, Unholy Underworld, Fearsome Factory, Tanker Trouble, Deviant Drilling a Orbital Oblivion), každá z nich obsahuje tři levely. Na konci třetího levely je vždy finální boss. V každém levelu je také několik tajných míst, kde můžete najít extra porci munice, životů a dalšího vybavení. Na řadu přijdou ochranná silová pole, double damage a dokonce také jetpack. Ten je však poněkud jiný, než jak ho známe z Duka 3D - jde totiž zapnout pouze jednou. Jakmile ho vypnete, podruhé už nenaskočí. Což může být v některých situacích poněkud... tristní. Tak si kupříkladu představte, že s neznámou kráskou v náručí padáte z 50. patra nějakého mrakodrapu, v klidu stisknete "jetpack on" a ono nic - prostě jste zapomněli, že už je "použitý". To pak ani jeden z vás nemá důvod k smíchu. A proč zrovna s nějakou kráskou? Nu protože v každé z epizod jde mimo odkrouhnutí převelikého bosse také o vysvobození jedné z osmi zajatých dívek. Ty se vám samozřejmě za záchranu vždy náležitě odvděčí nějakým tím pěkným go-go tanečkem (a polibkem na tvář, nic víc;).

Žádný z levelů už není jen statická mapa, jak tomu bývalo u tohoto typu her před mnoha a mnoha lety. Ulicemi se prohánějí automobily, metrem projíždějí vlaky, některé části levelů lze dokonce celé zničit. K tomu budete mít k dispozici dost rozsáhlý arsenál devíti bouchaček - od starých známých jako jsou pistole, brokovnice, kulomet a pipe bomba přes novinky typu G.L.O.P.P. prskomet, pulzní kanón či pneumatický granátomet až po mocné podrážky Dukových bot (aneb jeho slavné baletní kopy a otočky). Asi se ptáte co je to ten G.L.O.P.P. Vězte tedy, že je to ta Tfuj Tfuj Látka (tm), která zapříčinila mutaci krásných malých hodných zvířátek jako jsou aligátoři, myši nebo prasátka do těch hnusných přerostlých krvelačných zrůd, které nezbývá než odpravit tím nejnechutnějším možným způsobem. Avšak je tu ještě jedna možnost - pomocí G.L.O.P.P. prskometu je můžete "přetavit" do jejich původní zvířecí podoby a posléze jednoduše rozšlápnout. Podobně, jako bylo možné v Dukovi 3D nepřátele zmenšit a následně uťápnout.

Po dokončení každého levelu se vám, jak je u tohoto typu her zvykem, zobrazí podrobná statistika počtu (ne)zabitých protivníků, času, který dokončení levelu zabralo, počtu (ne)objevených skrytých míst, atd. A stejně jako v každé správné hře s Dukem v hlavní roli, i tady se dočkáme jeho známých řečnických vtípků, které se bohužel ale jen těžko chápou bez alespoň pokročilé znalosti jazyka anglického.

A na závěr přehledné shrnutí základních faktů o Duke Nukem: Manhattan Project:

  • Není to nic jiného ani nic víc než ultra-akční 3D plošinovka
  • Všude čekejte plno mutantů, slizu, krve a kousků masa
  • Čeká na vás osm rozsáhlých epizod po třech levelech
  • Do ruky vám padne na devět různých zbraní
  • A na mušku vám pak přijde kolem 25 nepřátel, jak nových, tak starých známých

Technické provedení Manhattan Project příliš neoslňuje, ale ani nijak neuráží, podle některých je to ve své třídě dokonce nadstandard. O to se postaral zejména engine zvaný Prism3D, který dokáže rychle renderovat i složitější 3D modely. Ty jsou navíc v DN: MP všechny potaženy velmi kvalitními texturami. Ani speciální efekty na tom nejsou špatně, jak můžete vidět na okolních screenshotech.

Hardwarové nároky nejsou nijak přehnané, jak už bylo řečeno, nejedná se také o žádný technologický klenot. Plně vám tedy postačí Windows 98/ME/2000/XP, Pentium II 350 (doporučeno Pentium III 500), 64 MB RAM, DirectX 8.1 kompatibilní 8 MB 2xAGP videoakcelerátor (doporučeno 32MB paměti pro akcelerátor), 200 MB prostoru na hard disku. Možná vás také bude zajímat, že hra podporuje joysticky a ovladače se zpětnou vazbou - kdo by kdy na něco takového v dobách prvních Duků pomyslel?! Jenže ty doby jsou už pryč, je tu nová generace a ta si žádá nové technologie. Snad bude alespoň pro ně Duke Nukem: Manhattan Project stejně zábavný, jako byli pro nás ve své době Duke Nukem 1 a 2.

Vydání finální verze se chystá na květen 2002, demoverze by mohla vyjít ve dnech následujících (v žádném případě se prý ale neobjeví před uvedením plné verze).

Oficiální stránky: www.dukenukemmp.com/


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

7.  9.  2020 | | 14 N/A
Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepšenou grafiku i příběh

Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepše…

Legendární Mafia se vrací ve svém remaku, ale není to jen nový vizuál, co hra přinese. Vlastně působí úplně jinak, než jako ta hra, kterou jsme hráli před lety.

3.  9.  2020 | | 47 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího na PS4 a Division zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

5.  9.  2020 |