Duke Nukem Advance – nečekané pokračování legendy

Po neuvěřitelně věrné konverzi fenoménu jménem Doom se na kapesní konzoli od Nintenda přiřítil další nesmrtelný zástupce akcí z vlastního pohledu. Duke Nukem na GBA ale není přesnou konverzí klasického PC hitu. Je totiž mnohem víc. Pokud chcete vědět, co přesně tahle větička znamená, je tento článek určen vám.
Duke Nukem Advance – nečekané pokračování legendy

Platforma: pouze GBA
Multiplayer: ano, přes Game Link Cable
Výrobce: Torus (www.torus.com.au)
Distributor: Take 2 (www.take2games.com)

Přemožitel Dooma

Ti šťastnější a starší z vás si jistě pamatují, jaký poprask Duke Nukem 3D před lety vyvolal na PC. Jestliže Doom ve své době obohatil virtuální svět Wolfensteina 3D (nejen) o výškové rozdíly a nepravé úhly, pak Duke přinesl akci pod vodní hladinou, vysoce interaktivní prostředí a nekonečně zábavný svérázný humor hlavního hrdiny. Ve své době byl Duke3D dokonalým naplněním hesla společnosti, která jej vytvořila – „Realita je naše hra“. Perfektně navržené úrovně oživené zmíněnou zábavnou interaktivou a smyslem pro humor dodnes způsobují u mnoha hráčů nepřekonatelnou touhu se k této klasice vracet. Když jsem objevil Duke Nukem Advance (dále jen DNA) pro Game Boy Advance, radoval jsem se z toho, že si budu moct zahrát milovanou hru po cestě do práce – jako předtím Dooma. To jsem ještě netušil, že DNA je pokračováním Duke Nukem 3D a tudíž nabízí nová dobrodružství za využití engine, který nemá do toho původního zas tak daleko (až na rozlišení, samozřejmě).

Duke Nukem Advance Duke Nukem Advance

Duke Nukem Advance Duke Nukem Advance

Je to Duke3D!

Opravdu si nedělám legraci – DNA je tolik podobný oblíbené hře z PC, že některé screenshoty byste mohli docela dobře omylem přiřadit této platformě. Nejen, že prostředí je zase plné detailů (například v Oblasti 51 se můžete vyžít rozbíjením všudypřítomných kontejnerů s mimozemšťany), pobíhají v něm staří dobří známí ve své nezapomenutelné podobě, ale setkáte se tu také s těmi „ověřenými“ zbraněmi značky Duke Nukem - od pistole přes brokovnici a raketomet až po zmrazovač nebo pipebomby. A zachovaná zůstala i atmosféra – za občasného komentáře vašeho hrdiny, vybaveného nejhrubějším hlasem na světě, pobíháte městy a základnami, hledáte přístupové karty k uzamčeným dveřím a přitom střílíte do všeho, co se hýbá i co se nehýbá. Pokud vám tohle nezní jako báječná zábava, pak jste beznadějní suchaři a podobných perel, jako je DNA, je pro vás škoda.

Cesta okolo světa

Oproti svému předchůdci má DNA poměrně silný příběh (zasvěcení vnímají tu ironii, doufám). Hra je plná briefingů, ve kterých vám nadřízení popisují strašlivou invazi mimozemských prasat a jiné havěti, na což Duke reaguje sobě vlastním způsobem – hrubými hláškami, které nepřipouští pochyb o tom, kdo zachrání svět a okouzlí přitom největší počet blonďatých sexbomb. Kromě zmíněné Oblasti 51 se ve hře podíváte například do Egypta mezi pyramidy nebo do Austrálie. Nemusím snad vysvětlovat, že každá úroveň má svoji jedinečnou atmosféru a vizuální stereotyp vám u této hry rozhodně nehrozí. Kromě jiného je ale důvodem absence stereotypu i ta smutná skutečnost, že DNA disponuje pouhými devatenácti úrovněmi, což vskutku není příliš mnoho. Průměrný hráč tak bude mít DNA dohranou za víkend bez větších problémů. Domnívám se, že na kazetu pro GBA by se toho vlezlo mnohem víc a tak jsem velmi zklamaný skutečností, že vynikající engine hry zůstal tak málo využitý.

Duke Nukem Advance Duke Nukem Advance

Herní zákony

Navzdory rozlehlosti některých lokací se rychlost a plynulost hry nezhoršují příliš často – sem tam se to sice stane, ale není to nic, čím by se dala DNA napadnout. O něco hůř je na tom ovládání, které trpí relativně menším množstvím tlačítek než u PC nebo konzole – například přepínání zbraní pak může být docela pomalé či nepohodlné. Míření a samotný pohyb herním prostředím je však bez problémů a tak ani zde nenajdeme žádnou větší slabinu. Hudba a zvuky jsou na vynikající úrovni – většina zvukových efektů včetně hlasu samotného Dukeho je k nerozeznání od původní hry na PC. Svoji pozici si můžete ukládat mezi úrovněmi a protože ty (zřejmě kvůli omezené paměti GBA) nejsou nijak gigantické, je tato možnost dokonale postačující. DNA navíc není nijak zvlášť obtížná hra (na normální obtížnost), takže by vám možnost ukládání během mise neměla chybět. Bohužel krátkost ve spojitosti s jednoduchostí shazují tohle jinak geniální dílko na to bodové ohodnocení, které si nakonec odneslo.

Světlé stránky hry
  • nejpropracovanější akce z vlastního pohledu na GBA
  • protivníci, zbraně a atmosféra z milovaného originálu
  • vynikající grafika i ozvučení
  • bezchybná hratelnost
  • Duke Nukem
Temné stránky hry
  • je to poměrně krátký výlet
  • není to zrovna výzva pro nejtvrdší hráče
  • nedokonalé ovládání lehce zhoršuje hratelnost

Poslední slova

Duke Nukem je na GBA opravdu 3D a pro mnoho z nás je to další rána ze strany technologického pokroku. Především je to ale báječně zábavná hra, kterou si můžete užít kdekoliv a kdykoliv (když vám nedojde šťáva v tužkových bateriích), což je pro herně závislé jedince dostatečně silný argument na to, aby se nechali zlákat. Osobně považuji klasického Dooma za lepší volbu – především díky nepřekonané hratelnosti, většímu rozsahu a znovuhratenosti, nicméně z čistě technického hlediska je DNA na vyšším postu. Nezbývá, než uznale smeknout a těšit se na Quake pro Game Boy Advance.

Grafika: 10/10
Zvuk: 10/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 9/10

Duke3D tak, jak ho známe z dob jeho největší slávy. Musíte ho milovat, navzdory jednoduchosti a krátkosti.

Celkové hodnocení: 8/10