Dvojrecenze: Harry Potter and The Order of the Phoenix - dotkněte se kouzel

Právě jste se vrátili z kina, v ústech ještě cítíte chuť popcornu. V podstatě jednoduchý, ale přesto podmanivý příběh si vás opět získal. Nevzdávejte se ho, zahrajte si ho - nebo ne? Odpověď hledejte v naší dvojrecenzi.
Dvojrecenze: Harry Potter and The Order of the Phoenix - dotkněte se kouzel
Seznam kapitol
  1. Dotkněte se kouzel na NDS
  2. Naučte se kouzlit s Wii

Platforma: PC, PS3, X360, Wii, PS2, PSP, NDS, GBA
Typ hry: akční adventura
Multiplayer: ne
Výrobce: Electronic Arts (
http://www.electronicarts.cz/)
Vydavatel: Electronic Arts (
http://www.electronicarts.cz/)
Distributor v ČR: Conquest
Homepage:
http://harrypotter.ea.com/

Tradiční žehrání nad nevalnou kvalitou her podle filmových trháků dnes rebelsky vynechám, místo toho apeluji na všechny potenciální hráče Harryho Pottera 5, aby měli přečtený a v paměti stále uložený příslušný díl světoznámé knižní série. Nejen aby se nepřipravili o docela dobře napsanou, byť trochu rozvleklou pohádku i pro odrostlejší osoby (navíc dnešní mládež málo čte, což je samozřejmě špatně – jen si mladí celé dny hrají s počítači a fetují, hanba! :-)), ale hlavně aby se potom ve špatně podaném příběhu hry vůbec orientovali.

  
Naprosto běžné přepadení * Animace jsou doslova kouzelné * Vaše hůlka si zaslouží lepší využití

Bez znalostí knihy nebo alespoň filmu se neobejdete: hra na vás sice občas vychrlí jednu z efektních renderovaných sekvencí, jenže ty slouží spíše než k pečlivému vyložení děje k hodně upachtěnému pospojování jednotlivých herních událostí. „Jé hele, ten útok mozkomorů vypadá docela drsně. Ale proč se vůbec venku potulují, kde to vlastně jsem a co jsou vlastně zač ti lidé s dobrými úmysly a úděsným stylem oblékání?“ Právě tyto otázky si budou během hry klást lidé knihou nezasažení či osoby s mizernou pamětí (jako například já), avšak pro nalezení uspokojivých odpovědí se jako nejlepší řešení nabízí návštěva knihovny. Je sice jasné, že tento titul slouží především jako doplněk k filmu, nicméně nemusí to na něm být tak nápadně vidět. Do zhruba desetihodinové hry není nejmenší problém nacpat alespoň stejně hutný příběh jako do dvouhodinového filmu.

  
Favoritka na cenu Miss antipatie * Co by to bylo za školu bez knihovny * Profesor Snape (první flek zprava)

Tak trochu jiná škola

Naštěstí si majestátné prostředí bradavického hradu vysloužilo adekvátní pozornost návrhářů. Kouzelnická škola překvapí svou velikostí a rozlohou, posuďte sami. Herní pískoviště nabízí k prozkoumání celkem sedm rozsáhlých hradních podlaží a mimo nich ještě stojí za pozornost lokace v sousedství Bradavic jako sovinec nebo Hagridova bouda. Jen prozkoumáváním rozmanitých zákoutí hradu se dá na nemalou chvíli zabavit. Bradavice jsou ale především školní zařízení, tudíž na chodbách nechybí hloučky tlachajících studentů, ze kterých někdy může vyletět uštěpačná poznámka směrem k hlavnímu hrdinovi. Na rozdíl od Canis Canem Edit (neboli Bully) však nemůžete opovážlivce nacpat do odpadkového koše nebo mu dát ochutnat domácí držkovou.

Jinak ale Harry Potter 5 s kontroverzními, nicméně vynikajícími, hrami od Rockstar Games jako Canis Canem Edit či GTA sdílí společný herní koncept, kdy máte na výběr spoustu možností, jak se ve velkém světě zabavit. Všechny povinné i nepovinné úkoly jsou přehledně zapsány v Pobertově plánku a na nedostatek práce si rozhodně stěžovat nebudete. Stačí si tak pouze zvolit quest a kouzelné šlápoty vás již dovedou kam je třeba. Dlouhé přesuny za jednotlivými postavičkami, jež rozdávají úkoly, ale dokáží hru otrávit. Pět minut cesty sem, pět cesty tam a veškeré nadšení z na první pohled působivého hradu je fuč. Již nebudete vnímat rozhovory spolužáků ani tradiční bradavické jevy jako strašidla nebo pohyblivé schody, prostě už jen toužíte být na místě a chcete, aby se konečně zase něco dělo.

  
Tak velký hrad, tak omezený výhled na něj * „Jeden z vás bude tatínkem” * Tak co podnikneme?

Jenže jak známo, člověk ne vždy dostane, oč žádá, což platí i zde. Většina úkolů je fádních, jelikož se zabývá v kontextu Voldemortova nástupu naprosto nepodstatnými věcmi - přinést spolužákovi foťák, pomoct spolužačce při odchytu sovy… Dobrovolné aktivity v podobě věšení obrazů, případně narovnávání brnění vám sice přinesou nějaké ty zkušenostní bodíky, které se dají použít kupříkladu na silnější kouzla, avšak příliš zábavy neposkytují. Narozdíl od miniher, tedy lépe řečeno minihry připomínající hru pétanque, ostatní za moc nestojí. Asi není ideální, když možná nejzábavnější částí hry je jedna nepovinná hříčka. Ale otevřený herní svět sám o sobě nestačí. Navíc pokud není napumpován kvalitním obsahem, je pro hru spíše přítěží.

Spásná kouzelná hůlka

Mezi klady hry očekávaně patří ovládání. Schopnosti ovladače wiimote využijete nejčastěji při kouzlení, kdy předepsaným pohybem ruky vyvoláte různé čáry máry. K pocitu, že si hrajete s opravdovou hůlkou tak není příliš daleko, ačkoliv některá kouzla se objevují až s určitým zpožděním po vykonání příkazu k jejich vyvolání. Soubojová magie pro jistotu chvílemi neposlouchá vůbec, přesto by kouzelnické souboje nebyly o moc zábavnější z důvodu jejich nezáživné chaotičnosti. Jako nejlákavější magická kratochvíle se tak jeví levitace. Stačí vybrat objekt, zamávat hůlkou a hle, už se vznáší, přičemž pohyb předmětu řídíte pohybem rukou. Povedené!

Světlé stránky hry
  • Hodně nepovinných úkolů
  • Zpracování Bradavic
  • Dobře vymyšlené ovládání
Temné stránky hry
  • Nemožnost volně hýbat kamerou
  • Rozvleklá hratelnost
  • Zmatené vyprávění příběhu
  • Zmatené souboje

Grafika narozdíl od ovládání nevybočuje z nelichotivého standardu multiplatformních her na Wii: ani na PS2 by nešlo o žádný zázrak a alespoň že obličeje se vcelku povedly. Co se týče hudby a dabingu, tam se licence filmu projevila kladně. Namluvení postaviček obstarali herci a hudba je na filmové úrovni. Nicméně tohle všechno je jenom takové pozlátko, jež sotva zakryje slabou hratelnost a chaotické vyprávění příběhu. Nápad s nasazením systému GTA do bradavické školy není špatný, nicméně pořád mají tvůrci co vylepšovat, protože takhle u hry vydrží pouze skalní fanoušci Harryho Pottera. Inu, tvůrci mají na zlepšení ještě dva pokusy.

Grafika: 6/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 5/10

Harry Potter and the Order of the Phoenix je typicky průměrnou hrou podle filmu. Propracované prostředí Bradavic se spoustou nepovinných úkolů vypadá lákavě, jenže ve výsledku je to škola jako každá jiná – převládá dějová rozvláčnost se spoustou drobných nepříjemností a nedodělků.

Celkové hodnocení: 5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A