Dvojrecenze: Race Driver GRID – skvěle se hraje i vypadá

Překvapení? Skvost? Skvělá hra? Těžko se hledají správná slova. GRID chytil celou redakci. Stačí to jako pozvánka na dvojrecenzi?
Seznam kapitol
 1. Cesta kolem světa na X360
 2. Závodní šílenství
 3. Ortel pro X360
 4. Dojmy z PC Petra Koláře
 5. Galerie PC obrázků

Pokud vás letošní neúroda závodních her unudila k dřepění před televizí (fotbalové EURO se povoluje), možná právě nyní přišel čas vytáhnout zaprášené řidičské rukavice a opustit svoje poctivě vysezené místečko v pohovce. Ten důvod má krátké, ale o to výstižnější jméno. GRID letos poprvé zcela naplní vizi původních Race Driverů o spojení arkádové hratelnosti se skutečným závodním světem, v němž bude mít každý z nás pocit, že může být legendou mezi profesionálními závodníky. GRID je chytlavý, zábavný a skvěle vypadá – a vlastně vůbec nevadí, že je arkádou až za uši.

Hezky se na to kouká

Začneme tím, čím bychom měli končit – a čeho si vlastně každý z vás všimne na první pohled. GRID drží tempo grafického zdokonalování závodů od Codemasters a i když se nemůže zcela rovnat Burnout Paradise (redakční názory se různí, ale BP po těsném hlasování vede), takřka v každém ohledu působí ještě lépe než předchozí DiRT se stejným enginem. Stačí si už prohlédnout škody, které způsobí každý kontakt se soupeřem nebo s bariérou; žádné celistvé promáčkliny, ale nesouvisle pomačkané plechy, časté škrábance – vše (skoro) jako ve skutečnosti.

gridx360_01.jpggridx360_02.jpg

Samozřejmě se budete rádi koukat i na zbytek toho, co dělá závodní hry na pohled atraktivní; grafické efekty, nablýskaná auta, do detailů propracované závodní okruhy nebo perfektní menu

Samozřejmě se budete rádi koukat i na zbytek toho, co dělá závodní hry na pohled atraktivní; grafické efekty (prach, kouř od pneumatik), nablýskaná auta (na nichž se odráží okolí), do detailů propracované závodní okruhy nebo perfektní menu, které je plné skvělých vychytávek (např. řada statistik při loadování nebo údaje o tom, kolik km/vítězství/bůh-ví-čeho vám schází k získání dalšího achievementu). Škoda jen, že tuhle grafickou nádheru často odnese sama hratelnost kvůli výrazně klesajícímu framerate. Rozdíl nejvíc poznáte při závodech jeden na jednoho a poté při klání více než desítky vozů – je velký.

První za každou cenu

GRID vás nutí vyhrát každý závod; kvůli peněžním výhrám, kvůli příspěvkům od sponzorů i kvůli pocitu z vítězství. Bourá přitom jednu ze zvyklostí, podle níž se každá větší jezdecká chyba automaticky rovná restartu. Tzv. flashbacky zde umožňují hráči vrátit se o několik sekund zpět ve vývoji závodu a místo, v němž při předchozím projetí chyboval, tentokrát s větší dávkou opatrnosti zvládnout na jedničku. Flashbacky se velmi nápadně (co do funkčnosti i pojetí) podobají pískům času ze stejnojmenného Prince of Persia: a stejně jako v něm, i zde odbourávají nutnost opakovat obtížné pasáže (rozuměj závody) donekonečna.

gridx360_03.jpggridx360_04.jpg

Hra vám umožňuje flashbacky aktivovat prostřednictvím replaye, kde si můžete v rámci převíjení záznamu sami zvolit ideální chvíli, v níž se chopíte volantu. Vše je rychlé a intuitivní, nikoliv ale bez následků.

Závodíte proto, že vás to baví a vítězíte, protože jste dostatečně dobří

Nejenže je vám k dispozici pouze omezený počet flashbacků na jeden závod (4 na obtížnost Normal, 3 na Serious), ale zároveň se jejich užitím okrádáte o finanční bonus při závěrečném vyúčtování závodů. Ze začátku mohou tyto desetitisíce chybět; s postupujícím časem jde už pouze o drobné.

Kolem světa – nebo zůstaneme doma v Evropě?

Stejně jako jeho předchůdci je také GRID směsicí nejrůznějších závodních disciplín, které vám předkládá v podobě singleplayerové kampaně. Na rozdíl od dřívějších rádoby pokusů o příběh (či dokonce nesmyslný sentimentální podtext), který měl dát vašemu kroužení po oválech "smysl", si tvůrci tentokráte na nic nehrají – závodíte proto, že vás to baví a vítězíte, protože jste dostatečně dobří. Rozdíly od předchozích ročníků proto nepřichází s pojetím kariéry, kde postupně bojujete každou sezónu a propracováváte se na pomyslný vrchol, ale v nabídce závodních módů, které se tentokrát vydaly riskantním směrem. Místo zavedených disciplín přichází driftování a souboje jeden na jednoho (Japonsko), závody cestovních vozů a formulí v úzkých ulicích měst nebo demolition derby (USA), a konečně také obligátní závody cestovních vozů nebo série Le Mans (Evropa).

gridx360_05.jpggridx360_06.jpg

Závorkové rozdělení mezi Japonsko, USA a Evropu není náhodné: pomyslný "pavouk" závodů se skutečně dělí mezi tato tři teritoria, v nichž jste nuceni separátně bojovat o reputaci, peníze i jednotlivé závodní licence pro odemknutí dalších závodů. Tenhle spravedlivý systém nenutí hráče bojovat se závodními módy, které mu jednoduše nesedí. Ani demolition derby, ani driftování jsem si v prvních hodinách hry neužíval, ale stále jsem měl možnost věnovat se evropským kláním. Hra vám nijak nebrání v této volbě a je to jedině dobře; konečně někdo pochopil, že vodit nás za ručičku a říkat, kde a kdy máme závodit, není to, co od závodní hry očekáváme,

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Závodní | Závodní arkáda
Výrobce: Codemasters | Webové stránky hry
 • Široká nabídka závodů
 • Detailně zpracované okruhy i vozy
 • Systém flashbacků
 • Řada zajímavých vychytávek mimo tratě
 • Výborná grafika
 • Nízké množství tratí i vozů
 • Po čase stereotypní kampaň
 • Pár méně zábavných závodů
Související články
 1. Download: Facebreaker, MGS4, GRID a další
 2. CD Projekt vás přenese na závodní GRID
 3. Race Driver: GRID hlásí hotovo
 4. Nová mega: Na startovní Grid
 5. Galerie: Race Driver: GRID
 6. Preview: Race Driver: GRID – kolize supersportů jsou v kurzu
 7. Codemasters chystají Race Driver: GRID

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

včera | |10 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka