Dvojrecenze: Rayman Raving Rabbids TV Party – televizní hrátky

vytisknout velikost písma
V pořadí už třetí díl Raymana se šílenými králíky v hlavní roli. Zjistěte, zda se jim povedlo uspět na NDS i Wii zároveň.
Seznam kapitol
 1. Rayman bez Raymana na dvou obrazovkách
 2. Party hra pro jednoho?
 3. A co na to Wii?

S hraním videoher jsem začínal přibližně před čtrnácti lety, a už v tomto raném věku jsem si zamiloval žánr plošinovek. Mým hrdinou nebyl silný Herkules, ale vychytralý zajíček Jazz, stejně jako jsem nikdy příliš nepřišel na chuť Xeně, ale za to jsem měl rád Raymana. Proto jsem se zatetelil blahem, když jsem zjistil, že do redakce došlo Rayman Raving Rabbids TV Party pro NDS.

 

Jaké však bylo moje zklamání, když jsem hru vložil do handheldu a začal odhalovat její temná tajemství.

Prvních deset minut osvětlujících příběhové pozadí ještě nevypadá nijak hrozivě – Zemi opět napadli Šílení králíci, kteří ji chtějí ovládnout. Tentokrát se dostali do Raymanovy televize a je jen na hráči, jestli náš milý hrdina dostane nezbedné hlodavce ven a stihne se večer podívat na svou pravidelnou dávku emocí. Výraznějšího příběhu potom hře není třeba z jednoduchého důvodu; celá hratelnost stojí a padá na sbírce miniher, v jejichž hlavní roli figurují právě Šílení králíci a jejich svérázný humor. Tedy, spíše by měla stát.

V hlavní roli figurují Šílení králíci a jejich svérázný humor

Celková veselost a dobrá nálada, jež z Rayman Raving Rabbids jen srší, by měla být hlavním tahounem všech her, které stojí na této licenci. Bohužel, zrovna TV Party potenciál nevyužívá ani v nejmenším a přítomné vtípky se řadí do kategorie slabších až trapných. Rozhodně to je škoda, protože Šílení králíci představují dokonalé terče mnoha a mnoha gagů. Vždyť jen svým neodolatelným šarmem a neobratností dovedou téměř každou absurdní situaci k dokonalosti a výbuchu smíchu. Každou, s výjimkou těch, které tvůrci tentokrát nachystali.

TIP: Při pohybu po hrací desce neztrácejte čas a miřte vždy k rohu. Televize se objevuje pouze tam.

Kdopak by se deskovky bál

Od vtípků na účet vývojářů je však na čase přejít k samotné hře; základním herním módem je jakási příběhová kampaň. První, co mimo krátkého úvodního filmečku uvidíte, bude hrací deska se dvěma figurkami, jednou televizí a spoustou políček, včetně několika speciálních, které vám náhodně dají výhodu či nevýhodu. Vtip spočívá v tom, že za kolo můžete udělat pouze jistý počet kroků a pohybovat se po určitých polích, zatímco druhá figurka, představující králíky, se může pohybovat jak chce.

raymanravingrabbidstvparty_01.jpgraymanravingrabbidstvparty_02.jpg

A co víc, pokud se čirou náhodou povede králíkům přijít k televizi dříve, než vám, nic se nestane. Televize se pouze přesune do dalšího rohu hrací plochy a vy můžete vesele pokračovat dál. Skutečně geniálně vymyšleno. Je mi tak trochu záhadou, proč autoři dali do hry desku a vymýšleli pro ni mechanismy, když nakonec hrací plocha nemá vůbec žádný dopad na samotnou hratelnost. Pokud by se plnil váš hlavní cíl přímo, tj. by se králíci vyháněli přímo v průběhu miniher, nestalo by se vůbec nic.

Hru si může zahrát každý, kdo je obdařen byť jen elementární inteligencí

Ona by přímá likvidace nezvaných televizních návštěvníků i lépe působila – aspoň podle mě. Pokud králíka mlátím do hlavy, či mu naopak mažu mrkvovou šťávu kolem úst, má podle mě větší motivaci vylézt z televize, než když k němu pouze přijdu a televizí zatřepu. Sice by se v této situaci už nedalo tvrdit, že se hra něčím až tak výrazně odlišuje např. od Brain Training Dr. Kawashimy, ale aspoň by svižněji odsýpala a troufám si tvrdit, že by byla i výrazně zábavnější, jelikož by odpadl jeden otravný prvek.

Těší mě, jmenuji se minihra

Dost bylo ale kritiky hrací plochy a inteligence příběhu, chtě nechtě musím přejít k jádru čivavy, tedy k samotným minihrám. Právě díky nim se totiž můžete po ploše pohybovat a právě ony představují tu pomyslnou alfu a omegu Šílených králíků. Pokud nyní čekáte, že začnu hru chválit do nebes, jako bych to nejspíše udělal v případě Wii verze, jste bohužel na omylu. Dokonce ani základ hratelnosti autoři nedokázali zpracovat tak, aby se skutečně dal hrát a aby se u něj mohl rozumně uvažující člověk bavit.

raymanravingrabbidstvparty_03.jpgraymanravingrabbidstvparty_04.jpg

Autoři totiž hned na počátku udělali zásadní rozhodnutí. Jejich hru si musí mít možnost zahrát každý, ať je v jakémkoliv věku a je obdařen byť jen elementární inteligencí. Což o to, tento princip pořád není úplně nejhorší, když se jeho realizace svěří týmu, jenž problematice rozumí. Zádrhel však spočívá v současné realizaci a hlavně v zábavnosti samotných miniher. Věřím, že spoustu lidí třeba baví trhat knoflíky, či lupat bublinkovou fólii. Ostatně mezi ně také patřím.

raymanravingrabbidstvparty_05.jpgraymanravingrabbidstvparty_06.jpg

TIP: Minihry se sice vybírají náhodně, ale pokud ještě nějakou nemáte odemknutou, vybírá se přednostně ona.

Jenže mně přijde divné zapracovat podobnou věc do hry a to ještě tak, že na dotykovém displayi prostě ťukáte na jednotlivé bublinky či knoflíky v časovém limitu. Působí to přinejmenším zvláštně a je to cokoliv jiného, ale ne zábava. Doufám, že si na mě nevyšlápnou členové náboženské organizace Bublinkové fólie z Facebooku, ale neodpustím si říct, že se mi tento styl miniher se prostě zdá býti poněkud nešťastným.

Dostupné pro: Wii, 3DS
Žánr: Arkády | Soubor miniher
Výrobce: Ubisoft | Webové stránky hry
 • Asi dvě minihry
 • Jeden povedený vtip
 • Soundtrack
 • Opakující se minihry
 • Trapný humor
 • Party hra pro jednoho
Související články
 1. Sportující a tančící králíci v novém Raymanovi
 2. Ubidays: Třetí Rayman Raaving Rabbids

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 5 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |