E3 10: To nej z konference Microsoftu - Kinect vás rozhýbe

Gears of War 3, Halo Reach, Fable 3, či Metal Gear Rising. Všechny tyto hity byly k vidění. Hlavní hvězdou se ale stalo pohybové ovládáni Kinect.

Tak nám Microsoft odstartoval letošní E3 s menším předstihem, jako vždy, a asi nikoho nepřekvapí, že se téměř celá konference točila okolo Kinectu, dříve známého jako Project Natal. Srandy, které analytici, a nejen oni, chvíli po prvním představení věštili brzkou záhubu v pekelných výhních.

Téměř celá konference se točila okolo Kinectu, dříve známého jako Project Natal


A ono to přitom vypadá tak dobře. Sám sice nejsem fanda pohybového ovládání a rovnou říkám, že Wii mě dokázalo pouze znudit (a unavit, to mu musím přiznat), ale Kinect se mi líbí. A moc! A podle všeho i vedení Microsoftu, jež na něm  hodlá postavit celou reklamní kampaň.

  xbox.jpg

Ale vezměme to hezky po pořádku. Konference Microsoftu začala s drobným zpožděním, za něž bylo zodpovědné bůh ví co, po kterém už ale následovala dvouhodinová salva představovaček, připomínaček, videí a nakonec ještě příjemné překvapení pro všechny přítomné novináře.

Ti totiž jako první lidé na celém světě dostali zbrusu novou verzi X360, o jejíž možné existenci jsme vás již dříve informovali, a to, pokud jsme to správně pochopili, na náklady Microsoftu. Avšak ostatní zájemci nemusí smutnit, menší, lehčí a hezčí krabička s 250GB diskem, zabudovanou WiFi a cenou $299 totiž byla vyexpedována během dneška a v obchodech po celém světě se objeví do konce týdne.

22.jpg 23.jpg

Jen ten Kinect bude zatím chybět. Na trh bude uveden až na začátku listopadu, zároveň s celou řadou hříček, o nichž lidé z Microsoftu promluvili během pre-eventu. V rámci konference však byly prezentovány i záběry přímo z hraní a nutno podotknout, že se bylo na co dívat.

Virtuální mazlíček v Kinectimals

Pokud jste někdy toužili po větší a lepší verzi Tamagotchi, jistě vás potěší Kinectimals, i když je tato sranda zacílená především na nejmenší hráče. Jejím prostřednictvím nicméně budete moci den co den laškovat s exotickými mazlíčky, mezi nimiž je i lvíče, či tygře.

13.jpg

Právě druhé jmenované zvíře si během konference odbylo premiéru a přítomným ukázalo, že celý Kinect a vše s tím spojené jde trochu jinou cestou než Wii, když startovalo. Vývojáři sází krom funkčnosti i na vynikající grafiku a rozmanitost. S mazlíčkem tak budete moci skákat přes švihadlo, či ho učit povely, to vše v příjemném rozhraní.

Sportování s Kinetc Sports

A nejinak na tom není ani Kinect Sports, přímý konkurent Wii Sports, jenž má narozdíl od úspěšného protivníka k dobru podstatně lepší audiovizuál a hlavně onen Kinect. Když už někdo prahne po pohybovém ovládání, tak by bylo jen fér, aby ho skutečně dostal. Zapomeňte tedy na, pro běh nesmyslné, frenetické máchání dvěma ovladači. Místo toho opravdu běhejte. Když je potřeba skočit, skočte, když se musíte skrčit, skrčte se. Kinect umožňuje tohle všechno a mnohem víc. Navíc se nikdy nestane, že by vás kamera přestala snímat, protože byste se pohnuli někam do strany.

15.jpg

Kinect byl vybaven i servomotorky, které se plynule natáčí vaším směrem vždy tak, aby vás ideálně zabíraly a zprostředkovaly vám ničím nerušené hraní. Nečekám samozřejmě, že by po představení Kinect Sports všichni hodili Wii do kouta a doběhli si do nejbližšího obchodu pro X360. Kdyby se tak ale stalo, nejen, že bych se nezlobil, ale svým způsobem by mě to i potěšilo.

Spousta hříček a závodění

Stejně jako někoho může potěšit další představená arkáda, Kinect Adventures. Jde v podstatě o jakousi variaci na hříčky na Wii, v nichž plníte nejrůznější úkoly, ať už je to sjíždění divoké řeky (a oblak) na raftu, nebo projíždění předem připravených překážkových drah na plošinách. Dohromady by mělo být jednotlivých disciplín přes dvacet, což pro příležitostné hráče představuje hodiny a hodiny snad výborné zábavy.


On se vůbec celý Kinect prezentuje jako hračka pro dívky, ženy a vůbec lidi, kteří o herní konzoli zavadí jednou za týden či dva. Jeho prostřednictvím sice bude možné ovládat i složitější hry, představila se tak třeba parádně vypadající Forza, ale kde se tahle featurka cítí nejlépe dokázala spíš Kinect Joyride.

 

Domáci posilovna s Your Shape Fitness Evolved

Závodní šílenost, během níž se budou sbírat body, používat nitro a skákat dva kilometry daleko. Příjemným překvapením byla možnost dělat přímo s auty ve vzduchu triky. Microsoftí hříčky však nebyly to jediné, z čeho se mohl Kinect v průběhu konference radovat. Představit se přišli i lidé z Ubisoftu s Your Shape Fitness Evolved.

18.jpg

Dalším konkurentem pro titul od Nintenda, Wii Fit. Ačkoliv těmhle "domácím posilovnám" ani za mák nevěřím, pokud bych si měl mezi těmito dvěma hrami vybrat, mnohem věrohodněji působí právě Your Shape. Díky snímání pohybu celého těla vás totiž hra během cvičení rovnou opravuje, pokud děláte něco špatně, což by mělo zajistit rychlejší a účinnější pálení kalorií, stejně jako minimum úrazů, pokud vás takovéto věci zajímají.

Tancování v Dance Central

Docela impresivně vypadala i hříčka od Harmonixu, Dance Central. Jejím prostřednictvím se z vás totiž během pár minut stane člen úspěšné taneční crew, vymetající parkety po celém světě. Hru představili profi tanečníci a pro obyčejné lidi se přišel ztrapnit jeden z vývojářů, jenž ukázal, že tančit může opravdu každý. Nebo spíš, pokoušet se může každý.

VIDEO: 3083 'Dance Cental - E3 debut trailer'

Dance Central nicméně obsahuje i podrobný výukový mód, v němž nebude problém vypilovat jednotlivé kroky a sestavy tak, aby na vás mohla být maminka pyšná. Pokud se k vám tedy bude ještě hlásit, až vás uvidí freneticky poskakovat před televizí. Pro titul navíc byla licencovaná celá řada písniček (např. od Lady Gaga, No Doubt, či Beastie Boys), přičemž Harmonix slibuje, že další bude možné stahovat.

Sekání a porcováni

Jednou z nejočekávanějších Kinect her bylo ale pro mnohé pokračování Hvězdných válek, v němž v roli rytíře Jedi vyrazíte nejen proti Storm Trooperům, ale nakonec i proti samotnému Lordu Vaderovi. Pro mě osobně však byl titul docela velkým zklamáním. Grafika je sice fajn, ale jde v podstatě o do 3D předělanou side-scrollovku s mizernou fyzikou.

Porcování vojáků Republiky se nekoná, místo toho se na vás těší sterilní zábava pro nejmenší, v níž se "čepel" meče pouze sveze po Storm Trooperově brnění, doprovázena sprškou jisker, aniž by na něm nechala jakékoliv známky zranění. Proč padají mrtví k zemi se můžeme jen domýšlet. Ještě, že alespoň užití Síly bylo docela fajne.

3.jpg

Pokud budete chtít něco nasekat, dejte raději přednost Metal Gear Solid: Rising. Hideo Kojima ho představil ve vůbec prvním traileru a podle všeho se máte na co těšit. Velkou předností tohoto dílu totiž bude právě katana, s níž budete moci porcovat absolutně všechno a přesně tak jak budete chtít. Skvěle to demonstroval závěr videa, v němž hlavní postava přímo ve hře nakrájela meloun na jednotlivé kousky.

Pro drsné hráče

A na závěr taky něco pro hardcore pařany. Na pódium zavítal i Cliffy B, aby nás provedl krátkým demem Gears of War 3, které vypadá parádně i přesto, že se po audiovizuální stránce v podstatě nic nezměnilo. Body však musíme přičíst za nové, větší lokace a hlavně za parádní nepřátele, proti nimž vypadají ti z prvního dílu jako průvod zhulených hipíků.

5.jpg4.jpg

Neméně zajímavě však vypadalo i Halo: Reach, jež slibuje tuny akce nejen na zemi, ale rovněž na orbitách planet, kam se budete moci podívat v kokpitu bojových "stíhaček". Docela dobře vypadalo i Call of Duty: Black Ops, ale tak nějak jsem po proslovech tvůrců čekal něco víc.

9.jpg 8.jpg

Boje v tunelech ve Vietnamu i v džungli v Laosu byly hezké, ale lehce nudné. Snad plná verze nezklame. A doufejme, že nezklame ani Molyneuxem prezentované Fable III, které láka na otevřený svět, nekonečné možnosti v rozhodování a sympatické, stále lehce pohádkové zpracování.

2.jpg 1.jpg

Mnohem víc nás ale zaujala nová hra od studia Crytek, s kódovým označením Kingdoms. Ačkoliv Crysis 2 ještě není na trhu, jeho tvůrci zdá se kutí něco nového a hodlají změnit víc, než jen kulisy. Trailer ukázal několik starověkých bojovníků a my tak nepřestáváme doufat, že nás čeká řežba ve stylu 300. Nic konkrétního však nikdo neprozradil.

VIDEO: 3084 'Fable III - E3 trailer'

Přehrajte filmy hlasem

Co se her týče, je to z Microsoftí konference v podstatě všechno. Dál už se mluvilo o běžném užití Kinectu k ovládání konzole. Pohyby rukou a dokonce i hlasem si budete moci pouštět hudbu ("Xbox Play Music"), filmy ("Xbox Play/Pause/Stop"), či brouzdat po sociálních sítích a nebo pořádat videokonference s přáteli.

11.jpg 12.jpg

Nově se na Xbox Live navíc objeví americká sportovní stanice ESPN, která během prvního roku nabídne přes 35 tisíc herních událostí. Vše v HD. Majitelé GOLD účtu navíc budou mít všechno tohle zadarmo. S největší pravděpodobností to ale bude logicky platit pouze pro Američany.

Co říci závěrem? Kinect mě osobně mile překvapil, pořád ale zůstávám lehce skeptický, neboť jeho kvality ukáže až používání tisíců hráčů po celém světě a největší obavy mám z chyb ve snímání. Už nyní ale podle mě překonává Wii, které nezachrání ani Motion Plus. Nintendo sice musíme poplácat po zádech za vytyčení cesty, budoucnost ale nejspíš leží na bedrech Microsoftu. Alespoň do konference Nintenda.

Sony s okopírovaným Wii Remote Controllerem bych sem radši vůbec nepletl. Na jejich event se ale tak jako tak těším.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |