E3 2001 přehled: Co se nevlezlo do úterka

Záplava novinek pro Playstation2 na úterý byla tak obrovská, že nebylo v mých silách vtěsnat do jednoho článku všechny novinky, které navíc přicházely postupně po celý víkend. Malý dodatek jsem si proto dovolil na dnešní den a poté se opět vrátím k individuelnímu seznamování s jednotlivými tituly. Takže co ještě přinesla květnová E3 v Kalifornii roku 2001?
Záplava novinek pro Playstation2 na úterý byla tak obrovská, že nebylo v mých silách vtěsnat do jednoho článku všechny novinky, které navíc přicházely postupně po celý víkend. Malý dodatek jsem si proto dovolil na dnešní den a poté se opět vrátím k individuelnímu seznamování s jednotlivými tituly. Takže co ještě přinesla květnová E3 v Kalifornii roku 2001?

Dnes se již nebudu věnovat jednotlivým firmám jako v úterý (tedy až na Interplay), ale zaměřím se na poslední hry, které mi z úterka přebývají. Nicméně velkým hrám budou příští týden věnovány jednotlivé články, protože by byl hřích napsat o nich jen pár vět.

Interplay
PC velikán, který se proslavil hrami jako Baldur`s Gate, Giants, Descent nebo MDK2, se dnes aktivně podílí na tvorbě budoucnosti PS2. Nebude to trvat dlouho a přinese nám ty hry, po kterých konzolisté volají už dlouho.

Technicky náročná, originální a úchvatná hra, o které už jsem se jednou zmiňoval, je Giants: Citizen Kabuto. Na E3 se poprvé představila v hratelné podobě. Jestli jste měli jakékoliv pochybnosti o tom, že PS2 nedokáže Giants zvládnout důstojně ve srovnání s high-end PC, tak jste se obávali zbytečně. Prostředí je stejně živé a barevné, obzor je téměř nekonečný (není, já vím) a žádné změny oproti PC zatím vidět nejsou, navíc má PS2 engine více polygonů(výměnou za rozlišení). I ošklivé schodkování textur je téměř odstraněno a zástupci Interplay se dušují, že ve finální verzi bude kompletně odstraněno. Kopce jsou pokryty listím, ve vodě jsou nenasytné piraně, z písku vylézají obrovští červi, všechno je živé, rychlé, plynulé a na svém pravém místě. Škoda, že Giants budou na PS2 single player only. Hráči budou ochuzeni o neuvěřitelnou zábavu spojenou s hrou více hráčů. Chabá výmluva Interplay, že tím bude vylepšen mód jednoho hráče, je urážející. Zvlášť když už Sony plánuje spuštění online sítě a prodej síťové karty (více v neděli).

Giants Giants

Z jiného soudku bude Star Trek Shattered Universe, který je v blízce příbuzenském vztahu s Colony Wars. Colony Wars znají pouze příznivci PSOne a tato hra mě v době, kdy technickým vrcholem na PC byl Wing Commander IV, doslova uchvátila. Tolik barevných efektů, neuvěřitelná plynulost, destrukce větších lodí a polygonové lodě; všechny mi ještě dnes létají hlavou. Další hra z nekonečné série Star Treků se bude snažit pokračovat v akční sérii, která si zakládala na efektních záběrech vesmíru a lodí. Vzhledem k tomu, že projekt je ještě v kolébce, nevypadá zrovna úchvatně nebo převratně. Neimplementovaný anti-alliasing například způsobuje, že vzdálená plavidla jsou k nerozeznání od stíhaček nebo čtverečku; vyberte si, není to poznat. Příběh je zařazen do doby po filmu Star Trek 6. Příběh, až bude dokončen, se točí okolo posádky USS Excelsior a jejich stíhačů. Ale na scéně se objeví i Klingonská plavidla nebo Romulanská. Víc se dozvíme, až se vývoj dostane do svého pokročilejšího stádia.

Star Trek Shattered Universe Star Trek Shattered Universe

Star Trek Shattered Universe Star Trek Shattered Universe

Další hry, které na E3 Interplay pro PS2 představil, byly: Run Like Hell, Baldur`s Gate: Dark Allince a Rubu Tribe.

Half Life
Half Life je hra, která před necelými dvěma lety změnila měřítka ve střílečkách viděných vlastním pohledem. Poprvé v dějinách tohoto žánru nešlo čistě jen o střílení a zabíjení, ale musela se občas používat šedá kůra mozková, například pro spolupráci s ostatními charaktery nebo k řešení složitějšího problému, než jak vystřelit mozek příšeře. Celé divadélko okolo mimozemské invaze mělo děj a dávalo vcelku smysl. To nemluvím o tom, že boj s lidskými protivníky, kteří mají opravdovou inteligenci, je úplně jiné kafe. Z verze pro PS2 je hotovo zhruba 40%, a proto zatím není zrovna na co koukat. Framerate je zatím hodně ubohý; pohubuje se okolo 20-30 snímků za sekundu. Ale zatím je dost času na změny. Kromě vylepšené grafiky, jemnějších textur, více barev apod., nás čeká velká změna v možnostech pro více hráčů. Oproti PC se v PS2 verzi nabídne dnes již vzácná volba kooperativy a to sice pro dva hráče. Četl jsem dohady o tom, jestli bude kooperativa v původní dějové linii Half Lifu nebo bude pro tuto volbu připraven nový scénář a úrovně. Je to vlastně jedno, protože obě možnosti jsou vítány. Pak tu máme klasický deathmatch, který díky multi tapu svede do vražedného klání až čtyři budoucí ex-kamarády. Sierra slibuje, že ve finále bude Half Life dvojčetem PC verze z lepší grafikou a novými možnostmi. Jinou možnost bych ani nedoporučoval, protože Half Life je nejlepší takový, jaký je.

Half Life Half Life

Grandia 2
Tato zpráva bude senzací pro milovníky žánru her na hrdiny, neboli rpg. Ubi Soft připravuje konverzi nejlepšího rpg, které zatím Dreamcast má (Shenmue není „pouze“ rpg). Krom této bleskové zprávy a pár screenshotů víc nevím, ale pro PS2 by neměl být problém přelouskat hru, která byla původně pro Dreamcast, aspoň doufám. Doufejme, že GameArts budou schopní udržet rychlost a animaci na stejné úrovni, protože ta dělá ze soubojů v Grandii jedny z nejlepších jaké jsem hrál (to platí i pro druhý díl). Obrázky jsou bohužel špatně nasnímány, takže neodpovídají skutečnosti.

Grandia 2 Grandia 2

Grandia 2 Grandia 2

Rune: Viking Warlord
Kde jsou časy staré dobré logické pařby The Lost Vikings, která pamatovala i Sega Mega Drive? Ty tam. Human Head Studios nám přináší port krvavé akce, která se dočkala nedávno vydání na PC. Už žádné morální louskání puzzlů jako The Lost Vikings, ale brutální řežba, ve které víc než voda poteče krev. Vzhledem k tomu, že PC verze měla pár much, bude PS2 obohacena o přátelštější ovládání a pár nových levelů, jejichž konečný počet se ustálí na čísle větším než čtyřicet. V konzolové přeměně se vyskytne také pár nových potvor: nemrtví, obři, pekelní pejsci. Zápletka? Co vám mám povídat. Kladný hrdina staré školy jménem Ragnarok má za úkol zachránit svět a to žádnými jinými prostředky, než ochranou posvátných kamenů a vyvoláním vikingského boha Lokiho. V postatě odhaduji, že verze pro PS2 dopadne lépe než ta na PC, jelikož Rune je jak dělaná pro konzole. Představa poskakování z plošinky na plošinku a řezání nepřátel hlava nehlava mi připadne bližší pro ovladač než pro klávesnici a myš. Bohužel grafika, která dělala problémy i některým akcelerátorům s opravdu velkou VRAM, dělá podobné problémy i PS2, a tak prošly detaily textur menší obřízkou.

Project Eden Project Eden

Project Eden Project Eden

Project Eden
Core Design po otřesném pátém Tomb Raiderovi konečně pochopil, že jsou jen dvě možnosti, jak pokračovat. Buď TR od základů změnit nebo típnout slzičku nad Larou a jít dál jinou cestou. Jeden z týmů si vybral tu přitažlivější pouť: nová hra. Ale doufat, že s Tomb Raiderem je konec bych neradil, na cestě je pokračování. Ale zpět k novince, která si říká týmová akční adventura. Project Eden se odehrává v daleké budoucnosti, kdy se přelidněná města snaží řešit neúnosnou situaci tím, že staví nedozírně vysoké budovy. Lidstvo je tedy seřazeno v sociálním měřítku vskutku sestupně, kdy bohatí žijí nahoře a plebs dole. Hráč se ujímá role velitele speciální zásahové jednotky, která řeší problémy nejen s chudinou, ale s mutanty a jinou havětí, která se líhne ve spodních patrech městských komplexů. Tým má zpravidla čtyři členy, každý s určitou specializovanou profesí, ale každý je schopný „čistič.“ Vy můžete volně přeskakovat mezi každým ostrým hochem a kontrolovat situaci. Tentokrát opravdu nový engine se zaměřuje na práci s nezávislými kamerami, které poskytují průzkum terénu nebo pohled do příliš těsných prostor pro lidské tělo. Úroveň detailů je nadprůměrná, engine předvádí morfování v reálném čase, spoustu světelných zdrojů a částeček. Já si Project Eden představuji jako kandidáta na nejlepší evropskou hru roku 2001.

Project Eden Project Eden

Project Eden Project Eden

Ve zkratce
SCEE dovezla na letošní E3 hodně her, jak jste se mohli dočíst v úterý a Formula One 2002 je dalším želízkem v ohni, které tak otevírá přicházející sezónu silničních závodů.

Formula One 2002 Formula One 2002

Formula One 2002 Formula One 2002

Poté co pánové Eric Yeo a Lewis Peterson utekli z Westwoodu, založili novou firmu 7-Studios. Jejich první vstupem do světa bude rpg Legion: Legend of Excalibur pro PS2. Autorům se zřejmě líbí Final Fantasy, protože svou novinku prezentují jako mix strategií a FF, která je podobná Diablu. Dost šílená představa, ale Legion snad bude pro konzolisty přijatelnější, než přímý port některé z původních PC her. Jsem zvědav, co z toho bude.

Legion: Legend of Excalibur Legion: Legend of Excalibur

Legion: Legend of Excalibur Legion: Legend of Excalibur

Ubi Soft koupili práva na vynikající film Tygr a Drak (v originále Crouching Tiger, Hidden Dragon), takže čekejme příchod nové hry na filmový námět. Ubi Soft se nechal slyšet, že chce vydat někdy v příštím roce titul, který z filmu nejen čerpá, ale polemizuje s jeho koncem a pokračuje v příběhu.

ICO ICO

ICO ICO

Na závěr jednu špatnou zprávu: PS2 přišlo o další hru. Tentokrát o Galeon ve prospěch Xboxu a GameCube. A to je zatím vše z letošní E3 a loučím se s největší a nejdůležitější výstavou tohoto roku, protože Sony pravděpodobně opouští londýnskou ECTS a hodlá prosazovat vlastní výstavu. Doufám, že k tomu nakonec nedojde, protože by to této největší evropské výstavě hodně uškodilo. Výstava pomalu mizí v propadlišti času jako každoroční svátek nebo narozeniny. A E3 je především největší herní svátek letošního roku.

Váš názor Další článek: Petice za novou redakci SCORE pod lupou

Témata článku: , , , , , , ,