Sliboval jsem článek o PS2, který odhalí plány na budoucnost síťového hraní na nové konzoli. Na jedné z nejsledovanějších konferencí letošní E3 představila Sony svoje plány a posunula plánovaný start online her vpřed, na podzim roku 2001.
Sliboval jsem článek o PS2, který odhalí plány na budoucnost síťového hraní na nové konzoli. Na jedné z nejsledovanějších konferencí letošní E3 představila Sony svoje plány a posunula plánovaný start online her vpřed, na podzim roku 2001.
Majitelům PS2 se v listopadu tohoto roku otevřou nové možnosti. Letos na E3 Sony v průběhu konference představila začátek online strategie a síťových her. Tedy alespoň ve Spojených státech, Evropa by na sebe neměla nechat dlouho čekat. V listopadu se začnou prodávat nová přídavná zařízení, mezi kterými nechybí ani adaptér, který se bude připojovat do prostoru za harddisk a obsahuje Ethernet kartu (10/100 MB/s) a modem standardu V90 o rychlosti 56kb/s. Sada se bude prodávat za $39,95, což by mohlo být v našich končinách tak 2000,- Kč. Ale vzhledem k tomu, že PS2 také nestojí 12 000,- Kč (přepočtem z ceny v dolarech), ale 18 000,-, je docela možné, že cena u nás bude také vyšší. Navíc v kompletu chybí harddisk, který sice bude mít deklarovaných 40 GB, ale bude se prodávat zvlášť. Nicméně HDD nebude nezbytně nutný pro hraní her, jak už víme.
 |
 |
SCEA uzavřela smlouvu s velkými partnery jako je AOL, ale to není pro Evropana důležitá informace. Důležité je, že nové verze Software developement kitů (tak je nazývána sada „nástrojů“ pro vývoje her, zkratka SDK) budou obsahovat PS2 úpravy programů Macromedia Flash a Real Netwoks RealPlayer 8. To dává budoucím surfařům přístup k běžnému prohlížení internetových stránek a přehrávání videa a zvuku v podporovaných formátech. Jako browser bude Sony ke svému modemu dodávat program Netscape (Mozilla), který patří k nejkvalitnějším a nejspolehlivějším. Smlouva byla podepsána také s Cisco Systems, kteří vyvíjí nový IP software pro PS2.
Jako další periférie, které Sony vypustí k oficiálnímu startu online éry, uvidíme LCD obrazovku, klávesnici a myš. Klávesnici a myš si kupovat od Sony nemusíte, nač také platit značku, když můžete koupit jakékoliv jiné s rozhraním USB. Obrazovka bude podporovat signál PAL, NTSC a XGA. LCD displeje se prodávají i k PSOne (mobilnímu PS) a Sony plánuje prodej dvou provedení. Kvalitnějšího a méně kvalitního. Rozdíl bude v ostrosti obrazu, počtu barev a samozřejmě v ceně. Posledním, spíše doplňkem než přídavným zařízením, je dálkový ovladač pro DVD, který je sice od začátku k dostání v několika provedeních od různých firem. Sony se ale přesto rozhodla prodávat svůj vlastní.
Aby Sony zviditelnila a podpořila své plány, představila na E3 hned několik online her. SOCOM a Phantasy Star Online od Segy jsem již zmínil. Tím ale výčet nových her nekončí. Mezi připravované tituly patří například předělávka z PC Tribes 2 a Twisted Metal Online, který bude ovšem vyžadovat původní hru TM: Black, takže se jedná spíš o datadisk. Další oblíbenou mutací původní hry je Tony Hawk 3, který taktéž umožní hru více hráčům než čtyřem.
Otázkou zůstává, jak chce Sony zajistit, aby si majitelé PS2, kterých je dnes asi 12 milionů, pořídili síťové rozšíření konzole. Bude jich alespoň takové množství, aby přilákaly nezávislé vývojáře, kteří by začali vydávat kvalitní tituly? Všechny konzole, kde výrobci sázeli na postupný „upgrade“ skončili v propadlišti dějin: 3DO (lepší procesor), Saturn (modem a MPEG karta) a nebo se doplňky prodávaly v nepatrném nákladu. Velmi dobrou strategii zvolila Sega, když dokonce svou poslední konzoli Dreamcast nabízela zdarma, pokud jste se připojili do její sítě a rok platili paušální poplatky. Doufám, že alespoň poskytování připojení k Sony serverům bude zadarmo. Více detailů o evropském trhu přinesu až po vyjádření SCEE.