E3 2006 - jak vypadá naživo?

Snad každý hráč někdy zatoužil podívat se do herní Mekky - na E3 do Los Angeles. Snad každý si E3 spojuje s představou něčeho úžasného – zejména s možností vidět nejnovější tituly připravované pro PC i konzole a rovnou si je i naživo vyzkoušet. A jak to vypadá doopravdy, když se tam konečně dostanete?
E3 2006 - jak vypadá naživo?
Seznam kapitol
 1. E3 - jak vypadá
 2. E3 live - poznámky z diktafonu

Autor článku byl letos na E3 poprvé. A dlužno dodat, že - navzdory mnoha utrpením (jako je 24 hodin trvající cesta, smog nad LA a podobně) - doufá, že ne naposledy...

Eletronic Entertainment Expo. Zkráceně E3. Herní veletrh, na který se touží podívat snad každý hráč, který na něm ještě nebyl. Pro mnohé je E3 snem, jehož se usilovně drží s vytrvalostí, za niž by se nemuseli stydět ani mnozí filmoví milenci. A stejně jako zamilovaný člověk i oni v tomto svém snění většinou neví – a ani nechtějí vědět – jak E3 ve skutečnosti vypadá. Proč by měli? E3 je jako Mekka. Každý pravověrný hráč by tam měl vykonat svatou pouť alespoň jednou za život...

  

Davy, davy, davy... Bylo nás tam opravdu hodně

A jak tedy E3 ve skutečnosti vypadá? Jak vypadala E3 2006? V následujícím článku se pokusím se vám přiblížit její atmosféru i podobu co nejlépe. Jen na úvod jedno varování: Není taková, jakou si ji představujete.

Základní věc, která každého zajímá; první otázka, kterou mi každý po návratu položil, zněla „Jak E3 vypadá?“ Odpověď je možná překvapivá, pro mnohé je zklamáním, ale je to tak. E3 vypadá jako Invex, jen lépe na pohled. Ale základ je stejný – příliš mnoho lidí na příliš malém prostoru. V tomhle si E3 v Los Angeles s GameHall v Brně rozhodně nezadá – spíš naopak. Prostory na E3 jsou sice o hodně větší, nicméně většina důležitých věcí byla koncentrována ve dvou halách – ve West a South.

  

Stánky jednotlivých firem a her rozhodně dokázaly zaujmout

TOP 10 her E3 2006 podle Kamila Grice
(není řazeno podle pořadí)

 • cokoliv pro Nintendo Wii
 • Spore
 • Assassin´s Creed
 • Table Tennis
 • Command & Conquer: Tiberium Wars
 • Caesar IV
 • Heavy Rain
 • Metal Gear Solid 4
 • Lost Planet
 • Alone in the Dark

V South Hall byla většina velkých firem včetně Microsoftu a jeho Xboxu 360, zatímco ve West Hall byla především PS3 a Nintendo Wii. Zejména Wii bylo předváděno v uzavřeném prostoru (který zabíral poměrně dost prostoru), do kterého byli hráči vpouštěni postupně. Fronta lidí čekajících na možnost zahrát si na něm se postupně protáhla až na 4 hodiny; fronta na PS3 byla zhruba půlhodinová. Nicméně kromě lidí ve frontách byla West Hall poměrně prázdná. Zato v South, kde byly společnosti jako Ubisoft, THQ, Sega, Microsoft, Bethseda... nebylo chvílemi téměř k hnutí.

Nicméně zde již temné stránky E3 končí. Pokud se přenesete přes davy lidí kolem vás, ocitnete se skutečně v hráčově ráji. A dokonce jsou okamžiky, kdy za ty davy kolem vás jste vděční. Když například sledujete na velkém plátně patnáctiminutový, strhující trailer na Metal Gear Solid 4 obklopeni několika stovkami fanoušků série, je váš zážitek z něj naprosto neuvěřitelný...

Když už jsem zmínil promítání traileru na plátno. Většina herních firem má na svých stáncích umístěná velká plátna či velkoplošné televize, na kterých můžete sledovat trailery, záběry (či rovnou přímé přenosy) z gameplaye a podobně. Například ve stánku věnovaném WoW: Burning Crusade či Enemy Teritory: Quake Wars měl každý počítač nad sebou umístěnou i velkou plazmovou obrazovku, kde jste mohli bez problémů vše sledovat i když jste zrovna nehráli.

   

Babes byla na E3 spousta, ale český holky sou přeci jen hezčí...

Nicméně hlavní věci na E3 jsou hry samotné. Většinu z nich najdete ve více či méně hratelné podobě, ovšem to ještě neznamená, že si je můžete zahrát. Část titulů je prezentována za zavřenými dveřmi, takže abyste se k nim dostali, potřebujete speciální pozvánku. A k té se většinou jen tak nedostanete. Další část titulů je sice prezentována veřejně, nicméně vás k nim nepustí, protože je hraje někdo z vývojářského týmu. Někdy je to kvůli složitému ovládání, někdy je to kvůli tomu, že hra téměř nefunguje a je potřeba ji hrát podle určitých zásad a pravidel, aby to nebylo poznat. Ovšem většinu titulů si zahrát můžete. A věřte, že letos rozhodně bylo o co stát...

Další zajímavostí E3 jsou různé show. Podobné, jaké známe z Invexu, jen poněkud výpravnější. Tam, kde na brněnském výstavišti jezdí na minirampě několik skateboarditů, tam se v Los Angeles prohánějí na obří U-rampě esa jako Ton Hawk, Rodney Mullen, Mat Hoffman a další. Tam, kde u nás vídáme show herních magazínů, tam v Convention Center uvidíte show s Hideo Kojimou, Robin Williams a podobné kapacity.

E3 je prostě... Super. Ale současně je obyčejná. Záleží na tom, jak se na ni díváte, jaký přístup zvolíte. Na jednu stranu je to výběr toho nejlepšího z herního průmyslu, zabalené do třpytivého pozlátka prezentací a stánků, navíc doplněné o přítomnost celé řady hvězd herného nebe. Na stranu druhou je to veletrh jako každý jiný a v principu se nijak neliší třeba od Games Convention, pořádaného v Lipsku. A navíc holky máme v Evorpě prostě hezčí...

V další kapitole na vás čeká přepis poznámek z mého diktafonu, které jsem namluvil první den E3


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce