E3 dojmy: Caesar 4 – herní císař

Nachystejte červený koberec! Již v září letošního roku k nám zavítá syn hlavy strategické říše. Ještě nikdo jej nikdy neviděl, ale říká se, že vypadá úžasně a prý se potatil. Máme se zkrátka nač těšit.
E3 dojmy: Caesar 4 – herní císař

Platforma: PC
Typ hry: Budovatelská strategie
Výrobce: Tilted Mill
Vydavatel: Vivendi Games
Homepage: http:://caesariv.com
Fanpage: http://c4.firebird.cz
Datum vydání: podzim 2006

Do poslední chvíle nechtěli zástupci vývojářské firmy Tilted Mill prozradit podrobnosti o svém zatím nejdůležitějším projektu, hře Caesar 4. Uplynulo rovných osm let od doby, kdy strategie Caesar 3 stála v čele revoluce herního žánru budovatelských strategií. S Caesarem 3 dostaly strategie nový rozměr. Hra doposud drží žezlo v mnoha aspektech – fungující ekonomika města, vyvážené reakce městského obyvatelstva na změny (přírodní, administrativní aj.), kouzelný městský život, variabilita herního prostředí (hrajete-li milionkrát tu samou misi, nikdy to není ta samá mise), atd. Podobně bychom mohli pokračovat až do konce článku a přitom neříct nic o Caesarovi 4.

  

Studio Tilted Mill vzalo do svých otěží možná neovladatelné spřežení. Myšlenka realizovat pokračování jedné z nejlepších strategií všech dob totiž není nová. Nápad se rodil v hlavách mnoha vývojářů a firem již od roku 1998. Ve většině případů se však od plánů upustilo na základě zjištění, že se jedná o úkol takřka nadlidský. Až zaměstnanci Tilted Mill (Children of The Nile) se pustili do díla a slíbili hráčům pokračování strategie z antického prostředí. Na výstavě E3 jsme měli možnost sledovat výsledný produkt jejich práce a věřte, že Caesar 4 vypadá skvěle.

Hned zkraje jedno příjemné překvapení – hra skutečně vyjde letos v září (nikoli v zimě, jak se původně plánovalo). Všechny herní mechanismy jsou již hotové a nyní se jen pracuje na dolaďování drobných detailů. Podíváte-li se však na obrazovku, kde právě běží Caesar 4, prvním příjemným překvapením je zachování starých ikon a menu z předešlého dílu. Panel s nabídkami vypadá téměř totožně a hráči, jež jsou zvyklí na starý koncept, se rychle zorientují.

  

Ještě více potěšující je ale pohled na všechny budovy a administrativu, obojí taktéž shodné s Caesarem 3. Sýpka skutečně vypadá jako nám známá sýpka, střední dům či luxusní palác odpovídají vzhledu ze třetího dílu; dokonce ani chrám Venuše nezměnil design. Fakt, že autoři se v rámci grafiky snažili držet osvědčeného třetího dílu, však není zcela pravdivý. Zásadním rozdílem je 3D grafický kabátek.

Fanoušci série se nejvíce obávali právě změn, jež s sebou nesl přechod na trojrozměrnou grafiku. Caesar 4 však vypadá fantasticky, a co víc – 3D grafika na první pohled hře neškodí. Scenérie jsou malebné, barvy jsou dokonale syté a budí dojem, že hrajete osm let starou legendu v lepší grafice. Jen pohledy na hrátky říční hladiny s pobřežím byste se mohli kochat hodiny. V budovatelských strategiích, a v sérii Caesar především, ale nejde o grafiku.

Základem třetího pokračování je samozřejmě budování římského impéria – konkrétně jednotlivých měst a městských států. Postavit rozsáhlé město s fungující ekonomikou, spokojenými občany, nízkou kriminalitou a maximálním kulturním vyžitím (přičtěme navíc fakt, že spokojení nemohou být jen občané, ale i bohové). Tohle všechno, zdá se, v novém Caesarovi bude fungovat a hráč bude postaven před klasické, jemu tolik známé postupy.

  

Dle slov vývojářů bude hra stavět na všudypřítomném městském životě, jenž je pro minulý díl typický. Bohužel se nám však nenaskytne pohledu na lidmi přeplněné silnice z Caesara 3, kde každý z jednotlivců spěchal domů či k sobě do práce. Lidí v ulicích viditelně ubylo a těžko soudit, jak se tento fakt projeví na průběhu celé kampaně. Na druhou stranu je, podobně jako v Children of The Nile, kladen důraz na jednotlivce a jeho chování v městském celku. Individuální chování občanů je bohužel z různých důvodů omezeno (mimo jiné kvůli vysoké HW náročnosti hry). Jinak nadále zůstává možnost podrobně sledovat jednoho občana, kdy jedním tlačítkem hráč diferencuje jednotlivce od všech obyvatel města.

Podobnost s Caesarem 3 lze najít i v dalších vlastnostech hry. I zde budeme kompletně spravovat obchod a ekonomiku města a plnit Caesarovy příkazy. Jestliže po nás hlava říše bude chtít 10 pytlů obilí, bude je hráč muset neprodleně poslat, jinak vystaví město hrozbě vojenské intervence vedené císařem.

Těšíme se
 • pokračování nejlepší budovatelské strategie
 • zachování vzhledu budov a interface ze třetího dílu
 • fungující ekonomika
 • atmosféra, hudba a městský život
 • 3D prostředí prý nebude škodit
Bojíme se
 • obsah kampaně
 • nedostatek inovací

Obavy nastávají při úvahách nad obsahem kampaně nového dílu. Co zajímavého pro nás autoři přichystají, když je onen osvědčený herní koncept natolik vyvařený? Bude nás kampaň dostatečně bavit? A co inovace? Zatím to vypadá, že Caesar 4 se bude snažit věrně kopírovat staršího bratříčka. Přinese tedy, kromě 3D grafiky, nějaké zajímavé novinky? A vůbec – bude Caesar 4 tak dobře hratelný? Bude podpořený skvělou hudbou, jež sérii doprovází? To všechno jsou otázky, na jejichž zodpovězení musíme čekat do září letošního roku. Zatím ale vše vypadá takřka dokonale, čemuž odpovídá i procento znázorňující míru našeho očekávání.

Jak se těšíme: 95 %

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Tilted Mill | Webové stránky hry
 • návyková hratelnost
 • dlouho vydrží
 • skvělá grafika
 • stylová hudba
 • vyjde v české lokalizaci
 • nic, co bychom už neznali...

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A