E3 preview: Alone in the Dark 5 – v moci strachu

Pátý díl slavného survival hororu s sebou přinese zajímavá vylepšení, jež byla živě prezentována na letošní E3. Opět se vydáme do temnot, jako vždy se budeme bát a co víc – hra nás svým zpracováním vcucne do děje víc než leckterý napínavý seriál. Bojíte se tmy?
E3 preview: Alone in the Dark 5 – v moci strachu

Platforma: PC, Xbox 360, PS3                                                                                                                                              Typ hry: Adventura
Výrobce: Eden Studios
Vydavatel: Atari
Homepage: zatím není

Datum vydání: březen 2007

 

Na letošní E3 se představovala celá řada budoucích skvostů, avšak jen nad stánkem Eden Studios se stahovala černá mračna temnoty. Pátý díl hororové adventury nese podtitul „Near Death Investigation“ a návštěvníkům bylo krom trailerů prezentováno několik hratelných pasáží. Již z nich bylo patrné jakých změn se hráči dočkají oproti minulým dílům série.

  

Razantní změna herního konceptu proběhne v samotných základech titulu. Příběh hlavního hrdiny Edwarda Carnbyho bude se tentokráte odehrávat v současnosti (první díl je přitom zasazen do roku 1929). Jedním z hlavních důvodů přesunutí celé zápletky do roku 2007 je podle vývojářů filmové pojetí titulu. Hra nás zavede do oblasti newyorského Central Park, kde by se měla odehrávat podívaná v hollywoodském stylu. Krom množství akčních scén, jakými jsou například ručkování po fasádě zámku, popřípadě útěk před sérií za sebou jdoucích výbuchů, se dočkáme vylepšení v podobě autentičtějšího pohybu postav a příjemné herní volnosti.

Za všechno hovoří scéna, při níž Edward nastupuje do auta. Sedá na místo řidiče, ale přímo uvnitř auta může přelézt na sedadlo spolujezdce, dozadu (na jakoukoliv stranu) i zpět za volant. Autoři si v herních detailech libovali stejně jako hroch v řece uprostřed savany. Dojde-li kupříkladu na střelbu, Edward efektně skloní hlavu, roztáhne kabát a teprve poté vytáhne zbraň. Všudypřítomnou atmosféru strachu, napětí, skřeků a především tmy navíc podpoří možnost maximální interakce hráče s okolním prostředím. Téměř všechny neukotvené předměty ve hře budeme moci nějakým způsobem využít. Buďto v některém z puzzlů či jako užitečnou zbraň v momentě, kdy není po ruce nic jiného, než víko od popelnice.

   

Není však jisté, zda právě tyto změny budou cestou k úspěchu a Near Death Investigation zdařile naváže na úspěšnou sérii. Fanoušci z různých koutů světa byli z příliš současného příběhu rozladěni, stejně jako z jeho rozdělení na jednotlivé epizody. Titul sice vyjde pohromadě, ale v rámci podpoření hollywoodsko-seriálové atmosféry bude hra rozdělena na 15 epizod, přičemž každá z nich bude mít zhruba 40 minut (to skutečně odpovídá jednomu dílu Hvězdné brány či MacGyvera). Tím se dostáváme na hrací dobu zhruba deseti hodin, což není mnoho, ale řada dnešních adventur slaví úspěchy i s mnohem kratším scénářem.

Každá z patnácti epizod hry bude zakončena upoutávkou na další „díl“ a každý nový herní úsek bude na začátku rekapitulovat děj minulé epizody (zkrátka půjde o klasické seriálové dění, na které jsme všichni zvyklí). Každá z epizod v sobě bude obsahovat menší zápletku, jež bude nezávislá na ostatních epizodách, ale dohromady budou všechny díly tvořit jeden rámcový příběh. Lze však jen těžko usuzovat jak se tento seriálový systém podepíše na hře samotné.

V rámci kladů titulu se autoři nadšeně ohání faktem, že next generation adventura nás vtáhne do děje víc než kdy jindy. Během akčních pasáží by hra měla přecházet do módu automatické kamery, což v praxi znamená, že hráč bude sledovat dění buďto z kamery za zády hlavního hrdiny, nebo z first person pohledu. Je však otázkou, zda nám přijde podobná „hračka“ vhod, nebo budeme při přechodech kamery jen vyčítavě zírat na televizi/monitor a opakovat si v duchu některá sprostá slovíčka.

Těšíme se
  • dokonalá atmosféra a interakce hráče s prostředím
  • podpora PS3
  • krásná grafika
Bojíme se
  • seriálové pojetí titulu – rozdělení na epizody
  • slabší příběh?

Hlavním tahákem očekávaného hororu bude pochopitelně děsivá atmosféra, kterou všichni známe z minulých dílů. Zdatnou podporou by jí měla next generation grafika, neboť Alone in the Dark 5 nevyjde jen na PC, ale především je stavěn pro konzole nové generace (Xbox 360 a PS3). Donedávna se však oficiálně počítalo jen s PC a Xbox 360. O PS3 verzi se jen šuškalo, oficiálně potvrzena byla teprve před několika týdny. Hra by měla, pokud vše půjde dobře, vyjít na jaře příštího roku a plány pánů a dam z Eden Studios a Atari jsou nemalé – konkurovat hrám jako Resident Evil 4, Dreamfall či Fahrenheit. Více napoví rok 2007 (titul měl původně vyjít letos v říjnu), ale již teď se rozhodně máme na co těšit.

Jak se těšíme: 83 %

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |