E3 preview: Haze – dobrá slivovice

Studio Free Radical se na E3 vytáhlo s připravovanou střílečkou Haze, jež bude stavět na kombinaci poctivé akce a slušného příběhu. Nepřišel by vám k chuti vychlazený Nektar?
E3 preview: Haze – dobrá slivovice

Alan Jarrar

Platforma: PC, PS3, Xbox 360
Žánr: FPS
Výrobce: Free Radical
Vydavatel: Ubisoft
Homepage:
http://www.hazegame.com
Datum vydání: 1. čtvrtletí 2007                 

 

Dozvuky letošní výstavy E3 jsou nebývale dlouhé. Na trh bude uvedena celá řada her pro konzole nové generace. Chybět nebudou kvalitní akce, adventury, ba ani strategie. Jednou z očekávaných zástupkyň čistokrevných akcí je Haze, jež vyjde jak na Xbox 360, tak na PS3 a PC. Práce na hře jsou v plném proudu, autoři nicméně uvolnili šest screenshotů a přiblížili veřejnosti vlastnosti titulu, včetně zajímavé zápletky.

  

Kvalitní příběh nebývá u stříleček obvyklou záležitostí. Hráč si obvykle vystačí s dějovou linií, jež  se dá co do vážnosti srovnat se sérií Serious Sam. Hlavní je, že se střílí a zabíjí. Autorský tým, jenž má na svědomí Haze, si však myslí něco jiného. Haze bude hrou založenou na krásné grafice podpořené nevyzpytatelným dějem.

Vše se točí kolem nadnárodní a obávané organizace Mantel Corp. Firma se ve svých počátcích zaměřovala na prodej léků a zbraní a dotovala drahé lékařské výzkumy. Jednoho dne se však situace změnila, neboť vědci Mantel Corp vynalezli Nektar. S jeho objevením firma prosperovala a z ničeho nic stálo na Nektaru 60 % ročního obratu společnosti. Nektar je prostředkem s jehož pomocí lze vybudovat neporazitelnou armádu. Mantel Corp si svým vynálezem nevyčíslitelné hodnoty dokonce získala důvěru OSN a NATO. Soukromé vojsko, které je budováno vedením firmy, je pod vlivem Nektaru a světové bezpečnostní složky vše tolerují. Mantel Corp shromažďuje prostředky a buduje velkou armádu, jež má pod vlajkou míru sloužit Zemi.

  

Nektar je drahocenný vynález. Jedná se o vysoce návykovou drogu, která je však, na základě zprávy expertů, naprosto bezpečná a prostá vedlejších účinků. Na svět přichází bezpečný lék pro vojenské účely, který podporuje rychlou regeneraci organismu, zlepšuje postřeh a brutálním způsobem zvyšuje rychlost subjektu. Mantel Corp zásobuje Nektarem svou firemní armádu, která je navíc podpořena technologicky vyspělými zbraněmi, jež firma také vyrábí. Vojáci Mantelu se stávají takřka neporazitelnými.

Organizovaná reklamní politika firmy říká, že 90 % vojáků by na svém životě nechtělo nic změnit, jen by uvítali víc akce. Zbylých 10 % pak chce víc akce. A tak vojáci Mantel Corp brázdí svět blízké budoucnosti. Svět roku 2031, jenž je postižený terorismem, organizovaným zločinem a nenávistí. Nektar je však řešením. Z vojáků udělá supermany, kteří vymýtí zlo z povrchu zemského. Jenže vše má své pro a proti. Dokonce i droga – doplněk stravy – bez vedlejších účinků.

Nakonec se totiž ukazuje, že Nektar není tak úplně zdravotně nezávadný. U vojáků, kteří jej požijí, vyvolává krátkodobé halucinogenní stavy, jež nejsou tak docela náhodné. Jeví se být cílenými útoky na vnímání jedince. Ze záběrů, které jsme měli možnost vidět, se s projevy vedlejších účinků drogy mění i grafické prostředí hry. Z nepřátelského vojáka se, po několika podivných záblescích, stane zamazaný rolník ve smradlavé košili s vidlemi místo lehkého kulometu. Hustá džungle se najednou změní ve vesnici apod. Příběh je tak silně provázán s kvalitním grafickým prostředím hry, jenž je zhruba na úrovni Crysis.

Těšíme se
  • zajímavá zápletka
  • iluze vyvolané Nektarem
  • krásná grafika
  • kvalitní akce
Bojíme se
  • splní autoři všechny sliby?
  • vedlejší účinky Nektaru v praxi

Titul svým pojetím bude připomínat akci HALO, nicméně na rozdíl od ní, Haze se bude odehrávat na Zemi se soudobými (ačkoliv malinko vylepšenými) zbraněmi. Autoři též upustili od některých zažitých žánrových prvků. V Haze například nenajdete žádné lékárničky (opět souvislost s příběhem), neboť Nektar bude neustále regenerovat tělo hlavního hrdiny. Hráč navíc nebude ve hře vystupovat sám. Bude členem zásahové jednotky s kvalitní umělou inteligencí spolubojovníků. Je-li třeba, schovávají se za přírodní překážky, vědí co je krycí palba, ustupují, snaží se napřítele překvapit atd. Zárukou zábavy je ale fakt, že hra bude obsahovat multiplayer i v rámci klasické kampaně. Celkově vzato se rozhodně máme na co těšit, neboť Haze přinese vyváženou směsici akce a epiky s důrazem na nádhernou grafiku. Konzole nové generace se opět pořádně předvedou.

Jak se těšíme: 85 %

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce