EA Sports UFC 3: zpět do ringu (recenze)

Populární mlátička z oktagonu se vrací ve svém třetím pokračování. Vyplatí se sáhnout pro peněženku?

UFC patří mezi populární bojové série EA Sports, na kterých si vydavatel poslední dobou patřičně zakládá. Vzhledem k tomu, že je zatím nástupce kultovního Fight Night v nedohlednu, musíme kvitovat s povděkem alespoň herní adaptaci jednoho z nejoblíbenějších bojových sportů současnosti. Třetí díl sliboval mnoho změn a betatest nás patřičně naladil. Jak tedy dopadla finální verze?

Cesta na vrchol

Předně musím EA pochválit. Vývojáři opravdu zamakali jak na obsahové, tak hratelnostní stránce a trojka působí jako plnohodnotné pokračování. V plejádě herních módů vynikne především nová kariéra G.O.A.T., ve které konečně nejde jen o drcení čelistí v oktagonu, nýbrž o celou cestu za titulem legendy. Vytvoříte si svého bijce a začnete pěkně mimo UFC, kam se poté postupně probojujete. 

EA SPORTS™ UFC® 3_20180203014003.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180205190922.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180205195155.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180205195311.jpg
V režimu kariéry už nejde pouze o boje, ale i marketingovou omáčku kolem.

Budete trénovat celou řadu dovedností, vyrážet na sparringy pro umění přečíst soupeře, odemykat a učit se nové chvaty a údery a zcela novým prvkem je propagace a marketing. Nyní totiž záleží, co děláte i mimo ring. Budete tweetovat, odpovídat v rozhovorech a konferencích, propagovat své boje na Facebooku a dělat celou řadu potřebných věcí, aby si vás fanoušci všimli. Vše navíc musíte chytře vyvážit s tréninkem, jelikož čas je vždy vymezený a vy musíte strategicky rozhodnout, co je pro vás v tuto chvíli důležitější. Konference na sociálních sítích, nebo odpočinek v ledové vaně navíc?

EA SPORTS™ UFC® 3_20180203151113.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180204232247.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180204232634.jpg
Po tvorbě postavy si můžete uplácat bojovníka dle svého gusta.

Kariéra tak rozhodně potěší o něco větší propracovaností, kde máte své rivaly a vlastní cestu, kterou se vydáte. Stále však jde spíše o přípravku na online klání, propracovaný příběh ve stylu Injustice 2 či Fight Night Champion nečekejte, i když bychom to opravdu uvítali. 

Hodiny v ringu

Po rychlé hře, populárním Knockout režimu a dobrému tutoriálu tu pak máme především dvojici módů, kde strávíte nejvíce času. Ultimate Team a Online turnaje. Ultimate Team je populárním místem, kde si můžete vytvořit vlastního bojovníka a poté podnikat výpady do online ringů pro titul šampióna, který si pak musíte co nejdéle udržet. 

EA SPORTS™ UFC® 3_20180203165104.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203161010.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180204231315.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180204233433.jpg
Souboje mají říz a působí věrohodně díky novému systému animací.

Změn oproti minulému dílu tu moc nečekejte, celý systém karet a schopností však byl zjednodušen. Stále tak za získané body kupujete balíčky karet, kde najdete rozličné boosty, nové pohyby či rovnou celé bojovníky. Ačkoliv i zde nechybí obligátní mikrotransakce, není problém si na karty vydělat poctivým hraním a nikdy jsem neměl pocit, že bych byl neférově přehrán. Integrace karet k vaší postavě je navíc mnohem přímočařejší než dřív. Stačí vybrat několik různých políček pro útok, obranu a boj na zemi a poskládat kartičky tak, jak se vám hodí. Hbitost prstů si lze natrénovat v singleplayerových šampionátech a poté vyrazit online, kde poměříte síly s nejlepšími z nejlepších. 

Podobně fungují Online turnaje, kde zápasíte s hráči z celého světa, zde ale o vývoj postavy nejde. Pouze vyberete bojovníka a vyrazíte do oktagonu, kde se pokusíte získat a udržet titul. 

To důležité se skrývá uvnitř

UFC 3 se může pochlubit kompletně přepracovaným systémem animací, ovládání a boje samotného, který mi osobně nesmírně sedí. Oproti druhému dílu se totiž postavy pohybují mnohem věrohodněji, je cítit setrvačnost a rychlost pohybů, kvůli čemuž musíte opravdu dávat pozor, jakým směrem nanášíte úder a kam směřuje. Díky tomu jsou boje taktičtější, a přesto nepostrádají rychlost a brutalitu. 

 

UFC 3 se může pochlubit kompletně přepracovaným systémem animací, ovládání a boje samotného, který mi osobně nesmírně sedí

 

Ke zjednodušení došlo především díky přesunutí úderů pouze na tlačítka, zatímco pravá analogová páčka se nyní stará o úhybné manévry hlavou, případně pohyb na zemi v klinči. Hráč se tak může koncentrovat na komba a kombinace úderů, zatímco zadní tlačítka ovladače odpovídají za bloky a modifikátory úderů. Vše je velmi intuitivní a ovládání se vám rychle dostane do krve. 

EA SPORTS™ UFC® 3_20180203151612.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203012337.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203012704.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203125922.jpg
V online režimech strávíte spoustu času, někteří hráči ale dokáží pocuchat nervy.

Co už vyžaduje více času je samotná hratelnost, která se změnila a stala se více realistická. Věci jako úder do protipohybu či setrvačnost vašeho pohybu proti letící pěsti hrají velmi důležitou roli a kromě praktické stránky věci vše i mnohem lépe vypadá. Grafická stránka je vůbec na vysoké úrovni, lesknoucí se zpocená kůže vypadá mnohem lépe než dříve, cákající krev a grimasy bolesti jsou na denním pořádku a všechny zápasy působí díky živým komentátorům jako parádní show. 

Všude se ale najdou mouchy a i když vyrukoval třetí díl se zcela novým systémem animací, vše ostatní zůstává takřka nezměněné. Nástupy bojovníků, příprava na boj, odpočinek v rozích a prakticky vše ostatní je takřka totožné a od druhého dílu se liší jen minimálně. To je obrovská škoda, rádi bychom viděli nové a zajímavější oslavy, propracovanější editor postav, možnost upravovat nástupy a různé maličkosti svých vytvořených bojovníků, což by zpříjemnilo a ozvláštnilo hraní kariéry. Takto si jen opět vyberete pár předpřipravených charakterů vašeho bijce a konec šmitec. 

Licence za všechny prachy

Na druhou stranu prezentace nikdy EA hrám nedělala problémy a i zde je licence využita do posledního puntíku. K mání je více jak 200 věrohodně ztvárněných bojovníků ze světa UFC, každý se svým vlastním charakterem, povahou a stylem boje. Hra má tradičně perfektně padnoucí soundtrack, kde nechybí ani epické hudební smyčky z dřívějších dílů či Fight Night série.

EA SPORTS™ UFC® 3_20180202221837.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203124442.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203150342.jpgEA SPORTS™ UFC® 3_20180203153519.jpg
Licence je opět na úrovni, vše je oficiální a věrohodné.

Příště bychom ale rádi uvítali více prezentačních fíglů, vypůjčených např. z Fight Night série. Co takhle propracovanější opakované záběry se zpomalením a schopností pohrát si s kamerou? Nebo kariéru, založenou na filmečcích a příběhu, kde bude mít každý boj své unikátní výzvy a omezení. Právě to dělalo z Fight Night Champion jednu z nejlepších bojových her své doby a něco podobného bychom uvítali i v UFC. Snad příště. 

 

Příště bychom ale rádi uvítali více prezentačních fíglů, vypůjčených např. z Fight Night série

 

EA Sports UFC 3 je důstojným nástupcem, který přináší inovativní animační systém, věrohodné a brutální boje v oktagonu a nekompromisní licenci, nad kterou si pošmáknou nejen milovníci bojových sportů. Bohužel ale stále působí nesmírně omezeně a v mnoha oblastech takřka beze změny. Příště prosím více inovací v hratelnosti samotné a v možnostech přizpůsobení zážitku hráčům. Ne nadarmo se říká, že genialita se skrývá v detailech. 

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • Propracovanější kariéra
  • Věrohodný pocit z boje
  • Inovovaný systém animací
  • Nekompromisní využití licence
  • Online režimy zabaví na dlouho

Zápory:

  • Kariéře chybí příběh a hloubka
  • Velmi monotónní prezentace
  • Minimální inovace v oblasti personalizace

 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „fotografují“ úchvatné snímky

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „f…

Stále více her začíná nativně využívat foto režimy a my se tak můžeme dívat na umělecká díla hodná našich obrazovek.

8.  1.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Plus a Sundered zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Pl…

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

10.  1.  2020 |
Playstation 5 by měl umět spustit hry ze všech starších generací konzole

Playstation 5 by měl umět spustit hry ze všech sta…

Sony podle všeho nasypalo spoustu zdrojů do tzv. Remastering Enginu, který spojí všechny generace do jedné.

4.  1.  2020 | | 7 N/A
V Assassin

V Assassin's Creed Ragnarok procestujete Evropu, p…

Další díl populární série začíná unikat na internet stále více a oficiální odhalení už je víceméně na spadnutí.

11.  1.  2020 | | 5 N/A
Zadarmo nebo se slevou: Rozdávání Epicu nekončí a novoroční akce

Zadarmo nebo se slevou: Rozdávání Epicu nekončí a …

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

3.  1.  2020 | | 4 N/A