EA v Nizozemí nechce stáhnout lootboxy, bojuje i přes velkou pokutu

Zákonům v Nizozemí se přizpůsobili všichni vydavatelé her. Kromě EA.
EA v Nizozemí nechce stáhnout lootboxy, bojuje i přes velkou pokutu

Nizozemské úřady se už v roce 2018 začaly zabývat počítačovými hrami a loot boxy v nich. Tak jako v některých dalších zemích se zde řešilo především to, zda se jedná o gambling nebo je tato mechanika v pořádku. Mezi hrami, které nastavená pravidla porušovaly je s největší pravděpodobností i FIFA, která právě mikrotrasnakcemi generuje obrovské zisky. Celkem šlo o čtyři tituly, u kterých dalo Nizozemsko lhůtu dvou měsíců na zjednání nápravy. EA jako jediná společnost však tomuto požadavku nevyhovělo.


EA se nechce vzdát svojí oblíbené hračky a zuby nehty se jí drží. I proto až doposud společnost neuposlechla výzev nizozemců i za cenu hrozby pokuty ve výši deseti milionů euro. EA se proti tomuto rozhodnutí snažilo bojovat do posledního dechu, ale bez úspěchu. "Věříme, že je klíčové chránit zranitelné skupiny, mezi které mládež jednoznačně patří. Proto podporujeme striktní oddělení gamblingu a hraní. Hráči jsou velmi často mladí a velmi náchylní k vytvoření závislosti. Proto prvky hazardu nemají ve hrách co dělat," tvrdí úřad Kansspelautoriteit, který za regulacemi her stojí.


EA se však hájí tím, že FIFA je hra založená na dovednostech a šance na určité předměty nemění to, jak se hra hraje. Dalším argumentem společnosti je, že se nejedná o gambling, protože mimo hru samotnou nemají předměty z lootboxů žádnou finanční hodnotu. "Hráči po celém světě si užívali FIFA Ultimate Team po mnoho let. Jsme zklamaní tímto rozhodnutím a tím, co to může znamenat pro naši nizozemskou komunitu. Věříme, že naše produkty a služby neporušují žádné zákony. Odvoláváme se proti tomuto rozhodnutí a snažíme se vyhnout situaci, kdy si hráči v Nizozemsku nebudou moci plně užít FIFA Ultimate Team. Jsme otevření diskusi, abychom našli řešení této situace," tvrdí EA ve vyjádření pro Gamesindustry.biz.


Ani na to však Nizozemci neslyší a oponují, že existují způsoby, jak hráče z balíčků zpeněžit a jejich finanční hodnota tedy existuje. EA se zjevně výrazně brání především kvůli tomu, že čím více států se k podobnému přístupu připojí, tím více dalších se bude připojovat. Společnost by tak mohla přijít o jeden ze svých nejspolehlivějších zdrojů příjmů.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze