ECTS 2002: Co nabídl evropský herní svátek roku?

Stalo se tak právě v sobotu, pět hodin středoevropského času, kdy byla oficiálně ukončena výstava ECTS pořádaná každoročně v Londýně. Co nabídla návštěvníkům a hráčské veřejnosti? Podařilo se oprášit již zašlou slávu britské herní akce? Neváhejte a pusťte se do čtení našeho dnešního přehledu, který shrnuje vše podstatné, čeho byli návštěvníci výstaviště Earls Court v období tří dnů svědky.
ECTS 2002: Co nabídl evropský herní svátek roku?

Ve snaze dokázat, že i na evropském kontinentu může být uspořádán věhlasný a celosvětově uznávaný veletrh, se rozhodli pořadatelé v případě letošního ročníku ECTS k několika svérázným krokům - výstava se přesunula do prostředí zrekonstruovaného střediska Earls Court, posunut a pozměněn byl termín konání a větší prostor než kdy jindy byl dán hrám a titulům všech typů konzolí, to vše samozřejmě na úkor klasického PC. I když se jedná o velmi významné změny, jen málokdo se v době pořádání neubránil dojmu, že oproti americkému bratříčkovi E3 je ten evropský zástupce o hodně chudší, méně významný a nepotřebný. Pojďme se ale podívat na souhrn největších zajímavostí, které se v průběhu výstavy samotné udály.

Bude Broken Sword 3 adventurou budoucnosti?

Pokud bychom hledali hvězdičku na jinak oparem zahaleném nebi, které se každou noc rozprostíralo nad již vyprázdněným střediskem Earls Court, pak bychom mohli ze záplavy vystavovaných her vybrat pouze jediného vhodného a fundovaného kandidáta - nové pokračování série Broken Sword od britských Revolution Software.

 

Hned první den výstavy tak byl okořeněn oficiální tiskovou konferencí, na které bylo potvrzeno již takřka rok známé - že se v dílnách této společnosti usilovně pracuje na třetím dílu série, který se bude pyšnit podtitulem The Sleeping Dragon. Nové pokračování však nepůjde ve vyšlapané cestičce svých předchůdců, ale vydá se do zatím neprozkoumaných herních výšin. Bořit hranice mezi žánry, přinést revoluční změny, měnit zavedené standardy žánru adventur. Právě na takovou pozici totiž aspiruje Broken Sword 3, který by se měl již v průběhu příštího roku skvět na stolech majitelů PC, ale také konzolí PlayStation 2, Xbox, GameCube a GameBoy Advance.

 

Zřejmě bych mohl ještě dále básnit o posledním dílu celé série, místo toho vám však nabídnu několik skvostných obrázků a malý výňatek z našeho preview, které už dopoví opravdu takřka vše. "Pojďme se však podívat také na příběh. Ano, málem bych zapomněl na v jádru nejdůležitější a stěžejní část celé hry. Vězte tedy, že se opět setkáte s krásnou Nico a odvážným Georgem, které snad netřeba představovat. Tihle dva si mnohdy lezou pěkně na nervy a tak se dočkáme ostrých výměn názorů, tak, jak to ke vztahu dvou pohlaví neodmyslitelně patří. Při rozplétání samotné záhady navštívíte mnoho exotických zemí, přičemž celé dobrodružství zahájíte návštěvou Konga a místního profesora - objevitele. Bohužel, v apartmánu patřícímu Georgovi dojde k vraždě neznámého muže, jehož vražedkyně se až nápadně podobá Nico. Podle slov samotných tvůrců na nás čeká příběh plný zvratů a konspirací. Důležitou roli budou hrát v příběhu také Templáři, které už můžete znát z předchozích dílů série. Nejasný je zatím osud organizace Sleeping Dragon - jak bystřejší z vás jistě postřehli, název tohoto seskupení je stejný, jako podtitul třetího dílu série. Z toho můžeme usuzovat, že role Sleeping Dragon v celém příběhu bude významná. Bude se tak pravděpodobně jednat o jednoho z hlavních soků, kterým budete muset čelit." (celý článek)

Dočkáme se pokračování Medal of Honor?

Redaktoři serveru Computer and Video Games patřili mezi aktivnější jádro herních novinářů, kteří se ECTS zúčastnili. Právě to je důvodem, proč se i dále v našem přehledu s názvem tohoto serveru nejednou setkáte. První perličkou, kterou jste mohli v posledních dnech na stránkách Computer and Video Games najít, byl krátký, nicméně o to zajímavější rozhovor se zástupci společnosti Electronic Arts. Z něj vyplývá jediné - plány na pokračování úspěšné hry Medal of Honor: Allied Assault jsou stále živé a je pravděpodobné, že se s druhým dílem tohoto skvělého titulu opravdu setkáme.

Potvrzen byl také oficiální název datadisku k původní hře, jehož přesné znění bylo jednou z častých spekulací dnů minulých. Pokud jste se i vy nechali strhnout snahou vytvořit ze známých slov přesný název, pak je vaše snaha u konce. Vězte tedy, že nový datadisk se bude jmenovat Medal Of Honor: Allied Assault Spearhead.

Pokračování Warrior Kings na cestě

Oficiálně oznámeny byly také práce na titulu Warrior Kings: Battles. I když nebylo přesně specifikováno, jakou roli bude hrát tento počin v celé strategické sérii Warrior Kings, živě se spekuluje o tom, že se bude jednat o volné pokračování již zmiňovaného titulu. Druhý díl by tak měl přinést rozsáhlé změny především co se týče umělé inteligence.

 

Úroda rozhovorů

Rozhodně zajímavá je také úroda nových interview, souvisejících s právě ukončenou výstavou ECTS. Nabízíme vám tak odkaz na ty opravdu nejlepší rozhovory, které se v průběhu výstavy objevily. Většina z nich je v angličtině, vychutnat si však můžete i dvě česká interview.

Ballerium - BonusWeb
Black & White 2 - CvG
Broken Sword: Sleeping Dragon - BonusWeb
Broken Sword: Sleeping Dragon - CvG
Broken Sword: Sleeping Dragon - EuroGamer
Chrome - CvG
Splinter Cell - CvG
The Movies - CvG
The James Bond 007: Nightfire - CvG

Více už vám napoví naše novinka, která mimo jiné pojednává také o dalším projektu společnosti Black Cactus, taktéž realtime strategii Crusaders: Battle for Outremer: "Jak bude nový systém AI vypadat v praxi? Podle slov samotných autorů se dočkáme protivníka, který bude schopen zvolit a logicky řešit ekonomické problémy, to vše v závislosti na mnoha okolních faktorech, stejně jako být dostatečně zdatný v boji a taktice. Váš sok tak bude schopen odhalit vaši strategii boje, najít skulinku v obraně vaší základny, to vše tak, aby pro vás bylo velmi složité porazit jej. Vzhledem k obtížnosti původního Warrior Kings lze očekávat, že i druhý díl bude určen opravdovým fajnšmekrům a zkušených hráčům realtime strategií." (celý článek)

Dočkáme se v budoucnu pěti pokračování Black & White?

Trochu výřečněji působil v Londýně také Peter Molyneux, hlava vývojářského studia Lionhead, které v současnosti pracuje hned na několika zajímavých hrách. Jednou z nich je pokračování Black & White, simulace, ve které jste si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak nelehké je být božstvem. Zájem o připravovaný druhý díl rozvířilo několik nových rozhovorů a zejména kontroverzní výrok samotné Petera Molyneuxe - ten prozradil, že v budoucnu plánuje vydat minimálně pět pokračování své hry, která by se tak zařadila mezi skutečné série. Každý nový díl by se však měl odehrávat v odlišném světě a době a měl by díky připravovaným novinkám zcela pozměnit hratelnost. Rozhodně zajímavý plán do budoucna, který je však prozatím spíše snem než realitou.

ECTS Awards

Jako na mnoha podobných akcích, ani v případě ECTS nemohlo chybět předávání cen nejlepším prezentovaným hrám a tvůrcům. Kategorií a oceněných bylo samozřejmě velmi mnoho, my vám nyní nabízíme přehled těch nejzajímavějších vítězů. Slovní komentář si neodpustím pouze k nejlepší hře veletrhu, kterou byl zvolen titul Splinter Cell - podle slov většiny návštěvníků se tak stalo oprávněně, hra samotná patřila mezi největší skvosty, které bylo možno spatřit na ECTS. Dost bylo slov, vrhněme se na samotné vítěze.

Nejlepší konzole roku - PlayStation 2
Nejlepší PC hardware - Gainward Geforce 4 `Powerpack` Ultra/750XP Golden Sample
Nejlepší hra roku pro konzole - Grand Theft Auto 3
Nejlepší hra roku pro PC - Medal of Honour: Allied Assault
Distributor roku - Electronic Arts

Celkově nejlepší hra výstavy - Splinter Cell
Nejlepší hra pro PC - Breed
Nejlepší hra pro konzole - Pro Evolution Soccer 2
Nejlepší hra pro handheldy - Super Monkey Ball Junior
Nejlepší multiplayerová hra - Korean Multiplayer Ping Pong

Následující seznam her roku byl volen čtenáři některého z významných internetových či papírových magazínů daného státu.
Hra roku pro PC ve Francii (Game One) - Grand Theft Auto 3
Hra roku pro konzole ve Francii (Game One)- Metal Gear Solid 2 (PS2)
Hra roku pro PC v zemích Beneluxu (Gamigo.de) - Warcraft III: Reign of Chaos
Hra roku pro konzole v zemích Beneluxu (Gamigo.de) - Grand Theft Auto 3 (PS2)
Hra roku pro PC v Itálii (Games Radar.it) - Max Payne
Hra roku pro konzole v Itálii (Games Radar.it) - Halo (Xbox)
Hra roku pro PC ve Švédsku (Domashny PK) - IL-2 Sturmovik
Hra roku pro konzole ve Švédsku (Svenska PC Gamer) - Max Payne

Zajímavé downloady

Posledním příspěvkem jsme zakončili výběr těch opravdu nejzajímavějších událostí či zajímavostí, které se v průběhu výstavy udály. Byť tentokráte nejsme svědky takového nášupu, jako v případě veletrhu E3 v Los Angeles, co se neurodilo na počtu nově ohlášených her, to dokáže bez jakýchkoliv problémů nahradit sbírka zajímavých souborů pro download.

První trailer z Broken Sword 3!
O třetím dílu série Broken Sword už jsem se dostatečně zmiňoval v prvním příspěvku dnešního článku. Teď mi nezbývá než vám nabídnout vůbec první uveřejněnou ukázku z tohoto titulu, která by neměla chybět ve sbírce žádného fanouška adventur!

Link na download (trailer, 42 MB): Zde

Nové video z James Bond: Nightfire
Server Computer and Video Games se hned v první den výstavy ECTS pořádané v Londýně blýskl zbrusu novým trailerem z titulu James Bond: Nightfire. Samotná ukázka má délku kolem jedné a půl minuty, velikost pak 17 MB.

Link na download (trailer, 17 MB): Zde nebo Zde

Nový trailer z C&C: Generals
Více než tři a půl minuty zajímavé podívané, to vše vám nabízí nejnovější a vůbec první oficiální video ukázka z titulu C&C: Generals, jedné z nejočekávanějších her letošního roku.

Link na download (trailer, 39 MB): Zde nebo Zde

Battlefield 1942 - video
Další perličkou na serveru Computer and Video Games je nový trailer z očekávané akce Battlefield 1942. Video dosahuje délky dvou minut a co do velikosti má 20 MB. Abyste si o titulu Battlefield 1942 mohli udělat lepší obrázek, nabízím vám také odkaz na naše preview pocházející z ledna letošního roku.

Link na download (trailer, 20 MB): Zde nebo Zde

UT 2003 - ukázky
Na serveru GameSpot se objevilo několik nových videí z titulu Unreal Tournament 2003. Bohužel si mohli tyto trailery stáhnout pouze majitelé "programu" GameSpot Complete. Nyní máte šanci vyzkoušet je i vy, to vše díky serveru Gamesweb.com, který je umístil na svých stránkách.

Link na download (trailery): Zde

Medal Of Honor: Allied Assault Spearhead - trailer
O připravovaném datadisku Spearhead k výborné hře Medal Of Honor: Allied Assault už jsem se zmiňoval výše. Nyní pouze připomenu, že uveřejněné video na serveru PC.IGN má 13 MB a je ve formátu Quicktime.

Link na download (trailer, 13 MB Quicktime): Zde

Ve zkratce:

Zhodnocení

Jak se konec konců stalo již dobrým zvykem, na konci přichází nevyhnutelné - zhodnocení uplynulých tří dnů, zasvěcených výstavě ECTS. Nejen můj dojem nebyl rozhodně nikterak přehnaně optimistický. Dočkali jsme se až nezvykle málo skutečně zajímavých informací, ani atmosféra na samotném výstavišti prý nedávala tušit, že by se v Londýně konal největší herní evropský veletrh roku. Uvidíme, čas skutečného bilancování teprve přijde a jisto jistě k němu přispěje i stanovisko samotných pořadatelů. Přesto však zřejmě nastal čas, kdy by měl převzít štafetu nejvýznamnější evropské výstavy některý z nových kandidátu. Londýnskému ECTS tak pravděpodobně zvoní hrana. Ale nepředbíhejme…

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |