ECTS 2002: Den první – z historie a současnosti výstavy

Dvakrát do roka čeká na hráčskou i odbornou veřejnost svátek, potažmo malé prázdniny. Mám tím namysli dvě významné herní akce – tou první je výstava E3, již máme zdárně za sebou. Právě dnes se otevřou brány výstaviště Earls Court a bude zahájen neméně slavný sourozenec, evropská herní akce roku, ECTS. Jaký bude právě letošní ročník, co nabídla minulá léta, to vše a mnohé další na vás čeká v dnešním článku.
ECTS 2002: Den první – z historie a současnosti výstavy

Minulé ročníky nebyly příliš úspěšné - a podobným názorem se netají ani samotní pořadatelé. Každoročně se na výstavu "nedostavil" slušný seznam významných světových firem, i proto význam ECTS značně poklesl. Letos nás tak čeká malá revoluce. A to hned z několika důvodů. Než však přejdeme ke všem novinkám, které nás jisto jistě neminou, udělejme si malý výlet do historie a pojďme se tak podívat na minulý ročník této výstavy.

ECTS 2001 aneb jak tomu bylo před rokem

Stejně jako pokaždé, i v průběhu loňského ročníku jsme dočkali několika nově ohlášených projektů, podrobností o připravovaných hrách i smělých plánů do budoucnosti. Na akci se dostavilo přes devatenáct stovek novinářů z různých zemí světa - což není číslo jistě nikterak malé, v žádném případě však ani převratné, které by donutilo očím vypadnout z domoviny jménem důlek.

Bohužel smutným faktem zůstává, že už loňský ročník naznačil mnohé - konzole nastupují, PC se stahuje do ústraní. Letos tomu nebude v žádném případě jinak, o čemž už svědčí název specializované akce "PlayStation Experience", kterou v rámci ECTS pořádá Sony a která by měla být stěžejní lodí ECTS 2002.

Asi se nemá cenu dále rozepisovat o loňském ročníku. Byť přinesl mnoho nových informací a zajímavostí a jeho význam byl zřejmý, osud věští lepší budoucnost novým světovým veletrhům. Objevují se názory, podle kterých se již brzy dočkáme konce ECTS. Zlomový bude ve své podstatě tento rok. I proto, že bude v mnoha případech revoluční. Pojďme se tedy nyní podívat, v čem...

ECTS 2002 - malá revoluce?

Slovo "revoluční" je ve své podstatě velmi zavádějící, přesto vystihuje důležitost a podstatu změn, které pro nás pořadatelé londýnského veletrhu letos připravili. Začněme tedy pěkně od začátku a pojďme se podívat, co nás čeká a nemine.

Začátky samotné výstavy se tradují do doby před třinácti lety. Od té doby bylo již několikrát změněno místo , stejně jako datum pořádání. Nejinak je tomu i letos. ECTS se tedy vrací do prostředí zrekonstruovaného Earls Court, tedy patřičně moderním stánku, který jistě vrátí celé akci na její kráse. Termín konání byl posunut na poslední tři dny tohoto měsíce, tedy 29. - 31. srpna. Brány Earls Court se každý den otevřou v době mezi 10.00 - 18.00 místního času, pouze v poslední den budou uzavřeny již o dvě hodiny dříve.  

Návštěvníky navíc čeká poprvé v historii výstavy také specializovaná akce, tzv. "Playstation Experience" pořádaná společností Sony Computer Entertainment. Co si máte představit pod zmiňovaným pojmem? Playstation Experience bude ve své podstatě obrovskou show, jejíž hlavní roli obstarají počítačové hry. Jak lze však vyčíst již z názvu této akce, důraz tentokrát nebude kladen na osobní počítače, ale konzole - o tom jsem se už konec konců zmínil výše.

Všechny, kdož ve stanovené době tří dnů navštíví ECTS, tak čeká v rámci PlayStation Experience jedinečná možnost vyzkoušet si několik připravovaných a nedokončených her. Kompletnímu seznamu vévodí takové pecky, jakým je bezpochyby Tekken 4, The Getaway a Tomb Raider: Angel of Darkness. Dočkáme se také titulů společností Disney, Namco či Square. Patřičný prostor však bude věnován také dalším světovým gigantům, mimo jiné tedy společnostem EA, Eidos, Activision, Infogrames, Codemasters, Acclaim, Capcom, Konami, Rage, THQ, Midway či Ubisoft. Všechna tato jména jsou dostatečnou zárukou toho, že ECTS 2002 bude stát za to. Velkým zpestřením budou také vystoupení mnoha muzikantů, sportovců a mnohé další. Bezpochyby tedy show se vším všudy.

Co nás čeká?

Pojďme se nyní trochu konkrétněji podívat na to, co vše hodlají herní společnosti v průběhu výstavy ECTS 2002 prezentovat. I když jsme se na rozdíl od E3 nedočkali mnoha prohlášení, jaké tituly hodlá daná společnost blíže představit veřejnosti, několik konkrétnějších informací na světlo světa samozřejmě proniklo. Pojďme se tedy věnovat jim.

O několika tahácích už jsem se letmo zmínili - tituly jako Tekken 4 či Tomb Raider: The Angel of Darkness tak zmíním z pouhé slušnosti. Jisto jistě však bude první den výstavy ve znamení tiskové konference, na které hodlá společnost Revolution Software představit titul Broken Sword: The Sleeping Dragon. Měli bychom se zřejmě dočkat nových podrobností, stejně jako materiálů.

Živo však bude také u stánku Electronic Arts. Kromě dalších dílů populárních sportovních sérií, kterým vévodí fotbalové a hokejové simulace FIFA a NHL, bychom se měli zřejmě dočkat také dalších her distribuovaných právě EA. Hledáčku všech zúčastněných by nemělo uniknout ani herní zpracování druhého dílu trilogie Pán prstenů (Lord of the Rings) s podtitulem Dvě věže (The Two Towers), s jehož PC verzí to prozatím nevypadá příliš růžově.

Těšit nás může také účast pražského studia Mindware, které představí nedávno ohlášený titul Cold War. Na závěr tu ještě máme tři společnůstky, které kromě jiného přispěchali s kompletní seznamem her a titulů, jež budou u jejich stánku k vidění:

Buka Entertainment

 • Battle Mages (Q3 2003)
 • The Entente: WW I Battlefields (Q3 2003)
 • Terror Hunter (Q4 2003)
 • Railroad Fantasy (Q1 2003)
 • Hard Truck Tycoon (Q1 2003)
 • March: Offworld Recon (Q4 2002)
 • Spells of Gold (Q4 2002)
 • Charm of War (Q2 2003)
 • Midnight Nowhere (Q4 2002)

Ubi Soft

 • Tom Clancy`s Rainbow Six: Raven Shield (Xbox, PC - Říjen 2002)
 • Tom Clancy`s Splinter Cell (Xbox - Listopad 2002)
 • Rayman 3: Hoodlum Havoc (Xbox, PlayStation 2, GameCube - Březen 2003)
 • XIII (Xbox, PlayStation 2, GameCube, PC - Březen 2003)
 • Tom Clancy`s Ghost Recon (Xbox, PlayStation 2, GameCube, PC)
 • The Sum of All Fears (PlayStation 2)
 • Ultimate Fighting Championship: Throwdown (PlayStation 2)
 • Disney`s Donald PK (PlayStation 2)
 • Myst III: Exile (Xbox, PlayStation 2)

Techland

 • Chrome
 • Xpand Rally
 • Day of the Mutants
 • Speedway Grand Prix
 • Pet Soccer
 • Pet Racer
 • Indiana Jack

Samozřejmě se všichni návštěvníci dočkají prezentace většího počtu her, než které jsem stačil ve svém krátkém přehledu zmínit. Spekulovat můžeme o účasti očekávaného Dooma III, ale i dalších her. Mnohé vám může napovědět kompletní seznam vystavovatelů, který najdete zde.

Závěr nebo začátek?

Samozřejmě, samotný veletrh teprve začíná a my se v průběhu následujících dnů budeme moci sami přesvědčit, na kolik byl zajímavý a hodný naší pozornosti. V průběhu výstavy pro vás samozřejmě plánujeme rozsáhlé aktuální zpravodajství, stejně jako každodenní přehled nejzajímavějších novinek, materiálů, informací. Máte se tedy nač těšit.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |