ECTS: Broken Sword 3 – adventura budoucnosti

Diskuze čtenářů k článku

Chumbaba  |  31. 08. 2002 23:36

Jedna věc na úvod: na BS3 se těším, protože se mi tato série celkem líbí.

Ale vadí mi, jak nestydatě se u nás (i v papírových časopisech) odjakživa přehlíží jeden fakt. A to ten, že série Broken Sword není v zásadě ničím víc, než mnohem horší kopií sierrácké série Gabriel Knight. A teď nemluvím o tom, že Sierra vystřídala tři různé typy her, a že trojka měla opravdu nešťastný engine, ale spíš o tom, že to byl Gabriel Knight, který přišel s historicky-fabulačnín příběhem a la Indy Jones, který řeší pohodový amík za účasti sexy asistentky a přitom odhaluje různá světovládná spiknutí případně další nečekané dějové souvislosti. První díl Broken Swordu měl některé dějové zvraty takřka identické s prvním Gabrielem. Všechny tři díly Gabriela Knighta považuji za naprosto vrcholné počítačové hry, zejména z hlediska příběhu, scénáře a dialogů. Broken Sword je vydařená kopie této série,  dokonce je trochu víc, než kopií, ale než se zase bude psát o jedinečnosti, originalitě, geniálním nápadu atd., neškodilo by se zamyslet, zda se nejedná spíš o úspěšné vykradení, které se tváří jako "revoluce".

Jak jsem psal na začátku, na třetí BS se těším, mimo jiné z toho důvodu, že série Gabriel Knight pravděpodobně nebude pokračovat. Trojka se lidem moc nelíbila a navíc - po tajemství třetího dílu už není, co odhalovat...

Rád se nechám od třetího dílu přesvědčit, že Broken Swordu křivdím.

 |   |  Odpovědět
Pavero  |  03. 09. 2002 12:33

Trilogie Gabriel Knight je opravdu na poli adventur bezkonkurenční. Dokonce i ten závěrečný díl byl dokonalý a ani na engine bych vyloženě nekritizoval, sice byl trochu zastaralej, ale byla to snad první adventura, která po přenesení do 3D prostoru, zůstala adventurou (mimochodem skvěle hratelnou) a to se počítá (pokud někdo považuje za adventuru, i když akční, Tomb Raider tak je u mě blázen, tenhle typ her nemá s adventurou prakticky nic společnýho). A v případě Broken Swordu bych si nestěžoval na nějaký vykrádání myšlenek, už jen z toho důvodu, že her tohoto typu je skutečně jako šafránu a za každý nový kousek bychom měli být rádi. Jinak mezi mé nejlepší adventury rozhodně patří právě Gabriel Knight, Broken Sword a pochopitelně INDY 4.

P.S.: Teď jsem taky zvědavej na Watchmakera, kterej je postavenej na podobným enginu, jakej byl použit u GK3, jeho kvalit tahle hra asi určitě nedosáhne/nedosáhla, ale v dnešní době si člověk v tomto žánru nemůže moc vybírat. A taky nesmím zapomenout na Posla smrti, kterej vypadá rovněž dobře.

 |   |  Odpovědět
Chumbaba  |  02. 09. 2002 23:16

To jste mě teda vypekli! Já jsem čekal, jaká se rozvíří diskuse o adventurách a jak se na mě všichni sesypou, a ono zatím to... nic.

Inu, i to je zajímavý příspěvek -  je vidět, jak moc Broken Sword lidi zajímá...

 |   |  Odpovědět
Jk  |  10. 09. 2002 14:09

Na Bonuswebu vyšel před pár dny rozhovor s Cecilem z Revolution o Broken Swordu a je tam u něj docela velká a zajímavá diskuse, takže Sword lidi zajímá. Jinak si vůbec nemyslím, že je Sword kopie Knighta, obě série mám velice rád, jsou ale velmi rozdílné a každá má své přednosti. Dva dosavadní Swordy od Revolution jsou mezi naprostou špičku adventur řazeny plným právem. 

 |   |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |