ECTS: Den první – o hardwaru a rozličných vynálezech

Jsem unavený, celé to pobíhání po relativně malé hale Olympia Exhibition Center je kupodivu náročnější, než bych byl býval řekl. Napadá mě pár slov – ale nejvýstižnější asi bude zvolání Take it easy, jak se tu ze všech stran ozývá, když v některé hře po pár sekundách hraní zemřu. Inu, výrobci ze mě asi musí mít radost.
ECTS: Den první – o hardwaru a rozličných vynálezech
Nyní něco málo o hardware, který se na ECTS objevil. Výsledky mého bloudění halami výstaviště nesou své ovoce a taška s materiály těžkne a těžkne. Napadá mě další rada – pořídit si před odjezdem nosiče a všude ho mít s sebou – pomůže jak při nakládání zavazadel do autobusu, tak při nošení materiálu, jimiž vystavovatelé nešetří v žádném ohledu.

Jednoznačně nejzajímavější oblasti hardware, která se herního průmyslu jakýmkoliv způsobem dotýká, jsou grafické karty. Na ECTS jsou k vidění celkem tři – všechny nejvýznamnější společnosti pochopitelně nemohly chybět. Největší expozice měla (a stále ještě má) dle předpokladu nVidia, která momentálně získává nové zákazníky svým chipem GeForce 2 GTS a pochopitelně 3Dfx, kteří rovněž obě čela haly vyplnili obrovskými plakáty s jejich logy (až přetáhnu fotografie do počítače, jen velmi obtížně budete reklamu na 3Dfx přehlížet).

V případě nVidie se o představení nových karet příliš mluvit nedá, byly tu ke spatření verze GeForce MX (tedy s TV a DVD výstupem atd… více se dočtete za pár dní v recenzi), nemohla chybět ani zatím nejrychlejší karta ve své třídě – GeForce 2 Ultra (hýbala se zatraceně rychle, až jsem záviděl) a novinku představovala také Quadro 2, což je nVidiácké řešení pro dualmonitor.

Oproti výše jmenovaným působil stánek Matroxu velice spartánským dojmem, modrý ostrůvek v moři herního průmyslu se takřka utápěl a ani vcelku příjemná hosteska mě nevytrhla z dojdu, že něco je špatně. Alespoň jsem si přečetl něco více o Matrox G450 ve verzi dualhead…

Grafickými kartami to vše ale teprve začíná. Nejpodstatnější jsou totiž věci, které by si člověk nepředstavoval ani v nejdivočejších snech. Nedílnou součástí výstavy samozřejmě byly periferie, mezi které patří například joysticky (velice veselou nabídku měl například Saitek), volanty (velkou část první části spodního patra zabírala expozice Guillemotu, jenž po akvizici Thrustmasteru (legendární výrobce polohovacích zařízení tohoto typu) získal značně na oblibě. Kromě toho uvedl tři nové volanty, kterým se ale budeme věnovat později.

Pravou legraci ale představovaly zařízení Blaze. Tak například „tančící deka“, jak jsem jejich vynález nazval, mě zela uchvátila, byť jsem odvahu pro vkročení na virtuální parket nenašel (ačkoliv nabídky zde byly). zatímco na velkém screenu se objevovaly kroky do čtyř směrů, které měl pak figurant (=hráč) vykonat, na speciální dece s čidly reagujícími na dupnutí neustále poskakovali ti, kteří na rozdíl ode mě odvahu zatančit si našli. Zní to legračně, ale byl to, jak se říká, rachot. Nedokážu z pohledu tanečníka-teoretika pochopit, jak se podařilo dobrovolníkům stíhat dupat po dece ve správném pořadí, rozhodně jsem se ale bavil už jen pohledem.

Alfa Data, kteří měli stánek kousek od Blaze, předvedli další z čertových vynálezů. Řídítka nejsou tak často vídaným zařízením k počítači, ale zde mě naprosto uchvátily. Je za těchto okolností fér zmínit, že vlastním řidičský průkaz pouze na motorku do 50 ccm, přičemž jsem na ní ještě ani neseděl – inu svět je plný paradoxů. Jakmile jsem se totiž chopil řídítek, chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že musím otočit plynem v rukojeti. Vyhýbat se zatáčkám mi dělalo problémy (když ses jim snažil vyhýbat… - pozn. HK) a došlo mi, že své řidičské umění bych měl jít otestovat raději někam jinam – třeba k 1C, kde bylo možné zahrát si pecku jménem Hard Truck 2.

Tím však návštěva u Alfa Data nekončí. Překvapili totiž ještě něčím – jejich zařízení simulující skateboard bylo natolik šílené, že si zaslouží alespoň svůj odstaveček. Stojíte na force feedbackovém prkně, které se naklání dle terénu, v ruce třímáte jakýsi plyn a brzdu (netuším, jak je to ve skutečnosti, naposledy jsem na skateboardu stál v šesti letech a po pěti minutách sjíždění ulice si zlomil ruku – od té doby jsem se na čertovo prkýnko bál vstoupit a tento odpor jsem dodnes nepřekonal) a projíždíte tunelem kamsi do ztracena. Asi je to fajn, mně to moc nešlo a skutečně jsem si po této kruté zkušenosti uvědomil, že ve sportech moje budoucnost není – alespoň od té doby, co se věnuji spíše kancelářským pracím, jako je například psaní.

Hardware tu bylo mnoho a mnoho, ale nedá se shrnout vše. Poslední zmínku tak tedy věnuji chřestítkům, pomocí kterých se ovládala skvělá hra jménem Samba. K počítači byla připojena dvě chřestítka, kterými se v v ďábelském rytmu samby chřestilo, až hlava přecházela. Bláznivá věc, nemyslíte?

Čas se naplnil a hardware mě přestal s postupem času zajímat… Proč? To se dočtete v následujícím článku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |