Emperor: Battle for Dune – sága všech ság

Duna. To jméno ve mně vyvolává téměř posvátnou bázeň a bezmeznou úctu. Epické dílo sepsané dnes již legendou světové science fiction Frankem Herbertem vskutku překonalo všechny hranice. Od časopisového vydání pokračovalo ke knize, filmu a nakonec k hned několika počítačovým hrám. Duna je zřejmě jeden z mála skutečných sci-fi eposů, složitých, propracovaných, úchvatných. Jaký tedy bude Emperor: Battle for Dune?
Chceme-li hovořit i jen o hrách, musím si přesto povědět alespoň krátce o prvním z celkem šesti mohutných svazků (nepočítaje ty nové "předmluvy" od Herbertova syna) tohoto veledíla.

Vše se odehrává ve vesmíru deset tisíc let vzdáleném. Přestože se je to vskutku daleká budoucnost, některé věci se vrátili tak trochu nazpět. Tak například známý vesmír je ovládán jediným padišáhem imperátorem, pod kterým stojí jednotlivé rody. Rody pak přímo ovládají většinu planet. Sdružují se v tzv. landsraadu, jakémsi "parlamentu", který má být jistou protiváhou moci imperátora. V celém vesmíru jich je mnoho, dva z nich jsou ale nejuznávanější a zároveň nejmocnější - rod Atreidů a rod Harkonnenů.

Protože si imperátor, toho času Shaddam IV., uvědomuje jejich vzrůstající sílu a vliv, rozhodne se je odstranit, a když ne to, tak alespoň oslabit.

Obálka videokazety

Celý tento vesmír je ovládán jedinou surovinou, prostě nazývanou koření či také melanž. To se vyskytuje na jedné jediné planetě, která je trefně nazývána Dunou (či taktéž "oficiálně" Arrakis). Je to pouštní svět, velice zvláštní, s velmi specifickou kulturou a zvyky. Herbert se zde zcela zjevně velmi silně inspiroval arabsko-islámskou kulturou, a odpovídají tomu jak zvyky, tak i samotná řeč Fremenů. To jsou původní obyvatelé Arrakis, lidé žijící v poušti, pro něž je voda posvátná. Jsou to bojovníci, každý den svádějí tuhý boj s okolní přírodou a někdy i s ostatními obyvateli planety, zejména s Harkonenny. Ti totiž drželi Arrakis po dlouhou dobu ve svých rukou.

Obálka knihyImperátorův plán je jednoduchý - protože ví, že si to ty zrůdné Harkonennské kreatury nenechají jen tak líbit, předá správu Arrakis rodu Atreidů. Ti se pak nutně budou muset s Harkonenny utkat v boji o nejmocnější látku vesmíru.

Omlouvám se všem znalcům Duny za podstatné zkrácení a zhuštění popsaného děje, ale pro popis hry (her) již není myslím více informací třeba. O tom, že existoval jakýsi Paul, syn atreidského vévody Leta I., později Paul Muad'Dib, který ovládl Dunu a posléze i celý vesmír, aby mohl hrdě zemřít v poušti jako pravý Fremen, o tom, že jeho syn Leto II. Atreides se stal na dlouhá tisíciletí živoucím Bohem, o sesterstvu Bene Gesseritu, Gildě, podivuhodných iksanských technologiích, a tajemných Tleilaxanech, o tom si, naši milí čtenáři, budete již muset přečíst sami. A já vám to nemohu než vřele doporučit, protože je to čtení té nejvyšší úrovně. Česky vyšla celá sága hned v několika překladech, osobně považuji za nejzdařilejší ten od nakladatelství Baronet. Takže neváhejte a sežeňte si alespoň první díl, nebudete litovat!

Historie

Obrázek z Dune 1Tak ale teď už od velké literatury zpět k hernímu odvětví. Nejprve se opět obrátíme do historie. Tedy ke hře jménem "Dune", která se objevila někdy kolem roku 1990, tuším. Prostě dost dávno. Tvůrcem byla v té době teprve vykvétající společnost Cryo Interactive (dnes známí především svými úžasnými grafickými výtvory jako například Atlantis; nutno podotknout že už tato Duna měla velmi svérázné grafické pojetí). Nebyla to, jak by asi mnoho z vás očekávalo, žádná RTS, ale spíše taková adventure s RTS lehce kombinovaná. Prý docela originální věc, bohužel jsem ale neměl tu čest si ji zahrát takže vám o ní víc nepovím. O pár let později se objevila Dune II. Tak to už bylo něco jiného. Jedna z prvních RTS, která v podstatě definovala tento žánr (ať si říká kdo chce co chce...). Oproti knižní a filmové verzi (ach, já se opomněl zmínit o filmové verzi Duny od Davida Lynche? Tak to tedy pardon. Ovšem ono bohužel není o čem mluvit, pokud jste si nepřečetli knihu.) zde však bylo dost změn. Tak třeba rody bojující o Arrakis už nebyly pouze dva, nýbrž tři. Tím třetím byli Ordosové. Poměrně slušní, i když trochu podivínští lidé (oproti vznešeným, řekl bych "rytířským", Atreidům a naopak krutě brutálním, zvrhlým, "prasečím" Harkonennům). Příběh podroben značné kompresi, tak, aby vyhovoval RTS žánru. V podstatě šlo tedy jen a pouze o ovládnutí území a poté zničení samotného císaře. Dune 2 je legenda a je zbytečné se o ní dalé rozepisovat.

Čekání na Tiberian Suna, druhého pokračování v té době již stařičkého Command & Conquera, přineslo hráčům titul Dune 2000, což byl jakýsi remake Duny II. Docela chytrý tah od Westwoodů - hra to byla dobrá, ale zase ne tak dobrá, aby se mohla stát opravdovým trhákem (jak k tomu byl předurčen Tiberian Sun). Staré mise, většina starých jednotek, staré prostředí, nová grafika, několik nových jednotek, nové animace, nový multiplayer. Tak by se dala Dune 2000 stručně shrnout.

Současnost

Tak to bychom měli probránu kapitolu s názvem "Z historie Duny". Nyní přejděme k přítomnosti. Ta se nese na vlnách 3D prostoru. Obrovského, neomezeného, barevného a úhledného 3D zobrazení, které pohltilo všechny herní žánry, RTS nevyjímaje. Emperor: Battle for Dune (zkráceně prostě "Emperor") bude první opravdovou 3D real-time strategií z dílen společnosti Westwood Studios. Samozřejmě, že hned za ním budou následovat nejrůznější C&C ve 3D, ale je docela potěšující, že se vývojáři rozhodli vzdát tímto gestem hold "Té první", resp. celému světu Dune.

Inu, začneme. Na prvním místě stojí samozřejmě příběh. Jenže ten je (naštěstí či naneštěstí...?) takřka úplně stejný, jako u všech předešlých Dune her. Jen má jiné "obsazení" a možná se v něm konečně objeví jisté jemné nuance v podobě zjevení některých Ctihodných matek z Bene Gesseritu, avšak v zásadě to bude pořád jedna a ta samá pohádka. Jen proti sobě rody nepoštve Císař, jelikož ten právě skonal (resp. on je proti sobě vlastně poštve - ale právě tím svým "skonem"). A tak rovnou přejděme k podrobnému popisu herních propriet.

Dómy (za které bude možné hrát)

Atreidové

AtreidovéTento rod má své kořeny na planetě Caladan, světu vody a hojnosti. Velice vznešený rod zakládající si silně na tradici a cti, svou domovskou planetu spravují již po desítky generací ve jménu spravedlnosti a štědrosti. Dovedli svou formu vlády téměř k naprosté dokonalosti a díky tomu dokáží spravovat rozsáhlé majetky. Jejich "poddaní" se mají vždy dobře, netrpí ani fyzickými ani psychickými útlaky. Něco takového je pro Atreidy nepřípustné. To také pomohlo vybudovat v jejich lidech obrovskou loajalitu, díky čemuž může být atreidská armáda právem nazývána jednou z nejoddanějších, zároveň však také absolutně smrtonosných, v celém impériu.

Je jasné, že všechny tyto vlastnosti vyvolávají v nepřátelích tohoto rodu závist a zlobu, jako například u Harkonennů (kteří jsou v podstatě pravým opakem Atreidů), naopak si získávají obdiv u jejich spojenců. Právě ony jsou také největší zbraní v boji o Arrakis.

Můj osobní pocit je takový, že Atreidé jsou prostě rytíři se vším všudy.

Harkonennové

HarkonennovéHarkonennové jsou jednoduší. To se projevuje na všem, co dělají a co ovládají. Vše stavějí na základním principu strachu a teroru. Tyto dvě poučky ale paradoxně činí jejich vojáky mnohem nebezpečnější. Mají totiž na výběr - buďto budou riskovat život na bitevním poli, nebo zakusí pomalé, extrémně bolestivé umírání (jinými slovy mučení) kdesi hluboko ve vlhkých komnatách baronova paláce, přičemž on si to celé bude prostě vychutnávat.

Neznají morálku ani čest. Pro jejich vojáky není problém vydobýt si vyšší postavení díky zradě, podvodu či třeba i vraždě. Nemilosrdnost harkonennské armády je pověstná, avšak zvěsti o tajném atomovém arzenálu (v knize jsou atomové zbraně v celém impériu zakázány díky Velké konvenci) jsou mnohem děsivější.

Tísníce se v industriální pustině planety Giedi Prima, jsou Harkonennové stejní jako jejich baron: chladní, nemilosrdní, extrémně egocentričtí, často však geniální a smrtelně výkonní. Jejich snahy jsou vedeny především pomstou Atreidům, protože cítí, že to byli oni, kdo jim sebral Arrakis.

Pokud se vzhlížíte v Harkonennech, doporučuji shlédnout film, protože tam jsou vykresleni skutečně bezchybně.

Ordosové

OrdosovéTakzvaní "Aristokraté impéria", pohrouženi v tajemstvích a spekulacích - které se ale odvíjí pouze do té míry, do jaké si to sami Ordosové přejí. Neřídí je žádný absolutní vládce, ale jakýsi tajemný kartel, spolek lidí - obchodníků a pašeráků. Dokonce ani obyvatelé jejich ledové planety nemají jasnou představu o tom, kdo řídí jejich osudy. Rozhodně jsou však technologicky velice vyspělí, a to zejména díky technologiím, které zakupují od ještě tajemnějších Iksanů. Jenže často mají smůlu - totiž loajalita je něco, co nezískáte ničím hmotným, ani penězi, a ničím jiným. Loajalitu si musíte zasloužit, vybojovat. A to Ordosové nedokáží. Proto také jejich vojáci často dezertují a celková síla jejich armády je dosti spekulativní.

Samozřejmě - Ordosové v knize nebyli a proto jsou také tak mlhavě popsaní ve hrách, Emperora nevyjímaje.

Další organizace

(které ale budou ve hře vystupovat jako jakési "subdómy", tj. se svými vlastními budovami a popřípadě i jednotkami, za které však nebude možné hrát)

Iksané

Rasa opředená neprolomitelnou bariérou tajemství. Jsou to technologové, dokáží vyrobit cokoliv, co si zamanete. Nic pro ně není nemožné. Ani ty nejhrozivější technologie neváhají prodat, pokud nabídnete tu správnou cenu.

Jejich společnost je otrocká, vedená hrstkou vědců a technokratů. Obrovské masy ostatních pro ně dřou v továrnách a výzkumných laboratořích. Nikdy si sami neušpiní ruce, ve všem ale mají prsty.

Jsou opovrhováni většinou ostatních, nejvíce ale Sardaukary a Fremeny.

Tleilaxané

Bene Tleilax. Jakási vzdálená odnož Bene Gesseritu. Velice zvláštní kultura, rasa, založená na náboženství a nekonečném strachu ze samomyslících strojů (počítačů). Zaměřují se proto zejména na organickou vědu, na klonování a hrátky s obživováním lidí (viz. gholové, apod.). Jejich technologie jsou stejně zvrácené jako jejich náboženské přesvědčení o svaté válce, která zprovodí z vesmíru všechny stroje.

Opět většinou opovrhováni, až na jedinou organizaci: Gildu, která se s nimi spojila z nejrůznějších důvodů i důvodků.

Gilda

Společnost, která má monopol na mezihvězdné cestování vesmírem. Jejich gigantické koráby, transportní lodě zvané maxitrajlery, dokážou pojmout celé flotily a cestovat s nimi mezi vzdálenými soustavami. Tyto koráby jsou řízeny Navigátory. To jsou lidé zmutovaní kořením. Podobají se tak trochu rybám. Jejich závislost na koření je absolutní, koření je pro ně jako voda pro normální lidi. Díky němu také dokáží propočítávat dráhu pro své lety, stávají se z nich lidské super-výkonné, avšak jednostranně zaměřené počítače.

Gilda se tajně spikla s Tleilaxani za účelem získání vlivu na Arrakis. Pokud by se jí to podařilo a zajistila si vlastní, soukromý zdroj koření, stala by se pak zcela nezávislou.

Fremeni

Původní obyvatelé planety Arrakis. Pospolitá kmenová společnost písečných bojovníků. Vysoce adaptabilní, schopní přežít téměř kdekoliv. Tvrdý život v nemilosrdné poušti je naučil co znamená bojovat a zemřít, co znamená čest a přátelství. Mají bohaté zvyky a tradice. Žijí převážně v podzemních jeskyních, takzvaných síčích. Jejich nejobávanějšími "nepřáteli" (alespoň ze začátku) v poušti jsou červi (hned vedle Harkonennů, samozřejmě). Jejich snem je přeměnit celou planetu a oázu.

V jistém smyslu se Fremeni dle mého vlastně podobají Atreidům.

Sardaukaři

Zocelení nelítostným výcvikem na pusté planetě, jsou toto bojovníci až do morku kostí. Udatnost a válečnické dovednosti jsou to, podle čeho posuzují cenu člověka. Jsou to bojovníci Imperátora, jakási jeho elitní armáda.

Velice obávaní pro svou téměř náboženskou odhodlanost. Váží si Fremenů, protože to jsou opravdoví nepřátelé. Naopak pohrdají, ba oni se jim přímo hnusí, Iksany, kteří, jak známo, nikdy sami do bojů přímo nezasáhnou - prolévají krev cizích.

V Emperor: Battle for Dune se, narozdíl od všech předešlých titulů, už nebudou boje odehrávat pouze a jen na Arrakis, ale také na domovských planetách jednotlivých rodů. Proto se na ně teď podíváme pod drobnohledem.

Arrakis (Duna)

Planeta ArrakisPlaneta zdánlivě mrtvá: nekonečné duny se převalují od jedné světové strany k druhé, vstříc horizontu rozpálenému hořícím sluncem. Vzduch je naplněn prachem a voda nikde. Jenže Arrakis ukrývá bohatství, které změnilo celý známý vesmír. Melanž, koření, které se vyskytuje právě a jen na této planetě. Využívá se v celém universu. Pro navigátory, pro mentaty, pro všechny věštce budoucnosti. Všichni, všichni, kdo vládnou zvláštními schopnostmi, musí užívat koření. Není to ale zadarmo, koření je totiž návyková droga a musí se tedy velice přesně dávkovat.

Ne nadarmo se říká, že ten, kdo ovládá koření, ovládá vesmír. Dobít ji však nebude lehké. Vyjma nepřátelství jednotlivých dómů je zde ještě jedno obrovské nebezpečí - červi. Gigantické (až 400m dlouzí), tajemné bytosti, jejichž plný význam pochopíte teprve až přečtete většinu této ságy.

Caladan

Planeta CaladanZelenající se kopce a rozlehlé oceány plné blankytně třpytivé vody, to jest sídlo rodu Atreidů, kteří dovedli svoji planetu k bohatství a prosperitě.

Giedi Prima

Planeta Giedi PrimaSe svou znečištěnou atmosférou a zjizveným povrchem je Giedi Prima, domov Harkonennů, pustinou industriálního braku, toxických odpadů a rezavějící mašinérie. Hrůzostrašná planeta, kde nenasytnost je zákonem, vytvořila hrůzostrašné lidi, jejichž kodex vedení potřebuje pro svůj rozvoj zradu a mučení.

Sigma Draconis

Planeta Sigma DraconisTento vzdálený svět je z větší části pokryt ledem a tedy je z větší části neobyvatelný. Nezastrašil ale Ordosy v jejich snu vybudovat obrovsky gigantické impérium založené na obchodu a (to hlavně) pašování. Ona vzdálenost jim je vlastně jen k užitku - pomáhá chránit jejich tajemství. A tajemství, to je specialita Ordosů.

Množství jednotek a budov, na které ve hře narazíte, bude vskutku docela úctyhodné (za každý rod to má být 12 budov a 5 - 7 jednotek). Bude jich mnohem více, než jste měli dosud možnost v Dune hrách vidět. Důvody jsou jasné - více účastníků bojů, které se navíc budou odehrávat i na jiných planetách než je Duna.

Jednotky

Pouze ty, které jsou dosud známé, je možné, že ve finální verzi ještě nějaké přibudou.

Rod Atreidů

Lehká pěchotaLehká pěchota – velice rychlí, avšak jen málo obrnění a nedobře vyzbrojení. Využitelné v podstatě opět pouze proti pěchotě. Tanky a podobní obrněnci je doslova převálcují.

SniperSniper – tato jednotka má největší dostřel z celé pěchoty. Opět samozřejmě neúčinný proti obrněncům.

KindjaloveKindjalové – pěchota vyzbrojená protipancéřovým dělem, ale i pistolí na kratší vzdálenost. Účinná jak na obrněná vozidla, tak na pěchotu. Pohybují se ale pomalu a při střelbě se nemohou pohybovat vůbec.

InženýřiInženýři – jako jediní mohou obsazovat nepřátelské budovy (a také opravovat vlastní).

PískocyklPískocykl (sand bike) – velice rychlý, málo obrněný a málo vyzbrojený vehikl, vhodný zejména k průzkumu.

MongooseMongoose – účinná jednotka proti nepřátelským obrněncům. Poměrně rychlá, vyzbrojená raketometem, může střílet i při pohybu, dobře obrněná.

MinotaurusMinotaurus – velice silný obrněnec, vyzbrojený čtyřmi kanóny, účinnými zejména proti pěchotě, ale ani obrněná vozidla jejich zásah zrovna nepotěší. Nevýhodou je, že Minotaurus se pohybuje velmi pomalu a jen těžko zasáhne rychleji se pohybující cíle.

Opravné vozítkoOpravné vozítko – neobrněný, nevyzbrojený. Dovede pouze opravovat jednotky v poli.

Sonický tankSonický tank – známý již z Dune 2. Jeho zvuková vlna smete všechno, co jí přijde do cesty, to znamená i své vlastní jednotky a budovy. Nemůže střílet při pohybu.

APCAPC – může přepravovat až pět jednotek pěchoty, kteří budou chráněni 30mm kanónem a rudým silovým štítem. Očekává se, že to bude velice rychlá jednotka.

CarryalCarryal - tuto jednotku nemůžete ovládat přímo - sama si přiletí pro harvester, který ji zrovna potřebuje. Není ozbrojena, pouze jemně obrněna.

OrnitoptéraOrnitoptéra – extrémně rychlá zbraň, sice jen lehkého pancéřování, ale se svou rychlostí se dokáže střelám hbitě vyhýbat. Musí na základně dobíjet munici.

Vzdušný droneVzdušný drone – slaboučká jednotka vybavená raketami vzduch-vzduch. Je nutno ji vždy ochraňovat byť i jen před škrábnutím.

Rod Harkonennů

Lehká pěchotaLehká pěchota – stejná, jako všude jinde (jen možná o něco brutálnější). Nejlevnější, nejméně obrněná, nejméně vyzbrojená.

PlamenometníciPlamenometníci – působí ohromné ztráty zejména u nepřátelské pěchoty, která se těchto nejhrůzněji vycvičených vojáků právem obává. Jeden dokáže zabít desítky.

Inženýr – zcela stejný. Jen bych možná ještě dodal, že se možná dočkáme nějakých vylepšení, např. v podobě nějakých nových úkonů, které bude moci provádět. Zatím však zdaleka není jasné, co to vlastně bude. zajímavé taktéž je, že v ruce drží zbraň.

BzukopilkaBzukopilka (Buzzsaw) – zbraň přesně podle harkonennského zvrhlého gusta. S obrovským rachotem ničí vše, co jí přijde do cesty, a to tím nejhorším a nejkrvavějším možným způsobem.

DevastatorDevastator – pokud se dobře pamatuji, nazývala se v Dune 2 Devastatorem závěrečná zbraň Harkonennů, jakýsi ultimátní tank. V Emperorovi se změnil na jakéhosi bojového mecha, který však stále bude velice silnou jednotkou. Jeho dva plazmové kanóny si neberou servítky ani s tou nejsilnější obranou. Stejně jako v Dune 2, i zde bude možnost autodestrukce (která vyvolá na bojišti rozsáhlou termonukleární explozi).

Katapult inkvineKatapult inkvine – pojmenován podle popínavých rostlin vyskytujících se na Giedi Primě. Upomíná na středověké časy Staré Země - rozhazuje totiž po svých nepřátelích toxické látky extrahované právě z oné rostliny.

RaketometRaketomet – dnes již klasická jednotka snad všech RTS. Něco jako artilerie - dobrá podpora postupujících jednotek. Malým jednotkám příliš neublíží, naopak velké, silně pancéřované může silně poškodit.

Rod Ordosů

MinometníciMinometníci – tato jednotka by měla být jako jedna z mála schopná střílet přes zdi/na vyvýšeniny/z útesů hluboko do základen. Samozřejmě nebude tak účinná jako třeba artilerie, určitě však nebude v boji k zahození. Její strategický význam bude nemalý.

SabotérSabotér – rychlý a tichý, nebojí se položit život v bitvě. Má na těle připevněný detonátor, po jehož odpálení se vypaří vše v okruhu několika (desítek?) metrů kolem něj.

Písečný zvědPísečný zvěd – predátoři, poklidně číhající v hluboké poušti na svou oběť. Lehce obrnění i vyzbrojení, avšak rychlí.

Kobra kanónKobra kanón – jedna z mimořádných ukázek vyspělé technologie Ordosů. Kobra kanón, pojmenovaný podle své podobnosti s plazem žijícím na Staré Zemi, kombinuje mobilitu a rychlost, charakteristické to vlastnosti Ordosské výzbroje. Úžasná palebná síla se ještě zvýší, rozloží-li se toto vozidlo, čímž získá možnost rotace děla a tudíž i 360° palebný prostor.

Laserový tankLaserový tank – vznášedlo, které snadno překoná i nesnadný terén. Jeho smrtící paprsek dokáže proniknout téměř čímkoliv. Stejně jako většina jednotek Ordosů se sám časem opravuje.

Budovy

Rod Atreidů

KasárnyKasárny – v této velkolepé budově se trénuje veškerá vévodova pěchota, včetně např. inženýrů.

VětrolapVětrolap - zdroj elektrické energie pro celou vaši základnu.

Kulometná věžKulometná věž – běžně a hojně využívaná obrana báze, účinná zejména proti pěchotě, ale i lehce obrněným vozidlům.

Raketová věžRaketová věž – velice účinná obrana proti obrněncům, naopak neúčinná proti pěchotě, která se raketovým střelám dokáže poměrně snadno vyhnout. Jako jedna z mála si dokáže poradit i se vzdušnými jednotkami.

HangárHangár – zde jsou vyráběny všechny vzdušené jednotky. Je to dobře obrněná budova, která vydrží i těžké útoky.

PalácPalác – díky němu mohou Atreidové používat svou super zbraň, kterou je "Jestřábí úder". Ta má zdrcující demoralizující účinky na veškeré nepřátelstvo, které se rozutíká na všechny strany.

Rod Harkonennů

RadarRadar – je zdrojem podrobných informací o pozici nepřátelských jednotek, ale i základen.

RafinérieRafinérie – v ní se zpracovává natěžená melanž - pro prodej či jiné využití.

HelipadHelipad – tato vyvýšená platforma dokáže "pojmout" každou spřátelenou vzdušnou jednotku, doplnit jí zásoby střeliva a popřípadě i paliva (to se ale myslím v Emperorovi nevyskytne).

Plamenometná věžPlamenometná věž – sice krátký dosah, ale hrozivá účinnost, zejména, stejně jako plamenometníci, na pěchotu.

Rod Ordosů

Základní budovaZákladní budova – srdce vaší základny, díky ní můžete stavět všechny další budovy.

TovárnaTovárna – ta je zdrojem všech složitějších pozemních strojů, od průzkumných vozidel po těžké tanky a obrněnce.

Energetická věžEnergetická věž – poněkud bizarní mechanismus. Základem všeho je dobře ho v bázi schovat. Při nepřátelském útoku si ho pak cizí inženýři či pěchota jen těžko povšimnou, a to je bude stát díky silnému energetickému výboji život.

Hvězdný přístavHvězdný přístav – jakési "galaktické tržiště", díky kterému získáváte přístup k nabídce společnosti CHOAM, nejvlivnějšímu a nejdůležitějšímu obchodnímu kartelu ve vesmíru, jakémusi absolutnímu monopolu, který se snaží ovládnout všechno vždy a všude.

Někdy jsou zde ceny nižší, někdy vyšší, záleží na ekonomické situaci toho či onoho subjektu.

Uff, tohle mě jednou zabije, takovéhle výpisy. Taková encyklopedie, a tak malý honorář! :) Asi budu urgovat tam někde nahoře. (Encyklopedii po tobě nikdo nechtěl :-) – skrytá poznámka). No ale zpátky do kruté reality, zpátky ke hře Emperor: Battle for Dune.

Struktura misí bude docela zvláštní, a to jak ve vztahu k předchozím hrám, tak i všem ostatním RTS. Nejlépe vám to asi vysvětlí Chris Longpre, producent hry:

"Hráči budou postupovat nelineární kampaní, která do hry přidá celou novou úroveň taktizování. Místo toho, abyste museli projít předem daný počet misí v předem dané souslednosti a v předem daném čase, budete si moci vybírat z celkem 33 teritorií, na která budete chtít zaútočit (či která budete chtít bránit). A budete se muset rozhodovat podle aktuální situace. ... Vaše rozhodnutí budou ovlivňována jak např. stavem obrany vaší báze, tak i ekonomickou situací - počtem zdrojů, které získáváte / můžete získat z předtím dobitých území. V úvahu budete muset ale vzít taktéž zdroje vašeho počítačového oponenta."

Co se týká hardwarových nároků a vůbec hardwaru, je věc jednoduchá. Hlavní bude asi 3D akcelerátor, který bude samozřejmě přímo vyžadován. Dále se můžeme už jen dohadovat - obecně se předpokládá, že by k pohodovému hraní měla dostačovat následující konfigurace: PII 400MHz, 64MB RAM a alespoň 16MB videopaměti akcelerátoru. Ale nic z toho není oficiálním stanoviskem Westwoodu. Multiplayer bude podporován jak multiplayerový, tak i "domácí" přes LAN.

Na otázku zda existují plány na portování Emperora pro herní konzole odpovídá Chris:

"Docela často se stává, že se při konverzi hry z PC na konzoli něco ztratí. Tituly, které multiplatformově skutečně uspěly, byste nejspíš spočítali na prstech jedné ruky (pozn. autora - Final Fantasy VII, VIII, IX, XI… atd.:). A ačkoliv se Westwoodu většina konverzí docela povedla, stále ještě máme dost o čem přemýšlet. S Emperorem prostě počkáme a uvidíme."

A ještě jednu velice zajímavou otázku byl Chris ochotný zodpovědět, ač poněkud mlhavě:

Otázka zněla "Je toto konec Duny?" A Chris tajemně, aby atmosféra ještě více zkoustla, odvětil "Only time will tell." ("To ukáže čas.").

Blížíme se k závěru a já tu pro vás mám lahůdku. Příběh Emperora bude vyprávěn povětšinou FMV sekvencemi (tedy videem či animacemi). V nich se samozřejmě objeví mnoho nových tváří. A vy se jimy (tedy alespoň nekterými) teď máte možnost pokochat.

Ctihodná matkaCtihodná matka z Bene Gesseritu - Oděna v černočerném rouchu, jedna nejvyšších kněžek sesterstva. Ve své mysli má mnoho dalších Ctihodných matek. Její schopnosti jsou, i přesto, že už není nejmladší, stále okamžitě smrtící.

CorlenCorlen - Fremenský vůdce. Typický představitel puštního národa bojovníků. Tvrdý a oddaný. Jeho jizvovitá tvář prozrazuje historii plnou bitev a šarvátek. Ví, že válku o Arrakis nevyhraje pouze jedna strana, a dokonce i Fremeni budou potřebovat spojence.

Vévoda AtreidesAtreidský vévoda Achillus - Ztělesnění všech vlastností lidu pocházejícího z planety Caladan. Silný, inteligentní, odvážný. Dokázal si vydobít věrnost mezi svými poddanými a respekt mezi svými spojenci.

Kalinar KontrassKalinar Kontrass - Atreidský mentat. Díky závyslosti na melanži dokáže provádět (propočítávat) i extrémně složité výpočty, např. strategii nepřátel, apod. Ví, že žádná jiná válka nebyla tak nebezpečná jako ta, která právě začíná.

RakanRakan - Harkonennský baron. Chová se prostě jako prase, je nechutný a zvrhlý, libuje si v úchylnostech. Brutální a slabý.

Yanich KobalYanich Kobal - Harkonennský mentat. Zaučuje nové harkonennské generály. Stejně jako všichni z rodu Harkonennů k smrti nenávidí Atreidy.

Tak a jsme na konci. Po dlouhém a vyčerpávajícím letu si můžete konečně odepnout pásy a v klidu… vlastně, počkat! Vždyť, hihi, já vám ještě neřekl, kdy přistaneme, že? Tedy, ono je to vlastně velice, velice nejisté. Jedinou jistotou pro všechny hráče může být fakt, že Emperor: Battle for Dune vyjde v tomto roce. Zda to bude ještě tento půl rok, či až ten další, to už je otázka. Takže si raději prostudujte následující tabulku odhadů jednotlivých renomovaných internetových magazínů:

Daily Radar říjen 2001
Gamespot 15. června 2001
Game Stop 3. března 2001 (to trochu propásli:)
IGN PC březen 2001 (:)
Strategy Gaming Zone červen 2001
GameZone 12. června 2001
Doupě letošní prázdniny
Václav Klaus za předpokladu, že bude naše ekonomická situace… …tak tato hra u nás nevyjde nikdy.
No a kdybyste se náhodou chtěli mrknout na oficiální stránky hry a stáhnout si nějaká ta videa, hudbu, či třeba themes pro vaše Wokna, tak si naťukejte adresu http://westwood.ea.com/games/emperor/english/html/home.shtml. Tam také najdete odkazy na četné fan-sites, jednu docela ucházející českou najdete i zde.

Ať žijí bojovníci!

P.S.: Když Lordstvo času dá, bude i nějaký ten wallpaper :).

Diskuze (4) Další článek: Commandos 2 a PS2 – očekávám zklamání

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,