Emperor: Rise Of The Middle Kingdom – čínský Caesar přichází

Emperor bude, přesněji již je, novým přírůstkem v rozsáhlé rodině budovatelských strategií Caesar, Pharao a Zeus. Na herním systému odvozeném ze starého Sim City tentokrát vzniká hra, která nás přivádí do staré Číny a jejího období rozkvětu v minulých tisíciletích. Co se chystá pro fanoušky a jak vypadá demo, které vyšlo pár hodin před plnou hrou? Dozvíte se v našem preview.
Emperor: Rise Of The Middle Kingdom – čínský Caesar přichází

Ačkoliv již Impression vydal pěknou řadu her, přiznám otevřeně, že jsem pořádně hrál jen jednu jedinou. Budou to dva nebo tři roky co jsem se seznámil na Invexu s Pharaem a  řeknu vám, byla to láska na první pohled. Spousta hemžení na obrazovce, snadné ovládání, poslouchatelná hudba, vtipné mumlání pracujících Egypťanů a především moje oblíbená staroegyptská architektura. Později jsem odkrýval další tajemství hry, která spočívala v řízení větších měst, zásobování pestrou stravou, udržování vyrovnaného rozpočtu a obraně před nájezdníky. Následuje větší mezera, kterou jsem až včera zacelil celodenním hraním dema na Emperora. První dojem byl, že se za několik let nic nezměnilo, jen na místo domečků pro Egypťany, stavím domečky pro Číňany. Do jisté míry je to pravda, ale ne celá. Pokud je mezi námi plnokrevný fanoušek tak určitě ví lépe než já, že v každé hře na starověkého starostu je něco navíc, při zachování hratelnosti i zábavnosti her předešlých. Caesar byl první, Pharao rozšířilo systém o stavbu impozantních monumentů, Zeus přišel s nápadem hrdinů a Emperor? Emperor dědí vše od svých starších bratrů a sází na kartu multiplayeru, LAN i internetu.

Emperor: Rise of the Middle Kingdom   Emperor: Rise of the Middle Kingdom

Emperor: Rise of the Middle Kingdom   Emperor: Rise of the Middle Kingdom

Pro nováčka jsem připravil malou rekapitulaci, která zběžně přiblíží jádro předešlých her a zároveň odhalí novinky a úpravy, exkluzivní pro Emperora. Stavba každé vesnice nebo města začíná většinou na holé pláni. K silnici postavíte prvních pár domů, porozhlédnete se po prvních zdrojích potravin a zajistíte přísun vody. Jedna z nejdůležitějších budov ve vašem novém městě bude věž inspektorů, která dohlíží na statiku budov a zajišťuje prevenci před požáry. Jakmile přijdou první osadníci, začnete uvažovat nad hlavním zdrojem obživy pro imigranty a nad budoucím ekonomickým srdcem vašeho města. Jen zřídka je město soběstačné, většinou budete muset město živit kombinovaným pěstováním jednoho druhu potravin a výrobou produktů, které chybí vašim budoucím obchodním partnerům. Například lovíte pávy, pěstujete obilí, ale rýži musíte dovážet. Ztrátu vzniklou importem rýže pak kompenzujete prodejem hedvábí nebo porcelánu. Pokud se ptáte k čemu je potřeba dovážet rýži, když můžu lidi nakrmit levným obilím, tak proto aby se vaše město dál vyvíjelo. Bohatší obyvatelstvo do města nenalákáte dokud nezajistíte bohatou stravu, útulné prostředí (zahrádky, ochranné zdi, dlažba), hygienické i zdravotnické služby (lékárník a akupunktura) a pochopitelně zábavu. Množství aktivit, které můžete ve vašem městě provozovat, je již v samotném demu dost široké. Pěstovat se dá pšenice, obilí, konopí a čínské hedvábí. Pro středně velká města začíná mít význam výroba keramického nádobí, zbraní a cetek pro bohatší občany. Malou kuriozitou v demu je nutnost dřeva pro výběrčí daní. Zajímalo by mne, na co potřebuje byrokracie tuny dřeva; leda na falešné podlahy pod které ukrývají úplatky :). V plné hře bude možné vyrábět také papír, železo, lakované dřevěné předměty (??) a spoustu dalších, což ostatně neplatí jen o výrobě, ale také o zemědělství.

Emperor: Rise of the Middle Kingdom   Emperor: Rise of the Middle Kingdom

Emperor: Rise of the Middle Kingdom   Emperor: Rise of the Middle Kingdom

Co je ovšem typické pro hry od Impression, je spousta hemžení a života v ulicích rušných měst. Inspektoři chodí a kontrolují domy, pouliční obchodníci nabízejí zboží, akrobati poskakují na náměstí a ze všeho nejvíc jsou vidět skladníci, kteří neustále převážejí tuny materiálu z polí do skladů, ze skladů na trh, z hutí do kováren atd. K tomu se časem po městě motají karavany, po řekách jezdí lodě, prostě je radost koukat se, jak vaše město vzkvétá a bohatne. Zajištění plynulé distribuce komodit a potravin je základním předpokladem pro plynulý chod města, protože pokud nějaký dům postrádá vodu potraviny nebo třeba přístup k náboženským budovám, okamžitě chřadne a lidé odcházejí. Velké množství křižovatek může způsobit, že do některých uliček se obchodník dostane jen zřídka, protože cirkuluje  například okolo náměstí. Aby byl „provoz“ města snadnější, dají se cedulemi zakázat vstupy do míst, kam není potřeba nosit ani vodu, ani jídlo a kam nemusí chodit věčně přetížený inspektor. Emperor nabízí také nově systém městských bran, kterými se dá celé lidské mraveniště rozdělit na sektory a umožnit přístup vybraným chodcům, rozděleným do tří kategorií: obchodník z trhu, inspektor a duchovní.

Od Pharaa zdědil Emperor stavbu monumentů, tentokrát typických pro čínskou architekturu. Chrámy, chrámové komplexy, poutní místa, pohřebiště, (včetně slavné podzemní kobky s 6000 hliněnými strážnými) a pochopitelně nemůže chybět ani nejnepřehlédnutelnější stavba na celé Zemi: Čínská zeď. Od poslední hry ze studií Impression si Emperor vypůjčil nápad mytologických hrdinů a tak i v čínské mutaci hry potkáte slavné postavy, za které v pověstech mluvily zejména činy, i když jejich vliv nebude mít takovou moc jako v řeckém podání. Na výběr bude z devíti hrdinů, které můžete lákat do svého města. Hrdina obývající město svou přítomností pozitivně ovlivňuje obyvatelstvo, každý podle vlastní sféry vlivu. Jak vám pomůže válečný hrdina vysvětlovat nemusím, ale mohl bych se pomalu přesunout k armádám. Bohaté a vyspělé město se stává terčem nenávisti ze strany nepřátel a katalyzátorem závisti ze strany obchodních nebo aliančních partnerů. Vážně, co myslíte, že se stalo, když jsem se svou armádou vytáhl proti znepřátelenému městu? Ihned jak mí dva klíčoví obchodní partneři zpozorovali, že mé kasárny zejí prázdnotou, vyrazili na trestnou výpravu proti mému bezbrannému městu, přehlížeje význam našich obchodních smluv a jejich nepostradatelnost. Smutná realita touhy po bohatství a moci se i v demoverzi Emperora projevila s překvapivou silou a ukázala hráči, že nikdy není nic tak, jak se na první pohled zdá. Mě tento krok mile překvapil. Co se týče armády v Emperorovi, tak kromě klasických lukostřelců, pěšáků a jezdců, včetně vozů, se nyní na scéně objeví i obléhací technika. Mezi alternativní zbraně patří špioni donášející důležité informace, které mohou pomoci, jak ve válce (sabotáže a lokace budov), tak v období míru při výběru obchodních partnerů, když vám prozradí co konkrétnímu městu chybí a co přebývá.

Emperor: Rise of the Middle Kingdom   Emperor: Rise of the Middle Kingdom

A konečně se dostáváme k poslední, avšak neméně atraktivní novince - multiplayeru. Kromě klasického boje na život a na smrt, jsou připraveny také scénáře, ve kterých musejí hráči spolupracovat ať už obchodně nebo vojensky, dokonce se společně podílí na stavbě monumentů.  Maximální počet hráčů dosahuje čísla osm a chybějící hráče může nahradit AI, která, alespoň z mých zkušeností s demem, dosahuje větší dynamiky a mnohem lépe reaguje na hráčovo chování (viz příklad v předchozím odstavci). Jelikož hraní Emperora může v případě jedné mapy zabrat i desítky hodin, je možné hru více hráčů přerušit a dohrát později. Pro náročnější hráče nechybí ani editor vlastních tažení nebo vlastních map, což je zase pro ty skromnější. Nevím jak vy, ale já se na finálního Emperora, který už vyšel, docela těším a doufám, že vydání v ČR na sebe nenechá dlouho čekat (je ohlášeno na říjen). Na druhou stranu uznávám, že pro někoho, kdo dává přednost originalitě, může být Emperor málo atraktivní. Novinky Emperor zajisté nabízí, ale ta věta o změně designu, avšak systému nezměněném již řadu let je docela pravdivá. Nicméně kdo váhá, doporučuji se ještě před recenzí a koupí plné hry podívat na demo. Patří k jedněm z nejhratelnějších, co jsem zatím hrál.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A