Epic Mickey 2: Dvojitý úder - epic fail? (recenze)

Po prvním povedeném dobrodružství epického myšáka je na řadě pokračování, tentokrát i na handheld PS Vita. Povedlo se?

Série Epic Mickey je pokusem známého herního tvůrce Warrena Spectora (System Shock, Deus Ex a další), jak vtisknout legendárnímu kreslenému myšákovi novou podobu. Což o to, čistě po vizuální stránce se mu to povedlo – oba díly hry vypadají doslova jako kreslený film oživlý ve 3D a mají unikátní, dalo by se říct lehounce bizarní, atmosféru, která zasáhne i dospělejší hráče.

Problém se však skrývá v samotné hratelnosti, tedy oblasti, kde Spector kdysi exceloval. Smutné je, že ani nejnovější verze hry Epic Mickey 2: The Power of Two, určená pro handheld PS Vita, se nevyhnula starým problémům.

Svět zapomenutých hrdinů

Verze pro Vitu představuje přímý port loňského konzolového (a PC) předchůdce. Nečekejte žádné výrazné změny kromě zakomponování ovládacích prvků handheldu od Sony.

 

Oba díly hry vypadají doslova jako kreslený film oživlý ve 3D

 

Magický štětec, tedy hlavní herní prvek, jehož prostřednictvím můžete malovat a mazat určité herní objekty, lze nově ovládat i ťukáním na dotykový displej, ovšem prsty si budete zaclánět ve výhledu, takže je asi rádi vrátite k analogovým páčkám. Mimo to lze ťukáním na obrazovku praskat bubliny, v pozdější fázi hry dojdou uplatnění i senzory náklonu, nicméně to je v podstatě vše.

Obsahová stránka zůstala naprosto stejná. Opět vás tedy čeká dobrodružství v zapadlém světě jménem Pustina (hra je i na handheldu v češtině), který se stal domovem zapomenutých hrdinů a postaviček z Disneyho produkce. Pustinu boří tajemné otřesy půdy, na scénu se vrací i záporák z prvního dílu – Šílený Doktor, který se údajně dal na stranu dobra.

Mickey 01.jpgMickey 03.jpgMickey 04.jpg

Do akce je tak opět povolán myšák Mickey, aby za pomocí svého kouzelného štětce dal do pořádku Pustinu a zjistil, co se za vším skrývá. A tentokrát mu v tom pomůže i králík Oswald, protože Power of Two, jak už název napovídá, sází na kooperaci dvou postav.

Mrštné prsty a bystré hlavy

Epic Mickey by se dal popsat jako mix 3D plošinovky a akční adventury. Skákání hraje důležitou roli, ale doplňují ho i různé logické hádanky stavějící na schopnostech Mickeho a Oswalda. Mickey kouzlí už se zmíněným magickým štětcem, kterým lze jak objekty zvýrazňovat (například si přimalujete bednu, na kterou můžete vyskočit), tak mazat (odmazáním stěny objevíte chodbu vedoucí dál).

Mickey 05.jpgMickey 06.jpgMickey 07.jpg

Oswald zase dokáže ovládat elektřinu – aktivovat vypínače, šoky paralyzovat protivníky a tak dále. Oswald se navíc umí proměnit v jakousi králičí helikoptéru, kdy roztočí uši a dokáže sebe i Mickeyho přenést přes větší propasti.

Mickey 02.jpg

Spolupráce tak představuje základní stavební kámen hratelnosti, který se bohužel drolí na prach. Tedy v případě, že nebudete mít po ruce kamaráda, se kterým byste mohli hrát kooperativní mód (bohužel jen lokální).

Umělá inteligence ovládající Oswalda je totiž doslova tristní. Králík si často dělá, co chce, jednou se do akce zapojí, jindy jen tupě lelkuje opodál. Nápaditá koncepce se tak co chvíli přetavuje ve frustraci a to je hlavní problém celé hry.

Jen pro trpělivé

Herní prostředí je nádherné a nápadité, plné hlavních i vedlejších úkolů, tajných pokladů a bonusů, bohužel kvůli problematické kameře a nepřesnému systému skákání si jej budou moci pořádně vychutnat jen ti s obří trpělivostí. Tragické na tom je, že podobnými problémy trpěl i první díl a tvůrci se dušovali, jak je ve dvojce všechny odstraní. Nestalo se tak.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, Wii, Vita
Žánr: Akce, Arkády | 3D plošinovka
Výrobce: Junction Point Studios
  • Nádherný svět
  • Česká lokalizace
  • Nízká cena
  • Kooperativní hra
  • Jen lokální kooperace
  • Problematická kamera
  • Nevyladěný systém skákání
  • Opakující se úkoly

A to ani v PS Vita verzi, která navíc trpí znatelnými poklesy framerate. Ocenit se však dají solidní české titulky a nízká cena. Pokud máte rádi Mickeyho a považujete se za trpělivého hráče, můžete o Power od Two popřemýšlet.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

dnes |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |