Epic Mickey 2: Dvojitý úder - epic fail? (recenze)

Po prvním povedeném dobrodružství epického myšáka je na řadě pokračování, tentokrát i na handheld PS Vita. Povedlo se?

Série Epic Mickey je pokusem známého herního tvůrce Warrena Spectora (System Shock, Deus Ex a další), jak vtisknout legendárnímu kreslenému myšákovi novou podobu. Což o to, čistě po vizuální stránce se mu to povedlo – oba díly hry vypadají doslova jako kreslený film oživlý ve 3D a mají unikátní, dalo by se říct lehounce bizarní, atmosféru, která zasáhne i dospělejší hráče.

Problém se však skrývá v samotné hratelnosti, tedy oblasti, kde Spector kdysi exceloval. Smutné je, že ani nejnovější verze hry Epic Mickey 2: The Power of Two, určená pro handheld PS Vita, se nevyhnula starým problémům.

Svět zapomenutých hrdinů

Verze pro Vitu představuje přímý port loňského konzolového (a PC) předchůdce. Nečekejte žádné výrazné změny kromě zakomponování ovládacích prvků handheldu od Sony.

 

Oba díly hry vypadají doslova jako kreslený film oživlý ve 3D

 

Magický štětec, tedy hlavní herní prvek, jehož prostřednictvím můžete malovat a mazat určité herní objekty, lze nově ovládat i ťukáním na dotykový displej, ovšem prsty si budete zaclánět ve výhledu, takže je asi rádi vrátite k analogovým páčkám. Mimo to lze ťukáním na obrazovku praskat bubliny, v pozdější fázi hry dojdou uplatnění i senzory náklonu, nicméně to je v podstatě vše.

Obsahová stránka zůstala naprosto stejná. Opět vás tedy čeká dobrodružství v zapadlém světě jménem Pustina (hra je i na handheldu v češtině), který se stal domovem zapomenutých hrdinů a postaviček z Disneyho produkce. Pustinu boří tajemné otřesy půdy, na scénu se vrací i záporák z prvního dílu – Šílený Doktor, který se údajně dal na stranu dobra.

Mickey 01.jpgMickey 03.jpgMickey 04.jpg

Do akce je tak opět povolán myšák Mickey, aby za pomocí svého kouzelného štětce dal do pořádku Pustinu a zjistil, co se za vším skrývá. A tentokrát mu v tom pomůže i králík Oswald, protože Power of Two, jak už název napovídá, sází na kooperaci dvou postav.

Mrštné prsty a bystré hlavy

Epic Mickey by se dal popsat jako mix 3D plošinovky a akční adventury. Skákání hraje důležitou roli, ale doplňují ho i různé logické hádanky stavějící na schopnostech Mickeho a Oswalda. Mickey kouzlí už se zmíněným magickým štětcem, kterým lze jak objekty zvýrazňovat (například si přimalujete bednu, na kterou můžete vyskočit), tak mazat (odmazáním stěny objevíte chodbu vedoucí dál).

Mickey 05.jpgMickey 06.jpgMickey 07.jpg

Oswald zase dokáže ovládat elektřinu – aktivovat vypínače, šoky paralyzovat protivníky a tak dále. Oswald se navíc umí proměnit v jakousi králičí helikoptéru, kdy roztočí uši a dokáže sebe i Mickeyho přenést přes větší propasti.

Mickey 02.jpg

Spolupráce tak představuje základní stavební kámen hratelnosti, který se bohužel drolí na prach. Tedy v případě, že nebudete mít po ruce kamaráda, se kterým byste mohli hrát kooperativní mód (bohužel jen lokální).

Umělá inteligence ovládající Oswalda je totiž doslova tristní. Králík si často dělá, co chce, jednou se do akce zapojí, jindy jen tupě lelkuje opodál. Nápaditá koncepce se tak co chvíli přetavuje ve frustraci a to je hlavní problém celé hry.

Jen pro trpělivé

Herní prostředí je nádherné a nápadité, plné hlavních i vedlejších úkolů, tajných pokladů a bonusů, bohužel kvůli problematické kameře a nepřesnému systému skákání si jej budou moci pořádně vychutnat jen ti s obří trpělivostí. Tragické na tom je, že podobnými problémy trpěl i první díl a tvůrci se dušovali, jak je ve dvojce všechny odstraní. Nestalo se tak.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, Wii, Vita
Žánr: Akce, Arkády | 3D plošinovka
Výrobce: Junction Point Studios
  • Nádherný svět
  • Česká lokalizace
  • Nízká cena
  • Kooperativní hra
  • Jen lokální kooperace
  • Problematická kamera
  • Nevyladěný systém skákání
  • Opakující se úkoly

A to ani v PS Vita verzi, která navíc trpí znatelnými poklesy framerate. Ocenit se však dají solidní české titulky a nízká cena. Pokud máte rádi Mickeyho a považujete se za trpělivého hráče, můžete o Power od Two popřemýšlet.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 12 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 13 N/A