Escape from Monkey Island – problémy s piráty už počtvrté

Vzpomenete ještě hry starší adventury jako Full Throtle, Sam & Max, dobrodružství Indiana Jonese a v neposlední řadě mistrovské Grim Fandago? Série Monkey Island je z dílen stejného týmu: Lucas Arts. Escape bude první adventura staré školy, která spatří světlo světa na nové konzoli od Sony.
Escape from Monkey Island – problémy s piráty už počtvrté
Jestli mě paměť neklame, tak až na výjimky jako Broken Sword a In Cold Blood (kterou jsem měl to potěšení pro Doupě recenzovat), se špičkové adventury konzolím vyhýbaly. Monkey Island patří bezesporu mezi kvalitní tituly a proto mé srdce radostí poskočí, když se dozvídá, že už brzy se dočkám verze pro PS2. Escape From Monkey Island již spatřil světlo světa na PC, ale to vůbec nebrání tomu, aby se tato úspěšná adventura dočkala uznání i v komunitě konzolistů. Tento díl je již čtvrtým dílem slavné komediální adventury z prostředí pirátského ostrova s podezřelými opicemi. Guybrush se opět vrací na Monkey Island a nachází jej v chaosu. Po Elaine jakoby se zem slehla a tak začíná další epizoda šíleného dobrodružství. Čekají nás nemrtví bukanýři, bandité a další bláznivé vtípky.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Ovládání se přizpůsobuje ovladači, který bude reagovat na sílu stisku tlačítek. Například slabší stisk dá Guybrushovi pokyn k poklidné chůzi, zatímco silnější tisk jej popožene do běhu. Nic víc se nezmění, protože i když je EFMI technicky odvážně posunut zase o krok vpřed, stále je starou dobrou zákysovou adventurou (to mi připomíná: nedávno jsem si zahrál na PC starou klasiku: I Have No Mouth And I Must Scream – nelitoval jsem). Opět budeme hledat předměty, kombinovat možné s nemožným a věčně řešit hádanky. Puzzle jsou prý velmi podobného charakteru jako v minulých dílech. Co ale víc než po technické stránce (viz níže) posouvá čtvrtý Monkey Island dopředu, je profesionální scénář. Konverzace je dobře promyšlená a načasovaná, místy protkána vtípkem jen tak mezi řečí. Dabing je namluven profesionálními herci. Ať už se jedná o starostu nebo místního opilce, hlasy jsou věrohodné a hlavně zábavné.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Poslední změnou je přechod z klasické 2D grafiky spritíků a pixlíků na trojrozměrně vymodelovaný svět. Je to takový první pokus, který je šlápnutím do tmy, protože ani samotní Lucas Arts asi netušili, jak bude tento krok přijat hráči. Prostorem sice nemůžete volně otáčet, kamera je fixovaná na předem určeném místě, ale postavičky včetně prostředí vypadají mnohem skutečněji a řekl bych, že jejich vzhled dokonce oplývá jistou dávkou šarmu a elegance. Navíc každá osobnost má slušný pohybový potenciál, na rozdíl od běžných adventur. Co se týče verze pro PS2, tak se slibuje zachování slušného rozlišení a barevnost je snad samozřejmostí.

Lucas Arts tak nabízí majitelům černomodré skřínky novou zkušenost a pro někoho třeba oddech od Quaka, Dead Or Alive, NHL atd. Escape From Monkey Island se ve Spojených státech objeví 19. června, snad mu to do Evropy nebude dlouho trvat.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry