Escape from Monkey Island – problémy s piráty už počtvrté

Vzpomenete ještě hry starší adventury jako Full Throtle, Sam & Max, dobrodružství Indiana Jonese a v neposlední řadě mistrovské Grim Fandago? Série Monkey Island je z dílen stejného týmu: Lucas Arts. Escape bude první adventura staré školy, která spatří světlo světa na nové konzoli od Sony.
Jestli mě paměť neklame, tak až na výjimky jako Broken Sword a In Cold Blood (kterou jsem měl to potěšení pro Doupě recenzovat), se špičkové adventury konzolím vyhýbaly. Monkey Island patří bezesporu mezi kvalitní tituly a proto mé srdce radostí poskočí, když se dozvídá, že už brzy se dočkám verze pro PS2. Escape From Monkey Island již spatřil světlo světa na PC, ale to vůbec nebrání tomu, aby se tato úspěšná adventura dočkala uznání i v komunitě konzolistů. Tento díl je již čtvrtým dílem slavné komediální adventury z prostředí pirátského ostrova s podezřelými opicemi. Guybrush se opět vrací na Monkey Island a nachází jej v chaosu. Po Elaine jakoby se zem slehla a tak začíná další epizoda šíleného dobrodružství. Čekají nás nemrtví bukanýři, bandité a další bláznivé vtípky.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Ovládání se přizpůsobuje ovladači, který bude reagovat na sílu stisku tlačítek. Například slabší stisk dá Guybrushovi pokyn k poklidné chůzi, zatímco silnější tisk jej popožene do běhu. Nic víc se nezmění, protože i když je EFMI technicky odvážně posunut zase o krok vpřed, stále je starou dobrou zákysovou adventurou (to mi připomíná: nedávno jsem si zahrál na PC starou klasiku: I Have No Mouth And I Must Scream – nelitoval jsem). Opět budeme hledat předměty, kombinovat možné s nemožným a věčně řešit hádanky. Puzzle jsou prý velmi podobného charakteru jako v minulých dílech. Co ale víc než po technické stránce (viz níže) posouvá čtvrtý Monkey Island dopředu, je profesionální scénář. Konverzace je dobře promyšlená a načasovaná, místy protkána vtípkem jen tak mezi řečí. Dabing je namluven profesionálními herci. Ať už se jedná o starostu nebo místního opilce, hlasy jsou věrohodné a hlavně zábavné.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Poslední změnou je přechod z klasické 2D grafiky spritíků a pixlíků na trojrozměrně vymodelovaný svět. Je to takový první pokus, který je šlápnutím do tmy, protože ani samotní Lucas Arts asi netušili, jak bude tento krok přijat hráči. Prostorem sice nemůžete volně otáčet, kamera je fixovaná na předem určeném místě, ale postavičky včetně prostředí vypadají mnohem skutečněji a řekl bych, že jejich vzhled dokonce oplývá jistou dávkou šarmu a elegance. Navíc každá osobnost má slušný pohybový potenciál, na rozdíl od běžných adventur. Co se týče verze pro PS2, tak se slibuje zachování slušného rozlišení a barevnost je snad samozřejmostí.

Lucas Arts tak nabízí majitelům černomodré skřínky novou zkušenost a pro někoho třeba oddech od Quaka, Dead Or Alive, NHL atd. Escape From Monkey Island se ve Spojených státech objeví 19. června, snad mu to do Evropy nebude dlouho trvat.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island
Váš názor Další článek: HW novinky: Ať žije Palomino

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,