Escape from Monkey Island – problémy s piráty už počtvrté

Vzpomenete ještě hry starší adventury jako Full Throtle, Sam & Max, dobrodružství Indiana Jonese a v neposlední řadě mistrovské Grim Fandago? Série Monkey Island je z dílen stejného týmu: Lucas Arts. Escape bude první adventura staré školy, která spatří světlo světa na nové konzoli od Sony.
Escape from Monkey Island – problémy s piráty už počtvrté
Jestli mě paměť neklame, tak až na výjimky jako Broken Sword a In Cold Blood (kterou jsem měl to potěšení pro Doupě recenzovat), se špičkové adventury konzolím vyhýbaly. Monkey Island patří bezesporu mezi kvalitní tituly a proto mé srdce radostí poskočí, když se dozvídá, že už brzy se dočkám verze pro PS2. Escape From Monkey Island již spatřil světlo světa na PC, ale to vůbec nebrání tomu, aby se tato úspěšná adventura dočkala uznání i v komunitě konzolistů. Tento díl je již čtvrtým dílem slavné komediální adventury z prostředí pirátského ostrova s podezřelými opicemi. Guybrush se opět vrací na Monkey Island a nachází jej v chaosu. Po Elaine jakoby se zem slehla a tak začíná další epizoda šíleného dobrodružství. Čekají nás nemrtví bukanýři, bandité a další bláznivé vtípky.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Ovládání se přizpůsobuje ovladači, který bude reagovat na sílu stisku tlačítek. Například slabší stisk dá Guybrushovi pokyn k poklidné chůzi, zatímco silnější tisk jej popožene do běhu. Nic víc se nezmění, protože i když je EFMI technicky odvážně posunut zase o krok vpřed, stále je starou dobrou zákysovou adventurou (to mi připomíná: nedávno jsem si zahrál na PC starou klasiku: I Have No Mouth And I Must Scream – nelitoval jsem). Opět budeme hledat předměty, kombinovat možné s nemožným a věčně řešit hádanky. Puzzle jsou prý velmi podobného charakteru jako v minulých dílech. Co ale víc než po technické stránce (viz níže) posouvá čtvrtý Monkey Island dopředu, je profesionální scénář. Konverzace je dobře promyšlená a načasovaná, místy protkána vtípkem jen tak mezi řečí. Dabing je namluven profesionálními herci. Ať už se jedná o starostu nebo místního opilce, hlasy jsou věrohodné a hlavně zábavné.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Poslední změnou je přechod z klasické 2D grafiky spritíků a pixlíků na trojrozměrně vymodelovaný svět. Je to takový první pokus, který je šlápnutím do tmy, protože ani samotní Lucas Arts asi netušili, jak bude tento krok přijat hráči. Prostorem sice nemůžete volně otáčet, kamera je fixovaná na předem určeném místě, ale postavičky včetně prostředí vypadají mnohem skutečněji a řekl bych, že jejich vzhled dokonce oplývá jistou dávkou šarmu a elegance. Navíc každá osobnost má slušný pohybový potenciál, na rozdíl od běžných adventur. Co se týče verze pro PS2, tak se slibuje zachování slušného rozlišení a barevnost je snad samozřejmostí.

Lucas Arts tak nabízí majitelům černomodré skřínky novou zkušenost a pro někoho třeba oddech od Quaka, Dead Or Alive, NHL atd. Escape From Monkey Island se ve Spojených státech objeví 19. června, snad mu to do Evropy nebude dlouho trvat.

Escape From Monkey IslandEscape From Monkey Island

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |