ESRB jde po skrytém sexu a násilí

Po událostech kolem GTA: San Andreas a Hot Coffee si hodnotící společnost ESRB stále láme hlavu, jak podobné situace řešit.

Na svět tak přišel mail, který ESRB rozeslala vydavatelům, říkající, že jakýkoliv obsah herních disků musí být předán ESRB k ohodnocení, i když není zamýšlen jako součást hry. Vyjmutí rozporuplného obsahu ze hry nestačí, musí být zcela odstraněn z kódu a nosiče. K tomu se přidává ještě požadavek, aby vydavatelé provedli přezkoumání všech svých her vydaných po 1. 9. 2004, zjistili případný skrytý obsah a oznámili jej do 9. ledna 2006. Pokud tak neučiní a podobný obsah bude objeven, přistoupí ESRB k trestným opatřením.

Nikdo sice netuší, jaká opatření by to měla být, protože ESRB nemá žádné pravomoci, ale předpokládá se, že si žádný z distributorů nedovolí špatné vztahy s agenturou, která má v Americe monopol. ESRB však chce jít ještě dál a zajistit přesnost svého hodnocení i po přidání modifikací vyrobených třetí stranou (většinou fanoušky). Uvidíme, zda se bude jednat jen o nějakou právnickou kličku, nebo jiné opatření.

Doupě komentuje: I když se ESRB bohorovně tváří, že hodnotí veškerý herní obsah, jsou to spíše vydavatelé, kteří jí předávají informace. Hodnocení totiž probíhá na základě dotazníku a dvou ukázek ze hry (nejspornější moment a průměrný obsah), které vybírá vydavatel. ESRB sice chce dotazníky rozšířit, ale i tak nejspíš není těžké získat kýžené hodnocení.

Zdroj: Gamasutra