Evil Dead: Hail To The King – Zlá smrt?

Ti z vás, kdo znají geniální hororovou trilogii Sama Riamiho Evil Dead 1-3, mi dají za pravdu, že jde o jeden ze základních kamenů žánru a také o obrovský potenciál, pokud jde o možné převedení do hry. Konečně si to také uvědomili ti správní lidé a jeden z nejklasičtějších příběhů o smrti, zombiích, démonech a všech těch veselých věcech nám jako hru zpracovali. Jaký je výsledek?
Evil Dead: Hail To The King – Zlá smrt?
Žánr: Akční
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Heavy Iron
Distributor: THQ

„Neboť pokud jde o mne, viděl jsem temné stíny postupovat lesem a nepochybuji, že cokoliv jsem tou knihou probudil, přijde si pro mne…“ Poslední slova profesora Raymonda Knowbyho (Evil Dead).

Ti z vás, kdo znají geniální hororovou trilogii Sama Riamiho Evil Dead 1-3, mi dají za pravdu, že jde o jeden ze základních kamenů žánru a také o obrovský potenciál, pokud jde o možné převedení do hry. Konečně si to také uvědomili ti správní lidé a jeden z nejklasičtějších příběhů o smrti, zombiích, démonech a všech těch veselých věcech nám jako hru zpracovali.

Evil DeadEvil Dead

Když dojde na horor, je jednoznačně nejosvědčenějším způsobem zpracování Resident Evil – styl, což znamená předkreslená, renderovaná pozadí s nějakou tou trochou vložené animace (v tomto případě kývající se větve stromů, mihotající se plamínky, stíny a všudypřítomná tekoucí krev), ve kterých se vaše postava ztvárněná přiměřeným počtem polygonů pohybuje viděna pohledem třetí osoby (rozuměj více či méně zručného kameramana). Myslím, že jde o styl odzkoušený, osvědčený a působivý.

Jelikož se celá hra odehrává v noci, prostředí jsou utopena ve tmě, mají tu správnou atmosféru a jediné, co bych jim vytknul, je poněkud nedostatečně plynulá animace stromů a stínů. K postavě hlavního hrdiny Ashe žádné výhrady nemám, je dokonalá a totéž se dá říct víceméně o každé postavě ve hře. Ovládání je klasické, až na zvláštní tlačítko pro každou ruku, což znamená, že můžete najednou a nezávisle na sobě používat dvě zbraně.

A k čemu jsou vlastně zapotřebí? Ash je smolař. Když chtěl s několika přáteli strávit víkend na osamělé chatě v lesích, vybral si stejné místo, kde předtím profesor archeologie zkoumal a překládal text nejstarší knihy na světě – zapovězeného Necromoniconu (Kniha Mrtvých). Několik pasáží z této knihy mělo za následek oživení Ducha lesa a přivedení Zla na náš svět po několika stovkách let, aby se znovu zjevilo ve svojí nejčistší formě. Všichni kromě Ashe zemřeli. On přežil a zvítězil, teď však nemůže spát a kvůli nočním můrám se vrací se svojí novou přítelkyní do chaty, ve které se všechno odehrálo…a tady začínáte hrát: po příjezdu se sám od sebe spustí magnetofon, zazní zapovězená slova a Zlo je zpátky.

Evil DeadEvil Dead

Ne, že by na to Ash nebyl připravený. Když mu minule vzali ruku, naučil se, jak nahradit chybějící úd připoutanou motorovou pilou, která bude vaší hlavní zbraní po celou dobu hry. Jde o zbraň vskutku efektivní, jen to kapání krve z jejího řetězu mne poněkud znervózňovalo. Jinak začínáte s nezbytnou pistolí, dále najdete sekeru, dvouhlavňovou brokovnici (Ashovo nabíjení jednou rukou je velice efektní), pušku a několik zajímavých vylepšení těchto zbraní (osobně se mi nejvíc líbila cirkulárka, která nahradí motorovou pilu).

Takže Zlo unese vaši snoubenku a vy se vydáte do nočního lesa ji nalézt. Cesta vede přes několik podobně zapomenutých a strašidelných budov, jako je výchozí chata, dále potom přes skautský tábor (skautíci se na vás budou učit dovednostem s nožem a také praktické střelbě lukem na pohybující se cíl), zapomenuté doly a jeskyně a samozřejmě hřbitov. Nicméně většinu prvního disku hry budete trávit v lesním bludišti mezi jednotlivými lokacemi. Nuže a všude vás očekává hromada duchů, démonů a zombií.

V druhé části vaší cesty se potom teleportujete do Damašku dvanáctého století, kde se stanete spasitelem lidstva v tažení proti armádě temnot (ono je docela snadné se stát spasitelem ve dvanáctém století s arzenálem z dvacátého… horší to je, když dojdou náboje a benzín).

Evil DeadEvil Dead

Příběh je sepsán přesně v duchu původní filmové trilogie a hodně se na ni odvolává… pro neználky zřejmě půjde pouze o určitý klon Rezident Evil tématu. Co si však jistojistě získá všechny, kdo o hru zavadí, je hlavní role, kterou obsadil stejný herec, jako ve filmové předloze. Ano, Bruce Campbell neztratil nic ze svého šarmu a většina dialogů vás rozesměje tak, že nebudete vidět na obrazovku (přičemž v některých případech ani nemusíte umět anglicky). Humor, kterým si Ash ulevuje v kritických situacích, je skutečně dokonalý a nedá mi to, abych neuvedl několik příkladů:

…v hlavním menu, pokud nespustíte hru: „Tak zmáčkneš už to ******** tlačítko nebo co?“

…po mimořádně brutální likvidaci protivníka směrem k jeho roztroušeným pozůstatkům: „Snad to zas tak moc nebolelo…“

…po bitvě se skauty střílejícími lukem a šípy najde Ash u jednoho z nich loveckou pušku, plně nabitou ostrými náboji: „Hmmm… asi ji zapomněl použít. Já stejnou chybu neudělám.“

…po objevení mimořádně složitého puzzle, které zahrnuje znalosti astronomie a matematiky vytáhne Ash brokovnici a celý mechanismus rozstřílí na kusy. Dveře se otevřou. „Vyřešil jsem to na první pokus!“

Nevím, asi to v mém podání tak nevyzní, ale věřte mi, že Duke Nukem už nadále nemá ty nejvtipnější hlášky. Už jenom díky Ashovi vás bude hra zcela jistě bavit až do konce. Musím podotknout, že to znamená asi takových pět hodin čisté hry, což není žádné kdovíco, přičemž bonusy za projití se nekonají.

Těch pět hodin se ale budete královsky bavit (to je koneckonců obsaženo už v názvu) a dokonce i bát. Navzdory černočernému humoru, který celou hru provází, se mrazení v zádech prostě nemáte šanci ubránit, jak se tak budete potulovat nočním lesem, oživlým Zlem a šeptajícím vám na každém kroku přímo do mozku věty jako: „Dej se k nám!“ nebo „Sežereme tvou duši!“. Navíc duchové a démoni vyskakují bez varování přímo ze země a zombie zde smrt po prvních několika ranách předstírají skoro vždy (aby vás pak nečekaně popadly za nohu).

Evil DeadEvil Dead

Je tu také celá řada nechutných bossů, přičemž někteří z nich zvedají laťku obtížnosti na tak-tak únosnou hranici. V případě vedoucího skautského oddílu ji dokonce i překročí. Nicméně ve hře se náhodně objevují houby (jsme přece v lese) a ty vám doplní jak život, tak palivo. Nesmíte to ale poplést a ty červené jíst. V případě nouze tak stačí jen zůstat stát a poslouchat, až uslyšíte nové houby růst (tohle opravdu funguje).

Takže co? Lepší než Resident Evil to není, ale pro fanoušky je to povinnost, přičemž i všichni ostatní mají šanci se dobře pobavit. Dobře se na to kouká, dobře se to ovládá a má to skvělou atmosféru.

Grafika: 8/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 7/10
Po dlouhé době je tu jedna filmová licence, která ani v nejmenším nezklamala.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

dnes |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

včera |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |