Evil Dead: Hail To The King – Zlá smrt?

Ti z vás, kdo znají geniální hororovou trilogii Sama Riamiho Evil Dead 1-3, mi dají za pravdu, že jde o jeden ze základních kamenů žánru a také o obrovský potenciál, pokud jde o možné převedení do hry. Konečně si to také uvědomili ti správní lidé a jeden z nejklasičtějších příběhů o smrti, zombiích, démonech a všech těch veselých věcech nám jako hru zpracovali. Jaký je výsledek?
Evil Dead: Hail To The King – Zlá smrt?
Žánr: Akční
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Heavy Iron
Distributor: THQ

„Neboť pokud jde o mne, viděl jsem temné stíny postupovat lesem a nepochybuji, že cokoliv jsem tou knihou probudil, přijde si pro mne…“ Poslední slova profesora Raymonda Knowbyho (Evil Dead).

Ti z vás, kdo znají geniální hororovou trilogii Sama Riamiho Evil Dead 1-3, mi dají za pravdu, že jde o jeden ze základních kamenů žánru a také o obrovský potenciál, pokud jde o možné převedení do hry. Konečně si to také uvědomili ti správní lidé a jeden z nejklasičtějších příběhů o smrti, zombiích, démonech a všech těch veselých věcech nám jako hru zpracovali.

Evil DeadEvil Dead

Když dojde na horor, je jednoznačně nejosvědčenějším způsobem zpracování Resident Evil – styl, což znamená předkreslená, renderovaná pozadí s nějakou tou trochou vložené animace (v tomto případě kývající se větve stromů, mihotající se plamínky, stíny a všudypřítomná tekoucí krev), ve kterých se vaše postava ztvárněná přiměřeným počtem polygonů pohybuje viděna pohledem třetí osoby (rozuměj více či méně zručného kameramana). Myslím, že jde o styl odzkoušený, osvědčený a působivý.

Jelikož se celá hra odehrává v noci, prostředí jsou utopena ve tmě, mají tu správnou atmosféru a jediné, co bych jim vytknul, je poněkud nedostatečně plynulá animace stromů a stínů. K postavě hlavního hrdiny Ashe žádné výhrady nemám, je dokonalá a totéž se dá říct víceméně o každé postavě ve hře. Ovládání je klasické, až na zvláštní tlačítko pro každou ruku, což znamená, že můžete najednou a nezávisle na sobě používat dvě zbraně.

A k čemu jsou vlastně zapotřebí? Ash je smolař. Když chtěl s několika přáteli strávit víkend na osamělé chatě v lesích, vybral si stejné místo, kde předtím profesor archeologie zkoumal a překládal text nejstarší knihy na světě – zapovězeného Necromoniconu (Kniha Mrtvých). Několik pasáží z této knihy mělo za následek oživení Ducha lesa a přivedení Zla na náš svět po několika stovkách let, aby se znovu zjevilo ve svojí nejčistší formě. Všichni kromě Ashe zemřeli. On přežil a zvítězil, teď však nemůže spát a kvůli nočním můrám se vrací se svojí novou přítelkyní do chaty, ve které se všechno odehrálo…a tady začínáte hrát: po příjezdu se sám od sebe spustí magnetofon, zazní zapovězená slova a Zlo je zpátky.

Evil DeadEvil Dead

Ne, že by na to Ash nebyl připravený. Když mu minule vzali ruku, naučil se, jak nahradit chybějící úd připoutanou motorovou pilou, která bude vaší hlavní zbraní po celou dobu hry. Jde o zbraň vskutku efektivní, jen to kapání krve z jejího řetězu mne poněkud znervózňovalo. Jinak začínáte s nezbytnou pistolí, dále najdete sekeru, dvouhlavňovou brokovnici (Ashovo nabíjení jednou rukou je velice efektní), pušku a několik zajímavých vylepšení těchto zbraní (osobně se mi nejvíc líbila cirkulárka, která nahradí motorovou pilu).

Takže Zlo unese vaši snoubenku a vy se vydáte do nočního lesa ji nalézt. Cesta vede přes několik podobně zapomenutých a strašidelných budov, jako je výchozí chata, dále potom přes skautský tábor (skautíci se na vás budou učit dovednostem s nožem a také praktické střelbě lukem na pohybující se cíl), zapomenuté doly a jeskyně a samozřejmě hřbitov. Nicméně většinu prvního disku hry budete trávit v lesním bludišti mezi jednotlivými lokacemi. Nuže a všude vás očekává hromada duchů, démonů a zombií.

V druhé části vaší cesty se potom teleportujete do Damašku dvanáctého století, kde se stanete spasitelem lidstva v tažení proti armádě temnot (ono je docela snadné se stát spasitelem ve dvanáctém století s arzenálem z dvacátého… horší to je, když dojdou náboje a benzín).

Evil DeadEvil Dead

Příběh je sepsán přesně v duchu původní filmové trilogie a hodně se na ni odvolává… pro neználky zřejmě půjde pouze o určitý klon Rezident Evil tématu. Co si však jistojistě získá všechny, kdo o hru zavadí, je hlavní role, kterou obsadil stejný herec, jako ve filmové předloze. Ano, Bruce Campbell neztratil nic ze svého šarmu a většina dialogů vás rozesměje tak, že nebudete vidět na obrazovku (přičemž v některých případech ani nemusíte umět anglicky). Humor, kterým si Ash ulevuje v kritických situacích, je skutečně dokonalý a nedá mi to, abych neuvedl několik příkladů:

…v hlavním menu, pokud nespustíte hru: „Tak zmáčkneš už to ******** tlačítko nebo co?“

…po mimořádně brutální likvidaci protivníka směrem k jeho roztroušeným pozůstatkům: „Snad to zas tak moc nebolelo…“

…po bitvě se skauty střílejícími lukem a šípy najde Ash u jednoho z nich loveckou pušku, plně nabitou ostrými náboji: „Hmmm… asi ji zapomněl použít. Já stejnou chybu neudělám.“

…po objevení mimořádně složitého puzzle, které zahrnuje znalosti astronomie a matematiky vytáhne Ash brokovnici a celý mechanismus rozstřílí na kusy. Dveře se otevřou. „Vyřešil jsem to na první pokus!“

Nevím, asi to v mém podání tak nevyzní, ale věřte mi, že Duke Nukem už nadále nemá ty nejvtipnější hlášky. Už jenom díky Ashovi vás bude hra zcela jistě bavit až do konce. Musím podotknout, že to znamená asi takových pět hodin čisté hry, což není žádné kdovíco, přičemž bonusy za projití se nekonají.

Těch pět hodin se ale budete královsky bavit (to je koneckonců obsaženo už v názvu) a dokonce i bát. Navzdory černočernému humoru, který celou hru provází, se mrazení v zádech prostě nemáte šanci ubránit, jak se tak budete potulovat nočním lesem, oživlým Zlem a šeptajícím vám na každém kroku přímo do mozku věty jako: „Dej se k nám!“ nebo „Sežereme tvou duši!“. Navíc duchové a démoni vyskakují bez varování přímo ze země a zombie zde smrt po prvních několika ranách předstírají skoro vždy (aby vás pak nečekaně popadly za nohu).

Evil DeadEvil Dead

Je tu také celá řada nechutných bossů, přičemž někteří z nich zvedají laťku obtížnosti na tak-tak únosnou hranici. V případě vedoucího skautského oddílu ji dokonce i překročí. Nicméně ve hře se náhodně objevují houby (jsme přece v lese) a ty vám doplní jak život, tak palivo. Nesmíte to ale poplést a ty červené jíst. V případě nouze tak stačí jen zůstat stát a poslouchat, až uslyšíte nové houby růst (tohle opravdu funguje).

Takže co? Lepší než Resident Evil to není, ale pro fanoušky je to povinnost, přičemž i všichni ostatní mají šanci se dobře pobavit. Dobře se na to kouká, dobře se to ovládá a má to skvělou atmosféru.

Grafika: 8/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 7/10
Po dlouhé době je tu jedna filmová licence, která ani v nejmenším nezklamala.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A