F1 2000

Životem skutečného jezdce formule jedna se může kochat jen hrstka vyvolených, kteří se v téměř nezměněných sestavách rok co rok schází na světových okruzích, aby navzájem porovnávali své řidičské umění v kokpitech vozů na rychlých kolech. Ta kola jsou dokonce tak rychlá, že se jejich krotitelům neříká řidiči, ale piloti. Piloti F1.
F1 2000

Žánr: sportovní/závodní
Minimum: Pentium 233 Mhz, 64 MB RAM, 150 MB HDD, 4x CD-ROM, 4 MB grafická karta, Windows 95/98/2000
3D: ano
Multiplayer: ano, jenže...
Výrobce: EA Sports
Distributor:
Electronic Arts

Životem skutečného jezdce formule jedna se může kochat jen hrstka vyvolených, kteří se v téměř nezměněných sestavách rok co rok schází na světových okruzích, aby navzájem porovnávali své řidičské umění v kokpitech vozů na rychlých kolech. Ta kola jsou dokonce tak rychlá, že se jejich krotitelům neříká řidiči, ale piloti. Piloti F1. Toužíte-li i vy se posadit do kokpitu a na chvíli se stát alespoň virtuálně jejich kolegy, máte k tomu ideální příležitost prostřednictvím nového simulátoru těchto závodů od světové jedničky na výrobu sportovních her EA Sports. Hra F1 2000 přináší možnost si vyzkoušet, co takový život kromě slávy a peněz obnáší – hodiny tréninků a pilování každé tratě do posledního detailu, dokud jí nebudete schopni projíždět se strojovou přesností. I vlastní seřízení formule hraje při závodech velkou roli a každá setinka sekundy může rozhodovat o tom, kdo bude šampión. Takže pilovat, štelovat a hlavně jezdit a jezdit.

Všechno začíná skvělým intrem, jehož jediná vada na kráse je poměrně krátká doba jeho trvání. Je zpracováno skvěle a budete si jej pouštět mnohokrát, než vás omrzí. K precizní práci těch, kdo se postarali o sestavení úvodní sekvence se přidala ještě skvělá hudba, která navíc nekončí spolu s intrem, ale slyšíte ji i při procházení v menu hry. Syntéza symfonické hudby s elektronickou je prostě skvělá. Když trochu vybudíte reproduktory, bude vám při varhanních akordech běhat mráz po zádech. Hudba je prostě výborná a skvěle podbarvuje hru a její atmosféru.

Poté, co vstřebáte úvod, dostanete se do nabídek hry, kde můžete pokračovat v údivu. Vzhledem k tomu, že závody formulí se odehrávají stále na těch samých okruzích a v podstatě s těmi samými auty, je jasné, že je třeba hledat někde jinde to, čím hru ozvláštnit tak, aby se všechny hry s tímto tématem nepodobaly jedna druhé jako vejce vejci. Těžiště úspěchu je pak jednak v grafickém zpracování, které hře dodá atraktivnost, ve vytvoření co nejlepšího modelu formulí a v co možná nejširší škále možností vlastního nastavení závodničky i hry jako takové. Pro dobrý pocit ze hry hraje velkou roli také to, jestli závodíte proti Mika Hakkinenovi či je váším protivníkem Mr.Noname a parta dalších nýmandů, jejichž jména tvůrci opsali ze zvonků kanadského paneláku. Tak všechno tohle ve hře F1 2000 najdete včetně skutečných jmen pilotů F1 a stájových formulí, které můžete sledovat občas v televizi. Je to kompletní a přesné. Uznejme, že těžiště nápadů na rozmanité herní volby je v již několik let staré F1 GP od Microprose, kteří zpracovali své tehdejší formule tak skvěle, že prakticky všechny další úspěšné pokusy o simulací ef jedniček z ní musely vycházet. Je tomu tak i zde a je to dobře.

Když se začneme bavit o možnostech herního nastavení, můžeme zase jenom chválit. Od nastavení ovládání (podpora volantu a Force Feedbacku je samozřejmostí) přes řadu parametrů grafiky máte možnost velice detailně navolit různé herní volby tak, aby vám hra jela přesně podle vašich představ. Bohaté jsou hlavně možnosti nastavení různých asistentů, kteří za vás budou přibržďovat, hlídat, abyste se nepřetáčeli, budou za vás podřazovat a vést vaši formuli tak, abyste co možná bez obtíží byli schopni projet celý závod a neskončili hned v první zatáčce. Pokud si říkáte, proč proboha tohle všechno tak vězte, že řídit formuli není zase taková brnkačka a rychle pochopíte, proč si s asistenty autoři tolik vyhráli. Mezi řízením aut třebas v Need For Speed a jí podobných hrách a zkrocením divokých koní vozu formule jedna je pořádný rozdíl a než budete moci vyjet na trať bez všech těch pomůcek a vychutnat si jízdu „naostro“, strávíte u hry moře času. A právě jemné ladění obtížnosti hry od zcela jednoduchého mačkání dvou šipek až po jízdu na profesionální úrovni dělá hru hodně hratelnou. Dokonce si můžete nastavit sílu protivníků od 70 do 120 % pěkně po jednotlivých procentech, takže si je můžete přesně přizpůsobit svým kvalitám a jemně si postupně přidávat. Hrát tedy asi začnete na nejnižší úroveň a pak si budete postupně odebírat jednotlivé asistenty. Vždycky je to skvělý pocit, když se dostanete zase o stupínek dál a má to povzbudivý efekt, který vás zase přirazí do kokpitu a jdete dál pilovat své umění. A pokud jednou dosáhnete úrovně, kdy už svůj stroj bravurně ovládáte, můžete se vrhnout do ladění jednotlivých součástek své formule, abyste dosahovali ještě lepších výsledků a ubírali setinky z časů, které k projetí okruhu potřebujete. Voleb je tolik, že se to snad ani nedá popsat a věřím, že o řadě z nich ani normální smrtelník nemá páru, k čemu mohou být. Jmenujme aspoň klasické možnosti naklopení spojlerů, možnosti nasazení různých druhů pneumatik, načerpání přesného množství paliva či jemné ladění brzd a citlivosti řízení. Tímto výčtem nejsme ale ani v desetině toho, co vám hra ve skutečnosti dovoluje. Ráj všech, kdo si chtějí opravdu s nastaveními formulí vyhrát. Skvělé je i to, že se tato nastavení dají uložit a kdykoli rychle použít, případně poslat kamarádovi apod.

No a teď k vlastní hře. Dá se o ní říci, že jak graficky, tak zvukově je zpracována velice dobře. Formule jsou jako skutečné včetně reklam, kovového odlesku karosérie a dýmu z výfuků. Zvuk motorů je přesně takový, jaký má být a na který jste z televizních přenosů zvyklí. Krajina kolem okruhů je rovněž zpracována ve stylu EA, tedy hezky. Když se k tomu přidá realisticky zpracovaný model formulí a jeho chování při jízdě, vyjde nám, že jsou F1 2000 silně hratelné. Pokud si zapnete poškozování aut při srážkách, všimnete si, jak při haváriích odletují kusy karosérií, mačkají se plechy a ohýbají osy kol. Vypadá to všechno velice reálně, obzvlášť se mi líbilo, když jsem narazil bokem do svodidla, že se mi přední kolo ohnulo a dostalo osmici. Při jízdě se pak chvíli točilo, chvíli ne a časem upadlo. No paráda. Nesmím zapomenout na šikovný ukazatel pořadí aut a rozestupů mezi nimi, který vidíte na jednoduché liště v dolní části obrazovky a který schematicky ukazuje všechna auta ve hře a rozestupy mezi nimi, čímž si můžete rychle udělat obrázek o tom, jak jste na tom vůči ostatním pilotům. Kromě toho vám ještě ohlašují důležité události ze hry akusticky, takže máte pořád pocit, že jste „in“. Závodit můžete jak sám, tak až s jedenadvaceti počítačovými protivníky.

Kromě vlastního závodu a důležitého tréninku máte možnost si zajet celou sezónu. Její kouzlo je kromě jiného v tom, že se jede na opravdových tratích, výborně zpracovaných a rovněž obsazení jezdci a stájemi je přesně takové, jaké můžete najít na soupiskách oficiálních závodů F1. Při závodech samozřejmě nechybí ani depo, kde si můžete nechat opravit auto, vyměnit gumy či doplnit palivo. Navíc si můžete dopředu připravit, co a jak chcete doladit a v depu už se nebudete zdržovat zadáváním toho, co vám vlastně mají montéři začít provádět.

Ze závodů máte možnost ukládat záznamy, které si můžete později prohlížet. Záznam ovládáte jako na videu s možností jeho rychlého přetáčení i pomalého posunu vpřed i vzad. Můžete i měnit kameru pohledu či přepnout na libovolného jezdce v závodě. Kamerou dokonce můžete libovolně točit, přibližovat se a oddalovat, takže pohled můžete nastavit prakticky libovolný. Záznam je samozřejmě možné kdykoli zastavit a sejmout si z něj obrazovku.

Potud je vše v nejlepším pořádku a hra snad nemá chybu. Bohužel není všechno dotaženo až do konce a hra trpí dojmem, že termín vydání asi způsobil to, že se nedotáhlo všechno až do samého konce tak, jak by si autoři i hráči přáli. Tak například síťová hra je zpracována spartánsky, i když funkčně. Podporován je pouze protokol TCP/IP a máte možnost buď hru vytvořit nebo se k některé IP adrese připojit. Hra umí i sama vyhledat adresy, na nichž je hra spuštěna a automaticky vám je nabídnout. Pokud jste server, musíte svou IP adresu zadat ručně – program ji sám nepozná. I když by se dalo z protokolu, který je podporován soudit, že je hra namířena směrem k Internetu, opak je kupodivu pravdou. Šokovalo mě sdělení vlastních autorů hry, že hra je určena primárně pouze pro lokální sítě, kde dovoluje hru až osmi lidí. Sami autoři ale upozorňují, že hra ve více než šesti hráčích je doslova „na vlastní riziko“. Hra po Internetu je prý možná, ale zřejmě jen velice rychlé spojení dokáže její nároky na přenos dat zvládnout. Tato informace je tedy takovou ledovou sprchou po tom všem dobrém, co jsem u hry zažil a v celé recenzi s nadšením popisoval. Upřímně řečeno - toto prostě nechápu a hodně mě to zklamalo, i když se přiznám, že jsem to sám neměl možnost přímo vyzkoušet a víceméně zde tlumočím to, co o hře napsali její tvůrci. A když už to oni sami o své hře napíšou, tak na tom asi něco bude. Hru po lokální síti jsem testoval (2 počítače a 22 vozů na startu) a tam se neprojevovaly žádné sklony k trhání či jinak extrémním nárokům na rychlost sítě a hra tedy běžela zcela plynule.

Dalším rysem hry, který háže stín na její celkový dojem je to, že se chová velice nestabilně a poměrně často padá. Obzvlášť tehdy, když jste se snažili využít možnosti pro přepnutí do jiného programu či do vlastního systému. Bohužel to vypadá, že autoři v posledních chvílích spěchali a testování a optimalizaci pro síťovou hru prostě odflákli. Snad se brzy dočkáme patche, který alespoň to padání hry odstraní. Takže prozatím pravidlo stability zní – nepřepínat se do jiných programů! Ještě autoři doporučují pro ty, kteří přece jen síťovou hru zkusí, snížit detaily na minimum, neboť se tím prý výrazně sníží množství přenášených dat. No tak to už vůbec nechápu. Hře by mělo být prakticky jedno, jaké grafické nastavení má ten který hráč a tato nastavení by snad neměla mít na datový tok po síti žádný vliv. Chápu, že mohou být problémy při síťové hře většího počtu hráčů, to je vcelku jasné, že s každým dalším hráčem (i počítačovým) roste objem přenášených dat zvyšuje, ale nastavení detailů? A nakonec ještě jedno mínus – nezažil jsem jiné počasí než jasno. Pokud tedy toužíte po jízdě deštěm či jinak ovlivněné nepřízní počasí, asi si moc neužijete.

Tak. Co teď? Babo raď. Přiznám se, že nevím, jak mám vlastně napsat závěrečné hodnocení. Hra trpí nepochopitelnými extrémy ve zpracování. Na jedné straně perfektní a do ohromujících detailů zpracované všechny volby a možnosti hry, na druhé straně doslova odfláknuté některé další herní prvky. Pro jednoho hráče je to skvělé a dal bych tomu devět z deseti. Dobrá síťová hra je na druhou stranu dnes již nutnost, zvlášť u hry závodní. Pokud hra po Internetu prakticky není možná, tak to je prostě obrovské mínus, za které mi je ale líto dávat opravdu výborně provedené hře celkové body dolů. Takže se asi výjimečně uchýlím k netradičnímu výroku – devítka s velikým mínusem za diskutabilní síťovou (pseudo)podporu a některé dílčí nedodělky. Je to prostě skvělá a výborně zpracovaná simulace závodů F1 pro všechny jejich příznivce, která trpí velikým neduhem při hře po síti a náchylností na padání. Fakt škoda.

Grafika: 9/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 8/10
Celkem 9 s velkým mínusem za odfláknutou síť.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Ass…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

12.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombinace her Scrabble a Clash Royale

Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombina…

14.  2.  2021 |
Adam Kos
Mobilní hry
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly aukci na dark webu

Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly au…

O ukradená data CD Projektu byl velký zájem.

13.  2.  2021 |
Martin Havel
CD Projekt REDBezpečnost
Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina | Recenze

Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina…

Vybudovat vlastní prosperující civilizaci je sakra těžký úkol! Zda dokážete být dobrým mezopotámským panovníkem si můžete vyzkoušet v nové české hře. A nebudete litovat.

11.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Recenze
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 |
Michal Maliarov
DiabloVideo