Fallout Shelter: postapokalyptické bydlení (mobilní recenze)

vytisknout velikost písma
Kam byste se šli schovat, kdyby nastala jaderná válka? Co takhle získat trochu praxe ve stavbě protiatomového krytu ve Fallout Shelter?

Přiznáme se vám bez mučení, Fallout Shelter není tak úplně novinka. Pro iOS je dostupný už od června, nicméně teprve před pár dny přistál také na konkurenční platformě Google Play pro telefony s Androidem. Právě při této příležitosti jsme se rozhodli hru zrecenzovat.

Bethesdě se s Fallout Shelter povedl docela povedený kousek, hra se totiž jen během několika málo měsíců po uveřejnění na App Store vyšvihla na jeden z nejpopulárnějších mobilních titulů vůbec. Jde o budovatelskou strategii, v níž se vcítíte do role správce a budovatele protiatomového krytu.

IMG_4379.jpgIMG_4380.jpgIMG_4381.jpg

Postapokalyptický bejvák  

Činnosti ve Fallout Shelter lze v zásadě rozdělit do dvou oblastí. Tou první je rozšiřování, tedy samotná stavba krytu, druhou pak udržování spokojenosti obyvatel, kteří z válkou zdecimované země k vašemu obydlí zamíří. K budování je samozřejmě třeba materiál, jež získáváte jednak za vylepšování krytu, formou náhodných odměn či upgradu postav, jednak ho nachází samotní obyvatelé, které můžete vysílat na průzkum venkovní pustiny.

 

Potenciální nebezpečí lze odvrátit tím, že obyvatele vyzbrojíte a opatříte jim pořádné brnění

 

Při tom je ale třeba je sledovat, protože mohou narazit na nejrůznější nástrahy jako jsou ostatní poutníci, monstra, a tak dále. Potenciální nebezpečí lze odvrátit tím, že je vyzbrojíte a opatříte jim pořádné brnění. Z cest vám prostřednictvím deníkových záznamů podávají informace o tom, co dělají a co našli. Obyvatelstvo se rozšiřuje příchody tuláků, anebo plozením uvnitř krytu – stačí postavit obytnou místnost, umístit do ní muže a ženu a už jen čekat, až mezi nimi přeskočí jiskra.

IMG_4382.jpg

Obyvatelé budou spokojení pouze tehdy, mají-li dostatek vody a jídla. Kryt jako takový zase potřebuje elektřinu, protože bez ní nebudou jednotlivé místnosti vůbec v provozu. Každý přeživší, který dorazí ke krytu, má různě nakombinované dovednosti a vlastnosti SPECIAL (strength, perception, endurance, charisma, inteligence, agility, luck). Některé z nich jsou charismatické, jiné inteligentní či svalnaté – dle těchto specifik je zařazujete k činnostem v různých místnostech. Siláci budou makat v elektrárně, zatímco inteligentní jedinci v rádiové stanici. Ty ostatní to naučíte ve školách či posilovnách. Úplní postapokalyptičtí simíci!   

IMG_4390.jpg

Systém jako takový je to zajímavý a pro poměry mobilní naprosto perfektně se hodící. Máte-li rádi hry, kde se musíte starat o obyvatelstvo, bude vás Fallout Shelter bavit. Alespoň na začátku určitě.

Stylové provedení    

Bethesda Softworks si s Fallout Shelter pěkně pohráli v oblasti grafiky a výtvarného stylu. Titul vypadá skvostně! Nedokážeme si představit lepší styl než ten použitý. Grafika je malovaná a detailní a animace krásně plynulé. Velký podíl na kouzelném dojmu ze hry jako takové má také všudypřítomný humor a nadhled promítající se v pohybech postav, jejich dialozích i popiscích všude kolem či hudbě. Apokalyptický nádech má prakticky všechno. Fanoušci série Fallout budou mlaskat blahem. Navíc hra zcela bez problémů běží na většině strojů. Na zařízeních HTC One X+, iPad mini Retina i iPhone 6 jsme neměli nejmenší problém.

IMG_4384.jpgIMG_4386.jpgIMG_4387.jpg

Možná si teď připadáte, že jsme vás zahltili spoustou informací a říkáte si, co dalšího vám asi řekneme teď. Snažili jsme se tak trochu modelovat i samotné dojmy z hraní Fallout Shelter. Do světa totiž naskočíte vmžiku a v pár okamžicích jste zahlceni herními koncepty a mechanismy. Když je zčásti ovládnete, začínáte se bavit, kryt roste, obyvatelstvo je spokojené, rozšiřuje se a pořádáte výpravy.

IMG_4389.jpg

Právě v momentě, kdy všechno funguje tak, jak má, tedy po nějakých šesti hodinách ale začnete pátrat po nějakém dalším milníku či cíli. Ten Fallout Shelter bohužel nemá, a tak v podstatě není žádný důvod se ke hře vracet. Nezpestří ji ani občasné katastrofy, nehody a zkoušky v podobě infekce v jídelně, požáru v elektrárně, nájezdů nepřátel a dalších. A to je rozhodně škoda. Oceňujeme však možnost hrát zcela bez nutností placení jakýchkoliv dalších poplatků, přestože se jedná o free-to-play titul.

         

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Bethesda Softworks
Začátek prodeje: 4. července 2015
  • Stylová grafika
  • Všudypřítomný humor
  • Budování krytu
  • Postupně upadající hratelnost
  • Opakující se mechanismy
    

Fallout Shelter má spoustu zábavných prvků. Management krytu a starání se o spokojenost obyvatel je skvělé, škoda že Bethesda Softworks nepřinesla prvek, který by jeho hranice překračoval. Mohlo to být válčení, plenění ostatních osad či cokoliv jiného, co by vás nutilo se ke hře po vybudování fungujícího atomového krytu vrátit. Škoda, šanci ale titulu rozhodně dejte. Na několik hodin vás příjemně zabaví.

Hra byla testována na zařízení HTC One X+ a iPhone 6 a je zcela zdarma ke stažení na Google Play a AppStore.

Za zapůjčení iPhonu děkujeme eshopu CZC.cz. logo_vertikalni_CZC.cz.jpg

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Graficky vymazlený Skyrim s desítkami modifikací stále nemá konkurenci

Graficky vymazlený Skyrim s desítkami …

Prozatím poslední plnohodnotný díl ze série The Elder Scrolls už je venku mnoho let, a přitom stále dokáže uhranout.

12.  5.  2017 | | 2 N/A
9 českých adventur, které si musíte zahrát ještě dnes

9 českých adventur, které si musíte za…

I když by se zdálo, že na české herní scéně nevzniká moc her, rozhodně tomu tak není. A protože spousta nových čtenářů už nepamatuje tuto slávu, chtěl bych ji v tomto článku připomenout.

21.  5.  2017 | | 5 N/A
Fanoušci Minecraftu postavili fiktivní město, ve kterém budete chtít žít

Fanoušci Minecraftu postavili fiktivní…

Minecraft nabízí nekonečné možnosti. A týká se to i fiktivních měst, která často předčí ta reálná.

22.  5.  2017 | | 6 N/A
Hráči v Horizonu fotí umělecká díla: máme ta nejlepší (galerie)

Hráči v Horizonu fotí umělecká díla: m…

Horizon je jednou z nejhezčích her současnosti a nový foto mód je toho jasným důkazem.

15.  5.  2017 | | 3 N/A
Sci-fi epos Destiny 2 se odhaluje: obří galerie, trailery a první detaily

Sci-fi epos Destiny 2 se odhaluje: obř…

Bungie slibuje, že pokračování sci-fi MMO Destiny bude o řád lepší, než jednička. A z toho, co jsme měli možnost vidět bychom tomu i chtěli věřit.

19.  5.  2017 | | 3 N/A
The Surge: hra, kterou budete milovat i nenávidět (recenze)

The Surge: hra, kterou budete milovat …

Dlouho očekávané hardcore akční RPG The Surge je konečně na světě. Jak moc naplnila silná slova svých tvůrců a naděje hráčské komunity?

16.  5.  2017 |
9 nejlepších her, pro které nepotřebujete peněženku

9 nejlepších her, pro které nepotřebuj…

Máte rádi hraní a máte hluboko do kapsy? Nevadí, přinášíme vám výběr toho nejlepšího, co si lze napříč platformami zahrát zdarma.

24.  5.  2017 | | 12 N/A
Nadšenec předělal kompletní film Terminator 2 do enginu GTA 5

Nadšenec předělal kompletní film Termi…

Občas zkrátka nemáte co dělat a fandíte Skynetu.

12.  5.  2017 | | 4 N/A