Far Cry 3 – chcete znát definici šílenství? (preview)

Zpátky do tropů! Po malé exkurzi africkou savanou se otevřená střílečka Far Cry vrací mezi vzrostlou zeleň. A nádavkem přidá bandu cáklých magorů.

Série Far Cry patří k těm, které si ze zaběhlých standardů herní branže příliš velkou hlavu nedělají. Nikdy nepatřila mezi klasické koridorové akce, zato však po hráči vždy požadovala samostatnost a plánování. Jednička ve své době úspěšně prorazila a podnítila montrealský Ubisoft k usilovné práci na druhém dílu. Spory o tom, zda se povedl nebo ne, asi jen tak nevyřešíme, faktem však zůstává, že dvojka z vyprahlé africké savany neurazila a že se jednoho dne dočkáme trojky, to bylo v tu chvíli poměrně jasné.

 

Ubisoft sice ještě žádné oficiální datum nevypustil, šušká se ale cosi o první polovině příštího roku. Když hru na proběhnuvší E3 montrealský moloch prezentoval, neobešlo se to samozřejmě bez velkého ohlasu.

Far Cry 3 má parametry na to stát se hitem

Odhalené demo totiž v mnohém napovědělo, co všechno si FC3 ponechá z jedničky, jaké mechanismy nabalí z dvojky a jak to celé poslepuje v plnohodnotný díl. Už teď se asi dá říct, byť toho víme proklatě málo , že Far Cry 3 má parametry na to stát se hitem. A to v podstatě neuniklo na svět nic jiného, než co tvůrci poodkryli v sedmiminutovém gameplayi.

Far Cry 3 06.jpg Far Cry 3 07.jpg

Příběhová linie se točí kolem fotožurnalisty Jasona Brodyho. Hrdina nemá s předchozími Far Cry hrami žádnou spojitost. Víme o něm jedině to, že se plavil lodí se svojí přítelkyní či snoubenkou, jeho bárka ale za záhadných okolností ztroskotala a drahá polovička se kamsi vytratila. On sám se navíc probouzí na podivném tropickém ostrově, beze zbraně, jen s věrným fotoaparátem, kterým dokumentuje zvěrstva zde v džungli páchaná.

Zpátky do tropů

A právě tady taky začíná předváděčka. Jason pořizuje otřesné záběry padouchů, kteří mučí a popravují svoje zajatce, když v tom náhle udeří skript a odkudsi ho někdo praští pažbou po hlavě. Probírá se přivázán k betonové kostce, se spoutanýma rukama a u nohou jakéhosi odpudivě vzhlížejícího padoucha Vaase, který to tu podle všeho má na povel. A je to právě on, kdo se vám pokusí – těsně před tím, než vás shodí do propasti – vštěpit Einsteinovu definici šílenství.

Herní veřejnost se rychle shodla na tom, že tenhle padouch, tenhle Vaas ,je záporák, jaký tu už dlouho nebyl. Těžko říct, zda jeho výstup sloužil pouze pro účely dema nebo se s ním setkáme i v plné hře, každopádně to byl maximálně přesvědčivý a netradiční monolog. Žádné bezduché řečnění ruských generálů z dnešních středoproudých FPSek. „Vývojáři mají sklon hlavní antagonisty tvořit podle archetypů, podle zaběhlých standardů. To my nechceme. Chceme lidi, obyčejné lidi,“ říká Jason VandenBerghe, muž stojící za příběhovou linií, pro britský Eurogamer.

Far Cry 3 04.jpg Far Cry 3 05.jpg

Takových jako Vass prý potkáme ve hře několik. Vždy půjde o podobné charaktery, jen s trochu jinou vizí a – samozřejmě – trochu jinak praštěných. Není totiž žádným tajemstvím, že jestli se kdy dvojka nebála vyslovit nějaký globálně politický názor, její nástupce bude v tomhle směru daleko mlčenlivější a daleko víc se zaměří právě na lokální problémy rovníkových států (kde se taky celá hra odehrává). „Posunujeme hru na daleko osobnější úroveň. Když se bavíme o vyšinutosti, myslíme tím zároveň na otázku: Jak byste se asi chovali vy, kdybyste nebyli svázáni civilizací a jejími pravidly?“ přemýšlí VandenBerghe.

Far Cry 3 01.jpg

Poté, co Vaas zakončí svůj krátký monolog, bez milosti skopne betonovou kostku a vás s ní do hluboké prolákliny. Následuje pád do vody, divoké mačkání tlačítek a snaha se osvobodit, což se daří. Hned jak Jason vyplave z jeskyně, je nutné tiše se zbavit jednoho ze strážců. Fakt, že hlavní hrdina má obyčejnou práci, je to obyčejný americký novinář a najednou potichu vraždí ozbrojené gangstery, by ve hře měl být objasněn.

Od diktafonu k samopalu

Far Cry 3 02.jpgAlespoň VandenBerghe nás o tom ujišťuje: „Když zvedne ze země Ak-47, bez obtíží ho nabije a může vyrazit. To nemůže zůstat bez vysvětlení, protože by bylo docela zvláštní, kdyby si zničehonic řekl: ‚Ok, jsem fotograf, novinář a teď prostě postřílím 500 lidí.‘ To by nešlo.“
Každopádně – za každého zastřeleného vás hra odmění XP body, které pak zřejmě využijete k zlepšování vlastních schopností. K zahození vám nebude ani fotoaparát. Fotit povstalce při jejich řádění by vám nějaký bodík navíc mohlo vynést taky.

Jakmile se u vodopádu zbavíte strážného, čeká vás výstup na nedaleký kopec, odkud si můžete naplánovat cestu skrz povstaleckou vesnici. Poté, co se prostřílíte skrz, se pokusíte o zoufalý úprk helikoptérou. Ta je ale brzy zasažena raketometem a řítí se k zemi. V mdlobách se probíráte a zjišťujete, že se vám před očima zjevil tentýž chlápek, co do vás před chvíli hustil svojí definici. Stejný výraz v očích, stejně podivný účes, stejná otázka: „Did I ever tell you definition of insanity?“

Co se týče volnosti, tvůrci se oproti dvojce rozhodli trochu zmírnit. Byť sice nepůjde o úplně stoprocentní sandbox, neznamená to ještě, že vám autoři nalajnují jedinou cestu k cíli. Než svůj úkol splníte, můžete prozkoumávat blízké okolí. 

Jednotlivé úkoly půjdou řešit několika způsoby

Navíc se prostředí od dvojky o něco málo nafouklo a je prostě větší. Jednotlivé úkoly pak rovněž půjdou řešit několika způsoby. Ubisoft to prezentuje na své demo ukázce, kde se první vývojář vydal cestou Ramba a rozhodl se prostřílet si cestu silou, druhý nejprve pár nepřátel zneškodnil odstřelovačkou, vyhodil do vzduchu most a teprve pak se slanil se do centra vísky. Výsledek byl ale stejný: Nakonec byl objeven a sestřelení se stejně nevyhnul.

Far Cry 3 03.jpg

V Ubisoftu podle VanderBerghena chtějí tentokrát k otevřenému světu přistoupit svědomitěji než minule. Místo toho, aby nechali hráče libovolně zkoumat svět, mu tentokrát nechají volnost především v tom, jak se dostane k cíli. „Úkol máte vždy jasně zadaný. Jak ho splníte, to už je na vás,“ říká šéf dějové linie a nezapomíná ani na informaci ohledně zbraňového arzenálu. Často totiž začnete s holýma rukama a teprve tichou likvidací a následným prolustrováním padlých nepřátel si zajistíte patřičné nástroje.

Far Cry 3 sice stále zůstává zahaleno poměrně silnou rouškou tajemství, sedmiminutové demo v kombinaci s upovídaným šéfscénáristou ale odkrývá poměrně zajímavé informace o hře, na kterou se už teď těší miliony fanoušků. Dřív než po Silvestru však do obchodů tahle džunglistická – a vždy parádně zpracovaná – akce nedorazí.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Open-world akce
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. listopadu 2012
 • Nádherné herní prostředí
 • Otevřenost a svoboda
 • Solidní herní doba
 • Editor map
 • Zajímavé postavy
 • Zábavný kooperativní mód
 • Nevýrazný příběh
 • Generické vedlejší mise
Související články
 1. PC verze Far Cry 3 bude nejhezčí
 2. Crysis 2 - není to jen o grafice (recenze)
 3. Recenze: Far Cry 2 - krvavé pozdravy z Afriky
 4. Haze – drogami zavalené akce
 5. Preview: Far Cry 2 – z poklidného ostrova do rušné Afriky

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

včera |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |