Farming Simulator 2011 – dloubeme se v hlíně (recenze)

Kdo nikdy nepřičichl ke krásně uleželé kopě hnoje nebo správně připravené siláži, nemůže ani tušit, co je to „zdravý venkovský vzduch“.
Farming Simulator  2011 – dloubeme se v hlíně (recenze)
Seznam kapitol
  1. Bez chleba nelze jíst…
  2. Když se podaří, co se dařit má

Pokud se obrníte trpělivostí a překonáte skromné začátky, s přibývajícími penězi můžete nakupovat nové vybavení a stroje. Ve chvíli, kdy se zmůžete na sekačku trávy a sběrný vůz, je načase začít chovat dobytek, respektive krávy. Ty jsou ustájeny poblíž vašeho statku. Pokud mají krávy plný žlab, odmění se vám nejen mlékem, pro které jezdí pravidelně každé ráno cisternový vůz, ale i hnojem a močkou, kterými můžete nahradit chemikálie použité ke hnojení polí.

farmingsimulator2011_05.jpg farmingsimulator2011_08.jpg

Dobytek je možno krmit také siláží, pro jejíž výrobu ale potřebujete speciální kombajn, který je ale, bohužel, jedním z nejdražších strojů ve hře. Nemusíte se bát. Pokud krávy nekrmíte, nepojdou, ale také se nedočkáte mléka. S čerstvou trávou ve žlabu je produkce mléka poloviční, pokud přidáte i siláž, kravky „pojedou na plný výkon.“

 

Neposlušná sláma

Při popisu celého „produkčního kolečka“ jsem záměrně opomněl jednu věc. Pokud sklidíte obilí nebo ječmen, zůstane za kombajnem na poli sláma. Tu můžete pomocí speciálních strojů sesbírat a slisovat do balíků. Podle jejich typu pak balíky sesbíráte buď pomocí napichovacích vidlí, nebo samosběrného vozu, a uskladníte ve stodole.

S čerstvou trávou ve žlabu je produkce mléka poloviční, pokud přidáte i siláž, kravky „pojedou na plný výkon“

Tato dle očekávání poměrně zábavná činnost, je však spíše zklamáním. Balíky jsou totiž neuvěřitelně neposedné a práce s nimi je spíše k zlosti. Přeci jen se ale jedná o zlepšení oproti verzi z roku 2009, kdy byla manipulace s balíky prakticky nemožná. Teď vám alespoň (většinou) nepadají z vozu při přejetí každé krtiny. Pokud chcete sklidit slámu v rozumném čase, doporučuji samosběrný vůz. S vyložením na dopravníkový pás, který balíky vyveze na půdu stodoly, si ale „užijete“ tak jako tak. Po nějaké době jsem boj vzdal, a raději než s pomocí „napichováku“ jsem balíky ze samosběrného vozu skládal co nejblíže k pásu, a na něj jsem je hrnul radlicí.

farmingsimulator2011_10.jpg farmingsimulator2011_12.jpg

Fyzikální model vůbec není silnou stránkou hry. Stroje všemožně poskakují a důstojných kolizí těžkých kolosů si také moc neužijete. Není radno také zkoušet srazit třeba strašáka, stojícího na jednom z polí. V tom lepším případě provede traktor povedenou piruetku, v tom horším se vám strašák zasekne někde pod ním a budete se jej jen těžko zbavovat. Také připojování příslušenství nebo přívěsů (hlavně toho na slámu) se občas neobejde bez menšího či většího výskoku.

Lov mimo oficiální vody

Je až s podivem, jak obrovskou fandovskou základnu Farming Simulator má. Díky otevřené koncepci je k dispozici doslova obrovské množství různých modů v podobě nových strojů, plodin i celých map, samozřejmě v různé kvalitě. Nicméně ty vysoce kvalitní silně převažují. Mám pocit, že výrobce na to do značné míry hřeší, neboť počet strojů dodávaných přímo ke hře je poměrně omezený.

Stroje všemožně poskakují i na těch nejmenších nerovnostech, na důstojný pohyb těžkých kolosů můžete zapomenout

Po grafické stránce je hra velmi povedená, zvláště obilí vypadá zblízka velmi věrně. Z větší vzdálenosti (a hlavně shora) je to horší, až příliš snadno je vidět opakující se vzory. Framerate je obstojný, i na mém obstarožním počítači s dvoujádrovým Core2 procesorem na 2,8 GHz a Radeonem 5750 se hra hýbe velmi svižně.

 

farmingsimulator2011_14.jpg farmingsimulator2011_18.jpg

Hodnotit Farming Simulator 2011 je poměrně složité. Pokud by šlo o zcela novou, samostatnou hru, tak těžké by to nebylo. Ale pokud ji porovnám s Farming Simulatorem 2009, uvědomím si, že se jedná spíše o datadisk přidávající trochu funkcionality (chov dobytka), novou mapu, pár nových strojů a opravující „chování slámy“ na alespoň trochu použitelnou úroveň. Jinak se jedná v podstatě o totéž. Pokud se vám ale Farming Simulator 2009, respektive Traktor Zetor simulátor 2009, líbil, a tato velká podobnost vám nevadí, i tak jej mohu ke koupi spíše doporučit. Já se u něj dokázal během psaní recenze pobavit na celkem 40 hodin. Navíc cena na Steamu je jeden eurocent pod dvaceti eury, což není špatné.

 

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | zemědělský simulátor
Výrobce: Giants Software | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 12. listopad 2010
  • Originální námět
  • Grafika
  • Silná modařská aktivita
  • Špatný fyzikální model
  • Slabá inteligence pracovníků
  • Po čase monotónní

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |