Farpoint: s virtuálními brouky na férovku (recenze)

Her pro brýle virtuální reality neustále přibývá a poslední dobou se začínají objevovat opravdu zajímavé kousky. Co říkáme na Farpoint?

Virtuální realita je tu s námi už nějakou dobu, stále ale čekáme na novou vlnu her, které udělají z brýlí jasnou koupi. Opravdu zajímavých kousků je totiž jako šafránu, naštěstí jde ale vývoj neustále kupředu a začínají se objevovat opravdu lákavé hry. Jednou takovou je i sci-fi střílečka Farpoint, která využívá speciálního ovladače pro ještě propracovanější zážitek. Co na to říkáme?

Dokonalé pohlcení

Farpoint vypráví populární vesmírný příběh, který se v hollywoodu rád omývá pořád dokola jako takový béčkový kanón. Dvojice astronautů zkoumá daleké vesmírné dálavy a čeká na další směnu, když v tom se objeví nečekané překvapení v podobě anomálie, která vcucne vesmírnou stanici, astronauty i vás, pilota modulu, který vědátory přiletěl vyzvednout domů. Ocitáte se na mimozemské nehostinné planetě. Nevíte, co se stalo, kde jste a co vás čeká dál. Nezbývá, než jít po stopách dvojice chudáků z vašeho týmu a snažit se najít způsob, jak se vrátit domů.

3234194-farpoint+ny+(4).png33195728571_f7dcc02796_o.jpg20161117224627a0ekf1vr24ctx42v.jpgf5f5e02d.jpg
Osaháte si samopal, brokovnici, raketomet a pár dalších kousků.

Podobná premisa tu byla už nespočet krát a hra za příběh Oscara rozhodně nedostane, jde ale o solidní pozadí pro virtuální výlet na cizí planetu, kterou dělá unikátní především hratelnost, nebo spíše způsob ovládání. Kromě klasického Dualshocku, který okrade zážitek tak o 80%, si totiž můžete připojit ke konzoli ještě speciální ovladač ve formě zbraně, který je hrou přímo podporován a snímán. 

 

Kromě klasického Dualshocku, který okrade zážitek tak o 80%, si můžete připojit ke konzoli ještě speciální ovladač ve formě zbraně

 

Tato "maličkost" zcela mění pocit, který ze hraní dostanete. Ovladač je totiž ve hře vidět jako zbraň, kterou držíte v rukou, můžete s ní zcela věrohodně pohybovat a kamerka snímá jak pohyby vašeho těla, tak ovladače v prostoru, takže míření, otáčení a mávání zbraní působí naprosto přirozeně. Míříte klasicky pomocí optiky na zbrani, případně střílíte od boku a věřte, že pocit ze střelby je něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí z klasických stříleček. Máte totiž sedadlo v první řadě. Jistě, občas se kamera při pohybu lehce zadrhne a pomáhá mít před sebou zcela volný prostor (žádné stolky, židle a jiné harampádí), ve většině případů ale vše funguje spolehlivě.

33309258633_06bdc4247e_o.jpg
Bez speciálního ovladače je zážitek z Farpointu sotva poloviční.

Veškerý výlet cizí planetou je tedy postaven na tomto zážitku a i když nemůžete kvůli limitacím kamery dělat vývrtky jako v případě HTC Vive, rozhodně budete do akce vtažení více než v případě jiných VR her. K mání budete mít postupně více zbraní, které můžete měnit fešným mávnutím ovladače k rameni, k dispozici je vám také skener prostředí. K pohybu postavy slouží analogová páčka na ovladači, pár dalších dovedností obstarávají tlačítka v horní a dolní části, vše ostatní provádíte jen obyčejnými pohyby hlavy a rukou. Takže se nemusíte bát, že byste nezvládali ovládání kvůli přehršli zbytečných tlačítek. 

VR potřebuje čas

Musím uznat, že i v případě, že již máte jako já solidní zkušenosti z VR světa z předchozích let, stále pro vás bude první akce ve Farpointu zážitkem. Je zkrátka něco zcela věrohodného popadnout zbraň a vyrazit na akční stezku, mířit a pohybovat se tak, jak byste to činili v reálu. Díky tomu je i veskrze lineární a bezmyšlenkovitá hratelnost zábavnější a i když příběh skončí relativně rychle, budete si pamatovat především dojmy a zážitky z řežby. 

farpointstoruy_610.jpgFarpoint_005.0.jpgfarpoint_Coop_Action03.jpgfarpoint_Coop_Action08.jpg
Příběh je vyprávěn pomocí flashbacků a hologramů, prim ale stejně hraje akce.

Stane proti vám hned několik druhů brouků, někteří malí a nepříjemní jako krabi z Half-Life, jiní obří a připomínající tank, na které budete muset použít raketomet. Časem se na scénu dostanou i více přemýšlející nepřátelé jako např. obranní roboti, nic než bezhlavé střílení však od Farpointu nečekejte, jelikož staví veškeré své žetony na jednu kartu - pocit z akce. Z jedné strany je to fajn, ze strany druhé nepředstavuje hra nic než svébytné demo nového ovladače. 

Farpoint_002.0.jpg

Co si ale budeme povídat, některé hry (ehm, The Order, ehm) své demo-kvality dotáhnou až na AAA trh za plnou cenu a nikdo si z toho počasí nedělá. Farpoint si alespoň na nic nehraje a ukazuje, jaká nás za pár let čeká budoucnost na trhu virtuální reality. Tím mám na mysli propracovanější akci, věrohodnější pocit a nové ovladače, které přenesou naše pohyby do hry ještě lépe. Graficky je hra čistě účelová, patří ale rozhodně mezi ty lepší VR hry co se kvalit zobrazení týče. Nejde tu o žádný šlágr, svůj úkol však titul splňuje zplna. Zkrátka si Farpoint užijte a hoďte ovladač do šuplíku, než jej zase budete potřebovat. Něco mi říká, že to nebude dlouho trvat. 

Hodnocení: 3.5 / 5

Klady: 

  • Nekompromisní pocit z akce
  • Skvěle zvládnuté ovládání
  • První pořádné sci-fi pro VR

Zápory:

  • Krátký příběh
  • Šíleně lineární
  • Kromě střílení se nic moc neděje

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A