Farpoint: s virtuálními brouky na férovku (recenze)

Her pro brýle virtuální reality neustále přibývá a poslední dobou se začínají objevovat opravdu zajímavé kousky. Co říkáme na Farpoint?

Virtuální realita je tu s námi už nějakou dobu, stále ale čekáme na novou vlnu her, které udělají z brýlí jasnou koupi. Opravdu zajímavých kousků je totiž jako šafránu, naštěstí jde ale vývoj neustále kupředu a začínají se objevovat opravdu lákavé hry. Jednou takovou je i sci-fi střílečka Farpoint, která využívá speciálního ovladače pro ještě propracovanější zážitek. Co na to říkáme?

Dokonalé pohlcení

Farpoint vypráví populární vesmírný příběh, který se v hollywoodu rád omývá pořád dokola jako takový béčkový kanón. Dvojice astronautů zkoumá daleké vesmírné dálavy a čeká na další směnu, když v tom se objeví nečekané překvapení v podobě anomálie, která vcucne vesmírnou stanici, astronauty i vás, pilota modulu, který vědátory přiletěl vyzvednout domů. Ocitáte se na mimozemské nehostinné planetě. Nevíte, co se stalo, kde jste a co vás čeká dál. Nezbývá, než jít po stopách dvojice chudáků z vašeho týmu a snažit se najít způsob, jak se vrátit domů.

3234194-farpoint+ny+(4).png33195728571_f7dcc02796_o.jpg20161117224627a0ekf1vr24ctx42v.jpgf5f5e02d.jpg
Osaháte si samopal, brokovnici, raketomet a pár dalších kousků.

Podobná premisa tu byla už nespočet krát a hra za příběh Oscara rozhodně nedostane, jde ale o solidní pozadí pro virtuální výlet na cizí planetu, kterou dělá unikátní především hratelnost, nebo spíše způsob ovládání. Kromě klasického Dualshocku, který okrade zážitek tak o 80%, si totiž můžete připojit ke konzoli ještě speciální ovladač ve formě zbraně, který je hrou přímo podporován a snímán. 

 

Kromě klasického Dualshocku, který okrade zážitek tak o 80%, si můžete připojit ke konzoli ještě speciální ovladač ve formě zbraně

 

Tato "maličkost" zcela mění pocit, který ze hraní dostanete. Ovladač je totiž ve hře vidět jako zbraň, kterou držíte v rukou, můžete s ní zcela věrohodně pohybovat a kamerka snímá jak pohyby vašeho těla, tak ovladače v prostoru, takže míření, otáčení a mávání zbraní působí naprosto přirozeně. Míříte klasicky pomocí optiky na zbrani, případně střílíte od boku a věřte, že pocit ze střelby je něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí z klasických stříleček. Máte totiž sedadlo v první řadě. Jistě, občas se kamera při pohybu lehce zadrhne a pomáhá mít před sebou zcela volný prostor (žádné stolky, židle a jiné harampádí), ve většině případů ale vše funguje spolehlivě.

33309258633_06bdc4247e_o.jpg
Bez speciálního ovladače je zážitek z Farpointu sotva poloviční.

Veškerý výlet cizí planetou je tedy postaven na tomto zážitku a i když nemůžete kvůli limitacím kamery dělat vývrtky jako v případě HTC Vive, rozhodně budete do akce vtažení více než v případě jiných VR her. K mání budete mít postupně více zbraní, které můžete měnit fešným mávnutím ovladače k rameni, k dispozici je vám také skener prostředí. K pohybu postavy slouží analogová páčka na ovladači, pár dalších dovedností obstarávají tlačítka v horní a dolní části, vše ostatní provádíte jen obyčejnými pohyby hlavy a rukou. Takže se nemusíte bát, že byste nezvládali ovládání kvůli přehršli zbytečných tlačítek. 

VR potřebuje čas

Musím uznat, že i v případě, že již máte jako já solidní zkušenosti z VR světa z předchozích let, stále pro vás bude první akce ve Farpointu zážitkem. Je zkrátka něco zcela věrohodného popadnout zbraň a vyrazit na akční stezku, mířit a pohybovat se tak, jak byste to činili v reálu. Díky tomu je i veskrze lineární a bezmyšlenkovitá hratelnost zábavnější a i když příběh skončí relativně rychle, budete si pamatovat především dojmy a zážitky z řežby. 

farpointstoruy_610.jpgFarpoint_005.0.jpgfarpoint_Coop_Action03.jpgfarpoint_Coop_Action08.jpg
Příběh je vyprávěn pomocí flashbacků a hologramů, prim ale stejně hraje akce.

Stane proti vám hned několik druhů brouků, někteří malí a nepříjemní jako krabi z Half-Life, jiní obří a připomínající tank, na které budete muset použít raketomet. Časem se na scénu dostanou i více přemýšlející nepřátelé jako např. obranní roboti, nic než bezhlavé střílení však od Farpointu nečekejte, jelikož staví veškeré své žetony na jednu kartu - pocit z akce. Z jedné strany je to fajn, ze strany druhé nepředstavuje hra nic než svébytné demo nového ovladače. 

Farpoint_002.0.jpg

Co si ale budeme povídat, některé hry (ehm, The Order, ehm) své demo-kvality dotáhnou až na AAA trh za plnou cenu a nikdo si z toho počasí nedělá. Farpoint si alespoň na nic nehraje a ukazuje, jaká nás za pár let čeká budoucnost na trhu virtuální reality. Tím mám na mysli propracovanější akci, věrohodnější pocit a nové ovladače, které přenesou naše pohyby do hry ještě lépe. Graficky je hra čistě účelová, patří ale rozhodně mezi ty lepší VR hry co se kvalit zobrazení týče. Nejde tu o žádný šlágr, svůj úkol však titul splňuje zplna. Zkrátka si Farpoint užijte a hoďte ovladač do šuplíku, než jej zase budete potřebovat. Něco mi říká, že to nebude dlouho trvat. 

Hodnocení: 3.5 / 5

Klady: 

  • Nekompromisní pocit z akce
  • Skvěle zvládnuté ovládání
  • První pořádné sci-fi pro VR

Zápory:

  • Krátký příběh
  • Šíleně lineární
  • Kromě střílení se nic moc neděje

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle