FIFA 12 – ve jménu fotbalové revoluce (dojmy)

Zahráli jsme si pár zápasů dalšího ročníku hry FIFA a vyzkoušeli nový fyzikální engine na vlastní prsty. A krok je to oproti loňskému dílu vážně znatelný.

Revoluce, ne jen evoluce – nové heslo tvůrců se snaží vyzdvihnout největší novinku letošního ročníku herní Fify, zcela nový systém fyziky interakce hráčů. Měli jsme možnost si v kancelářích českého EA zahrát pár zápasů z rozpracované verze FIFA 12 a rozhodně je na místě prohlásit, že se zase hra o něco přiblížila svému reálnému vzoru a je prostě fotbalovější. Ale revoluce? Finální soudy si necháme až na finální verzi hry, nějaká hodinka hraní stačila akorát tak na utvoření si prvotních dojmů.

 

Pěkně si je povoď

FIFA 12 slibuje přinést pořádnou nálož nových prvků a vylepšení, jako třeba přepracované uživatelské rozhraní, zásadně upravený mód kariéry, který má díky záplavě statistických údajů věrněji zobrazovat aktuální stav hráčů/týmu, či novinku v podobě Football Club - služby propojující hráče s reálným fotbalovým světem (ta bohužel pro našince nebude úplně přístupná, protože její stránka na rozdíl od hry nebude lokalizovaná), nicméně z toho jsme neviděli prakticky nic.

FIFA se zase o něco přiblížila svému reálnému vzoru a je prostě fotbalovější

Hlavní pozornost byla upřená na samostatné zápasy a tři základní pilíře: Precision Dribbling (Precizní driblink), Tactical Defending (Taktická obrana) a Pro Player Intelligence (Inteligence profesionálních hráčů).

Fifa 12 01.jpg Fifa 12 02.jpg

Útočná hra nabízí menší rigidnost a větší kontrolu vedení míče, protože zautomatizované pohyby nahradil už zmíněný nový fyzikální engine, který počítá veškeré střety hráčů a kontakty s míčem. Už po pár okamžicích si uvědomíte, že FIFA 12 se prostě zase o něco lépe ovládá, akce hráčů vypadají reálněji a je daleko jednoduší rozpohybovat fotbalistu podle svého. Samozřejmě záleží i na týmu a jednotlivých hráčích. Takový Robin van Persie (ano, hráli jsme za Gunners) si dokáže udržet míč u kopačky a případně ho povodit po lajně lépe, než obligátní Lojza z Horní Dolní.

VIDEO: 4552 'FIFA 12 - Rozdíly oproti FIFA 11'

Už v minulé Fifě byly okamžiky, kdy se hráč dokázal udržet na nohou i po kontaktu s protivníkem, ale FIFA 12 to dotahuje ještě dál, kdy prakticky každá situace vypadá jinak a opravdu záleží, v jaké rychlosti, kdo a z jakého směru se setká. Výsledek se může lišit od masakrální kosy končící kotrmelci, po jemné zaškobrtnutí a následné pokračování v akci. Nic ale není dokonalé a nejednou jsme se setkali se špatně vyhodnoceným okamžikem, kdy se kontakt hráčů neslučoval s běžnými fyzikálními zákony. Uvidíme, nakolik se to tvůrcům podaří doladit do vydání.

Obrana je zápřah

Útok zdá se být v novém ročníku posílen, u obrany to vypadá naopak. Pod vzletným názvem Taktická obrana se opět skrývá osekání automatizovaného pohybu a zapojení větší kontroly hráčem. Už tak prostě nestačí jen přiběhnout k hráči, zmáčknout tlačítko a očekávat míč nalepený na kopačce. Opravdu je lepší si pokrývat prostor, než se hladově vrhat na protivníka a nechat se zesměšnit elegantní kličkou.

Fifa 12 09.jpg Fifa 12 10.jpg

V tento okamžik přijde vhod přepracovaná funkce povolání dalšího bránícího hráče, který bude útočníka otravovat. Nově ji najdete na tlačítku RB a nově funguje i daleko uvěřitelněji. Bránění v novém módu (dá se v menu nastavit i klasika z FIFA 11) je sice těžší a náročnější na zručnost, ale díky větší svobodě je i zábavnější.

Bránění v novém módu je sice těžší a náročnější na zručnost, ale díky větší svobodě je i zábavnější

Oceníte i věrněji ztvárněné pošťuchovaní hráčů a různé elegantní vypíchnutí míče, na druhou stranu jsme narazili i na občasné podivné kolize, kdy se kopálisti do sebe podivně zasekli a překáželi si. Ještě horší je to v okamžiku, kdy se takhle hloupě střetnou hráči jednoho týmu.

Zase o kus lepší

Dalo by se najít i pár dalších chybek, jako podivně (ne)funkční přihrávky do běhu, či občas infarktové zákroky brankařů, nicméně z hraní rozhodně převažují kladné dojmy a hlavně se jednalo o rozpracovanou hru. Jestli bude opravdu FIFA 12 takovou revolucí, nedokážeme říct, minimálně po vizuální stránce to platit asi nebude. Hra sice vypadá lépe, ale nijak výrazně.

Fifa 12 07.jpg Fifa 12 08.jpg

Důležitější jsou však změny v hratelnosti a tady jsme prostě pozitivně naladěni. Skutečná kvalita se nicméně ukáže až se stovkami odehraných zápasů. FIFA 12 vyjde 30. září a PC hráče potěší, že počítačová verze bude konečně shodná s konzolovými.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Sportovní | Fotbalová simulace
Výrobce: EA Sports | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. září 2011
 • Nový fyzikální engine
 • Težší, ale zábavnější obrana
 • Lepší kontrola míče
 • Výrazné vylepšení online hry
 • Nefungující oslavy gólů
 • Výjimečná chybná lokalizace
Související články
 1. Nové detaily o FIFA 12
 2. Video: FIFA 11 Ultimate team Petra Čecha
 3. FIFA pokořila hranici 100 milionů
 4. Dojmy: FIFA 11 – kopyto, jelito, platíš to aneb milý fotbal
 5. Recenze: 2010 FIFA World Cup Africa – zabaví vás i po MS?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 14 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření krabice s PS5

Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření k…

Únik pojednává jak o základní, tak i digitální edici.

14.  9.  2020 | | 6 N/A