FIFA 20: sólo do vlastní branky | Recenze

FIFA se vrací na novou sezónu a její forma po letní dovolené je nevalná.

Co baví

  • Zábavné režimy
  • Potenciál Volta fotbalu
  • Licencované ligy
  • Věrohodnější hratelnost

Co vadí

  • Nedoladěná Volta
  • Hloupá umělá inteligence
  • Opět tlak mikrotransakcí
  • Technické nedostatky
  • Chyby v kariéře
6/10
Hodnocení

Série FIFA se koncem září tak jako každý rok vrací na zelený pažit a i letos chtěla hráčům ukázat, že se nemění jenom číslovka za názvem fotbalové federace. Sahá tak po mnoha razantních změnách v hratelnosti a přidává také nový režim. Na letošní ročník jsem se právě z těchto důvodů hodně těšil a byl zvědavý, co vlastně Volta football, přepracované souboje a další novinky přinesou. 

V minulém roce navíc přišel příslib pozitivního posunu vpřed, když FIFA 19 přinesla několik nových mechanik a poměrně dobrou hratelnost. Kaňkou na ní byly především neřešené bugy, nedoladěné časované zakončení a další problémy, které by mohly napravit patche. Některé tyto potíže opravdu EA vyřešilo a já se těšil, že ve dvacítce dostanu v podstatě pořádně vybroušenou verzi potenciálně skvělé devatenáctky s tím, že přijde i pár změn a pouliční fotbálek. Čeho se dočkáváme skutečně je ale něco diametrálně odlišného. 

Revoluce, která vede k masakru

FIFA minulý rok přišla se zásadními změnami a i když měly své mouchy, vypadalo to, že se série vydává správným směrem a snaží se více přiblížit realitě. K tomu se přidaly nové mechaniky a náročnost na zkušenosti hráčů se posunula zase o něco výše. Co ale bylo důležité je, že hra netlačila k využívání těch nejpokročilejších funkcí, jako bylo časované zakončení a stále nabízela hráčům asistence. Ty mimochodem využívali i profesionální hráči. Nedalo se tak tvrdit, že by docházelo k nějakému zvýhodňování určité skupiny hráčů.

Teď se ovšem vývojáři rozhodli, že v online režimech budete muset tuto funkci používat (přitom v nastavení hlásí, že je vypnutá a nelze to změnit). Přihodili navíc i manuální způsob zakončení a obranných zákroků. Všechno tak musíte dělat sami bez pomoci hry a ačkoliv to může znít jako krok k odměnění zkušených hráčů, jde především o potrestání těch, kteří nejsou tak kovanými střelci. Když potom i s těmi nejlepšími střelci míříte z malého vápna vedle, protože vám o půl centimetru sjede páčka, působí to jenom a pouze rozčílení a podiv nad tím, jak malou odměnu získáte za kvalitní kombinaci a dotlačení míče až do kuchyně. Přepínání hráčů vám navíc čas od času prostě nedovolí změnit ovládaného borce tak, abyste opravdu využili toho, kdo je nejblíže, což může vést k nejedné nebezpečné situaci na hřišti i v obýváku, když ovladač letí proti zdi.

FIFA 20 Match Day Live (v nabídkách)_4.jpgFIFA 20 FUT Rivals 0-7 FUT - FUT, 2_ poločas.jpgFIFA 20 Kariéra – zápas (v nabídkách).jpgFIFA 20 Kariéra – zápas (v nabídkách)_1.jpg
Každý souboj je válka a každá střela testem vaší dokonalé přesnosti

Naopak vynikající je novinka v bránění jeden na jednoho, kdy jsou v mnohem lepší pozici obránci a bez použití nějaké finesy projdete jenom zřídkakdy. Manuální defenzivní činnost prostě dostala přesně takový doping, jaký potřebovala. Bohužel ji ale shazuje neuvěřitelně hloupá umělá inteligence bránících hráčů. Ti naprosto minimálně reagují na nastalé situace. Nesnaží se zalepit díry, které v obranné linii občas vznikají při prohraném souboji. Nenapadají hráče, kteří jsou dva kroky od nich a mnohdy ani nejdou do sprintu, když je to potřeba. Typickým příkladem je, když se vám soupeř rozbíhá po křídle, vy se ho snažíte na středu křižovat se stoperem, ale váš krajní obránce si bez jakékoliv známky námahy nechá utíkat soupeřova krajního rychlíka, který potom může jít neohroženě na branku. Nepomáhá ani fakt, že gólmani jsou letos pro smích a především při vybíhání z branky tropí jednu hloupost za druhou.

 

Manuální defenzivní činnost dostala přesně takový doping, jaký potřebovala. Bohužel ji ale shazuje neuvěřitelně hloupá AI bránících hráčů

 

Naopak ofenzivní část hry působí skvěle. Dost možná je to i tím, že obránce hnalo EA zřejmě pod kudlu a poskytlo všem lobotomii, ale náběhy každého hráče jsou propracované a tvoří opravdu zábavný prostor pro kombinaci. Uzavřít ji gólem však občas není jednoduché nejen kvůli výše zmíněné střelbě, ale také kvůli tomu, že hra někdy reaguje nesmyslně pomalu. Snažíte se tak třeba po centru vystřelit z první a s nakliknutou střelou čekáte gól. Váš hráč však jenom couvá před míčem a když se chystá vypálit, je už dávno zahnaný do beznadějné pozice. 

FIFA 20 Trénink_1.jpgFIFA 20 FUT Rivals (v nabídkách)_7.jpgFIFA 20 Match Day Live 0-0 LIV - RMA, 1_ poločas_1.jpgFIFA 20 Match Day Live 0-0 MIL - ATM, 1_ poločas_1.jpg
Předzápasové ukázky jsou parádní a budí dojem skutečného přenosu

Největší změnou ale prošla práce hráčů s míčem. Jsou s ním mnohem nemotornější, působí méně sebejistě a často jim odskakuje od nohou. Jako kdyby se EA snažilo v tomto případě tak trochu reagovat na kritiku, že už jde až moc o arkádu a opisovalo od konkurence. Jde rozhodně o odvážný krok, který potěší fotbalové nadšence. Hra je přece jenom o něco blíže realitě a i ti nejlepší borci v nabídce vám nezaručí bezchybnost. Nepůsobí však zdaleka tak přirozeně jako u PES a navíc je odskoků a odrazů tolik, že ve finále hra při každém menším závaru působí spíše jako pinball. I letos jsou také v kurzu především rychlostní typy hráčů a nesmíte se tak divit, pokud si občas nebudete připadat jako na fotbalovém hřišti, ale na atletické dráze. Protiútoky a dlouhé sprinterské souboje prostě ve fifě prim hrály a hrát budou.

Jak zničit éru fotbalových gigantů

Při vydání hry nebylo možné si nevšimnout hromady chyb, které opět vývojáři v nejnovějším fotbalovém počinu zanechali. Rozhodně ale nejde o nějakých pár drnů. Spíše je to hřiště, které hapruje někde mezi vesnickou ligou a rozoraným polem.

Milovníci kariérního režimu hned zaznamenali, že jeden z oblíbených singleplayerových módů se potýká s problémem, který ze hry činí obrovskou nudu a soupeření s B týmy velkých gigantů. Ať už hrajete za Real Madrid nebo Gironu, setkáte se často s tím, že velkokluby proti vám postaví polovinu sestavy B týmu a hráči jako Griezmann, Salah nebo třeba Ramos zůstanou sedět na lavičce. Pokud zvolíte kariéru jednoho hráče, můžete se dát na cestu mladého floutka za slávou, ale stejně tak můžete zvolit hráče za zenitem, se kterým se chcete dobelhat ke konci trofejemi ověnčené kariéry. Ať už ale budete hrát za kohokoliv, čeká vás stejný problém a třeba mě se v roli hráče Barcy dostalo jenom pramálo příležitostí zahrát si s těmi nejlepšími. Místo toho jsem měl v základní jedenáctce Messiho a potom Puiga či Mirandu. 

FIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_35.jpgFIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_31.jpgFIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_32.jpgFIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_36.jpg
Trenér má hromadu možností...třeba vypadat jako by přišel z natáčení Peaky Blinders

Kromě nesmyslných hráčů v sestavách má navíc trenérská kariéra i spoustu dalších much. V první řadě jsou tiskovky a všechny ostatní interakce s médii zábavné asi hodinu. Pak se stejně jako v případě konkurenčního fotbálku od Konami už jenom všem sdělovacím prostředkům vyhýbáte jako čert kříži. Jako trenér se při rozhovorech často vyjadřujete také na účet svých hráčů a jejich výkonů. Ať ale řeknete cokoliv, jejich morálka roste a jsou šťastní jako blechy. Místo na kritiku ve FIFA 20 zřejmě není. Máte-li v lásce trochu drsné lásky či mourinhovský styl koučování týmu, budete mít tentokrát smůlu. 

FIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_14.jpgFIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_12.jpgFIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_24.jpgFIFA 20 Kariéra (v nabídkách)_25.jpg
Prostředí se mění, jinak jsou ale jednání a rozhovory pořád stejné

Zajímavě se snaží tvářit také vyjednávání s hráči a manažery ostatních klubů o přestupech a smlouvách. Chybí v nich dabing a to i přesto, že vždy mluví jenom agent, takže by v pár větách textu nemusel být žádný zásadní problém, ale především jsou nesmírně ploché. Přihoďte více a hráč je váš, hoďte do placu méně peněz a zástupce druhé strany naštvaně odejde. Nabídněte něco málo pod požadovanou částku a vyzve vás abyste dali více. Nic víc od jednání o přestupu nečekejte. Zkoušel jsem nabídku upravovat jenom jemně a jediné čeho jsem se dočkal, bylo nekonečné papouškování stejné fráze. Mnohem více bych ocenil trošku inteligentnější způsob vyjednávání, kde byste ho mohli pojmout jako minihru a měli třeba výrazně omezený počet nabídek. Nic takového vás ve FIFA ale nečeká. Na to, že EA slibovalo zásadní změny a velký upgrade kariérního režimu, je to opravdové zklamání. 

Nuda a frustrace v ulicích

Režim Volta byl jedním z nejzajímavějších oznámení pro fanoušky FIFA v posledních letech. Po E3 jsem se už na letošní díl těšil a věřil, že si po dlouhé době užiji parádní čutanou na ulici, při které budu sypat jeden trik za druhým, bavit se vypilovanou hratelností a zjednodušenými systémy, které umožní dělat to, co v normální hře nelze. Nikdy v životě jsem se tolik nemýlil. 

FIFA 20 SVĚT VOLTA (v nabídkách)_24.jpgFIFA 20 SVĚT VOLTA (v nabídkách)_25.jpgFIFA 20 SVĚT VOLTA 3-2 TÝM 1 - TÝM 2, 2_ pol_ P.jpgFIFA 20 SVĚT VOLTA 5-1 TÝM 1 - TÝM 2, 1_ poločas.jpg
Volta nabízí spoustu krásných záběrů a originální design

V první řadě je tu příběhový mód, který vaši vytvořenou postavu pošle do malého pouličního týmu. Snažíte se s ním probojovat mezi ty nejlepší hráče světa a získat titul mistrů světa. Váš sen však hned při prvním turnaji dostane obrovskou ránu v podobě zranění vašeho nejlepšího hráče, tahouna a kapitána v jedné osobě. Pak už se jenom poženete za turnajovými výhrami a budete rekrutovat lepší a lepší členy týmu společně s vylepšováním vašeho fotbalisty.

 

Každý zápas se na vysoké obtížnosti dá prohrát a co víc, někdy vyloženě působí tak, že je naprogramovaný, abyste ho prohráli

 

Největším problémem Volta football je, že příběhová linka vyžaduje, abyste se jí proháněli naprosto suverénně a nedovoluje žádné odbočky. Turnaji musíte projít bez porážky a nejde o nijak jednoduchý úkol. Každý zápas se na vysoké obtížnosti dá prohrát a co víc, někdy vyloženě působí tak, že je naprogramovaný, abyste ho prohráli. Takzvané skriptování zde dostává zcela nový rozměr. Ani nespočítám, kolikrát jsem vedl v zápase na pět gólů o čtyři fíky a místo vítězství jsem musel jenom bezmocně koukat, jak najednou netrefím prázdnou branku, soupeř sype jeden gól za druhým a korunu tomu dává pátou brankou skoro z poloviny hřiště. Vyhrát takto pět zápasů a v šestém se vrátit zpět na začátek turnaje je opravdu vyložená pruda a to se vám ani nemusí stát vícekrát. 

FIFA 20 SVĚT VOLTA (v nabídkách)_23.jpgFIFA 20 SVĚT VOLTA (v nabídkách)_19.jpgFIFA 20 SVĚT VOLTA (v nabídkách)_21.jpgFIFA 20 SVĚT VOLTA (v nabídkách)_26.jpg
Tým si upravíte k obrazu svému

Samotná hratelnost Volty není nijak hrozná, ale má spoustu nedostatků, které z ní dělají jenom stěží průměrnou záležitost. Spoluhráči se nabízejí absolutně bídně, místo přihrávky na spoluhráče čas od času nakouříte míč do mantinelu a váš hráč jenom kouká, jak se kolem něj odráží, kličky jsou sice zjednodušené, ale pokud je použijete, nevíte, co váš hráč udělá a celá hra především při hře bez brankáře působí ohromně nestabilně a neférově. Pokud jste čekali něco podobného jako bývala FIFA Street, rychle zase zahoďte své naděje a vraťte se ke starší konzoli a pravému pouličnímu honu za kulatým nesmyslem. Hodně mi vadilo i to, že nemůžete dělat triky dle libosti. Stejně jako v normální hře, i zde musíte hlídat, kolik hvězdiček na tricích má váš fotbalista. A to podle mě do podobného režimu založeného na využívání fint opravdu nepatří.

Abych ale jenom nekritizoval, musím podotknout, že Volta má i světlé stránky. Její hratelnost je svižná a pokud ji dostanete do ruky, dokáže vás zabavit. Především režim futsalu a zápasy pěti proti pěti jsou tím nejlepším, co Volta nabídne. Díky klasickým gólmanům nepůsobí tak neférově a šance si musíte vybudovat. Užijete si je ale především v on-line prostředí a případně v přátelácích s kamarády. Pokud tak patříte mezi zkušené uživatele triků a fint, budete se ve Volte cítit dobře. Nejde ale o ten zjednodušený fotbálek, který bych od streetového režimu očekával.

Slepice se zlatými vejci stále nese

FIFA Ultimate Team je jasnou vlajkovou lodí každého ročníku z posledních let. Režim založený na tvorbě vlastního mužstva, obchodování, plnění úkolů, soupeření v různých soutěžích a v neposlední řadě také na mikrotransakcích. FUT je pro EA opravdu takovou slepicí, která nese zlatá vejce. Ačkoliv se o něj totiž jakž takž vývojáři starají, není třeba nijak zásadních změn a už dávno vydělává více než samotné prodeje hry. Letos se toho oproti minulému ročníku tolik nezměnilo. Objevily se drobné úpravy, ale nejde o žádné nové soutěže či zásadní úpravy trhu a fungování balíčků. Vývojáři také odstranili odměny za hraní předchozích ročníků v podobě FUT bonusů z obchodu EASFC. Místo toho prostupujete sezónou, která vám dává zkušenostní body a všichni tak mají stejnou startovní čáru.

FIFA 20 Centrum FUT (v nabídkách).jpgFIFA 20 Centrum FUT (v nabídkách)_2.jpgFIFA 20 Centrum FUT (v nabídkách)_5.jpgFIFA 20 Centrum FUT (v nabídkách)_10.jpg
Ultimate Team je stále balíčky napěchovaný, hrát se ale dá i bez peněz

Zásadní změnou v Ultimate Teamu prošlo především uživatelské prostředí. Že by ale šlo o změnu k lepšímu se úplně říci nedá. Je pomalejší, zatím mi přijde i méně přehledné a nabourává již zažité zvyklosti, které si hráči FUT za poslední roky vytvořili. Přidaly se také nové kosmetické předměty, které ale zřejmě slouží především k tomu, abyste z balíčků se vzácnými předměty měli ještě menší šanci dostat něco prakticky užitečného. Místo toho můžete mít třeba choreo nebo "logo" na hřiště. 

I letos není vůbec snadné se Ultimate Teamem prohánět bez finanční investice. Hra na mikrotransakce tlačí jako vždy a pokud do ní nenapumpujete pár korun, budete mít ve vyšších soutěžích zásadní potíže. To ovšem není jenom chyba hry, ale také hráčů samotných. Většina z nich totiž přesně na tento model přistupuje a komunita je tak plná týmů, které po finanční injekci dělají takzvaným "road to glory" týmům bez použití kreditní karty ze života peklo.

I když jsou boje se silnými týmy obtížné, nejde o nic, co by dělalo z Ultimate Teamu nudu. Přestože je změn pomálu, FUT stále skvěle baví a motivuje k neustálému hraní a vylepšování týmu. Přesně zde FIFA nabírá obrovský náskok na Pro Evo, které v MyClubu působí ukrutně sterilně.

Autentické jako každý rok a stále super

Každý rok je FIFA o něco více autentická a každý rok přináší nové kompletní licence. Snaží se o maximální přiblížení televiznímu zážitku a daří se jí to na výbornou. Už klasicky nás zápasy provází několik komentátorských dvojic v čele s Martinem Tylerem a Alanem Smithem. I přes absenci Juventusu se FIFA drží autentického obsahu zuby nehty a ždímá jeho potenciál do poslední kapičky.

FIFA 20 Kariéra – zápas (v nabídkách)_3.jpgFIFA 20 Kariéra – zápas 0-0 ATH - BAR, 1_ poločas_2.jpgFIFA 20 Match Day Live (v nabídkách).jpgFIFA 20 Match Day Live 0-0 MIL - ATM, 1_ poločas_2.jpg
Dojem televizního přenosu je silnou zbraní každého ročníku a letos tomu není jinak

Skutečné chorály fanoušků, kteří při zápase prozpěvují, licencované grafiky jednotlivých špičkových soutěží od La Ligy přes Premier League až po evropské poháry, nádherné stadiony a mnoho dalších klíčových prvků dělá z předzápasových ukázek i zápasů samotných hotový sen znalců fotbalového světa. Potěší i menší detaily jako to, když malý tým přemůže velkého favorita. Fanoušci na stadionu pak při závěrečném hvizdu doslova vybuchnou radostí a rozezvučí všechny ochozy. Naopak při očekávaném vítězství a povinných třech bodech se ozve poněkud vlažnější potlesk.

Ani grafická stránka hry rozhodně není vůbec špatná. Nejslavnější tváře světových trávníků mají věrné rysy a na první pohled je rozeznáte. Hráči také disponují svými typickými pohyby a na hřišti je tak hned poznáte, i když jim zrovna neuvidíte do tváře. Při bližším zkoumání ovšem zjistíte, že hráči si během utkání drží neustálý poker face a jako kdyby měli jenom jeden výraz. Jenom málokdy zareagují na vzniklou situaci i nějakou změnou grimasy, což je trošku škoda vzhledem k tomu, že vývojáři věnovali spoustu času i menším detailům. Nejvíce mě ale vizuálem potěšil režim Volta, který přináší spoustu pouličního umění, originálních designů a neotřelých nápadů. Především jednotlivá hřiště vypadají skvěle a je radost se na nich pohybovat.

Verdikt

FIFA 20 přinesla spoustu razantních změn a novinek, které bohužel většinou nefungují, nebo působí spíše frustrující zážitek. Do toho se navíc přidává zpackaný kariérní režim, který nebyl na svůj start ani zdaleka připravený a bude ho muset napravit až některý z budoucích updatů. Celkově se dočkáváme jednoho z nejhůře působících systémů hratelnosti za poslední roky, a to prostě nemůže zachránit sebevíce povedený režim ve hře. Kariéra i FUT by totiž bez zbytečných kiksů docela bavily. Vzhledem k tomu, že hratelností vynikající PES ode mne dostal sedmičku, nemohlo zde přijít nic lepšího než těžce průměrná šestka s přimhouřeným okem. Nepatříte-li mezi FIFA nadšence, kteří musejí mít každý ročník a touží po konkurenci nejlepších fifařů v online režimech, je toto přesně ten ročník, který chcete přeskočit.

Diskuze (8) Další článek: Playstation 5 možná bude mít AI asistenta, co bude radit při hraní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,